fbpx
26 września 2023, wtorek

Failure notice from provider:
Connection Error:http_request_failed

Książka "Polski kompleks Zachodu. Drogami wzdłuż granic cywilizacji". Nasza recenzja.

04.06.2023 godz.18.00 w Mazowieckim Instytucie Kultury przy ul. Elektoralna 12 w Warszawie odbędzie się premiera książki "Polski kompleks Zachodu".

Tomasz Luterek

Autor, dr Tomasz Luterek jest politologiem i prawnikiem, a także ekspertem od wyceny różnych kategorii dóbr, w tym tak pozornie nieuchwytnych jak duma, kompleksy, dobre imię, pozytywna czy negatywna narracja dotycząca pojedynczych osób jak i całych społeczeństw czy państw. Jest też biegłym sądowym specjalizującym się w wycenie nieruchomości przejętych przez państwo w latach 1944-1989. W 2013 r. obronił w Instytucie Nauk Politycznych PAN pracę doktorską „Problem reprywatyzacji w Polsce w kontekście budowy i upadku ustroju komunistycznego”. Jest członkiem Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego i współautorem raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej 1939–1945. Jest autorem książki "Polski kompleks Zachodu. Drogami wzdłuż granic cywilizacji.”

Polski kompleks Zachodu - nowa książka Tomasza Lutereka

Tomasz Luterek w swojej nowej książce "Polski kompleks Zachodu. Drogami wzdłuż granic cywilizacji”postawił kilka pytań, na które szukał odpowiedzi. Do której cywilizacji należy Polska? Czy jest częścią cywilizacji zachodniej, czy wschodniej, ma kompleks niższości wobec Zachodu? Czy powinna się z nim utożsamiać, czy raczej dystansować? To tylko niektóre z pytań, które stawia sobie i czytelnikom autor. Tomasz Luterek jest politologiem i prawnikiem, a także ekspertem od wyceny różnych kategorii dóbr, w tym takich, które mają wpływ na naszą tożsamość i samopoczucie.

Książka jest efektem podróży autora po Polsce z krewnymi zza Atlantyku, którzy zadawali mu wiele trudnych i zaskakujących pytań o polską historię, kulturę i politykę. Luterek postanowił podjąć wyzwanie i spróbować odpowiedzieć na nie w sposób rzetelny i obiektywny. Nie unika kontrowersyjnych tematów, takich jak granice cywilizacji, rola Polski jako przedmurza Zachodu, znaczenie komunizmu i kapitalizmu dla polskiej mentalności, czy relacje Polski z Niemcami i Stanami Zjednoczonymi.

Tomasz Luterek obala mity

Autor pisze przystępnie i ciekawie, opierając się na bogatym materiale źródłowym i własnych doświadczeniach. Nie narzuca swoich poglądów, ale stara się zachęcić czytelników do refleksji i dyskusji. Nie ukrywa też swojej sympatii do Polski i jej mieszkańców, których postrzega jako część cywilizacji zachodniej. Jednocześnie obala wiele mitów i stereotypów narosłych wokół Zachodu i Wschodu, pokazując ich złożoność i różnorodność.

Książka składa się z dwunastu rozdziałów i kilkudziesięciu podrozdziałów, które można czytać zarówno oddzielnie, jak i jako całość. Każdy rozdział zawiera mapy ilustrujące geograficzne i historyczne aspekty omawianych zagadnień. Książka jest przeznaczona dla szerokiego grona odbiorców, zarówno tych zainteresowanych polską historią i kulturą, jak i tych szukających inspiracji do podróży po Polsce.

Polski kompleks Zachodu - książka godna polecenia dla każdego

"Polski kompleks Zachodu. Drogami wzdłuż granic cywilizacji.” to książka która naszym zdaniem jest godna polecenia dla każdego, kto chce lepiej poznać Polskę i Polaków oraz ich miejsce w Europie i na świecie. To także książka pełna nadziei i optymizmu, która pokazuje, że polski kompleks Zachodu nie musi być przekleństwem, ale może być szansą na rozwój i współpracę.

Nie musimy mieć kompleksów!

Polska - kraj o bogatej i złożonej tożsamości cywilizacyjnej

Czy mamy podstawy do kompleksów w sytuacji gdzie Polska jest krajem, który ma bogate i zróżnicowane dziedzictwo cywilizacyjne, wynikające z jego położenia geograficznego, historii i kultury. Polska była miejscem spotkania i wymiany różnych ludów, religii, języków i idei. Brała udział w wielu ważnych procesach i wydarzeniach cywilizacyjnych, takich jak chrystianizacja, renesans, reformacja, oświecenie, romantyzm, rozwój demokracji i praw człowieka, walka o niepodległość i wolność, przeciwstawianie się totalitaryzmom, integracja europejska itp. Polska wydała wiele znakomitych postaci nauki, sztuki, literatury i polityki, które miały wpływ na rozwój cywilizacji. Polska ma też swoje własne specyficzne wartości i tradycje cywilizacyjne, takie jak tolerancja religijna i narodowa, solidarność społeczna, patriotyzm i gościnność. Możemy śmiało stwierdzić, że Polska to kraj o bogatej i złożonej tożsamości cywilizacyjnej, która nie ogranicza się do jednej cywilizacji, ale czerpie z wielu źródeł i wnosi swój wkład w rozwój ludzkości.

Zaproszenie na premierę książki i spotkanie z autorem

Premiera książki-Tomasz Luterek Polski kompleks zachodu". 04.06.2023 godz.18.00
w Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12 w Warszawie

Zapowiedź VII Kongresu Gospodarki Senioralnej

ZAREJESTRUJ SIĘ- TUTAJ

 „Dialog pokoleń – społeczeństwo, zdrowie, praca, konsumenci” to tytuł VII Kongresu Gospodarki Senioralnej, a odbędzie się on 15 czerwca 2023 roku w Warszawie.  Dziś w Polsce osoby w wieku 50+, których jest już 14,3 mln, stanowią 46% dorosłej populacji (18+) i 38% całej populacji. Liczba osób starszych zaś, czyli tych po 60. r.ż. jest większa od liczby dzieci i młodzieży o ponad 2,5 mln.

Dlaczego zatem, wobec takiej struktury wiekowej w naszym społeczeństwie, osoby 50+ są wykluczane z rynku pracy a tzw. grupa komercyjna, do której adresuje się reklamy produktów i usług, kończy się na 50. r.ż.?

Zmierzymy się z dyskryminacją

Twórcy tegorocznego Kongresu Gospodarki Senioralnej postanowili zmierzyć się z ageizmem (dyskryminacja z uwagi na wiek) na rynku pracy oraz na odpowiedzialności organizacji za włączenie starszych konsumentów. 

Gościem specjalnym kongresu będzie Bradley Schurman ze Stanów Zjednoczonych, który opowie o tym, jak społeczeństwa na świecie radzą sobie z przejściem demograficznej zmiany. 

 „Kiedy już dziś 25% naszego społeczeństwa ma 60 lat i więcej, a za 27 lat populacja osób starszych sięgnie 40% mieszkańców naszego kraju, już dziś powinniśmy na tę zmianę zareagować w zdecydowany sposób. Ponadto wskutek zderzenia dwóch megatrendów – historycznej zmiany demograficznej oraz rewolucji technologicznej powstają nowe rozwiązania, nowe produkty i usługi. Rynek konsumencki wymaga przekalibrowania na potrzeby coraz starszego klienta a rynek pracy powinien być bardziej przyjazny starszym pracownikom.  Nie bez znaczenia pozostają kwestie odpowiedzialności społecznej w obszarze dyskryminacji z uwagi na wiek. O tym będziemy również dużo mówić podczas kongresu.” – mówi Marzena Rudnicka, Prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej.

Wydarzenie podzielono na pięć bloków tematycznych:

 • Nowe technologie i edukacja klientów
 • Zdrowie i długowieczność
 • Pokolenia w pracy
 • Klient Generacji Silver
 • Marketing Generacji Silver

Kongres Gospodarki Senioralnej jest wydarzeniem dedykowanym środowiskom senioralnym, przedstawicielom biznesu, samorządów, badaczom, ekspertom oraz osobom indywidualnym. Dla których ważna jest jakość życia, niezależnie od wieku i chcą wpływać na otaczającą je rzeczywistość. 

Udział w kongresie jest nieodpłatny dla każdego i aby wziąć w nim udział, niezależnie czy stacjonarnie w Warszawie, czy on-line wystarczy się zarejestrować pod linkiem: www.KongresGospodarkiSenioralnej.pl

Jadalnia to miejsce spotkań całej rodziny, która gromadzi się tu podczas wspólnych posiłków. W zależności od dostępnej powierzchni funkcję jadalni może pełnić stół wraz z krzesłami ustawiony w strefie dziennej bądź w otwartej kuchni. Niezależnie od tego, jaki masz pomysł na jej aranżację, warto urządzić jadalnię w stylu dominującym w pozostałych częściach domu.

Styl skandynawski w Twojej jadalni

Styl skandynawski wyróżnia lekkość i świeżość. Meble w stylu skandynawskim nadają wnętrzom przytulny charakter. Krzesła utrzymane w tej estetyce charakteryzuje prosty, minimalistyczny design. Drewniana podstawa krzeseł i ich krzyżowa konstrukcja zapewnia im stabilność oraz ciekawy wygląd. Wraz z okrągłym stołem o lśniącym białym blacie taki zestaw tworzy centralny punkt jadalni bądź kuchni. Aby jak najlepiej dopasować meble do skandynawskiej estetyki, warto zakupić komplety Stoły i krzesła kuchenne są bowiem najbardziej wyróżniającym się elementem wyposażenia. Dzięki jasnym kolorom Twoja jadalnia stanie się miejscem pełnym światła i harmonii.

