fbpx
9 lipca 2020, czwartek

Warszawa

Prognoza 9 lipca 2020
dzień
 

Częsciowo słonecznie, przelotne deszcze
21°C
Wiatr w porywach: 3 m/s
noc
 

Przeważnie pochmurno
16°C
Wiatr w porywach: 3 m/s
 

Nie ma dla Niej rzeczy niemożliwych. Prawdziwa dusza sportowca - wojownika. W najbliższym czasie walczy o czarny pas taekwondo, a to dopiero początek. Niczym wulkan podczas erupcji tryska energią na wszystkie możliwe strony. Pani Elżbieta Rzodkiewicz wyznaje sprawdzoną zasadę "w zdrowym ciele zdrowy duch", realizując przy tym wszystkie swoje pasje.

(więcej…)

Czymże jest poezja jeśli nie obrazem duszy ubranym w słowa?

(więcej…)

Dobrym źródłem energii na cały dzień są produkty zbożowe.

Zaliczamy do nich:

 • kasze,
 • ciemne pieczywo,
 • brązowy ryż.

Solidne śniadanie (zjedzone do godziny po pobudce) składające się z węglowodanów złożonych uwalnia energię stopniowo przez kilka następnych godzin. Dbając o różnorodność, nie można zapomnieć o warzywach i owocach, które są źródłem nie tylko witamin, ale wielu składników odżywczych, m.in. minerałów i błonnika. O ile warzywa można z powodzeniem włączać do każdego posiłku, o tyle większość owoców lepiej spożywać z umiarem z powodu wysokiej zawartości cukrów prostych (np. winogrona, gruszki czy czereśnie).

Rośliny strączkowe (groch, fasola, bób, soczewica) mogą śmiało stanowić podstawowy składnik posiłku. Trzeba jednak pamiętać o moczeniu ich przed ugotowaniem, co ułatwi proces trawienia tych potencjalnie
wzdymających warzyw.

W codziennej diecie jak najbardziej jest miejsce dla mleka i przetworów mlecznych, np. jogurtu i kefiru.

Dania, nie tylko na obiad, urozmaici bogata paleta ziół i przypraw. Wiele z nich ma szerokie zastosowanie – działają m.in. przeciwmiażdżycowo i przeciwgorączkowo.

Mięso, zwłaszcza tłuste, nie powinno zajmować w jadłospisie pierwszego miejsca. 2-3 razy w tygodniu w zupełności wystarczy. Warto wtedy wybierać białe mięso np. z indyka czy królika. W pozostałe dni można sięgnąć po ryby, najlepiej morskie, które cechuje bogactwo kwasów omega-3.

Masło i inne tłuszcze zwierzęce, a także wyroby cukiernicze na bazie margaryn twardych (zawierające szkodliwe tłuszcze trans), lepiej ograniczać. Do smarowania lepsze będą margaryny miękkie, czyli takie, które składają się w większości z nieutwardzonego tłuszczu. Wisienką na torcie niech będą 1-2 łyżki oliwy z oliwek dodawane do sałatek.

Czego powinniśmy unikać?


Na czarną listę należy wpisać produkty wysoce przetworzone, fast food oraz słodycze zawierające utwardzony olej palmowy, syrop glukozowo-fruktozowy czy cukier. Okazyjne spożycie nie zaszkodzi, ale korzystniej będzie zastąpić słodycze suszonymi owocami czy orzechami. Pod lupę należy wziąć także spożycie soli, które nie powinno przekraczać 3 g (około pół łyżeczki) na dobę. Zwłaszcza że wiele produktów spożywanych każdego dnia ma w składzie sól, m.in. wędliny, przyprawy czy wyroby konserwowane. Rzecz jasna, warto ograniczyć również spożycie alkoholu.

Dobór produktów trafiających na stół to jedno, a ogólne zasady zdrowego odżywiania – drugie. Na samym początku warto przyswoić sobie kwestie „techniczne”. Posiłki powinny być:

 • regularne,
 • różnorodne,
 • spożywane o stałych porach (w miarę jak się da),
 • w podobnych odstępach czasu.

Ideał dziennego żywienia to 4-5 posiłków dziennie. Ten obfitszy (obiad) powinien przypadać w połowie dnia, a ostatni 2-3 godziny przed snem.

Do tego dochodzą płyny (woda jest najbardziej optymalnym wyborem) – ok. 8 szklanek dziennie, a latem 10-12 szklanek. Warto również jak najczęściej gotować zupy oraz sięgać po owoce zawierające duże ilości wody, takie jak arbuz czy melon.

Produkty powinny być świeże, najlepiej sezonowe, jak najmniej przetworzone. Samodzielnie ugotowany obiad jest zdrowszy niż to samo danie z opakowania, wymagające tylko do odgrzania.

Sposoby przygotowania posiłku:

 • gotowanie na parze lub w niewielkiej ilości wody,
 • duszenie,
 • pieczenie w pergaminie lub folii,
 • smażenie na maśle klarowanym lub oleju rzepakowym rafinowanym.

Podczas zażywania leków należy się kierować następującymi zasadami:

 • leki doustne przyjmuje się 1-2 godz. po posiłku (aby zminimalizować potencjalne niekorzystne interakcje składników odżywczych z substancjami zawartymi w lekach),
 • łączenie leków wymaga konsultacji z lekarzem/farmaceutą lub choćby sprawdzenia takiej możliwości w ulotce,
 • leki popija się letnią wodą; nie popija się ich sokami owocowymi (zwłaszcza grejpfrutowym), gorącymi napojami, mlekiem, suplementami witaminowo-mineralnymi,
 • ilość i rodzaj leków bez recepty, zwłaszcza przyjmowanych regularnie, wymaga konsultacji lekarskiej.

Urzecze to mikroregion etnograficzny, który rozciągał się po obydwu brzegach Wisły, pomiędzy ujściami Pilicy i Wilgi a Siekierkami i prawobrzeżną Saską Kępą. Łączył w sobie wiele napływowych elementów, dzięki czemu był unikalny w krajobrazie kulturowym Mazowsza.

(więcej…)

21 i 22 stycznia nasi kochani Dziadkowie obchodzą swoje święto. To te chwile w roku, kiedy możemy dać wyraz naszych uczuć do najstarszych w rodzie.

Cała redakcja portalu seniorzyjuniorzy.pl życzy Wam przede wszystkim uśmiechu od ucha do ucha i to każdego dnia! Sił do kontynuowania swoich pasji życiowych, abyście czuli się spełnieni. Przyjaciół, bliskich, wnucząt, tych w gronie których czujecie się najlepiej. Odwagi, tak ... odwagi! Nie bójcie się być sobą i nie dajcie sobie wmówić, że czegoś w tym wieku nie wypada. Jesteście wspaniali i czerpiemy od Was inspiracje!

Senior przyszedł do Juniorów, a może Juniorzy do Seniora? Z myślą o Was krótka rozmowa z Grzegorzem Heromińskim.

"Jeśli nic nie idzie dobrze, zadzwoń do babci."
"Dziadek to ktoś, kto ma srebrne włosy i złote serce."

Ćwiczenia oddechowe są jedną z najlepszych technik relaksacyjnych. Mogą pomóc ci szybko zasnąć, rozluźniając ciało i umysł. 

3 ćwiczenia oddechowe na lepszy sen i relaks
Pixabay

Większość ćwiczeń oddechowych na sen polega na powolnych, głębokich oddechach. To daje ci możliwość skupienia się, co może być szczególnie pomocne dla kogoś, kto ma problemy z zasypianiem z powodu natłoku myśli.

Relaks pomaga zredukować hormony stresu, które blokują melatoninę, hormon promujący sen - mówi Claire Barker RPSGT, CCSH, kliniczny specjalista ds . Snu z programu snu University of Vermont Medical Center . 

Ćwiczenia oddechowe na lepszy sen i relaks

1. Oddychanie przeponowe

 1. Skoncentruj się na brzuchu. Aby rozpocząć oddychanie przeponowe , skoncentruj się na oddychaniu w brzuchu, a nie w klatce piersiowej. Pomocne może być położyć dłoń na brzuchu, aby poczuć, jak unosi się i opada. Możesz to zrobić w pozycji leżącej lub siedzącej.
 2. Weź głęboki oddech i przytrzymaj go przez kilka sekund, a następnie wypuść powietrze. 
 3. Powoli powtarzaj. Kontynuuj ten proces przez 5 do 10 minut.

To ćwiczenie pomaga również zmniejszyć napięcie somatyczne - fizyczne objawy niepokoju - które mogą zakłócać sen. Może to obejmować przyspieszone bicie serca, ciężki oddech lub uczucie napięcia - które są również niektórymi objawami związanymi z atakiem paniki lub atakiem lękowym. 

2. Skanowanie ciała

 1. Zajmij wygodną pozycję. Jeśli twoim celem jest sen, możesz położyć się w łóżku. Istnieje jednak wiele różnych pozycji do medytacji , więc wybierz to, co najbardziej ci odpowiada. 
 2. Poczuj swoje ciało, zauważając, jak się czuje. Tradycyjnie medytacje skanowania ciała zaczynają się od głowy i idą w kierunku palców u nóg lub odwrotnie. 
 3. Kiedy zauważysz obszar napięcia, skieruj oddech w to miejsce. Sprawdź, czy czujesz, jak napięcie opuszcza ten punkt, a część ciała rozluźnia się. 

Naukowcy odkryli, że skany ciała mogą zmniejszyć stres , promować relaksację i poprawić jakość snu. Na przykład badanie z 2020 r. Z udziałem 54 nastolatków leczonych z powodu bezsenności wykazało, że wykonanie 20-minutowego skanowania ciała przed snem pomogło im dłużej spać i budzić się rzadziej w nocy. 

3. 4-7-8 oddychanie

Niektórzy eksperci potwierdzają korzyści relaksacyjne związane z oddychaniem 4-7-8, techniką polegającą na wdychaniu przez 4 sekundy, wstrzymywaniu oddechu przez 7 sekund i wydychaniu przez 8 sekund.

Oto jak to zrobić:

 1. Wdychaj powietrze przez nos, licząc do czterech. 
 2. Następnie wstrzymaj oddech na siedem. 
 3. Wreszcie wydychaj powietrze przez usta, licząc osiem. 

4-7-8 oddychanie jest rodzajem pranayamy, terminu powolnego, kontrolowanego, głębokiego oddychania, nauczanego w jodze i innych tradycjach wschodnich. Oddychanie pranayamy może pomóc obniżyć zarówno ciśnienie krwi, jak i tętno, co ułatwia relaksację i pomaga zasnąć. 

Zobacz więcej :

 1. Herbata źródłem pozytywnej energii
 2. Jak nauczyć się języka obcego samemu? Polecamy 5 aplikacji
 3. Treningi umysłu dla seniorów - PTAKI

Czy kolana lubią ruch? Aktywność fizyczna jest ważna dla naszego narządu ruchu, czyli dla układu mięśniowego zawieszonego na układzie kostno-stawowym, w tym dla największego z naszych stawów: stawu kolanowego! Dlaczego warto o nie dbać? Jakie formy aktywności są polecane? Oto porady ortopedów.

Kolano jest ważnym elementem układu kostno-stawowego. Problemy ze stawem kolanowym sprawiają, że nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować. Ból uniemożliwia nam wysiłek statyczny i kinetyczny, zmienia się mechanika chodu, co negatywnie wpływa na kręgosłup i pozostałe stawy kończyny dolnej. Nawet, jeśli dolegliwości miną po jakimś czasie, mogą powstać trwałe zmiany w innych stawach, powodujące konieczność leczenia.

Kolana lubią ruch!

Jest wiele powodów problemów ze stawami kolanowymi. Jednak myli się ten, kto sądzi, że występują one jedynie u osób po wypadkach komunikacyjnych i miłośników aktywności sportowej. Przeciwnie!

Nasz organizm uwielbia ruch, a kolano – przez swoją budowę – jest wręcz od niego uzależnione. Dlatego do ortopedy trafiają coraz częściej osoby bardzo młode, a ich problemy z kolanami nie są wynikiem urazów sportowych, ale… siedzącego trybu życia – mówi lek. Mateusz Janik, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu z Carolina Medical Center w Gdańsku.

Dlaczego ruch jest potrzebny naszym stawom kolanowym?

Aktywność fizyczna jest ważna dla naszych kolan z wielu powodów:

 1. Odżywia i regeneruje staw. Kolano to największy staw organizmu, charakteryzujący się dużą powierzchnią chrząstki stawowej. Jednak podczas codziennych czynności ruchowych zaangażowana jest nieduża jej część, co prowadzi do patologii. Dlatego ważne jest
  prawidłowe ukrwienie okolicy stawu, co zapewnia regenerację tych niewielkich stref obciążenia, a do tego niezbędny jest ruch.
 2. Jest potrzebna dla prawidłowego funkcjonowania chrząstki stawowej, która w ok. 70 proc. składa się z wody. Odwodnienie prowadzi do kruszenia się chrząstki i powstawania jej trwałych ubytków. Ruch sprawia, że chrząstka stawowa jest prawidłowo uwodniona i
  odżywiona, dzięki czemu optymalnie się regeneruje.
 3. Poprawia także gospodarkę wapniową kości. Po 30. roku życia zaczynamy tracić masę kostną i tylko ruch spowalnia ten proces, dlatego aktywność fizyczna jest istotna, by zapobiegać osteoporozie i ryzyku złamań kostnych śródstawowych.
 4. Pozwala utrzymać prawidłową masę mięśniową – nadwaga obciąża nasze stawy, prowadząc do ich uszkodzeń.
 5. Poprawia także siłę ścięgien i ich przyczepów do kości – a to zmniejsza liczbę kontuzji okołostawowych.
 6. Wpływa na równowagę i koordynację ruchową – ruch aktywuje receptory czucia głębokiego, znajdujące się m.in. w ścięgnach, torebkach stawowych i mięśniach, odpowiadające za prawidłową koordynację ruchu, co jest szczególnie istotne u osób starszych.

Kolana lubią ruch ? Czy aby na pewno?

Po pierwsze, nasze kolana nie lubią braku ruchu, nadwagi, która nadmiernie je obciąża, oraz papierosów, które ograniczają dostarczanie tlenu do organizmu, w tym do chrząstki stawowej, negatywnie wpływając na jej regenerację. Staw kolanowy nie znosi również przeciążeń statycznych, czyli np. pracy stojącej, oraz urazów.

Kolana lubią ruch.
Pixabay

Pomijając uszkodzenia stawu kolanowego w sytuacjach, takich jak wypadki komunikacyjne, urazy w wyniku nadwagi czy pracy stojącej, do kontuzji może dochodzić również podczas uprawiania sportu, także amatorskiego. Ortopedzi podkreślają, że stosunkowo najwięcej kontuzji kolan to efekt
gry w piłkę nożną – dochodzi najczęściej do urazów skrętnych. Na kolejnych miejscach są inne gry zespołowe: siatkówka, koszykówka i piłka ręczna (z racji wyskoków) oraz bieganie. Duża liczba urazów
stawów kolanowych ma miejsce podczas gry na sztucznych, twardych nawierzchniach z dobrą przyczepnością. Dochodzi wtedy do urazu skrętnego zablokowanego.

Aktywność fizyczna jest niezbędna dla naszego organizmu, ale sport rekreacyjny musimy uprawiać z głową. Rodzaj uprawianej dyscypliny należy dobrać do wieku, a obciążenia do naszych aktualnych
możliwości (wydolności). Najlepsza rekreacja to ćwiczenia wykonywane co drugi dzień: taki tryb pozwala tkance mięśniowej na regenerację (w odróżnieniu od wysiłku fizycznego codziennego) – tłumaczy dr n. med. Piotr Wiśniewski, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu z kliniki Carolina Medical Center w Gdańsku.

Każda aktywność jest dobra, o ile nie ma przeciwwskazań do jej uprawiania. Po 40. roku życia powinniśmy jeździć na rowerze, pływać (stylem grzbietowym lub kraulem – żabka nie jest zalecana),
uprawiać nordic walking lub codzienną gimnastykę. Forsowne spacery, bieganie, gry zespołowe czy zajęcia typu crossfit i aerobik stepowy nie powinny być dominującymi formami ruchu. Ale jeśli bardzo
lubimy spacery czy bieganie – nie rezygnujmy z nich, tylko ograniczmy na rzecz innych aktywności. Dobrym rozwiązaniem dla kobiet – i to we wszystkich grupach wiekowych – jest np. aerobik stretchingowy.

Co psuje się w stawie kolanowym?

W wyniku różnego rodzaju urazów stawu kolanowego najczęstsze uszkodzenia dotyczą chrząstki stawowej, łąkotek i układu więzadłowego. Mniej powszechne są złamania śródstawowe. Uszkodzenia chrząstki stawowej występują częściej u osób starszych, zaś u młodszych – uszkodzenia łąkotkowe i więzadłowe.

Dużym problemem są ludzie – również młodzi – u których dochodzi do urazów chrząstki, wynikających z… braku jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Operacje rekonstrukcji chrząstki stawowej kolana u 20-latków nie są dziś niestety niczym unikatowym – powiedział lek. Marcin Mikulicz, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu z Carolina Medical Center w Gdańsku.

Odrębną kwestią jest zwyrodnienie w stawie kolanowym, tzw. gonartroza. To proces powodujący destrukcję przede wszystkim chrząstki stawowej i może wystąpić nie tylko u starszych, lecz również młodszych pacjentów. Zwyrodnienia mogą wiązać się także ze zniekształceniami, gdy do uszkodzeń chrząstki stawowej dochodzą uszkodzenia i zniekształcenia kostne. Musimy mieć świadomość, że zmiany zwyrodnieniowe, zachodzące w kolanie, postępują szybko i… same się nie naprawią. Im dłużej zwlekamy, tym bardziej skomplikowane leczenie może nas czekać!

A jeśli już trafimy do ortopedy?

Wybór sposobu leczenia uzależniony jest od rodzaju i rozległości uszkodzenia, wieku pacjenta oraz jego oczekiwań. Rodzaj i wielkość uszkodzenia określa wykonana diagnostyka obrazowa. Jeśli odpowiednio szybko zgłosimy się do specjalisty, być może nasze leczenie ograniczy się jedynie do rehabilitacji, która często jest wystarczającą metodą leczenia zachowawczego i ratuje nas przed ingerencją chirurgiczną.

Jeśli zabieg jest jednak nieunikniony, zawsze staramy się znaleźć najlepsze rozwiązanie dla pacjenta. Zależy nam na tym, aby pacjent jak najszybciej powrócił do aktywności ruchowej i aby leczenie było
jak najkrótsze. Dużą wagę przykładamy do leczenia małoinwazyjnego. Przykładem jest artroskopia stawu kolanowego. Po niewielkim nacięciu skóry w okolicy stawu kolanowego, wprowadzamy do stawu optykę i za pośrednictwem kamery i światłowodu widzimy staw od środka. Wykorzystując tego rodzaju małoinwazyjne techniki operacyjne, możemy wykonać rekonstrukcje więzadłowe, rekonstrukcje uszkodzonej chrząstki stawowej, czy założyć szew na łąkotce. Techniki artroskopowe
umożliwiają leczenie operacyjne o małej traumatyzacji, szybkie do wykonania i umożliwiające sprawną rehabilitację i w konsekwencji szybszy powrót do zdrowia pacjenta – dodaje dr Wiśniewski.

Kolana lubią ruch

Jeśli zmiany zwyrodnieniowe w stawie kolanowym są zaawansowane, pacjenta kwalifikuje się do endoprotezoplastyki stawu kolanowego. Jest to leczenie bardziej inwazyjne, polegające na wymianie uszkodzonych powierzchni stawowych i zastąpieniu powierzchniami metalowymi
(protezą).

Informacje o ekspertach
dr n. med. Piotr Wiśniewski – specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu z kliniki ortopedycznej Carolina Medical Center w Gdańsku. Specjalizuje się w leczeniu schorzeń i urazów stawu kolanowego oraz
barku.
lek. Marcin Mikulicz – specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu z kliniki ortopedycznej Carolina Medical Center w Gdańsku. Specjalizuje się w leczeniu schorzeń i urazów m.in. stawu kolanowego.
lek. Mateusz Janik – specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu z kliniki ortopedycznej Carolina Medical Center w Warszawie i Gdańsku, Kierownik Medyczny Carolina Medical Center w Gdańsku. Zajmuje się chirurgią stawu kolanowego i skokowego, urazami i kontuzjami u sportowców, m.in. u biegaczy, kolarzy, lekkoatletów, tancerzy.

Więcej o zdrowiu:

Wskazówki: wszystko na temat e-recepty

Jak dbać o swoje dłonie w dobie koronawirusa?

Zgoda pacjenta - to warto wiedzieć

Mazowiecka Rada Seniorów już 24 czerwca 2020 r. w godzinach 9-11 odbędzie pierwsze w tym roku posiedzenie, jednak przeprowadzone zdalnie (wideokonferencja). Proponowany porządek posiedzenia poniżej.

MAZOWIECKA RADA SENIORÓW

 1. Działania podjęte przez Województwo Mazowieckie w związku z COVID-19 (9:00-9:30).
 2. Podjęcie uchwały w sprawie Planu Pracy Rady w 2020 r. (9:30-10:00).
 3. Podjęcie uchwały w sprawie podziału zadań członków Rady w 2020 r. (10:00-10:30).
 4. Sprawy bieżące (10:30-11:00).

Rada została utworzona uchwałą Zarządu Województwa Mazowieckiego w listopadzie 2018 r. jako organ konsultacyjny, doradczy i inicjatywny Marszałka Województwa Mazowieckiego. W rezultacie Mazowiecka Rada Seniorów działa na rzecz wzmocnienia i rozwoju regionalnej polityki senioralnej.

Do zadań Rady należy w szczególności:

1) współtworzenie głównych kierunków polityki senioralnej w województwie mazowieckim;

2) proponowanie nowych rozwiązań i inicjowanie zmian na rzecz środowiska seniorów;

3) wyrażanie opinii o projekcie strategii rozwoju województwa mazowieckiego, w zakresie seniorów;

4) podejmowanie działań zmierzających do zwiększenia zaangażowania obywatelskiego w życiu publicznym i społecznym seniorów;

5) konsultowanie rządowych i regionalnych projektów aktów prawnych dotyczących seniorów lub mogących mieć wpływ na ich sytuację;

6) opiniowanie projektowanych dokumentów i propozycji rozwiązań regionalnych skierowanych do seniorów;

7) promowanie zdrowego starzenia się;

8) wspieranie rozwoju i działań podmiotów działających na rzecz seniorów z terenu województwa mazowieckiego (np. organizacji pozarządowych, Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, uniwersytetów trzeciego wieku, rad seniorów);

9) dążenie do umocnienia międzypokoleniowych więzi społecznych;

10) podejmowanie działań, które służą zmianie obrazu starości i starzenia się. 

Ponadto obsługę organizacyjno-administracyjną Rady zapewnia Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej. Dlatego w tym celu utworzono adres e-mail mrs@mcps.com.pl, na który należy się kontaktować w sprawach dotyczących Rady.

PODOBNE TEMATY:

 1. Komisja Zdrowia i Sprawy Senioralne
 2. Pieniądze na aktywizację seniorów z budżetu Mazowsza
 3. Dać wytchnienie tym, którzy opiekują się innymi

Seniorzy znów na celowniku. Urzędnicy z śremskiego ratuszu alarmują, że znów powróciły telefony z zaproszeniami na spotkania powiązane ze sprzedażą. Za takimi telefonami najczęściej stoją oszuści, którzy naciągają seniorów na drogie buble.

Darmowe badania ?

Po pierwsze, zaczyna się od tego, że ktoś wrzuca do skrzynki pocztowej zaproszenie na darmowe badanie. Następnie ktoś dzwoni i umawia się na spotkanie. Często rzeczywiście ktoś bada, na przykład stan samopoczucia ;). Jednak potem następuje zwrot akcji.

Po pierwsze, zaczyna się od tego, że ktoś wrzuca do skrzynki pocztowej zaproszenie na darmowe badanie.
Pixabay

Po drugie, sprzedawca zacznie spotkanie od opowiadania bajek i będzie starał się od pierwszej minuty naprowadzać słuchaczy na potrzebę . Jednak niebezpośrednio, bo sam będzie powtarzał, że nie namawia do zakupu. A na sam koniec z paragonem otrzymasz informację o swoim stanie zdrowia. Tu nasuwa się pytanie o wiarygodność tego typu badań.

Sprzedaż bubli jest najważniejsza. Najczęściej oglądamy lampy do naświetlania lub suplementy diety. Podobna sytuacja dotyczy słynnych materaców. Warto się także dwa razy zastanowić nad ofertą taniej wycieczki pielgrzymkowej lub pokazem garnków czy poradami prawnymi.

Oszuści wprowadzają w błąd. W skutek czego uczestnicy decydują się na nieprzemyślany i niepotrzebny zakup - ostrzega śremski ratusz. Osoby handlujące w ten sposób przechodzą wiele specjalistycznych szkoleń, uczących w jaki sposób wzbudzać potrzebę posiadania. Nawet najbardziej odporni ulegają tej manipulacji.

Seniorzy znów na celowniku!

Urzędnicy uczulają seniorów, by nie dali się oszukać. - Seniorzy, nie dajcie się oszukać! Nie reagujcie! Nie korzystajcie z tych spotkań! - apelują.

Podsumowując, przypominamy, że seniorzy maja darmową możliwość uczestniczenia w inicjatywach lokalnych klubów seniora. Tu na was czekają życzliwa rozmowa, rzetelna informacja i ciekawe zajęcia.

Dajcie znać w komentarzach czy spotkaliście się z próbą oszustwa.

UWAGA! Mnożą się sposoby, w jakich oszuści chcą pozbawić nas pieniędzy.

Najstarsza Polka, Pani Tekla urodziła się 10 czerwca 1906 r. w Krupsku, na terenie ówczesnych Austro-Węgier, obecnej Ukrainy, 40 km od Lwowa. Jej mama Katarzyna zmarła w wieku zaledwie 30 lat, podczas I wojny światowej. Ojciec Jan Dadak najął się u hrabiego Lanckorońskiego do pracy przy stawach. Dlatego wychowaniem małej Tekli zajęły się siostry szarytki, które prowadziły szkołę w Przeworsku, jedną z ochronek, którym patronowała księżna Lanckorońska.

Dzisiaj skończyła 114 lat - najstarsza Polka
 

Dzisiaj skończyła 114 lat - najstarsza Polka

Tekla, pieszczotliwie nazywana przez swe opiekunki Kluską, pilnie uczyła się szycia i haftu, pracowała też w kuchni, zajmowała się osobami starszymi z pobliskiego domu opieki i z ciekawością chłonęła świat. Miała 8 lat, gdy wybuchła I wojna światowa, 12, gdy Polska odzyskała niepodległość, 21, gdy wyszła za mąż za starszego o 22 lata Jana Juniewicza, i 33 lata, gdy rozpoczęła się II wojna światowa.

Po ślubie państwo Juniewiczowie przeprowadzili się do Borysławia, ponieważ pan domu zatrudnił się w kopalni wosku ziemnego. Następnie przyszły na świat ich dwie córki: Janina (1928–2016) i Urszula (urodzona w 1929 r.). Warto nadmienić, że Pani Tekla przeżyła najstarszą córkę i swoich zięciów. 

Potem, w 1945 r., podczas repatriacji, rodzina jeszcze w komplecie opuściła teren Związku Radzieckiego. Po dwutygodniowej podróży pociągiem dotarła do Gliwic, gdzie mąż pani Tekli zatrudnił się w kopalni Sośnica.

Na skutek śmierci męża, do 103. roku życia pani Tekla mieszkała sama. Doskonale sobie radziła, paliła w piecu, załatwiała codzienne sprawy. Później zaopiekowali się nią wnuk i wnuczka, a wieku 111 i 113 lat za poradą śląskiego konsultanta geriatrii dr Jarosława Derejczyka szczęśliwie przeszła dwie ratujące życie operacje. Godnym uwagi jest fakt, że pani Tekla została najstarszą pacjentką, która przeszła ten zabieg.

Jak Pani Tekla się czuje?

Babcia zawsze była bardzo aktywna, opiekuńcza, wesoła i nie rozpamiętywała trudnych chwil z przeszłości. Lubiła książki i podróże, była bardzo harda. Do dziś jest w dobrej kondycji, chociaż coraz częściej wspomina dom rodzinny w Krupsku i wymaga opieki. Bardzo chętnie się jej podejmujemy, babcia to niezwykła osoba - mówi wnuk pani Tekli Adam.

Autentyczność wieku najstarszej Polki udokumentował, we współpracy z rodziną i za pośrednictwem Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, Wacław Jan Kroczek, polski korespondent Gerontology Research Group, międzynarodowej organizacji naukowej zajmującej się badaniami nad zdrową starością i długowiecznością. Pani Tekla do dziś ma dobry apetyt, choć już nie przygotowuje swoich słynnych tortów z 18 jaj. (PAP)

Wszystkiego najlepszego !

Foto: D. Nita-Garbiec/UM Gliwice Źródło: https://silesia24.pl/

Więcej o wyjątkowych ludziach:

Stanisław Kowalski - Najstarszy lekkoatleta na świecie

Barbara Peters - 82-latka nie wyobraża sobie życia bez baletu

Elżbieta Rzodkiewicz - wyznaje sprawdzoną zasadę "w zdrowym ciele zdrowy duch"

Fala upałów to okres temperatur przekraczających 30°C, który trwa dwa dni lub dłużej, często w połączeniu z nadmierną wilgotnością. Ekstremalne ciepło może być niebezpieczne.

Aby zapobiec występowaniu chorób związanych z upałem można podjąć szereg kroków. Oto, co możesz zrobić w domu, aby zachować chłód i przygotować się na falę upałów.

1. Zasłonić okna, na które pada słońce

Aby słońce nie nagrzewało twojego domu, powinieneś zasłaniać rolety i inne zasłony okienne w ciągu dnia. Ocienie może pomóc obniżyć temperaturę wewnątrz mieszkania nawet o 20 stopni .
Pixabay

Aby słońce nie nagrzewało twojego domu, powinieneś zasłaniać rolety i inne zasłony okienne w ciągu dnia. Ocienie może pomóc obniżyć temperaturę wewnątrz mieszkania nawet o 20 stopni .

2. Przechowuj wodę w lodówce  

Ważne jest, aby pozostać nawodnionym podczas fali upałów. Woda pitna jest sposobem na ochłodzenie organizmu podczas parowania potu na skórze. 

Picie schłodzonej wody może przynieść podwójną korzyść, zapewniając nawodnienie podczas ochładzania. Jedno małe badanie z udziałem 45 sprawnych fizycznie mężczyzn wykazało, że picie zimnej wody podczas treningu znacznie bardziej obniżyło temperaturę ciała niż picie wody o temperaturze pokojowej.

Ważne jest, aby pozostać nawodnionym podczas fali upałów. Woda pitna jest sposobem na ochłodzenie organizmu podczas parowania potu na skórze.
Pixabay

Jeśli planujesz być aktywny podczas fali upałów, szczególnie ważne jest, aby pić dużo wody, aby zrekompensować utratę płynu przy pocenie się. Konieczne jest rozpoczęcie picia wody, zanim poczujesz pragnienie. 

3. Planuj swoje menu 

Najlepiej jeść dużo owoców i warzyw podczas fali upałów. Na przykład arbuz, sałata i ogórki - zawierają ponad 90% wody, co pomoże utrzymać nawodnienie.

Najlepiej jeść dużo owoców i warzyw podczas fali upałów. Na przykład arbuz, sałata i ogórki - zawierają ponad 90% wody, co pomoże utrzymać nawodnienie.
Pixabay

American Red Cross zaleca jeść małe posiłki w ciągu dnia. Powinieneś unikać mięsa i produktów wysokobiałkowych, ponieważ mogą one zwiększyć produkcję ciepła w twoim ciele.

4. Jeśli musisz wyjść na zewnątrz

Jak zachować bezpieczeństwo i wygodę, gdy temperatura wzrośnie: 

 • Noś luźne, jasne i lekkie ubrania bawełniane lub pochłaniające wilgoć, aby zachować chłód.
 • Jeśli chcesz ćwiczyć na świeżym powietrzu, rób to wcześnie rano lub godzinę przed zachodem słońca - unikaj uciążliwej aktywności między 11 rano a 16 po południu, gdy temperatura jest najwyższa. 
 • Weź chłodny prysznic lub kąpiel. Możesz również umieścić okłady z lodu na głowie i pod pachami, aby obniżyć temperaturę.
 • Nigdy nie zostawiaj dzieci ani zwierząt w zaparkowanym samochodzie , nawet przy otwartych oknach. Temperatura w środku może wzrosnąć do niebezpiecznego poziomu w ciągu zaledwie kilku minut.
Jak zachować bezpieczeństwo i wygodę, gdy temperatura wzrośnie
Pixabay

Objawy chorób związanych z upałem

Wyczerpanie z powodu nagrzania organizmu może szybko przerodzić się w udar cieplny, który może spowodować uszkodzenie narządu lub śmierć.

Co mam zrobić?

Jeżeli poczujesz, że jesteś nadmiernie nagrzany należy natychmiast ochłodzić się, odpoczywając w cieniu wykorzystując zimną wodę. A jeśli pojawią się objawy udaru cieplnego , należy natychmiast zadzwonić pod numer pogotowie. 

Mama wie najlepiej, to samo dotyczy królestwa zwierząt. Matki w świecie przyrody wychowują swoje potomstwo i zaszczepiają w nich umiejętności potrzebne do przetrwania - czasami samotnie, a czasem z pomocą grupy.

Fotografowie z całego świata uwiecznili te niesamowite relacje, od matki pandy delikatnie trącającej swoje maleństwo, po delfina prowadzącego swoje potomstwo przez wodę.

18 pięknych zdjęć macierzyństwa w królestwie zwierząt

Samice niedźwiedzi polarnych same wychowują młode i są niezwykle opiekuńcze.

Niedźwiedź polarny z młodymi.
Pixabay

Samce niedźwiedzi polarnych nie odgrywają prawie żadnej roli w życiu młodych - pojawiły się nawet doniesienia o tym, że samce zabijają młode. Samica niedźwiedzia polarnego troszczy się o swoje młode przez pierwsze 28 miesięcy życia, ucząc je polowania i innych umiejętności niezbędnych do przetrwania.  

Gepardy to także samotne matki, które w samotności wychowują miot od trzech do pięciu młodych.

Gepardy to także samotne matki, które w samotności wychowują miot od trzech do pięciu młodych.
Pixabay

Według Dell Cheetah Center gepardy to samotne stworzenia, samce i samice wchodzą w interakcje tylko w okresie godowym. Kiedy rodzą się młode, są ślepe i bezradne, a przeżycie zależy od matki.

Co kilka dni matka przenosi swoje pociechy, aby uniemożliwić drapieżnikom śledzenie ich zapachu. Mimo tych starań śmiertelność młodych jest wysoka w ciągu pierwszych sześciu tygodni, ponieważ matka pozostawia je same na czas polowania, według USA Today . 

Młode żyją z matką do ukończenia 16–24 miesięcy.

Podobnie jak ludzie, żeńskie orangutany tworzą silne, długotrwałe więzi ze swoim potomstwem.

Podobnie jak ludzie, żeńskie orangutany tworzą silne, długotrwałe więzi ze swoim potomstwem.
Pixabay

Według Orangutan Foundation International przez pierwsze dwa lata życia niemowlęta są całkowicie zależne od matek. Będą przylegać do brzucha, boku i pleców matki, gdy ta będzie poruszać się w dżungli. 

Orangutany pozostają z matką, dopóki nie osiągną wieku około 10 lat, a samice orangutanów często podróżują powrotnie, by odwiedzić swoje matki do 15 lub 16 roku życia. 

Małe jeżatki nazywane są jeżozwierzami, a matki zwykle mają od jednego do czterech naraz.

Małe jeżatki nazywane są jeżozwierzami, a matki zwykle mają od jednego do czterech naraz.
iStock / Getty Images

Według National Geographic nowo narodzona jeżatka będzie miała miękkie pióra, ale twardnieją już po kilku dniach. Jeżozwierze mieszkają z matkami przez dwa miesiące, zanim są gotowe do samodzielnego ataku. 

Kobiece oposy będą nosić swoje dzieci na plecach.

Kobiece oposy będą nosić swoje dzieci na plecach.
Stan Tekiela

Według National Geographic oposy są tak małe jak pszczoły miodne po urodzeniu i rozwijają się w torebce. Opos może urodzić więcej niż 20 młodych, ale przeżyje mniej niż połowa. 

Wychowywanie potomstwa to rodzinna sprawa dla rudych lisów.

Wychowywanie potomstwa to rodzinna sprawa dla rudych lisów.
Pixabay

Według Live Science młode lisy są wychowywane w równym stopniu przez matkę i ojca. Starsze rodzeństwo również czasami pomaga, przynosząc im jedzenie. 

W przeciwieństwie do niektórych gadów, samice aligatory chronią swoje młode i będą nosić jaja w pysku, aby pomóc w wylęgu.

W przeciwieństwie do niektórych gadów, samice aligatory chronią swoje młode i będą nosić jaja w pysku, aby pomóc w wylęgu.
Pixabay

Samica aligatora złoży od 10 do 50 jaj . Zanim to zrobi, zbuduje gniazdo z błota, patyków i roślin. Temperatura gniazda determinuje płeć piskląt, a samica będzie próbowała osiągnąć temperaturę w gnieździe, w której rodzą się samce i samice potomstwa. 

Gdy nadejdzie czas wyklucia się jaj, matka zanosi pisklęta do wody. Będzie także nosić wszystkie jaja, które się nie wykluły, przewracając je w ustach, aby pomóc im się wydostać na świat.

Pingwiny cesarskie podróżują do 50 mil, aby przynieść pożywienie swoim młodym.

Pingwiny cesarskie podróżują do 50 mil, aby przynieść pożywienie swoim młodym.
Paul Souders / Getty Images

Według National Geographic pingwin cesarzowa zostawi swoje jajo samcu, aby go chronić, gdy opuszcza miejsce lęgowe w celu połowu ryb. Matka powróci i zwróci swój posiłek nowo wyklutemu potomkowi. 

Męski pingwin cesarski odejdzie, pozostawiając samicę wychowującą potomstwo. 

Samice niedźwiedzi koali przechowują noworodki w swoich woreczkach przez sześć miesięcy.

Samice niedźwiedzi koali przechowują noworodki w swoich woreczkach przez sześć miesięcy.
Pixabay

Według National Geographic niedźwiedź koala ma wygląd galaretki po urodzeniu. Bezwłosy, bez uszu i ślepy, spędzi sześć miesięcy w saszetce matki, dopóki nie rozwinie się wystarczająco, by wyjść. Potem pozostanie blisko swojej matki, często korzystając z jej pleców, jako "podwózki". 😉

Olbrzymie pandy bardzo ostrożnie obchodzą się z nowo narodzonymi młodymi.

Olbrzymie pandy bardzo ostrożnie obchodzą się z nowo narodzonymi młodymi.
Pixabay

Matki będą obchodzić się z młodymi bardzo ostrożnie, rzadko odkładając je między karmieniami .

Według World Wide Fund for Nature młode panda będą mieszkać z matkami do ukończenia 18 miesięcy. Czasami matki będą miały bliźniaki, ale nie są w stanie opiekować się obydwoma zwierzętami, więc według BBC Earth często je porzucają.

Zarówno żubr, jak i jej potomstwo żyją w stadzie.

Zarówno żubr, jak i jej potomstwo żyją w stadzie.
Pixabay

Według Live Science stado chroni zarówno matkę, jak i dziecko przed zagrożeniami z zewnątrz. Żubr rodzi po dziewięciu miesiącach zazwyczaj jedno cielę, które dojrzeje w wieku 2–3 lat.  

Słonie afrykańskie tworzą stado samic, które pomagają wychowywać młode cielęta.

Słonie afrykańskie tworzą stado samic, które pomagają wychowywać młode cielęta.
Pixabay

„Potrzeba wioski” dla słoni. Dalsza rodzina jest prowadzona przez starszą kobietę, która, według PBS , pomaga innym matkom i ich młodym . Kiedy kończą 14 lat, samice słoni opuszczają stado, by albo się oddalić, albo dołączyć do innych samców w tak zwanych „stadach kawalerów”. 

Kiedy na świat przychodzą młode mają słaby wzrok, rozpoznają swoje matki poprzez zapach, dotyk i dźwięk. Matka jest odpowiedzialna za karmienie młodego, ale całe stado chroni je przed drapieżnikami. 

Czaple męskie i żeńskie pomagają w inkubacji jaj w gnieździe.

Czaple męskie i żeńskie pomagają w inkubacji jaj w gnieździe.
pchoui / Getty Images

Według National Park Service samice czapli są łagodnymi matkami, pomimo ich wielkości. Pisklęta czapli będą się gniazdować przez trzy tygodnie, zanim wyruszą na małe wycieczki przez drzewa i ostatecznie wylecą w powietrze w wieku 5–6 tygodni. 

Podczas karmienia swoich młodych foki nic nie jedzą.

Podczas karmienia swoich młodych foki nic nie jedzą.
VW Pics / Getty Images

Według National Geographic samice fok słoniowych po 11-miesięcznej ciąży rodzą jedno młode późną zimą i będą je karmić przez miesiąc. Oboje utrzymują się z energii, którą matka zdołała zgromadzić w swoim tłuszczu. 

Delfiny żeńskie poprowadzą swoje młode przez wodę.

Delfiny żeńskie poprowadzą swoje młode przez wodę.
Pixabay

Według Sciencing młode podąży za strumieniem matki, śladem, który tworzy się, gdy matka pływa, pozwalając obu nadążyć za innymi delfinami. Delfiny żeńskie otrzymają również pomoc od własnych matek w wychowaniu młodych. 

Jakie matki ze świata zwierząt dodalibyście do tej listy? 🙂

Kurs „Smartfon dla cyfrowych debiutantów” jest przeznaczony dla osób, które dopiero wkraczają w świat nowych technologii. Podczas spotkań jego uczestnicy poznają podstawy używania smartfona z dostępem do internetu. Dowiedzą się, w jaki sposób skonfigurować urządzenie pod swoje potrzeby, jak instalować aplikacje i z nich korzystać, poznają zasady bezpiecznego poruszania się po sieci i nauczą się, jak wykorzystywać z jej zasobów.

Spotkania będą odbywać się we wtorki o godzinie 11:00, każde z nich będzie trwać 60 minut.

Kurs „Smartfon dla cyfrowych debiutantów” jest przeznaczony dla osób, które dopiero wkraczają w świat nowych technologii.

Kurs jest bezpłatny.

Aby wziąć w nim udział, wystarczy kliknąć tutaj i podać swoje imię oraz adres mailowy.

Organizatorem kursu jest Centralny Dom Technologii. Jego partnerem merytorycznym jest ABC Senior. Projekt powstał w ramach współpracy partnerskiej między Fundacją PFR a Krajowym Instytutem Gospodarki Senioralnej.

Harmonogram spotkań:

9 czerwca, wtorek, godz. 11:00
Wprowadzenie do aplikacji. Na tych zajęciach dowiemy się czym są i do czego mogą służyć aplikacje – czyli programy na smartfona. Przećwiczymy wyszukiwanie potrzebnych nam aplikacji oraz bezpieczne ich instalowanie oraz usuwanie.

16 czerwca, wtorek, godz. 11:00
Połączmy się, czyli aplikacje do komunikacji. Serię czterech spotkań poświęconych różnym grupom aplikacji rozpoczniemy od przyjrzenia się tym, które pomagają nam się komunikować. Szczególną wagę poświęcimy tutaj komunikatorom oraz narzędziom do telekonferencji, dzięki którym możemy zobaczyć i usłyszeć naszych bliskich.

23 czerwca, wtorek, godz. 11:00
Smartfon pomocnik, czyli aplikacje pożyteczne. Zajęcia poświęcone będą omówieniu tego, jak w możliwie pożyteczny sposób możemy wykorzystać technologię na co dzień. Wspólnie nauczymy się korzystać z aplikacji pomagających nam odnaleźć się na mapie, dbać o zdrowy styl życia czy sprawdzić prognozę pogody.

30 czerwca, wtorek, godz. 11:00
Facebook bez tajemnic, czyli aplikacje społecznościowe
Szóste spotkanie poświęcimy w całości Facebookowi, najpopularniejszemu serwisowi społecznościowemu na świecie. Omówimy wszystkie najważniejsze funkcje Facebooka oraz porozmawiamy o trosce o swoją prywatność i kontrolowaniu tego, co inni wiedza o nas.

7 lipca, wtorek, godz. 11:00
Cyfrowa kreatywność, czyli aplikacje zdjęciowe
Na tym spotkaniu dowiemy się, jak wykorzystać nasz smartfon do robienia ładnych zdjęć i nagrywania dobrych filmów, a także jak za pomocą różnych aplikacji potem te materiały edytować i się nimi dzielić.

14 lipca, wtorek, godz. 11:00
Programować każdy może!
Kurs zakończymy zajęciami poświęconymi podstawom programowania. Porozmawiamy o tym, dlaczego warto rozumieć zasadę działania otaczającej nas technologii oraz wspólnie stworzymy nasze pierwsze programy!

O Centralnym Domu Technologii

Centralny Dom Technologii to przestrzeń edukacji technologicznej, oferująca interdyscyplinarne zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży, osób dorosłych i starszych. W CDT prezentowane są cykliczne wystawy tematyczne dotyczące najnowszych technologii z Polski i ze świata. Jednocześnie nowoczesne i funkcjonalne centrum biznesowo-konferencyjne w sercu stolicy to kluczowe miejsce w kraju do prezentacji przełomowych rozwiązań. Centralny Dom Technologii gości także społeczność skupiającą entuzjastów nowych technologii, technologicznych wizjonerów, liderów i aktywistów. Inicjatorem Centralnego Domu Technologii jest Polski Fundusz Rozwoju.

Projekt realizowany jest przez Fundację Polskiego Funduszu Rozwoju w partnerstwie operacyjnym z polską spółką technologiczną Daftcode oraz konsorcjum merytorycznym, w którego skład wchodzą: startup edukacyjno-technologiczny Skriware, szkoła programowania Kids Code Fun oraz Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog.

Partnerami Strategicznymi Centralnego Domu Technologii są: Bank Pekao S.A., Comarch S.A., Żabka oraz Chmura Krajowa. Partnerem ścieżki edukacyjnej “Technologia” jest firma Allegro.

źródło: Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej 

Twoja lodówka ma na celu utrzymanie świeżości żywności, ale niskie temperatury nie działają korzystnie na każdy produkt spożywczy. Na przykład warzywa korzeniowe, takie jak ziemniaki i cebula, w lodówce gniją szybciej. A jeśli martwisz się o umieszczenie arbuza w lodówce, po prostu trzymaj go na blacie. Melony należy przechowywać w lodówce dopiero po ich rozcięciu .

16 produktów, których nigdy nie należy wkładać do lodówki

 • Używanie lodówki do przechowywania żywności może być niezbędne do utrzymania ich świeżości .
 • Jednocześnie chłodne powietrze może mieć negatywny wpływ na wiele artykułów spożywczych. 
 • Zimne powietrze może rozkładać warzywa korzeniowe, takie jak ziemniaki i cebula, a chleb może wyschnąć, jeśli jest przechowywany w chłodnym otoczeniu.

Zamiast starać się znaleźć miejsce na arbuzy w lodówce, trzymaj je na blacie, dopóki nie zostaną otwarte.

arbuz w lodwóce
Pixabay

Całe melony, takie jak arbuzy, spadziowy i kantalupy, najlepiej zachowują swój smak w temperaturze pokojowej. Przechowywanie ich w normalnych temperaturach może nawet pomóc w utrzymaniu nienaruszonych składników odżywczych. Dodatkowo zajmują dużo miejsca w lodówce. Można je schłodzić dopiero po przycięciu i tylko przez kilka dni.

Banany należy pozostawić do dojrzewania w temperaturze pokojowej.

bananów nie trzymaj w lodówce póki nie dojrzeją
Pixabay

Banany lepiej zachowują swój smak w temperaturze pokojowej. Ponadto niskie temperatury spowalniają ich dojrzewanie, a wilgoć z lodówki przyspieszyłaby tylko proces gnicia.

Niska temperatura rozkłada skrobię w ziemniakach, powodując, że mają słodszy smak.

ziemniaków nie przechowuj w lodówce
Pixabay

W porządku jest przechowywać ziemniaki w chłodnym miejscu - za dużo ciepła i będą gnić - ale lodówka jest zbyt chłodna. Rozbije skrobie i sprawi, że tekstura będzie bardziej ziarnista, i prawdopodobnie zmieni kolor na brązowy lub czarny.

Podobnie jak melony, jeśli cebula jest krojona, umieść ją w lodówce. Ale jeśli są całe, lodówka sprawi, że będą papkowate i spleśniałe.

Lodówka nie pomaga zachować świeżości cebuli.
Pixabay

Podobnie jak ziemniaki, cebulę najlepiej przechowywać w chłodnych i suchych miejscach. Niestety, wilgotność lodówki może spowodować szybkie spleśnienie tego produktu.

Jeśli zauważysz, że z czosnku zaczynają wyrastać kiełki, oznacza to, że nie przechowujesz go prawidłowo.

Jeśli zauważysz, że czosnek zaczyna wyrastać kiełki, oznacza to, że nie przechowujesz go prawidłowo.
Pixabay

Trzymaj czosnek w suchym miejscu, aby zapobiec gromadzeniu się pleśni lub mulistej konsystencji. Posiekane ząbki można przechowywać w lodówce przez kilka tygodni.

Niskie temperatury są tym, co przyspiesza proces krystalizacji w miodzie, dlatego najlepiej przechowywać słoik w temperaturze pokojowej.

Niskie temperatury są tym, co przyspiesza proces krystalizacji w miodzie, dlatego najlepiej przechowywać słoik w temperaturze pokojowej.
Pixabay

W niskich temperaturach miód krystalizuje i staje się zbrylony. Miód prawie nigdy się nie psuje , więc przechowuj go w temperaturze pokojowej tak długo, jak chcesz.

Pomidory należą do blatu lub parapetu.

Pomidory należą do blatu lub parapetu.
Pixabay

Temperatura może osłabić smak pomidorów, więc zamiast tego przechowuj je na blacie. Jeśli zaczną dojrzewać, umieść je w lodówce, ale nie na długo.

Ostry sos zwykle ma wystarczającą ilość octu, aby był świeży bez konieczności pozostawiania go w lodówce.

Ostry sos zwykle ma wystarczającą ilość octu, aby był świeży bez konieczności pozostawiania go w lodówce.
Pixabay

Ocet w większości ostrych sosów wystarczy, aby powstrzymać rozwój bakterii lub pleśni . Wyciągnij go z lodówki i daj mu miejsce obok przypraw.

Podobnie jak ostry sos, keczup należy również do spiżarni, a nie lodówki.

Podobnie jak ostry sos, keczup należy również do spiżarni, a nie lodówki.
Pixabay

To samo dotyczy keczupu. Wysoka zawartość octu powinna zachować jego integralność i świeżość w temperaturze pokojowej.

Chłodzenie chleba tylko go wysusza.

Chłodzenie chleba tylko go wysusza.
Pixabay

Trik. Chleb najlepiej przechowywać w zamrażarce , gdy zamierzasz go jeść "bardzo długo". Blat jest również opłacalną opcją, jeśli zjesz go szybko. Ale w lodówce twój chleb jest skazany na spleśnienie i wyschnięcie.

Nutella lub jakakolwiek czekolada z orzechów laskowych traci swój smak tylko w niskich temperaturach.

Nutella lub jakakolwiek czekolada z orzechów laskowych traci swój smak tylko w niskich temperaturach.
Pixabay

Nutella lub czekoladowy krem ​​z orzechów laskowych będzie dobry w temperaturze pokojowej. Kiedy jest schłodzony, robi się zbrylony, trudniej się rozprowadza i traci swój smak.

Jabłka pozostaną idealnie dojrzałe na blacie i rozświetlą Twoją kuchnię.

Jabłka pozostaną idealnie dojrzałe na blacie i rozświetlą Twoją kuchnię.
Pixabay

Jabłka wytrzymają dość długo na blacie. Dodają twojej kuchni odrobinę koloru. Jeśli zrobiłeś zbyt duże zapasy, włóż je do lodówki, aby trochę dłużej przetrwały.

Trzymaj oliwę z oliwek z przyprawami zamiast głęboko w lodówce.

Trzymaj oliwę z oliwek z przyprawami zamiast głęboko w lodówce.
Pixabay

Gdy robi się zimno, oliwa z oliwek staje się częściowo zamrożona i grudkowata. Najlepiej przechowywać w temperaturze pokojowej.

Wilgotność w lodówce może zmienić smak ziaren kawy, więc lepiej trzymać je szczelnie zamknięte w spiżarni.

Wilgotność w lodówce może zmienić smak ziaren kawy, więc lepiej trzymać je szczelnie zamknięte w spiżarni.
Pixabay

Aby zoptymalizować smak kawy, wszystko, co musisz zrobić, to przechowywać ją szczelnie w szczelnym pojemniku na blacie.

Podobnie jak ziarna kawy, orzechy najlepiej przechowywać w zamkniętym pojemniku w temperaturze pokojowej.

Podobnie jak ziarna kawy, orzechy najlepiej przechowywać w zamkniętym pojemniku w temperaturze pokojowej.
Pixabay

Zimna temperatura z lodówki może zniszczyć orzechowy smak. Ponadto, łuskane orzechy zaczną absorbować inne zapachy, więc zawsze najlepiej jest po prostu trzymać je zamknięte w spiżarni. 

Jeśli czekasz na dojrzewanie brzoskwiń, nektaryn, śliwek i moreli, po prostu utrzymuj je w temperaturze pokojowej.

Jeśli czekasz na dojrzewanie brzoskwiń, nektaryn, śliwek i moreli, po prostu utrzymuj je w temperaturze pokojowej.
Pixabay

Owoce pestkowe mogą przetrwać kilka dni w lodówce, jeśli nie masz wystarczająco dużo czasu, aby je zjeść, ale temperatura pokojowa jest najlepszą opcją, aby pozwolić im dojrzeć i zachować świeżość. 

Stara legenda trzymania baterii w lodówce jest po prostu błędna.

Stara legenda trzymania baterii w lodówce jest po prostu błędna.
Pixabay

Istnieje miejska legenda, że ​​przechowywanie akumulatorów w niskich lub niskich temperaturach zwiększy ich trwałość...

Znasz inne ciekawe legendy? Daj znać w komentarzu 🙂

 • Marko Costanzo jest artystą Foleya, co oznacza, że ​​używa przedmiotów do tworzenia dźwięków dla postaci w filmach i programach telewizyjnych, a czasami musi wydawać dźwięki dla zwierząt.
 • W „Men In Black” manipulował wentylatorem, aby zabrzmiało to jak brzęcząca ważka, podczas gdy w „Epoce lodowcowej” użył pnia drzewa, aby stworzyć odgłosy tupiącego mamuta.

Artyści Foley używają przedmiotów do tworzenia dźwięków na podstawie ruchów i interakcji postaci.

Artysta Foley Marko Costanzo z c5 Sound pomyślał o tej innowacyjnej kombinacji, kiedy musiał wydać odgłosy dla Manny'ego Mamuta w „Epoce lodowcowej”. Pomógł uchwycić odgłos potężnego stwora stąpającego po ziemi. Marko musiał się upewnić, że dostał przedmiot, który dokładnie uchwycił nie tylko wagę tego stwora, ale także wzór, w którym stwór tej wielkości chodził, w tym przypadku od pięty do stóp.

Naśladowanie dźwięków zwierząt nie jest tak łatwe, to nie tylko wycie lub mruczenie.

Wybór odpowiednich dźwięków wymaga dokładnego zbadania zarówno obiektów, jak i powierzchni. Weźmy na przykład galopujące konie. Para plastikowych łupin orzecha kokosowego z pewnością załatwi sprawę. Ale kiedy nadszedł czas, aby odgłosy konia zabrzmiały w filmie takim jak remake „True Grit” z 2010 roku ...

galopujący koń

Użyłem kamieni, ponieważ można było usłyszeć dźwięk uderzenia o ziemie. Kiedy używasz kokosów, tak, możesz usłyszeć to małe kuh-kuh-kuh, ale kiedy używam skały, słyszę bum, bum, bum, bum. Jeśli kiedykolwiek słyszałeś galop konia na żywo, zrozumiesz mnie.

Wielkość zwierzęcia jest ważnym aspektem przy wyborze przedmiotu, szczególnie gdy jest małe. Marko wykonał dźwięki dla ważki podczas otwarcia „Men in Black” w 1997 roku.

Naprawdę bawiliśmy się różnymi rodzajami papieru i kart. Pamiętam, że jednym z pomysłów było włożenie karty do szprychy rowerowej i zakręcenie nią, a słyszysz duh-duh-duh-duh-duh. Wszystko było ok, ale przeszkadzał nam dźwięk metalu. Zadaliśmy sobie pytanie: jak to zrobić? Jak sprawić, by zabrzmiało organiczne jak zwierzę?

Marko znalazł właściwy dźwięk za pomocą ręcznych wentylatorów. Dzięki fanom Marko mógł łatwiej dostosować zmienność ruchu ważki, kładąc palec na ostrzu. [bzyczenie wentylatora].

Wiedzieliście o tym? Dajcie znać w komentarzu 🙂

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann