23 lutego 2024, piątek

Zwykła woda zdrowia doda!

|

Error!
No 'inofontresizer_widget' widget registered in this installation.

Człowiek składa się z wody, która pełni wiele istotnych funkcji w naszym organizmie. Zaczynając od tych bardziej oczywistych jej zadaniem jest przenoszenie składników odżywczych. Ponadto bierze udział w termoregulacji. Odpowiada również za zwilżanie błony śluzowej, stawów czy gałek ocznych. Warto o tym pamiętać szczególnie w okresach wiosenno-letnich, gdy częstotliwość pocenia się jest wzmożona.  

Ludzki organizm nie potrafi magazynować pokładów wody, więc istotnym jest, aby stale uzupełniać jej poziom. Zbyt mała ilość może prowadzić do negatywnych konsekwencji takich jak zachwianie równowagi wewnątrzustrojowej. 
 
Seniorzy są szczególnie narażeni na odwodnienie ze względu na proces starzenia się i gorszego funkcjonowania narządów. W tym miejscu warto podkreślić, że zaburzenie pracy nerek czy upośledzenie ośrodka pragnienia w mózgu może prowadzić do zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. 

Według Polskiego Instytutu Żywności i Żywienia ilość wypitych płynów podczas doby powinna wynosić odpowiednio:  
- dla kobiet 2000 ml, 
- dla mężczyzn 2500 ml. 
Jednak w przypadku seniorów, szczególnie tych, u których stan zdrowia jest osłabiony, warto dokładnie zbadać.

Trzeba pamiętać, że nawet niewielkie zaburzenie gospodarki wodno-elektrolitowej jest w stanie wywołać przyspieszoną akcję serca, osłabienie, zaparcia, zaburzenia widzenia czy zaburzenie świadomości.
 
Również nieodpowiednio dobrana terapia lekami moczopędnymi może prowadzić do nadmiernej utraty elektrolitów, szczególnie w przypadku seniorów. Może zdarzyć się też, że przyjmowane medykamenty, ze względu na siłę oddziaływania, mogą wywołać skutki uboczne takie, jak: biegunka czy wymioty. W konsekwencji prowadzi to do dodatkowej utraty wody i elektrolitów z naszego organizmu. Aby uniknąć niepotrzebnych konsekwencji warto konsultować z lekarzem każdorazowy zakup leku.  

Dariusz Włosek
Więcej artykułów z kategorii |

Dodaj komentarz