Surowy minimalizm

Podobne meble sprawdzą się, jeżeli należysz do wielbicieli nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz. Kochasz wnętrza industrialne lub loftowe? Wystarczy więc, że zamienisz białe krzesła na czarne, a uzyskasz całkiem odmienny efekt. Elegancję surowego stylu podkreśli lśniący czarny blat okrągłego stołu jadalnianego. Jeśli wolisz klasyczny kształt stołu, możesz wybrać prostokątny czarny stół ze szklanym blatem oraz czarne krzesła tapicerowane z ciemnymi nóżkami. W ten sposób stworzysz gustowne i luksusowe wnętrze.

Przepych i elegancja stylu glamour

Bazą dla jadalni utrzymanej w stylu glamour może być również szklany stół z czarnymi krzesłami. W tym wypadku zwróć większą uwagę na otoczenie jadalni, w którym powinny pojawić się błyszczące dodatki w kolorze złota lub srebra. Ozdobne tekstylia wykonane z połyskujących ciężkich tkanin również doskonale się tu sprawdzą. Na podłodze możesz położyć elegancki dywan. Ważną kwestią jest również oświetlenie – oprawy oświetleniowe powinny akcentować przepych i bogactwo stylu glamour. Luksus aranżacji możesz podkreślić, dobierając gustowne podstawki dekoracyjne, na których umieścisz świece bądź inne ozdoby.

Dekoracje na stół

Aby aranżacja Twojej jadalni była spójna, zatroszcz się o dodatkowe dekoracje, które umieścisz na stole albo na stojącej w pobliżu komodzie. Wspomniane już świece lub świeczniki o fantazyjnych kształcie dla bezpieczeństwa ustaw na podstawkach. W tej roli najlepiej sprawdzą się dekoracyjne podtalerze oraz tace w kolorze złotym, białym i czarnym.

Innym sposobem przystrojenia stołu jest ustawienie na środku blatu kwiatka doniczkowego. Jeśli chcesz, by pięknie wyglądał i pasował do reszty wystroju, wykorzystaj dekoracyjną osłonkę ceramiczną na doniczkę.

Poszukujesz pomysłów na aranżację jadalni? Skorzystaj z bogatej oferty sklepu radochygospochy.pl. Znajdziesz tam komplety mebli oraz dekoracje, które pomogą Ci stylowo urządzić jej wnętrze.

Jesień - dobry czas na zdrowe odżywianie

Podstawą naszego życia jest dobre zdrowie! Wbrew pozorom jest łatwe łatwe w utrzymaniu pod warunkiem, że dobrze się odżywiamy. Zdrowe odżywianie to podstawa zdrowia, dlatego musimy o nie dbać przez cały rok. Większość z nas na co dzień nie skupia się na diecie, a jednak warto zmienić dietę w czasie jesieni. Po słonecznym lecie większość z nas czuje się lepiej, jesteśmy naładowani słońcem i wydaje się nam, że taki stan pozostanie z nami na długo - niestety tak nie jest!

Jesień to najlepszy czas na zdrowe odżywianie, na zmianę diety, ponieważ żywność jest tańsza, a zdrowsze produkty - warzywa i owoce są tańsze i łatwo dostępne.

Jesień to idealny czas na zdrową dietę. To koniec lata i żniwa. Rolnicy sprzedają swoje produkty po niskich cenach, co sprawia, że są one dostępne prawie dla każdego. Wiele restauracji oferuje również niedrogie opcje wegetariańskie o tej porze roku. Dlatego korzystanie z oferty takich restauracji to sposób na utrzymanie zdrowia bez większych nakładów finansowych. Dodatkowo jesień to dobry czas na aktywność fizyczną i łatwą rekreację np: przy pracy w ogrodzie, podczas spacerów lub zajęć treningowych. Te zajęcia pomogą nam spalić nadmiar zgromadzonych kalorii, ale też mogą być zabawne i pomogą zrelaksować się po męczącym dniu.

Dbanie o zdrowe odżywianie

Dbanie o zdrowie w lecie jest o tyle łatwe, że mamy dostęp do sezonowych owoców i warzyw które goszczą na naszych stołach. Jednak zdrowe odżywianie latem może być trudne, ponieważ jest gorąco, a dla ochłodzenia jemy i pijemy zimne napoje i potrawy. Dla naszego organizmu jedzenie zimnych potraw jest niestety obciążeniem, a podczas wysiłków fizycznych jesteśmy spoceni i czujemy się przegrzani. Niestety ale wraz z potem tracimy elektrolity m.in chlor, magnez, sód, potas, wapń, a ich niedobór jest powodem wielu dolegliwości i chorób. Dlatego zadbajmy o to by zdrowo się odżywiać jesienią. 

Łatwo jest zachować zdrowie jesienią, ponieważ jedzenie jest tańsze, a zdrowsze produkty są łatwo dostępne. Nie musisz wydawać tyle pieniędzy na żywność, ponieważ rolnicy nie sprzedają tak dużo produktów o tej porze roku. Pozwala to zaoszczędzić pieniądze, jedząc dużo pożywnej żywności po obniżonych kosztach. Dodatkowo, wiele osób je mniej w zimie ze względów zdrowotnych – więc teraz jest dużo jedzenia dla wszystkich po niższych cenach niż latem.

fot. Ella Olsson - Pexels

Dobre samopoczucie i witalność

Jesień to świetna pora roku na zdrową dietę, ponieważ łatwo jest być aktywnym i dobrze się odżywiać bez „wydawania majątku” i przegrzewania. Powinniśmy jeść zdrowiej w okresie jesiennym dla maksymalnego dobrego samopoczucia i witalności! Każdy z nas może czerpać korzyści ze zdrowego odżywiania, bez względu na to, kiedy to robi, jednak dieta na jesień to naładowanie organizmu witaminami i minerałami na zimę.

Redakcja SJ

Spacery?! Wychodźmy na spacer - codziennie! Ta forma ruchu to bardzo efektywny sposób na cieszenie się witalnością. Niech przypadający 19 czerwca Dzień Leniwych Spacerów będzie pierwszym krokiem do zmiany nawyków i wprowadzenia tej aktywności do codziennego rozkładu dnia. 

O tym dlaczego warto spacerować, jaki ma to wpływ na nasze zdrowie, czy trzeba się specjalnie do tego przygotować mówi lek. Urszula Zdanowicz, specjalista ortopedii i medycyny sportowej z kliniki Carolina Medical Center.

Ruch kiedyś i dziś czyli o (r)ewolucji naszej aktywności fizycznej

- Jest takie słynne powiedzenie: życie to ruch - ruch to życie, i tym jednym stwierdzeniem mogłabym zakończyć swoją ekspercką wypowiedź, bo stanowi ono sedno sprawy - śmieje się dr Urszula Zdanowicz. - Ciało człowieka stworzone zostało tak, by było w ciągłym ruchu. Chodzenie czy spacery są więc naturą człowieka jako istoty biologicznej - dodaje ekspertka. 

W przeszłości to właśnie sprawność fizyczna, ruch i dobra kondycja była gwarancją przetrwania. Postęp technologiczny, rozwój cywilizacji, nowoczesne wynalazki usprawniające życie spowodowały, że zdecydowanie mniej się ruszamy. I nie jest to tylko nasza wina.  Współcześnie, w odróżnieniu od czasów historycznych, aby przeżyć - w większości trzeba siedzieć. Wymaga tego np. styl naszej pracy, dojazdy do niej, potrzeba szybkiego przemieszczania się czy przestrzeń w której żyjemy. 

- Jest kilka sposobów na to, by mimo siedzącego trybu życia, zmienić nawyki i wprowadzać ruch do swojego dnia - przekonuje dr Urszula Zdanowicz. - Wybierajmy spacer wszędzie tam, gdzie to możliwe. Jeśli do pracy dojeżdżamy samochodem - zaparkujmy nieco dalej by dojść do biura spacerem. Zamiast windy - wybierzmy schody. Jeśli korzystamy z komunikacji miejskiej - wysiądźmy dwa przystanki wcześniej. Po południu zamiast kanapy i telewizora wybierzmy spacer do parku czy pobliskiego lasu.  

Spacery. Dlaczego warto spacerować?

- Nie tylko warto, ale wręcz trzeba! Nie traktujmy spacerów jako opcji, tylko jako stały element w naszym rozkładzie dnia. Spacery, ruch - to zdrowie nie tylko dla naszego układu ruchowego, ale dla całego organizmu, pod wieloma względami: czy to internistycznymi, czy kardiologicznymi - tłumaczy dr Zdanowicz. - Problem niedostatecznej codziennej aktywności jest na tyle poważny, że w aktywizowanie społeczeństwa do chodzenia czy ruchu angażują się nawet władze lokalne czy państwowe w niektórych krajach. Podczas swojej pracy w Stanach Zjednoczonych spotkałam się z akcją społeczną, której celem było zachęcenie ludzi do spacerów w… galeriach handlowych. To pokazuje, że nieważne gdzie i w jaki sposób – ważne, żeby pokonywać codziennie określoną liczbę kilometrów - tłumaczy dr Zdanowicz.  

Dla naszego organizmu zdecydowanie lepsza jest dawka lekkiego, ale systematycznego ruchu - właśnie w postaci spacerów, niż intensywnego sportu uprawianego raz na jakiś czas. 

Spacery to "sport" bez rywalizacji

- Często moimi pacjentami są menadżerowie, dyrektorzy czy inne osoby na wysokich stanowiskach - bardzo ambitne i przyzwyczajone do osiągania sukcesów. Gdy zaczynają np. biegać - robią to „na całego”. Gdy podejmują treningi na siłowni - to od najwyższego poziomu. Rywalizacja w tym obszarze nie ma nic wspólnego ze zdrowiem, wręcz przeciwnie - prowadzi do kontuzji, nadmiernego zmęczenia czy wzrostu poziomu stresu. Zbyt mocne i dynamiczne eksploatowanie ciała w połączeniu z codziennymi obowiązkami, pracą i brakiem wystarczającej ilości snu może doprowadzić do wyczerpania. 

- Gdy pacjenci pytają co zatem mają robić, bardzo często odpowiadam - spacerować - dodaje ekspertka - Im dłuższy spacer, im więcej kilometrów pokonujemy, tym większe znaczenie ma on dla naszego zdrowia i kondycji oraz ogólnego samopoczucia. Takim wyznacznikiem do codziennych spacerów może być pułap 10 000 kroków czyli ok. 6 - 8 kilometrów dziennie. Zachęcam do używania popularnych krokomierzy i sprawdzania ile kroków codziennie wykonujemy. Gdy przez 8 godzin pracujemy w pozycji siedzącej, a do pracy dojeżdżamy samochodem, wówczas dziennie wykonujemy zaledwie 20 - 30 proc. wyznaczonego celu. Motywacja w postaci pomiaru będzie pierwszym etapem do budowania w nas silnego nawyku ruchu - zapewnia dr Zdanowicz. 

Dodatkowo w spacerach świetne jest przecież to, że są po prostu przyjemne, doskonale relaksują i odprężają, i możemy je uprawiać w różnym stopniu intensywności: od leniwych, spokojnych, po energiczne i zdecydowanie szybsze - każdy się w nich odnajdzie. Co więcej, chodzenie jest bardzo bezpieczne, ryzyko kontuzji jest niskie, a sama aktywność - praktycznie bezkosztowa. 

Czy na spacery potrzebne są specjalne buty?

- Potrzebne są buty dopasowane do naszej stopy - odpowiada ekspertka - Bez względu na markę, cenę czy zastosowane nowoczesne technologie - jeżeli w danym bucie jest nam wygodnie to znaczy, że jest on właśnie dla nas. Warto inwestować w buty, ale nie chodzi o to, żeby kupować te najdroższe - tylko szukać takich, które są najlepiej dopasowane do naszych stóp. Pamiętajmy, że przy wyborze obuwia nie jest ważny tylko numer, ale dodatkowe parametry, jak np. szerokość stopy, jej kształt czy różnice w długości między jedną a drugą stopą. Źle dopasowane obuwie będzie powodowało dyskomfort i obniży nasze chęci do spacerów - wyjaśnia dr Zdanowicz. 

Problem niewygodnych butów może być niekiedy rozwiązany przez dobranie odpowiedniej wkładki do butów. - Nasze stopy są stworzone do chodzenia boso po piasku, po trawie, po mchu - wtedy mięśnie krótkie stóp najlepiej pracują. Jeśli nasze buty nie zapewniają komfortu, dobrym pomysłem są wyprofilowane wkładki, które zwiększą wygodę użytkowania - dodaje ekspertka. 

Spacery nie muszą być nudne!

Jest mnóstwo pomysłów na to, żeby urozmaicić nasz spacer. Zabierajmy do wspólnych wędrówek dzieci czy czworonożnych przyjaciół, wybierajmy ciekawe trasy, pełne zieleni i przyjemnej atmosfery, przekonajmy się do kijków i spacerów w stylu nordic walking, który angażuje tak wiele mięśni naszego ciała i sprawia mnóstwo radości. 

Zaczynając od stopniowych, powolnych spacerów, możemy w miarę doskonalenia naszej kondycji podkręcać tempo i próbować coraz dłuższych dystansów czy bardziej energicznych marszów. Wpłyną one zbawiennie nie tylko na nasz układ ruchu i ogólne samopoczucie, ale spowodują również spalenie sporej dawki kalorii, dzięki czemu zadbamy o sylwetkę.

Informacje o ekspercie

spacery
blurry hospital corridor

Lek. Urszula Zdanowicz - specjalista ortopedii i traumatologii sportowej w Carolina Medical Center, Kierownik Naukowy kliniki.  Specjalizuje się w zabiegach artroskopowych i rekonstrukcyjnych stawu kolanowego i skokowego (rekonstrukcje więzadłowe, naprawa chrząstki, rekonstrukcja łąkotek, osteotomie, protezoplastyka) oraz w rekonstrukcjach tkanek miękkich, min. ścięgna Achillesa. Członek Faculty McGowan Institute for Regenerative Medicine Uniwersytetu w Pittsburgu, gdzie prowadzi prace badawcze nad regeneracją ścięgien.

Artykuł partnera.

Szypułka prawdę ci powie 

Polskie wiosenne truskawki intensywnie pachną, a każda szypułka jest świeża, soczyście zielona, sztywna i delikatnie odstaje od owocu. Koszt jej produkcji sprawia, że jest droższa od importowanej z południa Europy i północnej Afryki. Jak rozpoznać polską truskawkę jeszcze przed jej spróbowaniem? Świeża szypułka prawdę nam powie – przypominają wielkopolscy plantatorzy truskawek.

Truskawki to według badań Kantar ulubiony owoc Polaków i najbardziej wyczekiwany owoc sezonowy. Polskie truskawki wiosenne są uprawiane w szklarniach i mają smak tych polowych. Dla wielu jest on wspomnieniem dzieciństwa. Owoce są średnio jędrne, soczyste, lekko poziomkowe i kwaskowate.

Warto wiedzieć, że nasze truskawki, uprawiane w strefie klimatu umiarkowanego, są uznawane za wyjątkowo smaczne. To kolejny argument za tym, by już wczesną wiosną szukać tych polskich.

Jak rozpoznać polską truskawkę?

Barwa i kształt są charakterystyczne dla danej odmiany, ale generalnie polskie truskawki mają stożkowaty lub sercowaty kształt. Postrzegamy go jako znany, tradycyjny. Dojrzałe owoce są jasnoczerwone i błyszczące. Są duże i pachną. Zapach jest najbardziej intensywny przy szypułce. Jest ona świeża i soczyście zielona, sztywna i delikatnie odstaje od owocu. Jak mówią producenci – szypułka zawsze prawdę powie.

Jak rozpoznać truskawkę importowaną?

Truskawki importowane są bardziej podłużne. Owoce mają jaśniejszy kolor przy szypułce, ponieważ musiały być zbierane „na blado”. Kondycja szypułki zdradza najwięcej. Nie jest ona świeża i sztywna, nie odstaje już od owocu. Szypułki truskawek marokańskich są nieproporcjonalnie duże i długie.

„Zapraszamy do poszukiwania naszych polskich owoców w sklepach i do sprawdzenia, że to jest nasz produkt. Warto, bo jej smak jest zachwycający” – mówił Janusz Cieśla, ekspert ds. produkcji szklarniowej.

„Zbierana dzisiaj, jutro ona będzie na półce. Nie mija nawet doba. Można ją poznać po smaku, jędrności i po szypułce. Szypułka po czterech dnia transportu, z dalekich krajów, nie jest świeża, jest zmęczona. Różnica jest też taka, że my zbieramy truskawkę czerwoną, taką jaka powinna być. Jej smak pochodzi w 100% od słońca. Importowana zbierana jest >>na blado<<, żeby wytrzymała podróż. Dokładnie tak jak banany. Dlatego w Europie nie znamy dobrego smaku banana. Gdybyśmy pojechali tam, gdzie one rosną poznalibyśmy smak, który przypomina miód rozpływający się w ustach. Trzeba to wiedzieć” – przekonują Aldona i Jarosław Radola, którzy od kilku lat prowadzą gospodarstwo szklarniowe, w którym uprawiają truskawki.

Świeże truskawki - kiedy?

„Truskawka ma w szklarniach idealny klimat. Dojrzewa od stycznia, dlatego już w kwietniu i maju jest gotowa do zerwania. Truskawka odbierana jest od producentów w dniu zerwania, maksymalnie na drugi dzień rano, wtedy po dobrym schłodzeniu. Tak świeżego towaru w markecie życzylibyśmy wszystkim. Nie musi podróżować przez pół świata, nie pozostawia śladu węglowego. Polską truskawkę bezbłędnie poznamy po smaku i po szypułce. Szypułka świeżej truskawki też jest świeża. Ona prawdę wam powie” – mówią Wiesława i Zenon Janiak, pionierzy uprawy w szklarniach.

„Produkcja szklarniowa i tunelowa rośnie. Owoców zawsze jest za mało. Rośnie bowiem zapotrzebowanie i świadomość konsumentów. Polska ma olbrzymi potencjał, produkujemy znakomite owoce, wydłużając sezon na miarę naszych ambicji i możliwości jakie cały czas rosną” - mówi Krzysztof Żabówka z Daifressh Berry, firmy uprawiającej i dostarczającej świeże owoce.

„Życzę, aby konsumenci nie mylili się w zakupie polskich owoców. Jako branża podpowiadamy, jak odróżnić nasze lokalne owoce od importowanych. Truskawki z zachodnich upraw są często przepakowywane. Jeśli ktoś kupi takie owoce i nie będzie zadowolony, i pomyśli, że nie umiemy produkować” - mówi Mariusz Chenczke.

„Współdziałamy, tak by pokazywać różnice i aby namawiać na bardziej świadome zakupy. Patrzmy na etykiety, szukajmy informacji o gospodarstwie, w którym owoce są produkowane” – dodaje Chenczke.

Współpraca pomaga budować nawyk świadomych zakupów i codziennej konsumpcji polskich owoców jagodowych. Działania liderów są wspierane przez „Czas na polskie superowoce!” - projekt integrujący producentów i przetwórców.

Więcej o arkanach produkcji truskawek w szklarniach na https://bit.ly/3o7lyLR 

Opracowanie sfinansowano ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw w ramach realizacji przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw kampanii „Czas na polskie superowoce! III edycja".

Źródło informacji: PolskieSuperowoce.pl
 

Medycyna Naturalna

Naturalne metody poprawiania stanu zdrowia, a nawet leczenia, często spotykają się z oporem środowisk naukowych. Dotyczy to głównie metod, których skuteczności nie potwierdziły dowody z badań  naukowych. Chodzi przede wszystkim o badania znane pod nazwą „medycyna oparta na faktach”, czyli tzw. EBM (ang. Evidence Based Medicine). Problem tkwi też w nazewnictwie − nie wszystkie metody medycyny naturalnej są niekonwencjonalne i odwrotnie, a to właśnie określenie „niekonwencjonalny” przyprawia o ironiczny uśmiech środowiska akademickie.

Czy trzeba mieć wątpliwości?

Więcej dowiesz się z artykułu "MEDYCYNA NATURALNA – STARSZA SIOSTRA MEDYCYNY KONWENCJONALNEJ"

Porady psychologa. Mówiąc o higienie snu mamy na ogół na myśli pewne zasady, których przestrzeganie wpływa na jakość snu. Dotyczą one naszych zachowań, przyzwyczajeń i warunków środowiskowych, które możemy tak modyfikować, aby jak najlepiej odczuwać wpływ snu na codzienne funkcjonowanie organizmu. Jakich zatem zasad warto przestrzegać, żeby zapewnić sobie dobry sen?

Zadbaj o rytm okołodobowy

Higiena snu - rytm okołodobowy

Kładź się spać i wstawaj o tej samej porze. Jeżeli sypiasz nieregularnie, to w Twoim organizmie rozregulowuje się rytm okołodobowy i może dojść do powstawania zaburzeń snu. Odsypianie nocy w ciągu dnia nie rozwiązuje problemów, ponieważ po takim rozluźnieniu organizm jest wypoczęty i trudno będzie zasnąć wieczorem o stałej porze. W ten sposób pętla się zamyka…

Zacznij ćwiczyć regularnie

Higiena snu - aktywność fizyczna

Codzienne ćwiczenia fizyczne (zacznij od 10 minut każdego dnia, żeby docelowo dojść do ok. 20-30 minut) pomagają zrelaksować ciało i umysł. Ćwiczenia wykonuj ok. 5-6 godzin przed snem. Nie należy podejmować wysiłku fizycznego bezpośrednio przed zasypianiem lub w porze kiedy powinniśmy być już w łóżku.

Unikaj kawy, papierosów, alkoholu i napojów energetycznych

Higiena snu - unikaj używek

Kofeina (kawa, czekolada, cola, herbata, leki i suplementy odchudzające i przeciwbólowe), sztucznie pobudzają mózg i nie pozwalają zasnąć. Nawet jeśli zaśniemy, to sen będzie niespokojny, nie da wypoczynku. Podobnie alkohol uniemożliwia wejście w fazę głębokiego snu. 

Osoby palące często budzą się rano z uwagi na chęć sięgnięcia po papierosa. W ten sposób nałóg ogranicza jakość oraz ilość snu. 

Pamiętajmy - tych trzech używek należy unikać 6-8 godzin przed snem!

Rytuały przed snem

Higiena snu - rytuały

Zadbajmy o wyciszające aktywności przed snem - ciepła kąpiel, czytanie, słuchanie spokojnej muzyki czy medytacja ułatwiają zasypianie. 

Na początku może być trudno, ale już po trzech tygodniach powtarzania wybranych rytuałów organizm nauczy się reagować na nie relaksacją oraz łatwiejszym zasypianiem. 

Przed snem niewskazane jest korzystanie z ekranów – oglądanie telewizji, czytanie informacji w internecie itp.

Naturalne światło dnia jako regulator cyklu snu i czuwania

Higiena snu - światło dzienne

Światło ułatwia biologicznemu zegarowi w naszym organizmie nastawić się na aktywności nadchodzącego dnia. Niektórzy eksperci zalecają eksponować się na poranne światło (np. nie zasłaniając na noc okien) jako terapię na problemy z wieczornym zasypianiem.

Leż w łóżku tylko kiedy idziesz spać

Higiena snu - sypialnia

Jeśli nie możesz zasnąć (przez ok. 15-20 minut po położeniu się), wyjdź z łóżka. Poczytaj, posłuchaj muzyki, zrób ćwiczenia oddechowe aż poczujesz się senny. Ponownie połóż się do łóżka i zaśnij. Nie myśl uporczywie o tym, że nie możesz zasnąć….

Kontroluj warunki w swojej sypialni

Utrzymuj dogodną dla Ciebie temperaturę (ok. 18-19°C; niektórzy preferują niższą lub wyższą temperaturę; ważne, aby pokój został przewietrzony). Łatwiej zaśniesz, jeżeli w sypialni będzie cicho i ciemno (o ile to możliwe nie zasłaniaj okien, chyba że Twoje okna wychodzą na rozświetloną ulicę).

Staraj się kłaść spać najpóźniej o godzinie 22.00-23.00

To czas, kiedy nasz organizm jest najbardziej przygotowany do snu. Optymalny w tych godzinach poziom melatoniny sprzyja zasypianiu.

Unikaj drzemek w dzień

Organizm człowieka często bywa rozregulowany przez problemy ze snem w nocy. Dlatego chce nam się spać w ciągu dnia i odsypiamy nieprzespane noce. 

Aby „odzyskać” zdrowy sen, koniecznie musimy wyregulować naturalny rytm naszego funkcjonowania.

Jedzenie przed snem - spróbuj lekkiej przekąski przed snem

Higiena snu - wskazówka 8 - jedzenie przed snem

Duża i ciężka kolacja (nawet zjedzona w ciągu 2 godzin przed snem) może zmniejszyć zdolność do zaśnięcia i spowodować problemy z zasypianiem. Zamiast obfitej kolacji spróbuj lżej jeść. Dobrym pomysłem może być mała przekąska – jabłko, banan lub jogurt.

Natłok myśli? Zajmij umysł nudnym zadaniem

Propozycje nudnych zadań:

liczenie owiec, baranów itp, 

wymienianie słów na konkretną literę, 

odejmowanie liczb, 

pisanie w wyobraźni kolejnych liczb i ścieranie ich itp.

A teraz kilka słów od psychotraumatologa

Przed snem – ćwiczenia relaksacyjne – oddechowe 

Podczas nocy – 3 godziny to sen głęboki, reszta to odpoczynek, więc możemy odpocząć nawet w trakcie nocy z pobudką

Zasypiajmy z intencją czułości i przyjaźni wobec siebie – uruchamiany wtedy prawą półkulę odpowiedzialną za emocje oraz sen

Jak obudzimy się w nocy – nie starajmy się „na siłę” zasnąć. Jeśli uruchomimy myśli, to uruchomimy lewą półkulę, a to prawa półkula przecież jest odpowiedzialna za sen

W czasie takiej pobudki – relaksujmy się. Zróbmy ćwiczenia oddechowe. Pobądźmy ze sobą

Jeśli nie będziemy myśleć o zaśnięciu – zaśniemy

Często to myśli nas budzą i nie dają zasnąć

Nie musimy podążać za myślami. W nocy myśli są wyolbrzymione, problemy wydają się większe, przyszłość rysuje się w czarnych barwach. 

Porozmawiajmy z myślami jak z dzieckiem: „nie mogę teraz z tobą rozmawiać, ale porozmawiamy później”. Jeśli wrócimy później do dziecka – budujemy zaufanie.

Tak samo jest z myślami. W nocy schowajmy myśli np. do pudełka i po śniadaniu posłuchajmy ich. Przywołanie myśli jest ważne – budujemy w ten sposób zaufanie. Często okazuje się, że nie pamiętamy tych myśli lub są one mniej ważne, blade…

Często noc to jedyny moment, kiedy jesteśmy naprawdę sami ze sobą.

Noc to moment, kiedy możemy pobyć ze sobą, poczuć siebie, to intymna chwila, w której nikt nam nie przeszkadza.

Zmiany klimatyczne będą głównym tematem tegorocznego V Sejmiku Senioralnego Województwa Mazowieckiego, który odbędzie się w najbliższy poniedziałek – 16 listopada. Spotkanie jest bezpłatne i będzie ogólnodostępne w wersji on-line. Wezmą w nim udział m.in. marszałek Adam Struzik, członek zarządu województwa Elżbieta Lanc, prof. Jerzy Duszyński, prezes Polskiej Akademii Nauk oraz prof. Paweł Rowiński, wiceprezes Polskiej Akademii Nauk.

V sejmik senioralny wojewodztwa mazowieckiego
Program V Sejmiku Senioralnego Województwa Mazowieckiego.

LINK do transmisji ON-LINE: ➡️ https://play.streamshark.io/r/e/crlhwtkpy/mcps-sejmik-senioralny-16112020-udywu8/embedComment

(Informacja dla osób chcących skorzystać z czatu: w oknie czatu prosimy kliknąć “JOIN” a następnie wpisać swoje imię w polu “Name”  i kliknąć “SUBMIT”)

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo uczestników tegoroczna, piąta już edycja Sejmiku, odbędzie się w formie zdalnej. Jak co roku, spotkanie adresowane jest do osób starszych z terenu województwa mazowieckiego – w szczególności do przedstawicieli rad seniorów, uniwersytetów trzeciego wieku, organizacji pozarządowych, klubów seniora, instytucji, które statutowo zajmują się działalnością na rzecz środowiska osób starszych, oraz Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

Tegorocznym tematem przewodnim będą tym razem zmiany klimatyczne – ich przyczyny i skutki, w tym wpływ na jakość życia osób starszych. To m.in. efekt współpracy samorządu województwa z Polską Akademią Nauk. Wykłady poprowadzą prof. Paweł Rowiński – wiceprezes PAN, dr hab. Egbert Piasecki – kierownik Laboratorium Wirusologii Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda PAN, oraz Anna Desogus – z Ambasady Czystej Planety.

– W ubiegłym roku podpisaliśmy porozumienie z PAN, by zapewnić seniorom na Mazowszu ciekawe zajęcia, na profesjonalnym poziomie – mówi Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa. – Chcemy wyposażyć ich w wiedzę, która przyczyni się do zwiększenia świadomości ekologicznej i kształtowania postaw proekologicznych. Nie zabraknie również aktualnego tematu zagrożeń wirusowych w kontekście zmian klimatu.

Dla przedstawicieli środowisk senioralnych sejmik od lat stanowi przestrzeń do dyskusji i wymiany doświadczeń. Dlatego też, tegoroczna edycja – mimo że zdalna – również da taką możliwość. W trakcie transmisji dostępny będzie czat. – Zapraszamy do aktywnego uczestnictwa w dyskusji – zachęca Elżbieta Bogucka, zastępca dyrektora MCPS, pełnomocnik zarządu województwa ds. polityki senioralnej. – Wszyscy potrzebujemy odnaleźć się w tych nowych formach kontaktu. Dlatego zależy nam na tym, by sejmik miał nadal formę dialogu, by uczestnicy mogli zadawać pytania.

Do poruszanych na czacie kwestii eksperci odniosą się w końcowej części, podsumowującej spotkanie.

V Sejmik Senioralny Województwa Mazowieckiego odbędzie się 16 listopada w godzinach 10:00-12:50.

Odporność można zdefiniować jako stan organizmu, w którym zachowuje on zdolność do kontrolowania i usuwania czynników zagrażających jego integralności. Zagrożenie może pochodzić zarówno ze środowiska zewnętrznego (czynniki infekcyjne i ich toksyczne produkty, a także inne szkodliwe dla tkanek czynniki fizyczne i chemiczne), jak i z wnętrza organizmu (obumierające i zdegenerowane tkanki, w tym rozwijające się komórki nowotworowe). Z tego artykułu dowiesz się co to jest odporność i kiedy nie działa?

Mechanizmy odporności

Obrona przed tak wieloma zagrożeniami jest kluczowa dla przeżycia organizmu, toteż w celu jej zapewnienia powstało bardzo wiele niezależnych, choć ściśle ze sobą współpracujących mechanizmów obronnych. Lekarze, mówiąc o naszej odporności, często używają sformułowań odporność wrodzona i odporność nabyta. Różnica pomiędzy nimi polega na zdolności do niszczenia obcych komórek. Odporność wrodzona odróżnia jedynie komórki swoje od obcych, a nabyta uwzględnia także indywidualne cechy intruza. Odporność nabyta ma również zdolność zapamiętywania obcej komórki, a dokładniej związanego z nią charakterystycznego związku chemicznego – antygenu. Dzięki temu silniej i szybciej reaguje na powtórne wtargnięcie tej substancji do organizmu. 

Odporność nieswoista

Mechanizmy odporności nieswoistej, nazywanej również naturalną, oparte są o działanie elementów zarówno komórkowych (głównie leukocyty), jak i humoralnych (białka: układ dopełniacza, laktoferyna, cytokiny). Część problemów wymagających odpowiedzi odpornościowej może nie być możliwa do rozwiązania za pomocą mechanizmów odporności nieswoistej. Dotyczy to m. in. niektórych infekcji wybitnie zjadliwymi drobnoustrojami, w tym wielu infekcji wirusowych. W takich sytuacjach dostatecznie dojrzały układ odpornościowy odwołuje się zwykle do mechanizmów swoistych.

Odporność swoista

Odporność swoista zapewniana jest przez limfocyty ściśle współpracujące z układem chłonnym (limfatycznym). Najprościej rzecz ujmując, odporność swoista jest drugim obrońcą, który zaczyna działać, gdy pierwszy (odporność nieswoista) zawiedzie, czyli nie zwalczy patogenu. Podział odporności na swoistą i nieswoistą jest jednak do pewnego stopnia umowny, w rzeczywistości bowiem bez wspólnego działania każdy z tych typów odpowiedzi może okazać się zawodny. Świadczą o tym z jednej strony zaburzenia odpowiedzi nieswoistej (np. genetycznie uwarunkowany niedobór neutrofilów), z drugiej zaś odporności swoistej (SCIDAIDS).

Co obniżenia odporności?

Co to jest odporność - przeciwciała w obronie przed wirusami
fot. Obrona układu odpornościowego przed wirusami.
Leukocyty atakują wirusa grypy.

Stany obniżonej aktywności lub zmniejszonej produkcji wielu czynników odpowiedzialnych za odporność występują w immunosupresji, podczas chemioterapii, mieloablacji przy transplantacji szpiku, są też związane z wyczerpaniem organizmu, stresem, chorobami przewlekłymi, ciężkimi urazami, głodzeniem. Istnieje wiele powodów pojawiających się trudności z odpowiednim reagowaniem na płynące z zewnątrz i wewnątrz organizmu zagrożenia. W takich przypadkach stosuje się różnego rodzaju środki zaradcze, począwszy od prób usunięcia czynników upośledzających odporność, poprzez różnego rodzaju stymulację swoistą (szczepionki) i nieswoistą (substancje pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego), aż po uzupełnianie brakujących składowych układu odpornościowego (np. immunoglobuliny).

Naturalne sposoby wzmocnienia odporności

Co to jest odporność
Dieta dla wzmocnienia odporności

Jakość funkcjonowania naszego układu odpornościowego zależy w znacznej mierze od nas samych. Chcąc podnieść swoją odporność, dobrze jest prowadzić zdrowy styl życia, zachowując zbilansowaną dietę opartą na naturalnych produktach, pamiętając o codziennej dawce ruchu i wypoczynku, a także dbając o dobry sen.

Krioterapia, czyli leczenie zimnem 

W ostatnich latach popularne stały się zabiegi krioterapii ogólnoustrojowej polegające na oddziaływaniu na powierzchnię ciała bardzo niskimi temperaturami (poniżej 120o C) w specjalnej kriokomorze, w której przebywa się od 1 do 3 minut. Ich efekt immunologiczny polega na zwiększeniu odporności komórkowej i humoralnej. Pod wpływem niskich temperatur dochodzi także do wzrostu w surowicy aktywności bakteriobójczej białek dopełniacza oraz immunoglobulin klasy IgA, IgG i IgM. Niektórzy autorzy zanotowali istotny, korzystny wpływ krioterapii ogólnoustrojowej na psychikę pacjentów, wyrażający się m.in. poprawą nastroju, uczuciem relaksacji, ustąpieniem uczucia zmęczenia oraz poprawą jakości zasypiania i snu. Warto pamiętać, że układ immunologiczny to obok nerwowego najbardziej skomplikowany system w organizmie, a jego funkcja daleko wykracza poza kontrolowanie i odpieranie czynników infekcyjnych. Niezwykle ważnym zadaniem tego układu jest również nadzór immunologiczny nad komórkami i tkankami, który pozwala na eliminację powstających komórek nowotworowych, oczyszczanie tkanek ze zdegenerowanych i zniszczonych elementów, a także ich gojenie i regenerację. Utrzymanie sprawności układu odpornościowego jest jednym z najważniejszych zadań organizmu z punktu widzenia zachowania homeostazy, definiowanej najogólniej jako zdolność do utrzymania wewnętrznej stabilności organizmu przez samoregulację procesów fizjologicznych. Homeostaza zaś jest niezbędnym warunkiem  prawidłowego funkcjonowania organizmu, a zatem przeżycia osobnika.

Czy spacery coś dają?

Odpowiedź na to pytanie, jakkolwiek wydaje się oczywista, zyskała solidne podstawy naukowe. Już starożytni doceniali rolę spacerów, na przykład Arystoteles nauczał swoich studentów, chodząc, a jego szkoła nazywana była perypatetycką (od gr. słowa peripatejn - przechadzać się). Współcześnie prowadzone badania i eksperymenty w wielu ośrodkach naukowych na świecie, m. in. na Uniwersytecie Stanforda (Marily Oppezzo i Daniel Schwarz) i Uniwersytecie Karoliny Południowej (Marc Berman) wykazały, że chodzenie w istotnym stopniu wpływa na chemię naszego mózgu. Pobudza krążenie, dotlenia tkanki, powoduje, że w mózgu wydzielają się swoiste odżywki - czynniki wzrostu neuronów. Przyczynia się nawet do zwiększenia pojemność hipokampu - ośrodka odpowiadającego za pamięć. Między komórkami nerwowymi tworzą się nowe połączenia, a to z kolei wpływa pozytywnie na nasze możliwości poznawcze. Dlatego idź na spacer.

25 minut spaceru dziennie poprawia funkcjonowanie mózgu

spacer seniorów z psem

Już nawet krótki spacer odżywia nasz mózg, zwiększa kreatywność i porządkuje myśli. Na łamach British Journal of Sports Medicine zostały opublikowane wyniki eksperymentu kanadyjskich uczonych z udziałem 38 wolontariuszy z grupy ryzyka rozwoju otępienia. Już po sześciu miesiącach regularnych ćwiczeń aerobowych (do których zalicza się spacery) zaobserwowano u nich lepsze funkcjonowanie mózgu. Poprawie uległy zwłaszcza funkcje poznawcze. Okazuje się, że wystarczy energiczny, szybki 25-minutowy spacer dziennie lub trzy godziny spacerów tygodniowo. Do podobnych wniosków doprowadził trwający rok eksperyment zespołu profesora Kirka Ericksona z Uniwersytetu w Pittsburghu z udziałem 120 ochotników w wieku 60 +. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy. Zadaniem pierwszej było spacerowanie po wytyczonej trasie przez 40 minut trzy razy w tygodniu, podczas gdy druga wykonywała w tym czasie ćwiczenia na rozciąganie i uspokojenie. Wszyscy mieli przeprowadzane badania obrazowe mózgu: na początku, w połowie i na końcu eksperymentu. Wykazały one u tych, którzy spacerowali, powiększenie hipokampu średnio o 2 procent. U uczestników drugiej grupy, którzy nie wychodzili na spacery, hipokamp uległ skurczeniu średnio o 1,5 procent. Wyniki badań potwierdziły także testy dotyczące zapamiętywania.
Naukowcy podkreślają, że regularny spacer jest łatwo dostępną i skuteczną metodą utrzymywania mózgu w dobrej kondycji. Nabiera to szczególnego znaczenia w starzejących się społeczeństwach, w których liczba osób dotkniętych zmianami neurodegeneracyjnymi (choroby otępienne, Alzheimer) gwałtownie wzrasta. Z kolei badania, których wyniki opublikowano w Journal of the American Medical Association dowiodły, że u osób, które regularnie spacerują (przynajmniej 6 razy w miesiącu po 30 minut) wzrasta odporność ogólna organizmu i rzadziej zapadają one na infekcje. Podczas spaceru wydzielają się hormony szczęścia, dodatkowo wpływające na układ immunologiczny.

Nordic walking i spacery grupowe

spacer jest zdrowy

Jak wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Michigan, grupowe spacery na łonie przyrody mogą łagodzić objawy depresji, zmniejszać stres i pozytywnie wpływać na zdrowie psychiczne. Wspólne spacerowanie zacieśnia też więzi międzyludzkie i daje doskonałą okazję do rozmów. Przykładem może być, popularny zwłaszcza wśród seniorów, nordic walking.

Regularne spacery zapobiegają chorobom układu krążenia i cukrzycy

Regularny spacer jest również naszym sprzymierzeńcem w walce z chorobami układu krążenia. Taki umiarkowany wysiłek fizyczny normalizuje ciśnienie tętnicze i poprawia dotlenienie mięśnia sercowego. Aktywność fizyczna wpływa też w znaczący sposób na regulację gospodarki cukrowej organizmu, co jest niezwykle ważne w kontekście zagrożenia cukrzycą coraz liczniejszej populacji. Glukoza, jako podstawowe źródło energii jest spalana podczas wysiłku, co ma bezpośredni wpływ na normalizację glikemii. Dodatkowo ruch zwiększa wrażliwość tkanek na działanie insuliny, co usprawnia pracę trzustki i utrzymuje prawidłowy poziom wydzielania hormonu.  Dodatkowo obniża się poziom stresu, uczucie niepokoju i wzrasta poziom wewnętrznej energii oraz motywacji do działania, stąd aktywność fizyczna pomaga w łagodzeniu skutków depresji.

Jak spacerować?

Aby zwykłe chodzenie dawało więcej korzyści warto spróbować treningu
interwałowego, z naprzemiennym zmienianiem tempa – przez kilka minut idziemy wolno, następnie, na przykład przez minutę, maszerujemy bardzo szybko. Podobne rezultaty uzyskujemy, kiedy trasa naszego spaceru przebiega przez zróżnicowany teren i musimy pokonywać różnice wysokości. Spacery, jako trening aerobowy w formie umiarkowanej, są zalecane zarówno przez lekarzy, dietetyków, fizjologów, jak i fizjoterapeutów. Wszyscy są zgodni co do tego, że racjonalny wysiłek fizyczny, w formie i intensywności dostosowanej do indywidualnych potrzeb i możliwości, jest niezbędny do utrzymania prawidłowych
procesów życiowych. Aktywność fizyczna i jej rola, jako jednego z czynników środowiskowych wpływających na ryzyko zachorowań i występowanie powikłań w przebiegu wielu chorób przewlekłych, jest niekwestionowana. Znalazło to odzwierciedlenie w umieszczeniu aktywności fizycznej, jako podstawy Piramidy Zdrowego Żywienia.
Chyba warto znaleźć w ciągu dnia czas na przynajmniej 15-minutowy spacer?

Nie ma dla Niej rzeczy niemożliwych. Prawdziwa dusza sportowca - wojownika. W najbliższym czasie walczy o czarny pas taekwondo, a to dopiero początek. Niczym wulkan podczas erupcji tryska energią na wszystkie możliwe strony. Pani Elżbieta Rzodkiewicz wyznaje sprawdzoną zasadę "w zdrowym ciele zdrowy duch", realizując przy tym wszystkie swoje pasje.

(więcej…)

Czymże jest poezja jeśli nie obrazem duszy ubranym w słowa?

(więcej…)

Dobrym źródłem energii na cały dzień są produkty zbożowe.

Zaliczamy do nich:

 • kasze,
 • ciemne pieczywo,
 • brązowy ryż.

Solidne śniadanie (zjedzone do godziny po pobudce) składające się z węglowodanów złożonych uwalnia energię stopniowo przez kilka następnych godzin. Dbając o różnorodność, nie można zapomnieć o warzywach i owocach, które są źródłem nie tylko witamin, ale wielu składników odżywczych, m.in. minerałów i błonnika. O ile warzywa można z powodzeniem włączać do każdego posiłku, o tyle większość owoców lepiej spożywać z umiarem z powodu wysokiej zawartości cukrów prostych (np. winogrona, gruszki czy czereśnie).

Rośliny strączkowe (groch, fasola, bób, soczewica) mogą śmiało stanowić podstawowy składnik posiłku. Trzeba jednak pamiętać o moczeniu ich przed ugotowaniem, co ułatwi proces trawienia tych potencjalnie
wzdymających warzyw.

W codziennej diecie jak najbardziej jest miejsce dla mleka i przetworów mlecznych, np. jogurtu i kefiru.

Dania, nie tylko na obiad, urozmaici bogata paleta ziół i przypraw. Wiele z nich ma szerokie zastosowanie – działają m.in. przeciwmiażdżycowo i przeciwgorączkowo.

Mięso, zwłaszcza tłuste, nie powinno zajmować w jadłospisie pierwszego miejsca. 2-3 razy w tygodniu w zupełności wystarczy. Warto wtedy wybierać białe mięso np. z indyka czy królika. W pozostałe dni można sięgnąć po ryby, najlepiej morskie, które cechuje bogactwo kwasów omega-3.

Masło i inne tłuszcze zwierzęce, a także wyroby cukiernicze na bazie margaryn twardych (zawierające szkodliwe tłuszcze trans), lepiej ograniczać. Do smarowania lepsze będą margaryny miękkie, czyli takie, które składają się w większości z nieutwardzonego tłuszczu. Wisienką na torcie niech będą 1-2 łyżki oliwy z oliwek dodawane do sałatek.

Czego powinniśmy unikać?


Na czarną listę należy wpisać produkty wysoce przetworzone, fast food oraz słodycze zawierające utwardzony olej palmowy, syrop glukozowo-fruktozowy czy cukier. Okazyjne spożycie nie zaszkodzi, ale korzystniej będzie zastąpić słodycze suszonymi owocami czy orzechami. Pod lupę należy wziąć także spożycie soli, które nie powinno przekraczać 3 g (około pół łyżeczki) na dobę. Zwłaszcza że wiele produktów spożywanych każdego dnia ma w składzie sól, m.in. wędliny, przyprawy czy wyroby konserwowane. Rzecz jasna, warto ograniczyć również spożycie alkoholu.

Dobór produktów trafiających na stół to jedno, a ogólne zasady zdrowego odżywiania – drugie. Na samym początku warto przyswoić sobie kwestie „techniczne”. Posiłki powinny być:

 • regularne,
 • różnorodne,
 • spożywane o stałych porach (w miarę jak się da),
 • w podobnych odstępach czasu.

Ideał dziennego żywienia to 4-5 posiłków dziennie. Ten obfitszy (obiad) powinien przypadać w połowie dnia, a ostatni 2-3 godziny przed snem.

Do tego dochodzą płyny (woda jest najbardziej optymalnym wyborem) – ok. 8 szklanek dziennie, a latem 10-12 szklanek. Warto również jak najczęściej gotować zupy oraz sięgać po owoce zawierające duże ilości wody, takie jak arbuz czy melon.

Produkty powinny być świeże, najlepiej sezonowe, jak najmniej przetworzone. Samodzielnie ugotowany obiad jest zdrowszy niż to samo danie z opakowania, wymagające tylko do odgrzania.

Sposoby przygotowania posiłku:

 • gotowanie na parze lub w niewielkiej ilości wody,
 • duszenie,
 • pieczenie w pergaminie lub folii,
 • smażenie na maśle klarowanym lub oleju rzepakowym rafinowanym.

Podczas zażywania leków należy się kierować następującymi zasadami:

 • leki doustne przyjmuje się 1-2 godz. po posiłku (aby zminimalizować potencjalne niekorzystne interakcje składników odżywczych z substancjami zawartymi w lekach),
 • łączenie leków wymaga konsultacji z lekarzem/farmaceutą lub choćby sprawdzenia takiej możliwości w ulotce,
 • leki popija się letnią wodą; nie popija się ich sokami owocowymi (zwłaszcza grejpfrutowym), gorącymi napojami, mlekiem, suplementami witaminowo-mineralnymi,
 • ilość i rodzaj leków bez recepty, zwłaszcza przyjmowanych regularnie, wymaga konsultacji lekarskiej.

Urzecze to mikroregion etnograficzny, który rozciągał się po obydwu brzegach Wisły, pomiędzy ujściami Pilicy i Wilgi a Siekierkami i prawobrzeżną Saską Kępą. Łączył w sobie wiele napływowych elementów, dzięki czemu był unikalny w krajobrazie kulturowym Mazowsza.

(więcej…)

21 i 22 stycznia nasi kochani Dziadkowie obchodzą swoje święto. To te chwile w roku, kiedy możemy dać wyraz naszych uczuć do najstarszych w rodzie.

Cała redakcja portalu seniorzyjuniorzy.pl życzy Wam przede wszystkim uśmiechu od ucha do ucha i to każdego dnia! Sił do kontynuowania swoich pasji życiowych, abyście czuli się spełnieni. Przyjaciół, bliskich, wnucząt, tych w gronie których czujecie się najlepiej. Odwagi, tak ... odwagi! Nie bójcie się być sobą i nie dajcie sobie wmówić, że czegoś w tym wieku nie wypada. Jesteście wspaniali i czerpiemy od Was inspiracje!

Senior przyszedł do Juniorów, a może Juniorzy do Seniora? Z myślą o Was krótka rozmowa z Grzegorzem Heromińskim.

"Jeśli nic nie idzie dobrze, zadzwoń do babci."
"Dziadek to ktoś, kto ma srebrne włosy i złote serce."

Orkiestra z Chmielnej zaprasza na jubileuszowy koncert

W sobotę, 16 września 2023 r., na Rynku Starego Miasta w Warszawie odbędzie się wyjątkowy koncert z okazji 95-lecia istnienia Orkiestry z Chmielnej. Urodzinowy koncert rozpocznie się o godzinie 17.00.

Orkiestra z Chmielnej

Zespół, który powstał w 1928 r. z inicjatywy braci Władysława i Eugeniusza Jaworskich, jest jednym z najstarszych i najbardziej znanych warszawskich zespołów muzycznych1.

Orkiestra z Chmielnej znana jest z wykonywania popularnych przed laty utworów muzycznych na ulicach i placach stolicy. W czasie okupacji Orkiestra wykonywała piosenki, które dodawały otuchy, zagrzewały do walki, pozwalały Polakom przetrwać ten trudny czas. Po wojnie Orkiestra kontynuowała swoją działalność artystyczną, biorąc udział w wielu imprezach kulturalnych i patriotycznych.

Wyjątkowy koncert

Koncert jubileuszowy będzie okazją do wspólnego śpiewania i tańczenia przy dźwiękach akordeonu, skrzypiec, gitary, mandoliny i innych instrumentów. Orkiestra z Chmielnej zaprezentuje swoje największe przeboje, takie jak „Warszawo ma”, „Już taki jestem zimny drań”, „Warszawa da się lubić”, „Panna Andzia ma wychodne”, „U cioci na imieninach”. Na scenie pojawią się goście oraz tancerze. Koncert rozpocznie się o godzinie 17:00 i potrwa około trzech godzin. Wstęp jest wolny.

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników muzyki i historii Warszawy na ten niepowtarzalny koncert. Niech żyje Orkiestra z Chmielnej!

Organizatorzy

Partnerzy

Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa MazowieckiegoPartnerem wydarzenia jest Dzielnica Śródmieście m. st. Warszawy

Jaka szlifierka dla seniora majsterkowicza?

Wybór odpowiedniej szlifierki zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest planowany rodzaj pracy. Jedne typy szlifierek nadają się do dużych powierzchni, inne natomiast do trudno dostępnych zakamarków. Planując zakup tego rodzaju narzędzia, warto zwrócić uwagę na to, jakie materiały będą obrabiane, jaka będzie częstotliwość użytkowania i jakie będą dostępne źródła zasilania. Odpowiedni wybór umożliwi efektywną i komfortową pracę.

Szlifierki taśmowe i pneumatyczne – siła i wszechstronność

Idealne do pracy na dużych powierzchniach są szlifierki typu taśmowego. Doskonale nadają się do usuwania zbędnego materiału, a także do wygładzania powierzchni. Umożliwiają szybką i efektywną pracę, bez problemu radząc sobie z drewnem, metalami, tworzywami sztucznymi i innymi materiałami. Szlifierki taśmowe mają różne rozmiary, konfiguracje i ustawienia, co pozwala na idealne dostosowanie narzędzia do konkretnego zadania. Mogą być wyposażone w rozmaite rodzaje taśm ściernych, co wpływa na ich zdolność do cięcia i szlifowania materiałów.

Innym rodzajem są szlifierki pneumatyczne, napędzane za pomocą sprężonego powietrza. Są stosunkowo niewielkie i lekkie, dzięki czemu umożliwiają wygodne manewrowanie i precyzyjną pracę w trudno dostępnych miejscach. Ich poręczny kształt, wydajność i niezawodność są doceniane zarówno przez profesjonalistów, jak i domowe złote rączki.

Oba wymienione rodzaje szlifierek można znaleźć na stronie internetowej producenta Mighty Seven.

Akcesoria do różnego rodzaju narzędzi

Aby maksymalnie ułatwić i uprzyjemnić swoją pracę, warto korzystać z dostępnych na rynku udogodnień i akcesoriów, pozwalających na różnorakie wykorzystanie pojedynczych narzędzi. Wymienne końcówki pozwalają przeprowadzać wiele prac bez konieczności zakupu dodatkowego sprzętu. Przydają się przy pracach montażowych, naprawczych czy konserwacyjnych. Duży wybór nasadek oraz całych ich zestawów jest dostępny na stronie: https://mightyseven.pl/pol_m_Nasadki-udarowe-zestawy-nasadek-2168.html.

Wybór odpowiedniej szlifierki, podobnie jak innych narzędzi, zależy w głównej mierze od indywidualnych potrzeb i rodzaju planowanych prac. Przed zakupem warto dokładnie zapoznać się z parametrami technicznymi i dostępnymi akcesoriami, aby wybrać narzędzie, które najlepiej spełni oczekiwania i ułatwi wykonywanie różnorodnych zadań. Należy również pamiętać, by zawsze przestrzegać zalecanych środków ostrożności.

Uwaga na niebezpieczne produkty lecznicze

Nasz artykuł ma na celu zwrócenie Waszej uwagi na niebezpieczne produkty lecznicze, oraz konieczność zachowania ostrożności podczas dokonywania zakupów suplementów i produktów leczniczych. Przykładem, który ilustruje to zagrożenie, jest incydent związany z parą seniorów, którzy spożyli masło z marihuaną i doświadczyli negatywnych skutków zdrowotnych.

Niebezpieczeństwa związane z zakupami suplementów i produktów leczniczych

W ostatnim czasie coraz więcej osób korzysta z suplementów diety i produktów leczniczych w celu poprawy zdrowia i złagodzenia dolegliwości. Jednakże, jak pokazuje historia pary seniorów z Wyszkowa, nie wszystkie produkty są bezpieczne i skuteczne. Seniorzy, mający problemy ze stawami, zdecydowali się na upieczenie owsianych ciasteczek, a następnie posmarowanie ich masłem zakupionym na targowisku miejskim. Okazało się jednak, że masło to zawierało marihuanę, a zawarte w nim THC było przyczyną problemów zdrowotnych pary. Całe zdarzenie skłoniło wyszkowskich kryminalistów do wszczęcia śledztwa w celu ustalenia, skąd pochodziło narkotyczne masło1.

Przestroga dla innych seniorów i osób starszych

Ten incydent stanowi przestrogę dla innych seniorów i osób starszych, które często polegają na suplementach i produktach leczniczych w celu złagodzenia swoich dolegliwości. Ważne jest, aby być ostrożnym i podejść do zakupów tych produktów z pewną dozą podejrzliwości. Niezidentyfikowany sprzedawca, który oferował seniorom rzekome "lecznicze" masło z marihuaną, naraził ich na poważne zagrożenie dla zdrowia i życia.

Porady dla seniorów na co zwracać uwagę przy zakupach suplementów i produktów leczniczych:

 • Wybieraj tylko produkty od zaufanych producentów i sprzedawców.
 • Sprawdź skład produktu i upewnij się, że nie zawiera składników, na które jesteś uczulony.
 • Przeczytaj etykietę produktu i upewnij się, że jest on zgodny z Twoimi potrzebami.
 • Nie przekraczaj zalecanej dawki produktu.
 • Przed zakupem skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

1 Polsatnews. Masło miało pomóc na ból stawów...

Pomysły dla seniora: aktywne spędzenie wiosennych popołudni

Wiosna to czas, kiedy natura budzi się do życia, a temperatura na zewnątrz staje się bardziej przyjemna. Sposób dla seniora i seniorów, którzy chcą aktywnie spędzić te piękne wiosenne popołudnia, istnieje wiele interesujących i korzystnych sposobów na spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Oto siedem sposobów, które mogą dostarczyć radości i zdrowia w tej porze roku.

 1. Spacer w parku: Wybierz się na spacer do pobliskiego parku, gdzie można cieszyć się pięknymi widokami, świeżym powietrzem i przyjemnymi dźwiękami przyrody. Spacer po parku nie tylko poprawia kondycję fizyczną, ale również działa korzystnie na nastrój i samopoczucie.
 2. Gimnastyka na świeżym powietrzu: Wiosną wiele parków organizuje specjalne zajęcia gimnastyczne dla seniorów. Dołącz do takiej grupy i baw się aktywnie pod okiem doświadczonych instruktorów. Regularna gimnastyka pozytywnie wpływa na siłę mięśni, gibkość i równowagę.
 3. Jazda na rowerze: Wiosną warto wsiąść na rower i wybrać się na przejażdżkę. Możesz odkrywać nowe trasy rowerowe, cieszyć się przyrodą i jednocześnie poprawić swoją kondycję. Pamiętaj o bezpieczeństwie i zaopatrz się w kask ochronny.
 4. Spotkanie z przyjaciółmi: Zaproszenie przyjaciół na piknik w parku lub do własnego ogrodu to doskonały sposób na spędzenie wiosennego popołudnia. Możecie razem porozmawiać, zagrać w planszówki lub cieszyć się wspólnym posiłkiem na świeżym powietrzu.
 5. Ogródki działkowe: Jeśli lubisz ogród, kwiaty i naturę, rozważ wynajęcie ogródka działkowego. Praca w ogrodzie to nie tylko aktywność fizyczna, ale również sposób na relaks i kontakt z naturą. Możesz uprawiać warzywa, kwiaty lub zioła, które później wykorzystasz w kuchni.
 6. Kursy i warsztaty: Wiosną wiele miejsc organizuje kursy i warsztaty dla seniorów. Możesz zainteresować się warsztatami artystycznymi, tańcem, językami obcymi czy fotografii. To doskonała okazja do nauki czegoś nowego, rozwijania swoich zainteresowań i poznawania nowych ludzi.
 7. Rekreacyjne spacery: Znajdź w swojej okolicy specjalne ścieżki rekreacyjne lub miejsca do nordic walkingu. Spacer z kijkami nordic walking to doskonały trening dla mięśni, a jednocześnie pozwala cieszyć się pięknymi krajobrazami i świeżym powietrzem.

Pamiętaj, że przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Odpowiednie przygotowanie i rozsądne podejście do aktywności fizycznej zapewnią ci radość i bezpieczeństwo podczas spędzania wiosennych popołudni na świeżym powietrzu.

Wiosna to idealny czas, aby aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu. Bez względu na wybraną formę aktywności, ważne jest regularne podejmowanie wysiłku fizycznego, utrzymanie kontaktu z naturą i dobrze się bawić. Ciesz się wiosennymi popołudniami i odkrywaj nowe możliwości, które ta piękna pora roku ma do zaoferowania!

Weekend w Świeradowie Zdroju – zaplanuj wymarzoną Majówkę

Majówka w Świeradów-Zdrój! Tak! Nie możemy już doczekać się wysokich temperatur i słonecznych dni? Nie ma to jak zdrowy relaks na świeżym powietrzu. Warto wiedzieć, że w Górach Izerskich mamy wiele ku temu okazji. Może więc warto by tak uciec od codzienności, zmienić otoczenie i przywitać sezon urlopowy w uzdrowiskowo-turystycznej miejscowości górskiej? Majówka to czas idealny. Koniecznie sprawdźmy co ma nam do zaoferowania piękny Świeradów-Zdrój!

Jak spędzić aktywny weekend w Świeradowie Zdroju?  

Wyobraźmy sobie malownicze, górskie tereny. Ciszę i spokój. Majestatyczną przyrodę. I to niesamowite, świeże powietrze, dodające nam tak wiele energii. Zanim jednak zaczniemy planować wycieczki na terenie Gór Izerskich i okolic zainteresujmy się miejscem noclegowym, które zapewni nam komfort i optymalny wypoczynek. Świetna propozycja to hotel Świeradów Zdrój - Cottonina Hotel & Mineral SPA Resort. Obiekt zlokalizowany jest w zabytkowej willi z XIX w. i niedawno został w pełni zrewitalizowany. Już się zauroczyliśmy?  

Rozeznajmy polecane trasy i dostosujmy ich trudność oraz długość do wieku i kondycji wszystkich uczestników. Na szlakach znajdziemy mnóstwo uroczych miejsc, a także atrakcji dla najmłodszych. Warto choć częściowo udać się na przykład Śladem Izerskich Tajemnic. Dzieci będą miały ogromną frajdę podczas odrysowywania tajemniczych piktogramów zlokalizowanych przy głównych atrakcjach szlaku. A może wolimy aktywny wypoczynek na jednośladach? W hotelu Cottonina można wypożyczyć rowery i udać się na single tracki. Są to wijące się między drzewami i wśród leśnych polan, specjalnie przygotowane, jednokierunkowe trasy. Mnóstwo wrażeń gwarantowane! 

Góry Izerskie zapraszają także wszystkich amatorów nordic walkingu oraz joggingu. Koniecznie sprawdźmy run tracki, czyli trasy biegowe wyznaczone w całości po terenach leśnych Zajęcznika. Oznaczone są one różnymi kolorami w zależności od ich długości. Każdy więc znajdzie coś dla siebie. Świeradów-Zdrój to również idealna miejscówka dla wielbicieli jazdy konnej czy mini golfa.  

Idealna Majówka 2023 – postaw na luksus, slow life i niezapomniane chwile... 

Niezwykły Hotel Cottonina zachwyca pod każdym względem. Obok przestronnych, ekskluzywnych pokoi goście mają do dyspozycji także basen, siłownię, jacuzzi, salę fitness, tepidarium oraz relaksacyjną strefę SPA & Wellness. Na wszystkich czeka wybitna restauracja Świeradów Zdrój Ametyst. Serwowane tutaj dania kuszą różnorodnością i wyjątkowym smakiem. Wieczorami, po długiej aktywności fizycznej, czas spędzić można w kameralnym klubie muzycznym Cotton Club zlokalizowanym w piwnicach hotelu. Zdecyduj się na atrakcyjny pakiet Weekend Majowy 2023 a ilość dodatkowych atrakcji na pewno zaskoczy Ciebie i Twoją rodzinę! Nie zwlekaj więc i rezerwuj urlop już dziś! 

Artykuł Partnera

Dentysta dla seniora. Regularne wizyty u dentysty są kluczowe dla zachowania zdrowia jamy ustnej. Niezależnie od tego, czy dbasz o swoje zęby, czy borykasz się z różnego rodzaju problemami. Pamiętaj regularne wizyty u dentysty powinny być częścią Twojej rutyny pielęgnacyjnej.

Dowiedz się, dlaczego regularne wizyty u dentysty są ważne i jak mogą wpłynąć na Twoje  zdrowie.

Wykrywanie i zapobieganie chorobom jamy ustnej

Regularne wizyty u dentysty pozwalają na wykrycie i zapobieganie chorobom jamy ustnej. Dentysta Praga może wykryć problemy już na początkowym etapie rozwoju i zaplanować leczenie, zanim staną się one poważne. Wczesna diagnoza i leczenie problemów może zapobiec poważniejszym problemom, a przy tym zaoszczędzić Twój czas i pieniądze. Może te które będziesz musiał przeznaczyć na bardziej skomplikowane i trudniejsze leczenie.

Wizyty u dentysty. Czyszczenie zębów

Podczas wizyty u dentysty przeprowadzane jest profesjonalne czyszczenie zębów. Pomaga to w usunięciu kamienia nazębnego i płytki bakteryjnej, które gromadzą się na zębach, nawet jeśli myjesz zęby regularnie. Kamień nazębny i płytka bakteryjna są głównymi przyczynami chorób dziąseł, a regularne czyszczenie zębów może pomóc w zapobieganiu ich występowania.

Porady dotyczące higieny jamy ustnej

Dentysta może również doradzić Ci na temat najlepszych sposobów pielęgnacji jamy ustnej. W zależności od Twoich indywidualnych potrzeb dentysta może zalecić zmiany w codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Ponadto dentysta z pewnością przedstawi Ci porady i wskazówki dotyczące skutecznej higieny jamy ustnej, takie jak właściwe szczotkowanie zębów, stosowanie nici dentystycznej oraz użycie płynów do płukania jamy ustnej.

Regularne wizyty u dentysty to kluczowy element utrzymania zdrowia jamy ustnej i zębów, a także zapobiegania chorobom i wyeliminowania ryzyka rozwoju poważniejszych problemom zdrowotnym.

Nie czekaj i już dziś umów się na wizytę kontrolną do wykwalifikowanego specjalisty.

Pies czy kot?

Pies czy kot? Koty i psy to najpopularniejsze zwierzęta domowe seniorów. Psy są łatwe w pielęgnacji i łatwo się z nimi "dogadać". Utrzymują seniorów zdrowych i towarzyskich, podczas gdy koty robią to samo, ale w mniejszym stopniu. Posiadanie kota i psa ma jednak pewne wady. Niektórzy seniorzy wolą nie posiadać zwierząt domowych, ponieważ są one drogie i wymagają pielęgnacji. Inni nie lubią kotów i uważają je za zbyt niezależne. Ostatecznie koty i psy są świetnymi towarzyszami dla seniorów, o ile właściciel chce się nimi zająć.

Z psem bezpieczniej

Antek i Pola

Psy są idealnymi zwierzętami domowymi dla seniorów, ponieważ są czyste i łatwe w pielęgnacji. Psy są bardzo głośne, co pomaga zapobiegać samotności w domu. Poinformują swoich właścicieli, jeśli coś jest nie tak, a także przyjdą na wezwanie. Psa można nauczyć aportowania takich przedmiotów jak gazety lub jakiejkolwiek psiej zabawki, co pomaga starszym zachować aktywność. Są również doskonałymi psami stróżującymi, które odstraszają niechcianych gości. Pies sprawia, że ​​niechciani goście nie wchodzą do domu, a w sąsiedztwie panuje spokój. Pies sprawia, że ​​seniorzy czują się bezpieczniej, co pomaga im w ich zdrowiu psychicznym.

Kot mniej wymagający

Basza - leśny norweski

Koty są również doskonałym wyborem dla seniorów, ponieważ pomagają utrzymać dom w czystości. Seniorzy, którzy mają problemy z poruszaniem się, mogą nie być w stanie regularnie sprzątać swojego domu. Trzymanie kota w domu zapewnia np. czyszczenie przez zwierzaka podłóg. Posiadanie kota oznacza również, że seniorzy nie muszą martwić się o sprzątanie po psie, gdy nie ma ich w domu. Posiadanie kota pomaga w utrzymaniu ogólnej czystości mieszkania seniorów, ponieważ mogą one łatwo posprzątać po swoim pupilu.

Oprócz dbania o zdrowie seniorów, koty mogą również służyć im jako towarzysz. Wielu seniorów jest samotnych i czasami może czuć się samotne w ciągu dnia. Posiadanie kota domowego pomaga złagodzić samotność, zapewniając towarzystwo, gdy jego rodzina jest poza domem. Wielu seniorów woli mieć kota od psa, ponieważ psy mogą być terytorialne i nadmiernie szczekać.

Pies czy kot?

Nie wszyscy podzielają ten sam pogląd na temat zwierząt domowych. Niektórzy ludzie nie lubią kotów lub uważają je za szkodniki, więc ich posiadanie jest niewygodne. Ludzie, którzy nie lubią kotów, mogą nie chcieć się nimi opiekować. Poza tym, że nie lubią kotów, niektórym ludziom może być trudno przystosować zwierzęta do ich stylu życia. Psy mogą nadmiernie szczekać, co może przestraszyć dzieci lub innych gości w późnych godzinach. Osoby, które nie mają czasu na opiekę nad zwierzętami, mogą uznać, że nie stać ich na nie ze względu na koszty utrzymania lub czas spędzony na ich wyprowadzaniu.

Pomimo pewnych wad, takich jak codzienna pielęgnacja, opieka, sprzątanie lub znajdowanie czasu na spacery, posiadanie kota lub psa może być świetne dla aktywności seniorów i ich dobrego samopoczucia. Aby zwierzęta były korzystne dla seniorów, seniorzy muszą chcieć sprzątać po swoich pupilach, regularnie je wyprowadzać i zapewniać im odpowiednią opiekę.

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann