fbpx
22 września 2020, wtorek

Warszawa

Prognoza 22 września 2020
dzień
 

Słonecznie
25°C
Wiatr w porywach: 6 m/s
noc
 

Czysto
11°C
Wiatr w porywach: 3 m/s
 

Czy spacery coś dają?

Odpowiedź na to pytanie, jakkolwiek wydaje się oczywista, zyskała solidne podstawy naukowe. Już starożytni doceniali rolę spacerów, na przykład Arystoteles nauczał swoich studentów, chodząc, a jego szkoła nazywana była perypatetycką (od gr. słowa peripatejn - przechadzać się). Współcześnie prowadzone badania i eksperymenty w wielu ośrodkach naukowych na świecie, m. in. na Uniwersytecie Stanforda (Marily Oppezzo i Daniel Schwarz) i Uniwersytecie Karoliny Południowej (Marc Berman) wykazały, że chodzenie w istotnym stopniu wpływa na chemię naszego mózgu. Pobudza krążenie, dotlenia tkanki, powoduje, że w mózgu wydzielają się swoiste odżywki - czynniki wzrostu neuronów. Przyczynia się nawet do zwiększenia pojemność hipokampu - ośrodka odpowiadającego za pamięć. Między komórkami nerwowymi tworzą się nowe połączenia, a to z kolei wpływa pozytywnie na nasze możliwości poznawcze.

25 minut spaceru dziennie poprawia funkcjonowanie mózgu

Już nawet krótki spacer odżywia nasz mózg, zwiększa kreatywność i porządkuje myśli. Na łamach British Journal of Sports Medicine zostały opublikowane wyniki eksperymentu kanadyjskich uczonych z udziałem 38 wolontariuszy z grupy ryzyka rozwoju otępienia. Już po sześciu miesiącach regularnych ćwiczeń aerobowych (do których zalicza się spacery) zaobserwowano u nich lepsze funkcjonowanie mózgu. Poprawie uległy zwłaszcza funkcje poznawcze. Okazuje się, że wystarczy energiczny, szybki 25-minutowy spacer dziennie lub trzy godziny spacerów tygodniowo. Do podobnych wniosków doprowadził trwający rok eksperyment zespołu profesora Kirka Ericksona z Uniwersytetu w Pittsburghu z udziałem 120 ochotników w wieku 60 +. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy. Zadaniem pierwszej było spacerowanie po wytyczonej trasie przez 40 minut trzy razy w tygodniu, podczas gdy druga wykonywała w tym czasie ćwiczenia na rozciąganie i uspokojenie. Wszyscy mieli przeprowadzane badania obrazowe mózgu: na początku, w połowie i na końcu eksperymentu. Wykazały one u tych, którzy spacerowali, powiększenie hipokampu średnio o 2 procent. U uczestników drugiej grupy, którzy nie wychodzili na spacery, hipokamp uległ skurczeniu średnio o 1,5 procent. Wyniki badań potwierdziły także testy dotyczące zapamiętywania.
Naukowcy podkreślają, że regularny spacer jest łatwo dostępną i skuteczną metodą utrzymywania mózgu w dobrej kondycji. Nabiera to szczególnego znaczenia w starzejących się społeczeństwach, w których liczba osób dotkniętych zmianami neurodegeneracyjnymi (choroby otępienne, Alzheimer) gwałtownie wzrasta. Z kolei badania, których wyniki opublikowano w Journal of the American Medical Association dowiodły, że u osób, które regularnie spacerują (przynajmniej 6 razy w miesiącu po 30 minut) wzrasta odporność ogólna organizmu i rzadziej zapadają one na infekcje. Podczas spaceru wydzielają się hormony szczęścia, dodatkowo wpływające na układ immunologiczny.

Nordic walking i spacery grupowe

spacer jest zdrowy

Jak wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Michigan, grupowe spacery na łonie przyrody mogą łagodzić objawy depresji, zmniejszać stres i pozytywnie wpływać na zdrowie psychiczne. Wspólne spacerowanie zacieśnia też więzi międzyludzkie i daje doskonałą okazję do rozmów. Przykładem może być, popularny zwłaszcza wśród seniorów, nordic walking.

Regularne spacery zapobiegają chorobom układu krążenia i cukrzycy

Regularny spacer jest również naszym sprzymierzeńcem w walce z chorobami układu krążenia. Taki umiarkowany wysiłek fizyczny normalizuje ciśnienie tętnicze i poprawia dotlenienie mięśnia sercowego. Aktywność fizyczna wpływa też w znaczący sposób na regulację gospodarki cukrowej organizmu, co jest niezwykle ważne w kontekście zagrożenia cukrzycą coraz liczniejszej populacji. Glukoza, jako podstawowe źródło energii jest spalana podczas wysiłku, co ma bezpośredni wpływ na normalizację glikemii. Dodatkowo ruch zwiększa wrażliwość tkanek na działanie insuliny, co usprawnia pracę trzustki i utrzymuje prawidłowy poziom wydzielania hormonu.  Dodatkowo obniża się poziom stresu, uczucie niepokoju i wzrasta poziom wewnętrznej energii oraz motywacji do działania, stąd aktywność fizyczna pomaga w łagodzeniu skutków depresji.

Jak spacerować?

Aby zwykłe chodzenie dawało więcej korzyści warto spróbować treningu
interwałowego, z naprzemiennym zmienianiem tempa – przez kilka minut idziemy wolno, następnie, na przykład przez minutę, maszerujemy bardzo szybko. Podobne rezultaty uzyskujemy, kiedy trasa naszego spaceru przebiega przez zróżnicowany teren i musimy pokonywać różnice wysokości. Spacery, jako trening aerobowy w formie umiarkowanej, są zalecane zarówno przez lekarzy, dietetyków, fizjologów, jak i fizjoterapeutów. Wszyscy są zgodni co do tego, że racjonalny wysiłek fizyczny, w formie i intensywności dostosowanej do indywidualnych potrzeb i możliwości, jest niezbędny do utrzymania prawidłowych
procesów życiowych. Aktywność fizyczna i jej rola, jako jednego z czynników środowiskowych wpływających na ryzyko zachorowań i występowanie powikłań w przebiegu wielu chorób przewlekłych, jest niekwestionowana. Znalazło to odzwierciedlenie w umieszczeniu aktywności fizycznej, jako podstawy Piramidy Zdrowego Żywienia.
Chyba warto znaleźć w ciągu dnia czas na przynajmniej 15-minutowy spacer?

Nie ma dla Niej rzeczy niemożliwych. Prawdziwa dusza sportowca - wojownika. W najbliższym czasie walczy o czarny pas taekwondo, a to dopiero początek. Niczym wulkan podczas erupcji tryska energią na wszystkie możliwe strony. Pani Elżbieta Rzodkiewicz wyznaje sprawdzoną zasadę "w zdrowym ciele zdrowy duch", realizując przy tym wszystkie swoje pasje.

(więcej…)

Czymże jest poezja jeśli nie obrazem duszy ubranym w słowa?

(więcej…)

Dobrym źródłem energii na cały dzień są produkty zbożowe.

Zaliczamy do nich:

 • kasze,
 • ciemne pieczywo,
 • brązowy ryż.

Solidne śniadanie (zjedzone do godziny po pobudce) składające się z węglowodanów złożonych uwalnia energię stopniowo przez kilka następnych godzin. Dbając o różnorodność, nie można zapomnieć o warzywach i owocach, które są źródłem nie tylko witamin, ale wielu składników odżywczych, m.in. minerałów i błonnika. O ile warzywa można z powodzeniem włączać do każdego posiłku, o tyle większość owoców lepiej spożywać z umiarem z powodu wysokiej zawartości cukrów prostych (np. winogrona, gruszki czy czereśnie).

Rośliny strączkowe (groch, fasola, bób, soczewica) mogą śmiało stanowić podstawowy składnik posiłku. Trzeba jednak pamiętać o moczeniu ich przed ugotowaniem, co ułatwi proces trawienia tych potencjalnie
wzdymających warzyw.

W codziennej diecie jak najbardziej jest miejsce dla mleka i przetworów mlecznych, np. jogurtu i kefiru.

Dania, nie tylko na obiad, urozmaici bogata paleta ziół i przypraw. Wiele z nich ma szerokie zastosowanie – działają m.in. przeciwmiażdżycowo i przeciwgorączkowo.

Mięso, zwłaszcza tłuste, nie powinno zajmować w jadłospisie pierwszego miejsca. 2-3 razy w tygodniu w zupełności wystarczy. Warto wtedy wybierać białe mięso np. z indyka czy królika. W pozostałe dni można sięgnąć po ryby, najlepiej morskie, które cechuje bogactwo kwasów omega-3.

Masło i inne tłuszcze zwierzęce, a także wyroby cukiernicze na bazie margaryn twardych (zawierające szkodliwe tłuszcze trans), lepiej ograniczać. Do smarowania lepsze będą margaryny miękkie, czyli takie, które składają się w większości z nieutwardzonego tłuszczu. Wisienką na torcie niech będą 1-2 łyżki oliwy z oliwek dodawane do sałatek.

Czego powinniśmy unikać?


Na czarną listę należy wpisać produkty wysoce przetworzone, fast food oraz słodycze zawierające utwardzony olej palmowy, syrop glukozowo-fruktozowy czy cukier. Okazyjne spożycie nie zaszkodzi, ale korzystniej będzie zastąpić słodycze suszonymi owocami czy orzechami. Pod lupę należy wziąć także spożycie soli, które nie powinno przekraczać 3 g (około pół łyżeczki) na dobę. Zwłaszcza że wiele produktów spożywanych każdego dnia ma w składzie sól, m.in. wędliny, przyprawy czy wyroby konserwowane. Rzecz jasna, warto ograniczyć również spożycie alkoholu.

Dobór produktów trafiających na stół to jedno, a ogólne zasady zdrowego odżywiania – drugie. Na samym początku warto przyswoić sobie kwestie „techniczne”. Posiłki powinny być:

 • regularne,
 • różnorodne,
 • spożywane o stałych porach (w miarę jak się da),
 • w podobnych odstępach czasu.

Ideał dziennego żywienia to 4-5 posiłków dziennie. Ten obfitszy (obiad) powinien przypadać w połowie dnia, a ostatni 2-3 godziny przed snem.

Do tego dochodzą płyny (woda jest najbardziej optymalnym wyborem) – ok. 8 szklanek dziennie, a latem 10-12 szklanek. Warto również jak najczęściej gotować zupy oraz sięgać po owoce zawierające duże ilości wody, takie jak arbuz czy melon.

Produkty powinny być świeże, najlepiej sezonowe, jak najmniej przetworzone. Samodzielnie ugotowany obiad jest zdrowszy niż to samo danie z opakowania, wymagające tylko do odgrzania.

Sposoby przygotowania posiłku:

 • gotowanie na parze lub w niewielkiej ilości wody,
 • duszenie,
 • pieczenie w pergaminie lub folii,
 • smażenie na maśle klarowanym lub oleju rzepakowym rafinowanym.

Podczas zażywania leków należy się kierować następującymi zasadami:

 • leki doustne przyjmuje się 1-2 godz. po posiłku (aby zminimalizować potencjalne niekorzystne interakcje składników odżywczych z substancjami zawartymi w lekach),
 • łączenie leków wymaga konsultacji z lekarzem/farmaceutą lub choćby sprawdzenia takiej możliwości w ulotce,
 • leki popija się letnią wodą; nie popija się ich sokami owocowymi (zwłaszcza grejpfrutowym), gorącymi napojami, mlekiem, suplementami witaminowo-mineralnymi,
 • ilość i rodzaj leków bez recepty, zwłaszcza przyjmowanych regularnie, wymaga konsultacji lekarskiej.

Urzecze to mikroregion etnograficzny, który rozciągał się po obydwu brzegach Wisły, pomiędzy ujściami Pilicy i Wilgi a Siekierkami i prawobrzeżną Saską Kępą. Łączył w sobie wiele napływowych elementów, dzięki czemu był unikalny w krajobrazie kulturowym Mazowsza.

(więcej…)

21 i 22 stycznia nasi kochani Dziadkowie obchodzą swoje święto. To te chwile w roku, kiedy możemy dać wyraz naszych uczuć do najstarszych w rodzie.

Cała redakcja portalu seniorzyjuniorzy.pl życzy Wam przede wszystkim uśmiechu od ucha do ucha i to każdego dnia! Sił do kontynuowania swoich pasji życiowych, abyście czuli się spełnieni. Przyjaciół, bliskich, wnucząt, tych w gronie których czujecie się najlepiej. Odwagi, tak ... odwagi! Nie bójcie się być sobą i nie dajcie sobie wmówić, że czegoś w tym wieku nie wypada. Jesteście wspaniali i czerpiemy od Was inspiracje!

Senior przyszedł do Juniorów, a może Juniorzy do Seniora? Z myślą o Was krótka rozmowa z Grzegorzem Heromińskim.

"Jeśli nic nie idzie dobrze, zadzwoń do babci."
"Dziadek to ktoś, kto ma srebrne włosy i złote serce."

Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej w ramach realizacji zadań z zakresu polityki senioralnej województwa mazowieckiego, organizuje cykl wideokonferencji pt. “Rada seniorów jako organ wspomagający działalność samorządu terytorialnego”.

23 września 2020 r. w godzinach 10-12 odbędzie się wideokonferencja skierowana do włodarzy powiatów, miast, gmin oraz przedstawicieli środowisk senioralnych: NGO, PZERiI, UTW i rad seniorów, działających na obszarze powiatów: garwolińskiego, łosickiego, siedleckiego, sokołowskiego i węgrowskiego.

Podczas wideokonferencji, organizatorzy chcą zwrócić uwagę na jedną z funkcjonujących obecnie form umożliwiających realne włączanie osób starszych we współdecydowanie o lokalnych sprawach istotnych dla tej grupy społecznej.

W imieniu organizatora serdecznie zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w tym wydarzeniu. Aby zgłosić swój udział w wideokonferencji, w terminie do 18 września 2020 r. należy przesłać wypełniony formularz zgłoszeniowy, stanowiący załącznik (do pobrania poniżej), na adres piotr.lejzerowicz@mcps.com.pl lub pocztą na adres Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej, ul. Nowogrodzka 62a, 02-002 Warszawa.

W przeddzień wideokonferencji na adresy mejlowe zgłoszonych uczestników wysłany zostanie link do aplikacji MS Teams. Po kliknięciu w link, uczestnik automatycznie zostanie połączony z wideokonferencją – transmisja aktywna będzie od 9:45 w dniu wideokonferencji.

Formularz wideokonferencja (23 września 2020 r.)

Kannabidiol, CBD - jak działa?  Jest to związek marihuany łagodzący ból i niepokój bez psychoaktywnych efektów. 

Producenci CBD twierdzą, że leczy wszystko, od bezsenności po trądzik, a nawet nowego koronawirusa. Sformułowania te wykraczają daleko poza to, co potwierdzają dowody.

liść Kannabidiol, CBD
Pixabay

Wciąż wiele nie wiemy, ale jest to obiecujące. CBD należy stosować w umiarkowanych ilościach - powiedział  toksykolog Thomas Lewandowski podczas prezentacji na konferencji American Chemical Society w 2020 roku.

Leczenie napadów i lęków

Istnieją już badania wspierające oparte na dowodach stosowanie tego związku w leczeniu lęku i napadów. 

Dane kliniczne dotyczące stosowania CBD przez ludzi pochodzi z badań leku CBD na receptę zatwierdzonego przez FDA o nazwie Epidiolex.  Badania te wykazały:

 • pacjenci, którzy przyjmowali CBD, doświadczali znacznie mniej napadów niż ci, którzy przyjmowali placebo
 • CBD wydaje się być bezpieczne w użyciu przez 14 tygodni w badaniu
żółte minki pokazujące emocje
Pixabay

Przeprowadzono również wiele badań behawioralnych na zwierzętach i ludziach używających CBD do leczenia lęku. Istnieją obiecujące dowody na to, że małe lub umiarkowane dawki CBD mogą bezpiecznie pomóc złagodzić niepokój. 

Możemy przeprowadzić długoterminowe badania i uwzględnić niektóre podatne populacje. Jest to efekt, który prawdopodobnie będzie dobrze uzasadniony i możliwy do zastosowania jako oświadczenie zdrowotne - powiedział Lewandowski

CBD - jak działa? Dystans literacki

Wiele producentów twierdzi, że CBD leczy wiele innych schorzeń, w tym:

 • trądzik
 • bezsenność
 • ból
 • depresję
 • stany zapalne
 • skutki uboczne chemioterapii 
 • poprawia życie seksualne 

Te twierdzenia mogą być zakorzenione w jakiejś nauce, takiej jak pojedynczy opis przypadku, badania niekliniczne lub testy laboratoryjne. Ale często wykorzystują jedną informację, która znacznie wyprzedza dostępną naukę - powiedział Lewandowski 

Nie przekraczaj zalecanej dawki CBD

Wydaje się, że CBD jest bezpieczne dla ludzi w dawkach do 15 mg na kilogram masy ciała.

Lewandowski zaleca, aby dorośli utrzymywali spożycie poniżej 1500 mg dziennie, aby pozostać w bezpiecznych granicach. Obejmuje to wszystkie produkty, których dana osoba może użyć w ciągu jednego dnia, w tym nalewki, płyny i żelki. 

kobieta spożywa olejek CBD
Pixabay

Dawki CBD 20 mg dziennie mogą być terapeutyczne, ale mogą powodować łagodne problemy z wątrobą u niektórych osób (problemy ustąpiły po zaprzestaniu przyjmowania CBD przez pacjentów).

Ekspozycja na produkty CBD zgodnie z zaleceniami wydaje się być bezpieczna, ale producenci muszą zrozumieć, w jaki sposób ich produkty mogą być używane - powiedział Lewandowski. 

Więcej o zdrowiu:

 1. Uwaga - Upadki
 2. Zespół Kruchości - nie chodzi w nim tylko o kości
 3. PTK i ESC: Wygrać z zawałem

Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzenie o charakterze imprezy sportowo-rekreacyjnej z elementami rywalizacji , które odbędzie się 12
września 2020 w godz.10.00 -17.00 na obiektach sportowych w Mrozach. MAZOWIECKA SPORTOWA SENIORIADA 2020 - ZAPISZ SIĘ!

Dlaczego warto wziąć udział?

Celem imprezy jest:

 • wykształcenie w pokoleniu osób starszych potrzeby dbania o własne zdrowie, dobrą kondycję fizyczną i psychiczną
 • zrozumienia egzystencjalnej potrzeby ruchu, jego znaczenia w podtrzymaniu sprawności fizycznej i psychicznej
 • promowanie aktywnego stylu życia


Jak powszechnie wiadomo na Mazowszu mieszka dużo osób w wieku starszym 55+. Wiele z nich jest zainteresowanych różnymi formami rekreacji, ale nie zawsze mając możliwość regularnego uczestnictwa. Stąd
konieczność zapoznania ich z możliwościami aktywnego spędzania czasu, ofertą nowoczesnych form rekreacji i potrzebą dbania o własną kondycję fizyczną i psychiczną. 

Uczestnicy Senioriady rywalizować będą w dyscyplinach indywidualnych:

 • tenis stołowy
 • bieg na dystansie 40 m
 • pchnięcie kulą
 • skok w dal z miejsca
 • strzelanie z łuku
 • strzelanie z broni pneumatycznej
 • ergometry wioślarskie
 • tenis ziemny

Rywalizacja odbywać się będzie w trzech kategoriach wiekowych: 55-65 lat, 66-70 lat i powyżej 70 roku życia.

MAZOWIECKA SPORTOWA SENIORIADA 2020
Pixabay 

Zwycięzcy konkurencji otrzymają okolicznościowe medale oraz drobne upominki. Dodatkowo uczestnicy imprezy będą mogli wziąć udział w szeregu atrakcyjnych konkurencjach rekreacyjnych.

Co więcej, w Miasteczku Zdrowego Seniora będzie można skorzystać z darmowych badań oraz porad zdrowotnych (m.in. pomiary tętna, cukru, tkanki tłuszczowej), wziąć udział w konkursach i zabawach prowadzonych przez animatorów.

Dodatkową atrakcją będzie Scena dla Seniora, na której oglądać będzie można pokazy z zakresu sportu, rekreacji ruchowej, kultury i rozrywki - zapraszamy mazowieckie kluby seniora, Uniwersytety Trzeciego
Wieku, Ośrodki Sportu i Rekreacji do zaprezentowania swoich programów artystycznych i sportowych.

MAZOWIECKA SPORTOWA SENIORIADA 2020 Pakiet startowy

Każdy uczestnik przy wejściu na imprezę otrzyma pakiet startowy:

 • maseczka jednorazowa
 • żel antybakteryjny
 • plecak
 • koszulka
 • kubek
 • czapka
 • woda oraz będzie mógł skorzystać z bezpłatnego poczęstunku, który będzie przygotowany w strefie gastronomicznej

MAZOWIECKA SPORTOWA SENIORIADA 2020 organizowana będzie zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego, w celu ograniczenia ryzyka zakażenia uczestników podczas imprezy w czasie trwania epidemii COVID-19.

Informacje

Mazowieckie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej
e-mail: tkkfmazowieckie@o2.pl tel: 22 834 76 98 w godz. 14.00 - 18.00, 799 075 088 w godz.10.00 -17.00

Nie przegap :

MAZOWIECKI FESTYN „ZDROWY I AKTYWNY SENIOR”

Serdecznie zapraszamy do udziału w MAZOWIECKIM FESTYNIE „ZDROWY I AKTYWNY SENIOR”. Będzie to wydarzenie o charakterze imprezy sportowo-rekreacyjnej z elementami rywalizacji, które odbędzie się 5 września 2020 w godz.10.00 -17.00 na terenie szkoły w Soczewce k/Płocka.

ZDROWY I AKTYWNY SENIOR 2020

Celem imprezy jest przede wszystkim:

 • wykształcenie w pokoleniu osób starszych potrzeby dbania o własne zdrowie
 • dobrą kondycję fizyczną i psychiczną
 • zrozumienia egzystencjalnej potrzeby ruchu, jego znaczenia w podtrzymaniu sprawności fizycznej i psychicznej
 • promowanie aktywnego stylu życia
ZDROWY I AKTYWNY SENIOR 2020
Pixabay

Jak powszechnie wiadomo na Mazowszu mieszka dużo osób w wieku starszym 55+. Wiele z nich jest zainteresowanych różnymi formami rekreacji, ale nie zawsze mając możliwość regularnego uczestnictwa. Dlatego stąd konieczność zapoznania ich z możliwościami aktywnego spędzania czasu, ofertą nowoczesnych form rekreacji i potrzebą dbania o własną kondycję fizyczną i psychiczną. 

Rywalizacja na MAZOWIECKIM FESTYNIE „ZDROWY I AKTYWNY SENIOR”

Uczestnicy Festynu rywalizować będą w dyscyplinach indywidualnych:

 • bieg na dystansie 40 m
 • pchnięcie kulą
 • skok w dal z miejsca
 • strzelanie z łuku
 • strzelanie z broni pneumatycznej
 • ergometry wioślarskie
 • dart


Rywalizacja odbywać się będzie w trzech kategoriach wiekowych: 55-65 lat, 66-70 lat i powyżej 70 roku życia. Następnie zwycięzcy konkurencji otrzymają okolicznościowe medale oraz drobne upominki. Dodatkowo
uczestnicy imprezy będą mogli wziąć udział w szeregu atrakcyjnych konkurencjach rekreacyjnych.

Miasteczku Zdrowego Seniora

Ponadto w Miasteczku Zdrowego Seniora będzie możma skorzystać z bezpłatnych badań oraz porad zdrowotnych (m.in. pomiary tętna, cukru, tkanki tłuszczowej), wziąć udział w konkursach i zabawach prowadzonych przez animatorów. Dodatkową atrakcją będzie Scena dla Seniora, na której oglądać będzie można pokazy z zakresu sportu, rekreacji ruchowej, kultury i rozrywki.

Pakiet startowy

Co więcej, każdy uczestnik przy wejściu na imprezę otrzyma pakiet startowy:

 • maseczka jednorazowa
 • żel antybakteryjny
 • plecak
 • koszulka
 • kubek
 • czapka
 • woda
 • oraz będzie mógł skorzystać z bezpłatnego poczęstunku, który będzie przygotowany w strefie gastronomicznej

MAZOWIECKI FESTYN „ZDROWY I AKTYWNY SENIOR”. organizowany będzie zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego, służącymi ograniczeniu ryzyka zakażenia uczestników podczas imprezy w czasie trwania epidemii COVID-19.

Przed wejściem na teren imprezy każdemu uczestnikowi jak również obsłudze sędziom, obsłudze technicznej i wolontariuszom zostanie zmierzona temperatura oraz zdezynfekowane ręce.

MAZOWIECKI FESTYN „ZDROWY I AKTYWNY SENIOR”

67-letni mężczyzna został uwięziony na 40 godzin na pustyni po tym, jak złamał nogę w Parku Narodowym Joshua Tree. Jak sobie poradził?

Robert Ringo, który mieszka w La Quinta w Kalifornii, spacerował po Przepiórczej Górze Joshua Tree, kiedy spadł i złamał kość udową. Miał ze sobą dwa litry wody, ale w kieszeni Roberta brakowało niestety telefonu, którym by mógł wezwać pomoc.

Drzewo Joshua w Parku Narodowym
Mario Tama / Getty Images

Temperatury w Joshua Tree osiągnęły 107 stopni Fahrenheita, kiedy Robert znalazł się w krytycznej sytuacji.

67-letni mężczyzna uwięziony na pustyni wołał o pomoc

W chwili, gdy poza wołaniem o pomoc Ringo nie miał nic ciekawszego do roboty, postanowił zacząć się filmować.

„Nie wiem, czy uda mi się wstać, ale jestem pewien, że będą mnie dzisiaj szukać” - powiedział Ringo w wideo, które zostało wyemitowane w  „Good Morning America” . „To może być ostatni odcinek”.

Następnego ranka Ringo był w stanie doczołgać się do pobliskiego krzaka jałowca, żeby mieć coś do jedzenia.

Niepokój syna

Przed wyjazdem na wędrówkę Ringo podzielił się swoją lokalizacją ze swoim synem - co prawdopodobnie uratowało mu życie. Jego syn, Ryan Ringo, kiedy nie miał wiadomości od swojego ojca, złożył raport o zaginięciu i rozpoczął poszukiwania w rejonie jego ostatniej znanej lokalizacji.

Helikopter w akcji

Ringo został w końcu znaleziony przez helikopter California Highway Patrol rankiem 11 lipca.

Dwóch mężczyzn w helikopterze
 Maël BALLAND 

„W skutek złamania uda stwierdzono u niego silny ból i brak zdolności do samodzielnego poruszania się, ale był w dobrym nastroju i szybko został nawodniony” - powiedział Smith w rozmowie z Insider. „Poszkodowany powiedział, że jest zapalonym wędrowcem z Florydy i docenił brak wilgoci i robaków na kalifornijskiej pustyni”.

Podsumowując, Ringo trafił do Desert Regional Medical Center, gdzie leczono jego nogę.

„Nigdy nie doszedłem do punktu, w którym myślałem, że nie dam rady. Miałem tylko pewność siebie i wiarę” - powiedział Ringo News Channel 3.

A Wy, jakbyście sobie poradzili w takiej sytuacji? Dajcie znać w komentarzach

Więcej:

 1. Chcę – mogę – muszę! Rozmowa z Grażyną Rabsztyn
 2. Aleksander Doba - 72-letni podróżnik
 3. MAREK SIULERZYCKI – SPADKOBIERCA TRADYCJI BARTNIKÓW

Wszyscy wiemy dobrze, że w jedzeniu należy zachować umiar, ale niektórzy z nas powinni być bardziej ostrożni. Komu szkodzą pomidory? Na to pytanie odpowiedź znajdziesz poniżej.

komu szkodzą pomidory
Pixabay

Komu szkodzą pomidory?

Łasuch pospolity

Pierwszą grupą narażoną na skutki uboczne pomidorów są łasuchy pospolite. Jak poznać typowego przedstawiciela tejże grupy?

 • lubi proste, tradycyjne śniadania składające się z produktów nie potrzebujących obróbki
 • nie marnuje czasu na gotowanie
 • praktykuje złotą zasadę "Jeden zdrowy posiłek dziennie wystarczy"

Dlaczego łasuch pospolity?

 • spożywa produkty łatwo dostępne
 • gdy już poświęca czas na jedzenie, robi to raz a porządnie

Zagrożenia dla łasucha

 1. Ogólna niechęć do koloru czerwonego
 2. Przejedzenie pomidorem przed sezonem, strata świeżutkiego owocu
 3. Zapominanie o zbilansowanej diecie
 4. Nadużywanie soli

Królowa pomidorowej

Grupa zrzeszającą pasjonatki (ale i pasjonatów!) produktów płynnych ubogaconych o makarony lub ryż, a charakterystycznymi cechami są :

 • przewidywalne menu znane każdemu domownikowi w środy, czwartki i soboty
 • umiejętności perswazji wobec biesiadników
 • wybitne wyczucie przypraw doceniane przy stole, nawet gdy pomidory stają już w gardle wszystkim zebranym

Dlaczego królowa pomidorowej?

 • serwuje zupę, ale sama spożywa inne dania
 • ceni sobie czas, dlatego gotuje na kilka dni

Zagrożenia dla królowej pomidorowej

 1. Brak gości, którym może serwować zupę
 2. Wzrost cen produktu uniemożliwiający zakupy pomidorów w takich ilościach, jak zazwyczaj
 3. Złamanie chochelki, bądź ucha od garnka

Namiętny ogrodnik

Któż z nas nie zna choć jednej osoby mającej swój własny ogródek? Ale czy wszystkie te osoby wiedzą, jak dobrze się obchodzić ze swoimi uprawami? Po czym poznać namiętnego ogrodnika?

 • na spotkanie zawsze przynosi w prezencie kilka owoców lub warzyw
 • neguje zakupy sklepowych produktów

Dlaczego namiętny ogrodnik?

 • przesiaduje każdą wolną chwilę z grabkami w ręku
 • namiętnie opowiada o swoich uprawach, nawet gdy temat został wyczerpany w ostatnich stu rozmowach

Zagrożenia dla namiętnego ogrodnika

 1. Pogryzienia przez komary i inne owady
 2. Sam kupuje w sklepie, bo własne plony rozdaje
 3. Trudności ze znalezieniem sobie miejsca w deszczowe dni
portret-zszokowana-kobieta-patrzac-na-kamery
Designed by drobotdean / Freepik

Komu polecamy pomidory?

 1. Jesteś w grupie ryzyka raka prostaty - wzrost spożycia likopenu (w postaci pomidorów, pasty i soku) powoduje obniżenie ryzyka raka prostaty nawet o 53%
 2. Gdy masz problemy z odpornością - dzięki dużej zawartości witaminy C pomidory wzmacniają odporność i przyspieszają gojenie się ran
 3. Masz podwyższone ciśnienie - pomidory bogate są w potas, który ma właściwości moczopędne
 4. Twoja dieta jest uboga o wartościowe produkty - pomidory to bogactwo mikro- i makroelementów

Więcej o zdrowiu:

 1. Męskie inwestycje w zdrowie
 2. Zasady zdrowego odżywiania
 3. Higiena oczu

Wsparcie dla osób z chorobą Alzheimera w pierwszej fazie , w tym ich aktywizacja oraz terapia – to działania, które pilotażowo będzie prowadzić sześć dziennych domów pobytu na Mazowszu. Z placówek skorzystają zarówno chorzy, jak i ich rodziny. Na utworzenie takiej sieci wsparcia samorząd województwa przeznaczył ponad 17 mln zł. Dziś podpisane zostały umowy z Fundacją „Zdrowie W Głowie”, która utworzy placówkę przy szpitalu w Drewnicy, oraz z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci, tworzącym placówkę w Serocku.

Dzienne domy pobytu (DDP) powstają z myślą o osobach starszych, cierpiących z powodu zespołu otępiennego. To miejsca, w których będą mogli liczyć nie tylko na działania aktywizujące, ale też na specjalistyczną pomoc – neuropsychologiczną, logopedyczną i terapeutyczną.

Tworzymy pewnego rodzaju sieć dziennych domów pobytu, by wypracować model zajmowania się osobami z chorobami otępiennymi w pierwszych etapach choroby. Tu liczy się czas. Im szybciej zareagujemy na wstępne symptomy, tym większa szansa na spowolnienie rozwoju choroby – mówi marszałek Adam Struzik. – To daje nadzieję na lepszy komfort życia nie tylko choremu, ale i jego bliskim.

Na Mazowszu żyjemy dłużej

Ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera wzrasta po ukończeniu 65. roku życia. Co roku dane statystyczne pokazują, że na Mazowszu żyjemy dłużej, powiększa się więc sama grupa wiekowa 65+. W dobie starzejącego się społeczeństwa, konieczne jest zorganizowanie odpowiedniego wsparcia dla osób, które są w grupie ryzyka. Przede wszystkim ważne jest stworzenie miejsc z usługami społecznymi, które pozwolą zająć się starszymi osobami, u których pojawiają się pierwsze objawy choroby.

Ponieważ nie znamy leczenia przyczynowego choroby Alzheimera, próbujemy zastosować u chorego opiekę holistyczną, która – mamy nadzieję – nieco spowolni przebieg choroby. Oznacza to jak najszerszy zakres oddziaływań stymulujących istniejące funkcje poznawcze – wyjaśnia prof. Tadeusz Parnowski, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Geriatrycznego. – Stwierdzono, że różnorodne oddziaływania są najbardziej efektywne w otępieniu o nasileniu lekkim, przedłużając możliwość funkcjonowania społecznego. Oddziaływania takie nie tylko stymulują podtrzymywanie różnych umiejętności, ale także zmniejszają nasilenie innych objawów, takich jak depresja, agresja, objawy psychotyczne, zaburzenia snu i inne.

Mazowsze buduje sieć wsparcia dla osób z chorobą Alzheimera
Mazowsze buduje sieć wsparcia dla osób z chorobą Alzheimera / http://mcps.com.pl/

Dane z opracowań medycznych wskazują, że otępienia, a zwłaszcza choroba Alzheimera, należą do najkosztowniejszych chorób współczesnej Europy. Na koszty generowane przez to schorzenie składają się koszty bezpośrednie (leczenie i opieka pielęgniarska, codzienna opieka w domu) jak i te, które można określić jako pośrednie (utrata produktywności zawodowej oraz społecznej pacjenta i opiekuna).

Mazowsze buduje sieć wsparcia dla osób z chorobą Alzheimera

W 2017 r. Najwyższa Izba Kontroli sporządziła raport, z którego wynika, że brakuje modelu leczenia i opieki nad osobami z chorobą Alzheimera – rozwiązań organizacyjnych, standardów postępowania diagnostycznego, w tym wczesnej kompleksowej diagnozy.

Raport NIK-u wskazał wyraźnie, że brakuje placówek opieki dziennej i całodobowej. Ponieważ wiemy, że cenniejsze jest działanie we wstępnej fazie, w Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej powstała inicjatywa stworzenia sieci placówek, skierowanych do osób na początku choroby otępiennej – mówi Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa.

Opracowaliśmy ze specjalistami założenia funkcjonowania takich placówek. Stały się one podstawą do ogłoszenia konkursu dla organizacji pozarządowych, które mają prowadzić ośrodki według pewnego modelu – dodaje Elżbieta Bogucka, zastępca dyrektora MCPS ds. społecznych. – W każdej z nich co trzy miesiące będzie odbywać się walidacja sposobu zajmowania się podopiecznymi. Tak dopracowany model może być z czasem punktem wyjścia do powstawania nowych tego typu miejsc.

Mazowiecka sieć domów dziennego pobytu

Mazowiecką sieć domów dziennego pobytu będą tworzyć:

 1. Dzienny Dom Pobytu dla osób starszych z chorobami otępiennymi, w tym chorobą Alzheimera w Siedlcach prowadzony przez Siedleckie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera,
 2. DDP w Ząbkach w ramach projektu „Z Alzheimerem na co dzień” Fundacji „Zdrowie W Głowie”, 
 3. Płockie Centrum Alzheimera prowadzone przez Płockie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera,
 4. Dzienny Dom Pobytu – Przystań w miejscowości Białoskóry (pow. płocki) prowadzony przez Fundację „Mocni Mocą Nadziei”,
 5. Dzienny Dom Pobytu dla osób starszych z chorobami otępiennymi, w tym chorobą Alzheimera w Serocku – przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci
 6. DDP Radosna Przystań w Radomiu prowadzony przez Stowarzyszenie Na Rzecz Wspierania Rodzin „Nowe Perspektywy”.

Ideą stworzenia sieci dziennych domów pobytu było udzielenie pomocy i oparcia społecznego dla osób starszych chorujących z powodu zaburzeń pamięci i pozostałych procesów poznawczych. Projekt zakłada również rozwijanie międzypokoleniowego wolontariatu i promowanie idei pomocy osobom chorym i ich opiekunom. Dotacja samorządu województwa na wszystkie placówki wyniesie w sumie ponad 17 mln zł – to kwota przewidziana na trzy lata, czyli do 2022 r.

Ożywić ciało i umysł

Zaplanowana będzie aktywizacja fizyczna – również na świeżym powietrzu, intelektualna, integracyjna i kulturalno-oświatowa, co pozwoli starszym osobom na aktywniejszy udział w życiu lokalnej społeczności. W ramach pobytu przewidziany jest posiłek zgodny z indywidualnie skomponowaną dietą adekwatną do schorzenia osób starszych (np. dieta Mind&Dash). Pobyt w placówkach będzie częściowo odpłatny – dla każdego z miejsc ceny ustala organizator.

Kompleksowa pomoc

W dziennych domach pobytu na poradnictwo będą mogli liczyć również rodzina i opiekunowie osób chorych. Chodzi zwłaszcza o pomoc psychologiczną. Placówki będą czynne w dni robocze co najmniej 8 godzin dziennie, w godzinach dostosowanych do potrzeb uczestników i ich rodzin.

Wsparcie, które zaplanowaliśmy, obejmie też rodzinę lub opiekuna chorej osoby. Gdy rozpoczyna się choroba, zazwyczaj cała rodzina nie potrafi się odnaleźć w nowej sytuacji. Wszyscy potrzebujemy się uczyć, czym są choroby otępienne i jak pomóc bliskiej osobie. Stąd zaplanowany program to z jednej strony oferta zajęć dla osób chorych, a z drugiej – szkolenia i poradnictwo dla rodzin – zaznacza Aleksander Kornatowski, p.o. dyrektora Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej. – Tak zorganizowana pomoc będzie też podstawą do stworzenia wojewódzkiej strategii na rzecz osób z Alzheimerem i innymi chorobami otępiennymi.

Z Alzheimerem na co dzień – Fundacja „Zdrowie W Głowie” w Ząbkach

Fundacja stworzy DDP w Ząbkach w ramach projektu otrzymała ponad 3 mln zł dotacji z budżetu województwa. Z założenia 18 uczestników będzie mieć zapewnioną opiekę wykwalifikowanego personelu oraz specjalistów.

Podopieczni będą mieli zapewnione wyżywienie (śniadanie i obiad) oraz w razie potrzeby transport między domem rodzinnym a placówką. Do dyspozycji będzie ogródek sensoryczny – ze strefą zapachową, smakową, dotykową, dźwiękową i odpoczynku, który daje możliwość wyciszenia się, odpoczynku fizycznego i psychicznego, ale też pobudzenia zmysłami wspomnień lub uczuć, co jest szczególnie ważne w przypadku osób starszych, a zwłaszcza doświadczonych zespołami otępiennymi.

Zajęcia terapeutyczne

Zajęcia terapeutyczne będą dostosowane do potrzeb i możliwości odbiorców. Będą to m.in.:

 1. trening funkcji poznawczych, kulinarny, umiejętności codziennych,
 2. arteterapia,
 3. terapia reminiscencyjna, zajęciowa,
 4. muzykoterapia,
 5. terapia tańcem,
 6. usprawnienie psycho-fizyczne,
 7. zajęcia ruchowe,
 8. dogoterapia
 9. oraz odbywające się raz w miesiącu zajęcia kulturalno-oświatowe np.
  1. występ chóru,
  2. wystawa prac plastycznych,
  3. spotkania z ciekawymi ludźmi,
  4. spotkania z młodzieżą i dziećmi itp.

Dla rodzin i opiekunów zostanie zorganizowana grupa wsparcia – prowadzona cyklicznie przez specjalistów. W tym czasie chory będzie miał zapewnioną opiekę. Rodziny i opiekunowie będą mieć również możliwość skorzystania z konsultacji psychologicznej, prawniczej oraz pracownika socjalnego.

Jak wynika z raportu NIK, często nie tylko rodzina, ale i lekarze pierwszego kontaktu bagatelizują pierwsze objawy chorób otępiennych. Dlatego prowadzone będą: konferencje naukowo-szkoleniowe, z których będą mogły skorzystać osoby będące w pierwszym kontakcie z chorymi oraz ich rodzinami. Także kadra zatrudniona w DDP będzie regularnie się szkolić.

Planowane jest również wydanie informatora-poradnika, który zawierać będzie informacje o chorobie, formach opieki oraz adresy instytucji na terenie województwa mazowieckiego, w których można uzyskać wsparcie w walce z chorobą Alzheimera.

Dzienny Domy Pobytu w Serocku

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci stworzy w Serocku przy ul. Wyzwolenia 31 Dzienny Dom Pobytu dla 20 osób powyżej 60. roku życia. Placówka będzie przeznaczona dla osób cierpiących na zespoły otępienne, w tym na chorobę Alzheimera, niewymagających całodobowej opieki i pielęgnacji. Zaplanowany jest transport z miejsca zamieszkania osób, które nie będą miały możliwości innego dowozu. Na projekt trwający do 2022 r. TPD otrzymało prawie 2,7 mln zł.

Uczestnicy będą mieć zapewnione posiłki w zależności od indywidualnych potrzeb – do trzech posiłków dziennie. Wszystkie oparte będą o specjalną dietę w stylu „Mind&Dash” bazującą na tzw. żywności sirtuinowej, m.in.

 • świeży lubczyk,
 • maliny,
 • zielona
 • herbata matcha,
 • zielone warzywa liściaste,
 • orzeszki piniowe,
 • orzechy włoskie,
 • gryka,
 • kurkuma,
 • rukola,
 • jarmuż.

Pobyt w ciągu dnia będzie się wiązał z opieką, jak i treningami umiejętności samoobsługi. Uczestnicy będą korzystali z terapii zajęciowej ukierunkowanej na usprawnianie fizyczne i psychiczne, zajęć rekreacyjnych, kulturalnych i edukacyjnych oraz wsparcia psychologicznego.

Zajęcia będą dobierane do potrzeb i możliwości każdego z uczestników. Podopieczni mogą liczyć na trening umiejętności poznawczych :

 • nakierowanych na poprawę pamięci,
 • funkcjonowania wzrokowo-przestrzennego,
 • myślenia,
 • koncentracji,
 • funkcji językowych, czyli tych procesów, które ulegają stopniowemu pogarszaniu się od początku chorób otępiennych.

Uczestnicy przeżywający kryzysy życiowe lub trudności adaptacyjne będą mogli korzystać z porad psychologa.

Ekstra dodatki

Dodatkową formą terapii będzie terapia tańcem i ruchem – łącząca ruch, taniec i werbalną pracę psychologiczną. Jest to nie tylko ćwiczenie fizyczne, ale odpowiednio prowadzone odbudowuje obraz własnego ciała i poprawia relację z otoczeniem.

Podopieczni skorzystają też z arteterapii, czyli terapii przez sztukę. Dzięki temu będzie można pracować z emocjami osoby chorej na Alzheimera, ich bezpiecznym wyrażaniem i akceptacją. Nie chodzi o efekt końcowy, tylko o sam proces tworzenia, który służy werbalizacji różnych emocji, pozwala odreagować nagromadzone napięcia, ale też zwiększa poczucie własnej sprawczości. Prowadzone będą też zajęcia ze śpiewu, relaksacji i muzykoterapii.

Ważnym elementem całego projektu będzie łączenie pokoleń. Z uwagi na bliskie położenie Dziennego Domu Pomocy i Domu Dziecka planowane są zajęcia podopiecznych DDP-u z dziećmi. Osoby starsze dzięki takim relacjom mogą

 • czuć się mniej samotne, a wręcz potrzebne,
 • odzyskiwać radość i energię
 • oraz wspólnie z dziećmi brać udział w zajęciach stymulujących różne formy poznawcze.

Dzieci, obcując z osobami starszymi, również mają okazję pracować ze swoimi emocjami, jakie im towarzyszą w oderwaniu od rodziny. To pozwala też przybliżać młodym osobom zjawisko starzenia się i oswajać proces pogarszania się niektórych funkcji życiowych.

Źródło: http://mcps.com.pl/

Więcej:

 1. Seniorzy znów na celowniku! Darmowe badania.
 2. Uwaga na fałszywe SMS-y od Poczty Polskiej i kurierów!
 3. „Smartfon dla cyfrowych debiutantów”

Kino na wodzie w Paryżu istniało tylko jedną noc! Każdego roku francuska stolica tworzy latem tymczasowe plaże wzdłuż Sekwany i Bassin de la Villette w ramach imprezy zwanej Paris Plages (paryskie plaże).

W tym roku organizatorzy imprezy poszli o krok dalej i stworzyli „ Cinéma sur l'Eau ” (kino na wodzie). W wyniku obostrzeń związanych w pandemią powstał ten oryginalny pomysł. Szczęśliwi zwycięzcy loterii, która odbyła się na początku lipca, mogli obejrzeć film w zaciszu zdystansowanej społecznie łodzi elektrycznej.

Ludzie na łodzi. Kino istniało tylko jedną noc
Le Cinema sur l'eau

Według informacji prasowej agencji prasowej Spark Agency, na każdej łodzi było cztery do sześciu osób. Co więcej, tylko grupy przyjaciół lub rodzina mogła wejść na pokład.

łodzie na rzece. Kino istniało tylko jedną noc
Le Cinema sur l'eau

Kino, które istniało tylko jedną noc w Paryżu nie tylko na rzece

Kolejne 150 osób, dla których zabrakło miejsca na łódkach, dzięki organizatorom mogło obejrzeć film z leżaków na lądzie. Każdego roku Paryż zamienia brzegi Sekwany w tymczasowe plaże z piaskiem i krzesłami.

ludzie na leżakach oglądający film. Kino istniało tylko jedną noc
Le Cinema sur l'eau

Elisha Karmitz, dyrektor generalny MK2 Cinemas, który współpracował przy tym wydarzeniu, powiedział, że był to sposób na uczczenie zdjęcia obostrzeń w Paryżu. Kino, które istniało tylko jedną noc pozostanie dla szczęśliwców loterii wyjątkowym wspomnieniem.

Kino istniało tylko jedną noc
Le Cinema sur l'eau

Warto na koniec dodać, że wydarzenie było bezpłatne.

Ciekawe, co władze Paryża wymyślą w przyszłym roku. Macie jakieś pomysły? Dajcie znać w komentarzach

Więcej:

 1. Jak powstają dźwięki zwierząt do filmów i programów telewizyjnych
 2. KREATYWNOŚĆ, TWÓRCZOŚĆ I PISANIE NA EMERYTURZE
 3. Zamknięte muzeum? Dla nich to nie problem

A jeśli pewnej nocy księżyc po prostu zniknie? Czy przegapilibyśmy to? Jak wyglądałoby życie na Ziemi bez księżyca ?

Księżyc w pełni jest średnio 14 000 razy jaśniejszy niż następny najjaśniejszy obiekt nocnego nieba, Wenus . Bez niego każda noc byłaby ciemna, a obserwowanie gwiazd byłoby spektakularne.

ziemia i księżyc z kosmosu
Pixabay

Ale następnego ranka zaczynasz zdawać sobie sprawę, jak ważny jest księżyc dla życia. Ma największy wpływ na pływy na Ziemi .

Życie na Ziemi bez księżyca - przetrwalibyśmy?

Bez niego przypływy i odpływy skurczyłyby się o około 75%. Zagroziłoby to życiu wielu rodzajów krabów, omułków i ślimaków morskich żyjących w strefach pływów oraz zakłóciłoby dietę większych zwierząt, zagrażając tym samym całemu przybrzeżnemu ekosystemowi. W ciągu kilku dziesięcioleci zaczęlibyśmy obserwować masowy spadek liczby ludności na morzu i na lądzie.

Wielka Rafa Koralowa

Każdego listopada, w dniach następujących po pełni, kolonie koralowców na całej rafie - obejmującej obszar większy niż stan Nowy Meksyk - uwalniają miliony jaj i woreczków nasiennych w ciągu kilku minut. Naukowcy są pewni, że pełnia księżyca odgrywa w tym procesie potężną rolę.

wielka rafa koralowa
Pixabay

Na lądzie zwierzęta takie jak te czerwone kraby również używają księżycowych sygnałów do rozmnażania się. Po spędzeniu większości swojego życia w górach miliony dorosłych krabów migrują na brzeg.  W ostatniej fazie księżyca, samice wypuszczają jaja do morza.

Wpływ księżyca na pogodę

Teraz księżyc może nie mieć tak dużego wpływu na rozmnażanie się ludzi. Ale bez tego zmieniłoby się coś innego, na czym nam równie zależy - pogoda. Pływy i prądy pływowe pomagają mieszać zimne wody arktyczne z cieplejszymi w tropikach. To równoważy temperatury i stabilizuje klimat na całym świecie. Bez księżyca prognozy pogody byłyby praktycznie niemożliwe. Średnia różnica między najgorętszymi i najzimniejszymi miejscami na Ziemi może wzrosnąć do skrajności zagrażających życiu.

Nic z tego nie może się równać z największą zmianą, jaka nastąpiłaby w ciągu następnych tysiącleci. Obecnie Ziemia przechyla się wokół własnej osi pod kątem 23,5º, głównie z powodu grawitacji Księżyca. Gdyby księżyc zniknął, oś Ziemi wahałaby się od 10 do 45º.

Niektórzy eksperci szacują, że Jowisz może pomóc w utrzymaniu nachylenia Ziemi przed całkowitym wymknięciem się spod kontroli. Ale nawet dodatkowe 10 stopni nachylenia może siać spustoszenie w klimacie i porach roku.

W przeszłości nachylenie Ziemi zmieniło się o około 1-2º, co zdaniem naukowców mogło spowodować epokę lodowcową. Trudno powiedzieć, co zrobiłoby nachylenie o 10 lub 45 stopni, ale prawdopodobnie nie jest to dobre dla większości form życia na Ziemi.

Klucz życia

Życie na Ziemi bez księżyca byłoby niemożliwe. Eksperci uważają, że mógł również odegrać kluczową rolę w formowaniu się życia ponad 3,5 miliarda lat temu. Okazuje się, że księżyc nie jest tylko latarnią światła na nocnym niebie. Jego istnienie jest kluczowe dla delikatnego aktu równowagi.

WIDEO: Instagram / @ Norazian , Instagram / faulkner_photography

UWAGA OD REDAKCJI: to wideo zostało opublikowane w marcu 2018 r.

Więcej:

 1. Herbata źródłem pozytywnej energii
 2. 3 ćwiczenia oddechowe na lepszy sen i relaks
 3. JOGA - przyjemne z pożytecznym
WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann