Jadalnia to miejsce spotkań całej rodziny, która gromadzi się tu podczas wspólnych posiłków. W zależności od dostępnej powierzchni funkcję jadalni może pełnić stół wraz z krzesłami ustawiony w strefie dziennej bądź w otwartej kuchni. Niezależnie od tego, jaki masz pomysł na jej aranżację, warto urządzić jadalnię w stylu dominującym w pozostałych częściach domu.
Styl skandynawski wyróżnia lekkość i świeżość. Meble w stylu skandynawskim nadają wnętrzom przytulny charakter. Krzesła utrzymane w tej estetyce charakteryzuje prosty, minimalistyczny design. Drewniana podstawa krzeseł i ich krzyżowa konstrukcja zapewnia im stabilność oraz ciekawy wygląd. Wraz z okrągłym stołem o lśniącym białym blacie taki zestaw tworzy centralny punkt jadalni bądź kuchni. Aby jak najlepiej dopasować meble do skandynawskiej estetyki, warto zakupić komplety Stoły i krzesła kuchenne są bowiem najbardziej wyróżniającym się elementem wyposażenia. Dzięki jasnym kolorom Twoja jadalnia stanie się miejscem pełnym światła i harmonii.
Podobne meble sprawdzą się, jeżeli należysz do wielbicieli nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz. Kochasz wnętrza industrialne lub loftowe? Wystarczy więc, że zamienisz białe krzesła na czarne, a uzyskasz całkiem odmienny efekt. Elegancję surowego stylu podkreśli lśniący czarny blat okrągłego stołu jadalnianego. Jeśli wolisz klasyczny kształt stołu, możesz wybrać prostokątny czarny stół ze szklanym blatem oraz czarne krzesła tapicerowane z ciemnymi nóżkami. W ten sposób stworzysz gustowne i luksusowe wnętrze.
Bazą dla jadalni utrzymanej w stylu glamour może być również szklany stół z czarnymi krzesłami. W tym wypadku zwróć większą uwagę na otoczenie jadalni, w którym powinny pojawić się błyszczące dodatki w kolorze złota lub srebra. Ozdobne tekstylia wykonane z połyskujących ciężkich tkanin również doskonale się tu sprawdzą. Na podłodze możesz położyć elegancki dywan. Ważną kwestią jest również oświetlenie – oprawy oświetleniowe powinny akcentować przepych i bogactwo stylu glamour. Luksus aranżacji możesz podkreślić, dobierając gustowne podstawki dekoracyjne, na których umieścisz świece bądź inne ozdoby.
Aby aranżacja Twojej jadalni była spójna, zatroszcz się o dodatkowe dekoracje, które umieścisz na stole albo na stojącej w pobliżu komodzie. Wspomniane już świece lub świeczniki o fantazyjnych kształcie dla bezpieczeństwa ustaw na podstawkach. W tej roli najlepiej sprawdzą się dekoracyjne podtalerze oraz tace w kolorze złotym, białym i czarnym.
Innym sposobem przystrojenia stołu jest ustawienie na środku blatu kwiatka doniczkowego. Jeśli chcesz, by pięknie wyglądał i pasował do reszty wystroju, wykorzystaj dekoracyjną osłonkę ceramiczną na doniczkę.
Poszukujesz pomysłów na aranżację jadalni? Skorzystaj z bogatej oferty sklepu radochygospochy.pl. Znajdziesz tam komplety mebli oraz dekoracje, które pomogą Ci stylowo urządzić jej wnętrze.
Podstawą naszego życia jest dobre zdrowie! Wbrew pozorom jest łatwe łatwe w utrzymaniu pod warunkiem, że dobrze się odżywiamy. Zdrowe odżywianie to podstawa zdrowia, dlatego musimy o nie dbać przez cały rok. Większość z nas na co dzień nie skupia się na diecie, a jednak warto zmienić dietę w czasie jesieni. Po słonecznym lecie większość z nas czuje się lepiej, jesteśmy naładowani słońcem i wydaje się nam, że taki stan pozostanie z nami na długo - niestety tak nie jest!
Jesień to najlepszy czas na zdrowe odżywianie, na zmianę diety, ponieważ żywność jest tańsza, a zdrowsze produkty - warzywa i owoce są tańsze i łatwo dostępne.
Jesień to idealny czas na zdrową dietę. To koniec lata i żniwa. Rolnicy sprzedają swoje produkty po niskich cenach, co sprawia, że są one dostępne prawie dla każdego. Wiele restauracji oferuje również niedrogie opcje wegetariańskie o tej porze roku. Dlatego korzystanie z oferty takich restauracji to sposób na utrzymanie zdrowia bez większych nakładów finansowych. Dodatkowo jesień to dobry czas na aktywność fizyczną i łatwą rekreację np: przy pracy w ogrodzie, podczas spacerów lub zajęć treningowych. Te zajęcia pomogą nam spalić nadmiar zgromadzonych kalorii, ale też mogą być zabawne i pomogą zrelaksować się po męczącym dniu.
Dbanie o zdrowie w lecie jest o tyle łatwe, że mamy dostęp do sezonowych owoców i warzyw które goszczą na naszych stołach. Jednak zdrowe odżywianie latem może być trudne, ponieważ jest gorąco, a dla ochłodzenia jemy i pijemy zimne napoje i potrawy. Dla naszego organizmu jedzenie zimnych potraw jest niestety obciążeniem, a podczas wysiłków fizycznych jesteśmy spoceni i czujemy się przegrzani. Niestety ale wraz z potem tracimy elektrolity m.in chlor, magnez, sód, potas, wapń, a ich niedobór jest powodem wielu dolegliwości i chorób. Dlatego zadbajmy o to by zdrowo się odżywiać jesienią.
Łatwo jest zachować zdrowie jesienią, ponieważ jedzenie jest tańsze, a zdrowsze produkty są łatwo dostępne. Nie musisz wydawać tyle pieniędzy na żywność, ponieważ rolnicy nie sprzedają tak dużo produktów o tej porze roku. Pozwala to zaoszczędzić pieniądze, jedząc dużo pożywnej żywności po obniżonych kosztach. Dodatkowo, wiele osób je mniej w zimie ze względów zdrowotnych – więc teraz jest dużo jedzenia dla wszystkich po niższych cenach niż latem.
Jesień to świetna pora roku na zdrową dietę, ponieważ łatwo jest być aktywnym i dobrze się odżywiać bez „wydawania majątku” i przegrzewania. Powinniśmy jeść zdrowiej w okresie jesiennym dla maksymalnego dobrego samopoczucia i witalności! Każdy z nas może czerpać korzyści ze zdrowego odżywiania, bez względu na to, kiedy to robi, jednak dieta na jesień to naładowanie organizmu witaminami i minerałami na zimę.
Redakcja SJ
Spacery?! Wychodźmy na spacer - codziennie! Ta forma ruchu to bardzo efektywny sposób na cieszenie się witalnością. Niech przypadający 19 czerwca Dzień Leniwych Spacerów będzie pierwszym krokiem do zmiany nawyków i wprowadzenia tej aktywności do codziennego rozkładu dnia.
O tym dlaczego warto spacerować, jaki ma to wpływ na nasze zdrowie, czy trzeba się specjalnie do tego przygotować mówi lek. Urszula Zdanowicz, specjalista ortopedii i medycyny sportowej z kliniki Carolina Medical Center.
- Jest takie słynne powiedzenie: życie to ruch - ruch to życie, i tym jednym stwierdzeniem mogłabym zakończyć swoją ekspercką wypowiedź, bo stanowi ono sedno sprawy - śmieje się dr Urszula Zdanowicz. - Ciało człowieka stworzone zostało tak, by było w ciągłym ruchu. Chodzenie czy spacery są więc naturą człowieka jako istoty biologicznej - dodaje ekspertka.
W przeszłości to właśnie sprawność fizyczna, ruch i dobra kondycja była gwarancją przetrwania. Postęp technologiczny, rozwój cywilizacji, nowoczesne wynalazki usprawniające życie spowodowały, że zdecydowanie mniej się ruszamy. I nie jest to tylko nasza wina. Współcześnie, w odróżnieniu od czasów historycznych, aby przeżyć - w większości trzeba siedzieć. Wymaga tego np. styl naszej pracy, dojazdy do niej, potrzeba szybkiego przemieszczania się czy przestrzeń w której żyjemy.
- Jest kilka sposobów na to, by mimo siedzącego trybu życia, zmienić nawyki i wprowadzać ruch do swojego dnia - przekonuje dr Urszula Zdanowicz. - Wybierajmy spacer wszędzie tam, gdzie to możliwe. Jeśli do pracy dojeżdżamy samochodem - zaparkujmy nieco dalej by dojść do biura spacerem. Zamiast windy - wybierzmy schody. Jeśli korzystamy z komunikacji miejskiej - wysiądźmy dwa przystanki wcześniej. Po południu zamiast kanapy i telewizora wybierzmy spacer do parku czy pobliskiego lasu.
- Nie tylko warto, ale wręcz trzeba! Nie traktujmy spacerów jako opcji, tylko jako stały element w naszym rozkładzie dnia. Spacery, ruch - to zdrowie nie tylko dla naszego układu ruchowego, ale dla całego organizmu, pod wieloma względami: czy to internistycznymi, czy kardiologicznymi - tłumaczy dr Zdanowicz. - Problem niedostatecznej codziennej aktywności jest na tyle poważny, że w aktywizowanie społeczeństwa do chodzenia czy ruchu angażują się nawet władze lokalne czy państwowe w niektórych krajach. Podczas swojej pracy w Stanach Zjednoczonych spotkałam się z akcją społeczną, której celem było zachęcenie ludzi do spacerów w… galeriach handlowych. To pokazuje, że nieważne gdzie i w jaki sposób – ważne, żeby pokonywać codziennie określoną liczbę kilometrów - tłumaczy dr Zdanowicz.
Dla naszego organizmu zdecydowanie lepsza jest dawka lekkiego, ale systematycznego ruchu - właśnie w postaci spacerów, niż intensywnego sportu uprawianego raz na jakiś czas.
- Często moimi pacjentami są menadżerowie, dyrektorzy czy inne osoby na wysokich stanowiskach - bardzo ambitne i przyzwyczajone do osiągania sukcesów. Gdy zaczynają np. biegać - robią to „na całego”. Gdy podejmują treningi na siłowni - to od najwyższego poziomu. Rywalizacja w tym obszarze nie ma nic wspólnego ze zdrowiem, wręcz przeciwnie - prowadzi do kontuzji, nadmiernego zmęczenia czy wzrostu poziomu stresu. Zbyt mocne i dynamiczne eksploatowanie ciała w połączeniu z codziennymi obowiązkami, pracą i brakiem wystarczającej ilości snu może doprowadzić do wyczerpania.
- Gdy pacjenci pytają co zatem mają robić, bardzo często odpowiadam - spacerować - dodaje ekspertka - Im dłuższy spacer, im więcej kilometrów pokonujemy, tym większe znaczenie ma on dla naszego zdrowia i kondycji oraz ogólnego samopoczucia. Takim wyznacznikiem do codziennych spacerów może być pułap 10 000 kroków czyli ok. 6 - 8 kilometrów dziennie. Zachęcam do używania popularnych krokomierzy i sprawdzania ile kroków codziennie wykonujemy. Gdy przez 8 godzin pracujemy w pozycji siedzącej, a do pracy dojeżdżamy samochodem, wówczas dziennie wykonujemy zaledwie 20 - 30 proc. wyznaczonego celu. Motywacja w postaci pomiaru będzie pierwszym etapem do budowania w nas silnego nawyku ruchu - zapewnia dr Zdanowicz.
Dodatkowo w spacerach świetne jest przecież to, że są po prostu przyjemne, doskonale relaksują i odprężają, i możemy je uprawiać w różnym stopniu intensywności: od leniwych, spokojnych, po energiczne i zdecydowanie szybsze - każdy się w nich odnajdzie. Co więcej, chodzenie jest bardzo bezpieczne, ryzyko kontuzji jest niskie, a sama aktywność - praktycznie bezkosztowa.
- Potrzebne są buty dopasowane do naszej stopy - odpowiada ekspertka - Bez względu na markę, cenę czy zastosowane nowoczesne technologie - jeżeli w danym bucie jest nam wygodnie to znaczy, że jest on właśnie dla nas. Warto inwestować w buty, ale nie chodzi o to, żeby kupować te najdroższe - tylko szukać takich, które są najlepiej dopasowane do naszych stóp. Pamiętajmy, że przy wyborze obuwia nie jest ważny tylko numer, ale dodatkowe parametry, jak np. szerokość stopy, jej kształt czy różnice w długości między jedną a drugą stopą. Źle dopasowane obuwie będzie powodowało dyskomfort i obniży nasze chęci do spacerów - wyjaśnia dr Zdanowicz.
Problem niewygodnych butów może być niekiedy rozwiązany przez dobranie odpowiedniej wkładki do butów. - Nasze stopy są stworzone do chodzenia boso po piasku, po trawie, po mchu - wtedy mięśnie krótkie stóp najlepiej pracują. Jeśli nasze buty nie zapewniają komfortu, dobrym pomysłem są wyprofilowane wkładki, które zwiększą wygodę użytkowania - dodaje ekspertka.
Jest mnóstwo pomysłów na to, żeby urozmaicić nasz spacer. Zabierajmy do wspólnych wędrówek dzieci czy czworonożnych przyjaciół, wybierajmy ciekawe trasy, pełne zieleni i przyjemnej atmosfery, przekonajmy się do kijków i spacerów w stylu nordic walking, który angażuje tak wiele mięśni naszego ciała i sprawia mnóstwo radości.
Zaczynając od stopniowych, powolnych spacerów, możemy w miarę doskonalenia naszej kondycji podkręcać tempo i próbować coraz dłuższych dystansów czy bardziej energicznych marszów. Wpłyną one zbawiennie nie tylko na nasz układ ruchu i ogólne samopoczucie, ale spowodują również spalenie sporej dawki kalorii, dzięki czemu zadbamy o sylwetkę.
Lek. Urszula Zdanowicz - specjalista ortopedii i traumatologii sportowej w Carolina Medical Center, Kierownik Naukowy kliniki. Specjalizuje się w zabiegach artroskopowych i rekonstrukcyjnych stawu kolanowego i skokowego (rekonstrukcje więzadłowe, naprawa chrząstki, rekonstrukcja łąkotek, osteotomie, protezoplastyka) oraz w rekonstrukcjach tkanek miękkich, min. ścięgna Achillesa. Członek Faculty McGowan Institute for Regenerative Medicine Uniwersytetu w Pittsburgu, gdzie prowadzi prace badawcze nad regeneracją ścięgien.
Artykuł partnera.
Polskie wiosenne truskawki intensywnie pachną, a każda szypułka jest świeża, soczyście zielona, sztywna i delikatnie odstaje od owocu. Koszt jej produkcji sprawia, że jest droższa od importowanej z południa Europy i północnej Afryki. Jak rozpoznać polską truskawkę jeszcze przed jej spróbowaniem? Świeża szypułka prawdę nam powie – przypominają wielkopolscy plantatorzy truskawek.
Truskawki to według badań Kantar ulubiony owoc Polaków i najbardziej wyczekiwany owoc sezonowy. Polskie truskawki wiosenne są uprawiane w szklarniach i mają smak tych polowych. Dla wielu jest on wspomnieniem dzieciństwa. Owoce są średnio jędrne, soczyste, lekko poziomkowe i kwaskowate.
Warto wiedzieć, że nasze truskawki, uprawiane w strefie klimatu umiarkowanego, są uznawane za wyjątkowo smaczne. To kolejny argument za tym, by już wczesną wiosną szukać tych polskich.
Barwa i kształt są charakterystyczne dla danej odmiany, ale generalnie polskie truskawki mają stożkowaty lub sercowaty kształt. Postrzegamy go jako znany, tradycyjny. Dojrzałe owoce są jasnoczerwone i błyszczące. Są duże i pachną. Zapach jest najbardziej intensywny przy szypułce. Jest ona świeża i soczyście zielona, sztywna i delikatnie odstaje od owocu. Jak mówią producenci – szypułka zawsze prawdę powie.
Truskawki importowane są bardziej podłużne. Owoce mają jaśniejszy kolor przy szypułce, ponieważ musiały być zbierane „na blado”. Kondycja szypułki zdradza najwięcej. Nie jest ona świeża i sztywna, nie odstaje już od owocu. Szypułki truskawek marokańskich są nieproporcjonalnie duże i długie.
„Zapraszamy do poszukiwania naszych polskich owoców w sklepach i do sprawdzenia, że to jest nasz produkt. Warto, bo jej smak jest zachwycający” – mówił Janusz Cieśla, ekspert ds. produkcji szklarniowej.
„Zbierana dzisiaj, jutro ona będzie na półce. Nie mija nawet doba. Można ją poznać po smaku, jędrności i po szypułce. Szypułka po czterech dnia transportu, z dalekich krajów, nie jest świeża, jest zmęczona. Różnica jest też taka, że my zbieramy truskawkę czerwoną, taką jaka powinna być. Jej smak pochodzi w 100% od słońca. Importowana zbierana jest >>na blado<<, żeby wytrzymała podróż. Dokładnie tak jak banany. Dlatego w Europie nie znamy dobrego smaku banana. Gdybyśmy pojechali tam, gdzie one rosną poznalibyśmy smak, który przypomina miód rozpływający się w ustach. Trzeba to wiedzieć” – przekonują Aldona i Jarosław Radola, którzy od kilku lat prowadzą gospodarstwo szklarniowe, w którym uprawiają truskawki.
„Truskawka ma w szklarniach idealny klimat. Dojrzewa od stycznia, dlatego już w kwietniu i maju jest gotowa do zerwania. Truskawka odbierana jest od producentów w dniu zerwania, maksymalnie na drugi dzień rano, wtedy po dobrym schłodzeniu. Tak świeżego towaru w markecie życzylibyśmy wszystkim. Nie musi podróżować przez pół świata, nie pozostawia śladu węglowego. Polską truskawkę bezbłędnie poznamy po smaku i po szypułce. Szypułka świeżej truskawki też jest świeża. Ona prawdę wam powie” – mówią Wiesława i Zenon Janiak, pionierzy uprawy w szklarniach.
„Produkcja szklarniowa i tunelowa rośnie. Owoców zawsze jest za mało. Rośnie bowiem zapotrzebowanie i świadomość konsumentów. Polska ma olbrzymi potencjał, produkujemy znakomite owoce, wydłużając sezon na miarę naszych ambicji i możliwości jakie cały czas rosną” - mówi Krzysztof Żabówka z Daifressh Berry, firmy uprawiającej i dostarczającej świeże owoce.
„Życzę, aby konsumenci nie mylili się w zakupie polskich owoców. Jako branża podpowiadamy, jak odróżnić nasze lokalne owoce od importowanych. Truskawki z zachodnich upraw są często przepakowywane. Jeśli ktoś kupi takie owoce i nie będzie zadowolony, i pomyśli, że nie umiemy produkować” - mówi Mariusz Chenczke.
„Współdziałamy, tak by pokazywać różnice i aby namawiać na bardziej świadome zakupy. Patrzmy na etykiety, szukajmy informacji o gospodarstwie, w którym owoce są produkowane” – dodaje Chenczke.
Współpraca pomaga budować nawyk świadomych zakupów i codziennej konsumpcji polskich owoców jagodowych. Działania liderów są wspierane przez „Czas na polskie superowoce!” - projekt integrujący producentów i przetwórców.
Więcej o arkanach produkcji truskawek w szklarniach na https://bit.ly/3o7lyLR
Opracowanie sfinansowano ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw w ramach realizacji przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw kampanii „Czas na polskie superowoce! III edycja".
Źródło informacji: PolskieSuperowoce.pl
Medycyna Naturalna
Naturalne metody poprawiania stanu zdrowia, a nawet leczenia, często spotykają się z oporem środowisk naukowych. Dotyczy to głównie metod, których skuteczności nie potwierdziły dowody z badań naukowych. Chodzi przede wszystkim o badania znane pod nazwą „medycyna oparta na faktach”, czyli tzw. EBM (ang. Evidence Based Medicine). Problem tkwi też w nazewnictwie − nie wszystkie metody medycyny naturalnej są niekonwencjonalne i odwrotnie, a to właśnie określenie „niekonwencjonalny” przyprawia o ironiczny uśmiech środowiska akademickie.
Więcej dowiesz się z artykułu "MEDYCYNA NATURALNA – STARSZA SIOSTRA MEDYCYNY KONWENCJONALNEJ"
Porady psychologa. Mówiąc o higienie snu mamy na ogół na myśli pewne zasady, których przestrzeganie wpływa na jakość snu. Dotyczą one naszych zachowań, przyzwyczajeń i warunków środowiskowych, które możemy tak modyfikować, aby jak najlepiej odczuwać wpływ snu na codzienne funkcjonowanie organizmu. Jakich zatem zasad warto przestrzegać, żeby zapewnić sobie dobry sen?
Kładź się spać i wstawaj o tej samej porze. Jeżeli sypiasz nieregularnie, to w Twoim organizmie rozregulowuje się rytm okołodobowy i może dojść do powstawania zaburzeń snu. Odsypianie nocy w ciągu dnia nie rozwiązuje problemów, ponieważ po takim rozluźnieniu organizm jest wypoczęty i trudno będzie zasnąć wieczorem o stałej porze. W ten sposób pętla się zamyka…
Codzienne ćwiczenia fizyczne (zacznij od 10 minut każdego dnia, żeby docelowo dojść do ok. 20-30 minut) pomagają zrelaksować ciało i umysł. Ćwiczenia wykonuj ok. 5-6 godzin przed snem. Nie należy podejmować wysiłku fizycznego bezpośrednio przed zasypianiem lub w porze kiedy powinniśmy być już w łóżku.
Kofeina (kawa, czekolada, cola, herbata, leki i suplementy odchudzające i przeciwbólowe), sztucznie pobudzają mózg i nie pozwalają zasnąć. Nawet jeśli zaśniemy, to sen będzie niespokojny, nie da wypoczynku. Podobnie alkohol uniemożliwia wejście w fazę głębokiego snu.
Osoby palące często budzą się rano z uwagi na chęć sięgnięcia po papierosa. W ten sposób nałóg ogranicza jakość oraz ilość snu.
Pamiętajmy - tych trzech używek należy unikać 6-8 godzin przed snem!
Zadbajmy o wyciszające aktywności przed snem - ciepła kąpiel, czytanie, słuchanie spokojnej muzyki czy medytacja ułatwiają zasypianie.
Na początku może być trudno, ale już po trzech tygodniach powtarzania wybranych rytuałów organizm nauczy się reagować na nie relaksacją oraz łatwiejszym zasypianiem.
Przed snem niewskazane jest korzystanie z ekranów – oglądanie telewizji, czytanie informacji w internecie itp.
Światło ułatwia biologicznemu zegarowi w naszym organizmie nastawić się na aktywności nadchodzącego dnia. Niektórzy eksperci zalecają eksponować się na poranne światło (np. nie zasłaniając na noc okien) jako terapię na problemy z wieczornym zasypianiem.
Jeśli nie możesz zasnąć (przez ok. 15-20 minut po położeniu się), wyjdź z łóżka. Poczytaj, posłuchaj muzyki, zrób ćwiczenia oddechowe aż poczujesz się senny. Ponownie połóż się do łóżka i zaśnij. Nie myśl uporczywie o tym, że nie możesz zasnąć….
Kontroluj warunki w swojej sypialni
Utrzymuj dogodną dla Ciebie temperaturę (ok. 18-19°C; niektórzy preferują niższą lub wyższą temperaturę; ważne, aby pokój został przewietrzony). Łatwiej zaśniesz, jeżeli w sypialni będzie cicho i ciemno (o ile to możliwe nie zasłaniaj okien, chyba że Twoje okna wychodzą na rozświetloną ulicę).
To czas, kiedy nasz organizm jest najbardziej przygotowany do snu. Optymalny w tych godzinach poziom melatoniny sprzyja zasypianiu.
Organizm człowieka często bywa rozregulowany przez problemy ze snem w nocy. Dlatego chce nam się spać w ciągu dnia i odsypiamy nieprzespane noce.
Aby „odzyskać” zdrowy sen, koniecznie musimy wyregulować naturalny rytm naszego funkcjonowania.
Duża i ciężka kolacja (nawet zjedzona w ciągu 2 godzin przed snem) może zmniejszyć zdolność do zaśnięcia i spowodować problemy z zasypianiem. Zamiast obfitej kolacji spróbuj lżej jeść. Dobrym pomysłem może być mała przekąska – jabłko, banan lub jogurt.
Propozycje nudnych zadań:
liczenie owiec, baranów itp,
wymienianie słów na konkretną literę,
odejmowanie liczb,
pisanie w wyobraźni kolejnych liczb i ścieranie ich itp.
Przed snem – ćwiczenia relaksacyjne – oddechowe
Podczas nocy – 3 godziny to sen głęboki, reszta to odpoczynek, więc możemy odpocząć nawet w trakcie nocy z pobudką
Zasypiajmy z intencją czułości i przyjaźni wobec siebie – uruchamiany wtedy prawą półkulę odpowiedzialną za emocje oraz sen
Jak obudzimy się w nocy – nie starajmy się „na siłę” zasnąć. Jeśli uruchomimy myśli, to uruchomimy lewą półkulę, a to prawa półkula przecież jest odpowiedzialna za sen
W czasie takiej pobudki – relaksujmy się. Zróbmy ćwiczenia oddechowe. Pobądźmy ze sobą
Jeśli nie będziemy myśleć o zaśnięciu – zaśniemy
Często to myśli nas budzą i nie dają zasnąć
Nie musimy podążać za myślami. W nocy myśli są wyolbrzymione, problemy wydają się większe, przyszłość rysuje się w czarnych barwach.
Porozmawiajmy z myślami jak z dzieckiem: „nie mogę teraz z tobą rozmawiać, ale porozmawiamy później”. Jeśli wrócimy później do dziecka – budujemy zaufanie.
Tak samo jest z myślami. W nocy schowajmy myśli np. do pudełka i po śniadaniu posłuchajmy ich. Przywołanie myśli jest ważne – budujemy w ten sposób zaufanie. Często okazuje się, że nie pamiętamy tych myśli lub są one mniej ważne, blade…
Często noc to jedyny moment, kiedy jesteśmy naprawdę sami ze sobą.
Noc to moment, kiedy możemy pobyć ze sobą, poczuć siebie, to intymna chwila, w której nikt nam nie przeszkadza.
Zmiany klimatyczne będą głównym tematem tegorocznego V Sejmiku Senioralnego Województwa Mazowieckiego, który odbędzie się w najbliższy poniedziałek – 16 listopada. Spotkanie jest bezpłatne i będzie ogólnodostępne w wersji on-line. Wezmą w nim udział m.in. marszałek Adam Struzik, członek zarządu województwa Elżbieta Lanc, prof. Jerzy Duszyński, prezes Polskiej Akademii Nauk oraz prof. Paweł Rowiński, wiceprezes Polskiej Akademii Nauk.
LINK do transmisji ON-LINE: ➡️ https://play.streamshark.io/r/e/crlhwtkpy/mcps-sejmik-senioralny-16112020-udywu8/embedComment
(Informacja dla osób chcących skorzystać z czatu: w oknie czatu prosimy kliknąć “JOIN” a następnie wpisać swoje imię w polu “Name” i kliknąć “SUBMIT”)
W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo uczestników tegoroczna, piąta już edycja Sejmiku, odbędzie się w formie zdalnej. Jak co roku, spotkanie adresowane jest do osób starszych z terenu województwa mazowieckiego – w szczególności do przedstawicieli rad seniorów, uniwersytetów trzeciego wieku, organizacji pozarządowych, klubów seniora, instytucji, które statutowo zajmują się działalnością na rzecz środowiska osób starszych, oraz Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.
Tegorocznym tematem przewodnim będą tym razem zmiany klimatyczne – ich przyczyny i skutki, w tym wpływ na jakość życia osób starszych. To m.in. efekt współpracy samorządu województwa z Polską Akademią Nauk. Wykłady poprowadzą prof. Paweł Rowiński – wiceprezes PAN, dr hab. Egbert Piasecki – kierownik Laboratorium Wirusologii Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda PAN, oraz Anna Desogus – z Ambasady Czystej Planety.
– W ubiegłym roku podpisaliśmy porozumienie z PAN, by zapewnić seniorom na Mazowszu ciekawe zajęcia, na profesjonalnym poziomie – mówi Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa. – Chcemy wyposażyć ich w wiedzę, która przyczyni się do zwiększenia świadomości ekologicznej i kształtowania postaw proekologicznych. Nie zabraknie również aktualnego tematu zagrożeń wirusowych w kontekście zmian klimatu.
Dla przedstawicieli środowisk senioralnych sejmik od lat stanowi przestrzeń do dyskusji i wymiany doświadczeń. Dlatego też, tegoroczna edycja – mimo że zdalna – również da taką możliwość. W trakcie transmisji dostępny będzie czat. – Zapraszamy do aktywnego uczestnictwa w dyskusji – zachęca Elżbieta Bogucka, zastępca dyrektora MCPS, pełnomocnik zarządu województwa ds. polityki senioralnej. – Wszyscy potrzebujemy odnaleźć się w tych nowych formach kontaktu. Dlatego zależy nam na tym, by sejmik miał nadal formę dialogu, by uczestnicy mogli zadawać pytania.
Do poruszanych na czacie kwestii eksperci odniosą się w końcowej części, podsumowującej spotkanie.
V Sejmik Senioralny Województwa Mazowieckiego odbędzie się 16 listopada w godzinach 10:00-12:50.
Odporność można zdefiniować jako stan organizmu, w którym zachowuje on zdolność do kontrolowania i usuwania czynników zagrażających jego integralności. Zagrożenie może pochodzić zarówno ze środowiska zewnętrznego (czynniki infekcyjne i ich toksyczne produkty, a także inne szkodliwe dla tkanek czynniki fizyczne i chemiczne), jak i z wnętrza organizmu (obumierające i zdegenerowane tkanki, w tym rozwijające się komórki nowotworowe). Z tego artykułu dowiesz się co to jest odporność i kiedy nie działa?
Obrona przed tak wieloma zagrożeniami jest kluczowa dla przeżycia organizmu, toteż w celu jej zapewnienia powstało bardzo wiele niezależnych, choć ściśle ze sobą współpracujących mechanizmów obronnych. Lekarze, mówiąc o naszej odporności, często używają sformułowań odporność wrodzona i odporność nabyta. Różnica pomiędzy nimi polega na zdolności do niszczenia obcych komórek. Odporność wrodzona odróżnia jedynie komórki swoje od obcych, a nabyta uwzględnia także indywidualne cechy intruza. Odporność nabyta ma również zdolność zapamiętywania obcej komórki, a dokładniej związanego z nią charakterystycznego związku chemicznego – antygenu. Dzięki temu silniej i szybciej reaguje na powtórne wtargnięcie tej substancji do organizmu.
Mechanizmy odporności nieswoistej, nazywanej również naturalną, oparte są o działanie elementów zarówno komórkowych (głównie leukocyty), jak i humoralnych (białka: układ dopełniacza, laktoferyna, cytokiny). Część problemów wymagających odpowiedzi odpornościowej może nie być możliwa do rozwiązania za pomocą mechanizmów odporności nieswoistej. Dotyczy to m. in. niektórych infekcji wybitnie zjadliwymi drobnoustrojami, w tym wielu infekcji wirusowych. W takich sytuacjach dostatecznie dojrzały układ odpornościowy odwołuje się zwykle do mechanizmów swoistych.
Odporność swoista zapewniana jest przez limfocyty ściśle współpracujące z układem chłonnym (limfatycznym). Najprościej rzecz ujmując, odporność swoista jest drugim obrońcą, który zaczyna działać, gdy pierwszy (odporność nieswoista) zawiedzie, czyli nie zwalczy patogenu. Podział odporności na swoistą i nieswoistą jest jednak do pewnego stopnia umowny, w rzeczywistości bowiem bez wspólnego działania każdy z tych typów odpowiedzi może okazać się zawodny. Świadczą o tym z jednej strony zaburzenia odpowiedzi nieswoistej (np. genetycznie uwarunkowany niedobór neutrofilów), z drugiej zaś odporności swoistej (SCID, AIDS).
Stany obniżonej aktywności lub zmniejszonej produkcji wielu czynników odpowiedzialnych za odporność występują w immunosupresji, podczas chemioterapii, mieloablacji przy transplantacji szpiku, są też związane z wyczerpaniem organizmu, stresem, chorobami przewlekłymi, ciężkimi urazami, głodzeniem. Istnieje wiele powodów pojawiających się trudności z odpowiednim reagowaniem na płynące z zewnątrz i wewnątrz organizmu zagrożenia. W takich przypadkach stosuje się różnego rodzaju środki zaradcze, począwszy od prób usunięcia czynników upośledzających odporność, poprzez różnego rodzaju stymulację swoistą (szczepionki) i nieswoistą (substancje pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego), aż po uzupełnianie brakujących składowych układu odpornościowego (np. immunoglobuliny).
Jakość funkcjonowania naszego układu odpornościowego zależy w znacznej mierze od nas samych. Chcąc podnieść swoją odporność, dobrze jest prowadzić zdrowy styl życia, zachowując zbilansowaną dietę opartą na naturalnych produktach, pamiętając o codziennej dawce ruchu i wypoczynku, a także dbając o dobry sen.
W ostatnich latach popularne stały się zabiegi krioterapii ogólnoustrojowej polegające na oddziaływaniu na powierzchnię ciała bardzo niskimi temperaturami (poniżej 120o C) w specjalnej kriokomorze, w której przebywa się od 1 do 3 minut. Ich efekt immunologiczny polega na zwiększeniu odporności komórkowej i humoralnej. Pod wpływem niskich temperatur dochodzi także do wzrostu w surowicy aktywności bakteriobójczej białek dopełniacza oraz immunoglobulin klasy IgA, IgG i IgM. Niektórzy autorzy zanotowali istotny, korzystny wpływ krioterapii ogólnoustrojowej na psychikę pacjentów, wyrażający się m.in. poprawą nastroju, uczuciem relaksacji, ustąpieniem uczucia zmęczenia oraz poprawą jakości zasypiania i snu. Warto pamiętać, że układ immunologiczny to obok nerwowego najbardziej skomplikowany system w organizmie, a jego funkcja daleko wykracza poza kontrolowanie i odpieranie czynników infekcyjnych. Niezwykle ważnym zadaniem tego układu jest również nadzór immunologiczny nad komórkami i tkankami, który pozwala na eliminację powstających komórek nowotworowych, oczyszczanie tkanek ze zdegenerowanych i zniszczonych elementów, a także ich gojenie i regenerację. Utrzymanie sprawności układu odpornościowego jest jednym z najważniejszych zadań organizmu z punktu widzenia zachowania homeostazy, definiowanej najogólniej jako zdolność do utrzymania wewnętrznej stabilności organizmu przez samoregulację procesów fizjologicznych. Homeostaza zaś jest niezbędnym warunkiem prawidłowego funkcjonowania organizmu, a zatem przeżycia osobnika.
Odpowiedź na to pytanie, jakkolwiek wydaje się oczywista, zyskała solidne podstawy naukowe. Już starożytni doceniali rolę spacerów, na przykład Arystoteles nauczał swoich studentów, chodząc, a jego szkoła nazywana była perypatetycką (od gr. słowa peripatejn - przechadzać się). Współcześnie prowadzone badania i eksperymenty w wielu ośrodkach naukowych na świecie, m. in. na Uniwersytecie Stanforda (Marily Oppezzo i Daniel Schwarz) i Uniwersytecie Karoliny Południowej (Marc Berman) wykazały, że chodzenie w istotnym stopniu wpływa na chemię naszego mózgu. Pobudza krążenie, dotlenia tkanki, powoduje, że w mózgu wydzielają się swoiste odżywki - czynniki wzrostu neuronów. Przyczynia się nawet do zwiększenia pojemność hipokampu - ośrodka odpowiadającego za pamięć. Między komórkami nerwowymi tworzą się nowe połączenia, a to z kolei wpływa pozytywnie na nasze możliwości poznawcze. Dlatego idź na spacer.
Już nawet krótki spacer odżywia nasz mózg, zwiększa kreatywność i porządkuje myśli. Na łamach British Journal of Sports Medicine zostały opublikowane wyniki eksperymentu kanadyjskich uczonych z udziałem 38 wolontariuszy z grupy ryzyka rozwoju otępienia. Już po sześciu miesiącach regularnych ćwiczeń aerobowych (do których zalicza się spacery) zaobserwowano u nich lepsze funkcjonowanie mózgu. Poprawie uległy zwłaszcza funkcje poznawcze. Okazuje się, że wystarczy energiczny, szybki 25-minutowy spacer dziennie lub trzy godziny spacerów tygodniowo. Do podobnych wniosków doprowadził trwający rok eksperyment zespołu profesora Kirka Ericksona z Uniwersytetu w Pittsburghu z udziałem 120 ochotników w wieku 60 +. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy. Zadaniem pierwszej było spacerowanie po wytyczonej trasie przez 40 minut trzy razy w tygodniu, podczas gdy druga wykonywała w tym czasie ćwiczenia na rozciąganie i uspokojenie. Wszyscy mieli przeprowadzane badania obrazowe mózgu: na początku, w połowie i na końcu eksperymentu. Wykazały one u tych, którzy spacerowali, powiększenie hipokampu średnio o 2 procent. U uczestników drugiej grupy, którzy nie wychodzili na spacery, hipokamp uległ skurczeniu średnio o 1,5 procent. Wyniki badań potwierdziły także testy dotyczące zapamiętywania.
Naukowcy podkreślają, że regularny spacer jest łatwo dostępną i skuteczną metodą utrzymywania mózgu w dobrej kondycji. Nabiera to szczególnego znaczenia w starzejących się społeczeństwach, w których liczba osób dotkniętych zmianami neurodegeneracyjnymi (choroby otępienne, Alzheimer) gwałtownie wzrasta. Z kolei badania, których wyniki opublikowano w Journal of the American Medical Association dowiodły, że u osób, które regularnie spacerują (przynajmniej 6 razy w miesiącu po 30 minut) wzrasta odporność ogólna organizmu i rzadziej zapadają one na infekcje. Podczas spaceru wydzielają się hormony szczęścia, dodatkowo wpływające na układ immunologiczny.
Jak wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Michigan, grupowe spacery na łonie przyrody mogą łagodzić objawy depresji, zmniejszać stres i pozytywnie wpływać na zdrowie psychiczne. Wspólne spacerowanie zacieśnia też więzi międzyludzkie i daje doskonałą okazję do rozmów. Przykładem może być, popularny zwłaszcza wśród seniorów, nordic walking.
Regularny spacer jest również naszym sprzymierzeńcem w walce z chorobami układu krążenia. Taki umiarkowany wysiłek fizyczny normalizuje ciśnienie tętnicze i poprawia dotlenienie mięśnia sercowego. Aktywność fizyczna wpływa też w znaczący sposób na regulację gospodarki cukrowej organizmu, co jest niezwykle ważne w kontekście zagrożenia cukrzycą coraz liczniejszej populacji. Glukoza, jako podstawowe źródło energii jest spalana podczas wysiłku, co ma bezpośredni wpływ na normalizację glikemii. Dodatkowo ruch zwiększa wrażliwość tkanek na działanie insuliny, co usprawnia pracę trzustki i utrzymuje prawidłowy poziom wydzielania hormonu. Dodatkowo obniża się poziom stresu, uczucie niepokoju i wzrasta poziom wewnętrznej energii oraz motywacji do działania, stąd aktywność fizyczna pomaga w łagodzeniu skutków depresji.
Aby zwykłe chodzenie dawało więcej korzyści warto spróbować treningu
interwałowego, z naprzemiennym zmienianiem tempa – przez kilka minut idziemy wolno, następnie, na przykład przez minutę, maszerujemy bardzo szybko. Podobne rezultaty uzyskujemy, kiedy trasa naszego spaceru przebiega przez zróżnicowany teren i musimy pokonywać różnice wysokości. Spacery, jako trening aerobowy w formie umiarkowanej, są zalecane zarówno przez lekarzy, dietetyków, fizjologów, jak i fizjoterapeutów. Wszyscy są zgodni co do tego, że racjonalny wysiłek fizyczny, w formie i intensywności dostosowanej do indywidualnych potrzeb i możliwości, jest niezbędny do utrzymania prawidłowych
procesów życiowych. Aktywność fizyczna i jej rola, jako jednego z czynników środowiskowych wpływających na ryzyko zachorowań i występowanie powikłań w przebiegu wielu chorób przewlekłych, jest niekwestionowana. Znalazło to odzwierciedlenie w umieszczeniu aktywności fizycznej, jako podstawy Piramidy Zdrowego Żywienia.
Chyba warto znaleźć w ciągu dnia czas na przynajmniej 15-minutowy spacer?
Czymże jest poezja jeśli nie obrazem duszy ubranym w słowa?
(więcej…)Dobrym źródłem energii na cały dzień są produkty zbożowe.
Zaliczamy do nich:
Solidne śniadanie (zjedzone do godziny po pobudce) składające się z węglowodanów złożonych uwalnia energię stopniowo przez kilka następnych godzin. Dbając o różnorodność, nie można zapomnieć o warzywach i owocach, które są źródłem nie tylko witamin, ale wielu składników odżywczych, m.in. minerałów i błonnika. O ile warzywa można z powodzeniem włączać do każdego posiłku, o tyle większość owoców lepiej spożywać z umiarem z powodu wysokiej zawartości cukrów prostych (np. winogrona, gruszki czy czereśnie).
Rośliny strączkowe (groch, fasola, bób, soczewica) mogą śmiało stanowić podstawowy składnik posiłku. Trzeba jednak pamiętać o moczeniu ich przed ugotowaniem, co ułatwi proces trawienia tych potencjalnie
wzdymających warzyw.
W codziennej diecie jak najbardziej jest miejsce dla mleka i przetworów mlecznych, np. jogurtu i kefiru.
Dania, nie tylko na obiad, urozmaici bogata paleta ziół i przypraw. Wiele z nich ma szerokie zastosowanie – działają m.in. przeciwmiażdżycowo i przeciwgorączkowo.
Mięso, zwłaszcza tłuste, nie powinno zajmować w jadłospisie pierwszego miejsca. 2-3 razy w tygodniu w zupełności wystarczy. Warto wtedy wybierać białe mięso np. z indyka czy królika. W pozostałe dni można sięgnąć po ryby, najlepiej morskie, które cechuje bogactwo kwasów omega-3.
Masło i inne tłuszcze zwierzęce, a także wyroby cukiernicze na bazie margaryn twardych (zawierające szkodliwe tłuszcze trans), lepiej ograniczać. Do smarowania lepsze będą margaryny miękkie, czyli takie, które składają się w większości z nieutwardzonego tłuszczu. Wisienką na torcie niech będą 1-2 łyżki oliwy z oliwek dodawane do sałatek.
Czego powinniśmy unikać?
Na czarną listę należy wpisać produkty wysoce przetworzone, fast food oraz słodycze zawierające utwardzony olej palmowy, syrop glukozowo-fruktozowy czy cukier. Okazyjne spożycie nie zaszkodzi, ale korzystniej będzie zastąpić słodycze suszonymi owocami czy orzechami. Pod lupę należy wziąć także spożycie soli, które nie powinno przekraczać 3 g (około pół łyżeczki) na dobę. Zwłaszcza że wiele produktów spożywanych każdego dnia ma w składzie sól, m.in. wędliny, przyprawy czy wyroby konserwowane. Rzecz jasna, warto ograniczyć również spożycie alkoholu.
Dobór produktów trafiających na stół to jedno, a ogólne zasady zdrowego odżywiania – drugie. Na samym początku warto przyswoić sobie kwestie „techniczne”. Posiłki powinny być:
Ideał dziennego żywienia to 4-5 posiłków dziennie. Ten obfitszy (obiad) powinien przypadać w połowie dnia, a ostatni 2-3 godziny przed snem.
Do tego dochodzą płyny (woda jest najbardziej optymalnym wyborem) – ok. 8 szklanek dziennie, a latem 10-12 szklanek. Warto również jak najczęściej gotować zupy oraz sięgać po owoce zawierające duże ilości wody, takie jak arbuz czy melon.
Produkty powinny być świeże, najlepiej sezonowe, jak najmniej przetworzone. Samodzielnie ugotowany obiad jest zdrowszy niż to samo danie z opakowania, wymagające tylko do odgrzania.
Sposoby przygotowania posiłku:
Podczas zażywania leków należy się kierować następującymi zasadami:
21 i 22 stycznia nasi kochani Dziadkowie obchodzą swoje święto. To te chwile w roku, kiedy możemy dać wyraz naszych uczuć do najstarszych w rodzie.
Cała redakcja portalu seniorzyjuniorzy.pl życzy Wam przede wszystkim uśmiechu od ucha do ucha i to każdego dnia! Sił do kontynuowania swoich pasji życiowych, abyście czuli się spełnieni. Przyjaciół, bliskich, wnucząt, tych w gronie których czujecie się najlepiej. Odwagi, tak ... odwagi! Nie bójcie się być sobą i nie dajcie sobie wmówić, że czegoś w tym wieku nie wypada. Jesteście wspaniali i czerpiemy od Was inspiracje!
Senior przyszedł do Juniorów, a może Juniorzy do Seniora? Z myślą o Was krótka rozmowa z Grzegorzem Heromińskim.
Pies czy kot? Koty i psy to najpopularniejsze zwierzęta domowe seniorów. Psy są łatwe w pielęgnacji i łatwo się z nimi "dogadać". Utrzymują seniorów zdrowych i towarzyskich, podczas gdy koty robią to samo, ale w mniejszym stopniu. Posiadanie kota i psa ma jednak pewne wady. Niektórzy seniorzy wolą nie posiadać zwierząt domowych, ponieważ są one drogie i wymagają pielęgnacji. Inni nie lubią kotów i uważają je za zbyt niezależne. Ostatecznie koty i psy są świetnymi towarzyszami dla seniorów, o ile właściciel chce się nimi zająć.
Psy są idealnymi zwierzętami domowymi dla seniorów, ponieważ są czyste i łatwe w pielęgnacji. Psy są bardzo głośne, co pomaga zapobiegać samotności w domu. Poinformują swoich właścicieli, jeśli coś jest nie tak, a także przyjdą na wezwanie. Psa można nauczyć aportowania takich przedmiotów jak gazety lub jakiejkolwiek psiej zabawki, co pomaga starszym zachować aktywność. Są również doskonałymi psami stróżującymi, które odstraszają niechcianych gości. Pies sprawia, że niechciani goście nie wchodzą do domu, a w sąsiedztwie panuje spokój. Pies sprawia, że seniorzy czują się bezpieczniej, co pomaga im w ich zdrowiu psychicznym.
Koty są również doskonałym wyborem dla seniorów, ponieważ pomagają utrzymać dom w czystości. Seniorzy, którzy mają problemy z poruszaniem się, mogą nie być w stanie regularnie sprzątać swojego domu. Trzymanie kota w domu zapewnia np. czyszczenie przez zwierzaka podłóg. Posiadanie kota oznacza również, że seniorzy nie muszą martwić się o sprzątanie po psie, gdy nie ma ich w domu. Posiadanie kota pomaga w utrzymaniu ogólnej czystości mieszkania seniorów, ponieważ mogą one łatwo posprzątać po swoim pupilu.
Oprócz dbania o zdrowie seniorów, koty mogą również służyć im jako towarzysz. Wielu seniorów jest samotnych i czasami może czuć się samotne w ciągu dnia. Posiadanie kota domowego pomaga złagodzić samotność, zapewniając towarzystwo, gdy jego rodzina jest poza domem. Wielu seniorów woli mieć kota od psa, ponieważ psy mogą być terytorialne i nadmiernie szczekać.
Nie wszyscy podzielają ten sam pogląd na temat zwierząt domowych. Niektórzy ludzie nie lubią kotów lub uważają je za szkodniki, więc ich posiadanie jest niewygodne. Ludzie, którzy nie lubią kotów, mogą nie chcieć się nimi opiekować. Poza tym, że nie lubią kotów, niektórym ludziom może być trudno przystosować zwierzęta do ich stylu życia. Psy mogą nadmiernie szczekać, co może przestraszyć dzieci lub innych gości w późnych godzinach. Osoby, które nie mają czasu na opiekę nad zwierzętami, mogą uznać, że nie stać ich na nie ze względu na koszty utrzymania lub czas spędzony na ich wyprowadzaniu.
Pomimo pewnych wad, takich jak codzienna pielęgnacja, opieka, sprzątanie lub znajdowanie czasu na spacery, posiadanie kota lub psa może być świetne dla aktywności seniorów i ich dobrego samopoczucia. Aby zwierzęta były korzystne dla seniorów, seniorzy muszą chcieć sprzątać po swoich pupilach, regularnie je wyprowadzać i zapewniać im odpowiednią opiekę.
Ćwiczenia pamięciowe to świetny sposób na utrzymanie umysłu i poprawę funkcji poznawczych. Jednak wiele osób jest sceptycznie nastawionych do korzyści płynących z treningu pamięci. Wielu uważa, że łamigłówki to strata czasu, ponieważ są frustrujące i mogą być nudne. Inni uważają, że zagadki mogą prowadzić do depresji i izolacji społecznej. Mimo to łamigłówki są świetnym sposobem rzucenia wyzwania mózgowi, oczyszczenia umysłu i zmniejszenia pogorszenia funkcji poznawczych.
Ćwiczenia pamięciowe poprawiają funkcje poznawcze, rzucając wyzwanie mózgowi i utrzymując umysł aktywny. Jednym ze sposobów na to jest rozwiązywanie zagadek. Łamigłówki to świetny sposób na ćwiczenie pamięci i trenowanie mózgu do analitycznego myślenia. Są świetnym sposobem, aby rzucić wyzwanie twojemu umysłowi i zapobiec stagnacji mózgu.
Łamigłówki są doskonałym sposobem na ćwiczenie pamięci, ale mogą też być bardzo frustrujące. Może to prowadzić do frustracji i gniewu u niektórych osób. Niektórzy mogą również złościć się i denerwować na innych, gdy ich łamigłówki nie zostaną poprawnie rozwiązane. Te emocje mogą prowadzić do konfliktów między innymi ludźmi i tworzyć napięcie w związkach. Wiele osób jest sfrustrowanych zagadkami, ponieważ nie wiedzą, kiedy rozwiązali je poprawnie lub przeoczyli jakieś wskazówki. Niektórzy z nas uważają zagadki za frustrujące, ponieważ odciągają uwagę od innych zajęć lub hobby, które lubimy. Osoby aktywne, które mają napięte harmonogramy, mogą mieć trudności z poświęceniem czasu na zagadki, ponieważ mają inne zobowiązania.
Pomimo tych obaw, zagadki są doskonałym sposobem na utrzymanie ostrego umysłu i poprawienie funkcji poznawczych mózgu. Każdy z nas może znaleźć spokój w rozwiązywaniu zagadek, rozwiązując je po cichu lub dzieląc się swoimi rozwiązaniami z przyjaciółmi i rodziną. Możemy również znaleźć grupy wsparcia online lub w swojej okolicy, gdzie można spotkać się i omówić problemy, które napotykamy podczas wspólnego rozwiązywania zagadek. Zagadki i łamigłówki to sposób na relaks umysłu.
Redakcja SJ
Brak aktywności fizycznej jest główną przyczyną problemów zdrowotnych osób starszych. Jednak seniorzy często angażują się w regularne aktywności fizyczne, aby zachować zdrowie i dobre samopoczucie. Lubią uprawiać także sport lub aktywne ruchowo hobby, aby zachować zdrowie i szczęście. Ludzie często odwiedzają parki i inne miejsca na świeżym powietrzu, aby zaczerpnąć świeżego powietrza i słońca. Takie miejsca zachęcają do odpoczynku fizycznego i psychicznego dla starzejącej się populacji. Obszary te zapewniają osobom starszym doskonałe możliwości fizycznego i psychicznego relaksu.
Seniorzy często angażują się w zajęcia rekreacyjne, gdy są zmęczeni lub zestresowani. Na przykład mogą spacerować, pływać lub korzystać z masażu jako formy terapii. Alternatywnie mogą grać w gry lub oglądać telewizję jako sposób na relaks. Zajęcia te pomagają seniorom zrelaksować się po ciężkim dniu. Dzieje się tak, ponieważ ćwiczenia sprawiają, że ludzie czują się znacznie lepiej; muszą po prostu rozładować napięcie i zrelaksować się.
Tereny zielone to wspaniałe miejsce dla osób powyżej 60. roku życia, które mogą się zrelaksować i dobrze bawić. Obszary te stwarzają doskonałe możliwości relaksu fizycznego i psychicznego dla osób starszych. Pomagają ludziom zrelaksować się po męczącym dniu, grając w gry, chodząc na spacery lub dobrze się bawiąc. Wiele osób korzysta z takich przestrzeni, aby zaczerpnąć świeżego powietrza i słońca. Inni przychodzą, aby pograć w gry lub uprawiać zajęcia rekreacyjne. Te miejsca pomagają osobom starszym zachować aktywność w miarę starzenia się.
Parki dla seniorów są szczególnie korzystne, ponieważ pomagają osobom starszym pozostać aktywnymi w miarę starzenia się. Dostępność tych przestrzeni jest fantastyczna dla promowania dobrego samopoczucia seniorów!
Brak aktywności fizycznej to najczęściej powód słabego zdrowia i kondycji seniorów. Seniorzy często uprawiający sport i inne wymagające wysiłku hobby, pozostają długo aktywni i cieszą się lepszym zdrowiem. Należy jednak pamiętać żeby dopasować swoje możliwości do wykonywanych ćwiczeń, a to z pewnością pomoże czuć się dobrze i wyglądać młodziej.
Redakcja SJ
W przeszłości nasi przodkowie używali ziół do wielu celów nie tylko w leczeniu. Na przykład tymianku używali do wyrobu mydła, a szałwii do wyrobu słodyczy. W dzisiejszych czasach ziołolecznictwo powraca do łask. Obecnie wiadomo, że zioła mogą być używane na różne sposoby – jako uzupełnienie naszych obecnych praktyk medycznych lub jako ich całkowity zamiennik.
Tradycyjna medycyna w dużej mierze opiera się na stosowaniu ziół. Lekarze przepisują zioła w leczeniu wielu problemów zdrowotnych. Należą do nich powszechne stany, takie jak niestrawność, czy lęk, a także poważniejsze problemy, takie jak HIV i rak. Wiele osób uważa, że stosowanie ziół sprawia, że czują się lepiej i skuteczniej działają na ich konkretny problem niż tradycyjna medycyna. Jednak stosowanie preparatów ziołowych ma swoje minusy: niektóre z nich mogą powodować poważne skutki uboczne, jeśli są przyjmowane niewłaściwie. Dlatego w przypadku zastosowań leczniczych warto konsultować ich stosowanie z ekspertami.
Dawno temu zioła były stosowane w praktykach medycznych znacznie skuteczniej niż obecnie. Wiele obecnych praktyk medycznych opiera się na tabletkach, zastrzykach i operacjach, z których wszystkie są znacznie mniej czasochłonne i bolesne niż stosowanie ziół. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, jak daleko zaszły nowoczesne praktyki medyczne. Lekarze mają dostęp do nowych technologii i aparatury, której nie było jeszcze 100 lat temu; to pozwala im wykonywać operacje znacznie skuteczniej niż ich poprzednicy mogliby za pomocą samych skalpeli i środków znieczulających. W rezultacie lekarze w razie potrzeby leczą objawy za pomocą medycyny współczesnej. Współczesna medycyna jest znacznie skuteczniejsza w leczeniu objawów wielu powszechnych problemów zdrowotnych w porównaniu do tego, jak radziła sobie z podobnymi problemami wiele lat temu. Dzieje się tak, ponieważ nauka w ciągu ostatnich 100 lat rozwijała się bardzo szybko; ziołolecznictwu niestety nie poświęcono tyle czasu na badania.
Każdy powinien rozważyć włączenie jakiejś formy medycyny naturalnej do swojego regularnego trybu życia – czy to ziół, czy innego suplementu . Wiele współczesnych problemów jest skutecznie leczonych odpowiednią mieszanką leczenia konwencjonalnego i alternatywnego. Ostatecznie postęp naukowy nie powinien powstrzymywać nas przed ratowaniem się przed szkodliwymi substancjami, do których nasi przodkowie nie mieli dostępu nawet tysiąc lat temu.
Redakcja SJ
Urodziny bliskiej nam przyjaciółki to wyjątkowy dzień nie tylko dla niej. Dlatego też często szukamy oryginalnych pomysłów na prezent, które przypadną do gustu solenizantce. Wymyślenie prezentu urodzinowego nie zawsze jest takie proste i może stanowić nie lada wyzwanie. Dlatego warto zainspirować się sprawdzonymi pomysłami na wyjątkowy prezent dla przyjaciółek. Co będzie najlepszym wyborem dla Twojej przyjaciółki?
Prezent, który chcemy sprawić przyjaciółce, powinien być dopasowany do jej zainteresowań – dzięki temu sprawi jej najwięcej przyjemności. Jeśli Twoje przyjaciółki lubią nieco adrenaliny, to można pokusić się o wykupienie lotu balonem, skoku na bungee, czy też ze spadochronu. Jeśli i Ty lubisz takie wyzwania, możecie przykładowo skok wykonać razem i stworzyć wspólne i wyjątkowe wspomnienia. Do bardziej emocjonujących prezentów dla przyjaciółki zaliczyć można też jazdę sportowym autem lub off Road. Z pewnością będą to urodziny pełne wrażeń.
Kolejny pomysł na prezent urodzinowy to wspólne spędzenie czasu. Doskonałym pomysłem będzie weekend w SPA dla przyjaciółek. Z łatwością znajdziemy specjalnie przygotowane pakiety zabiegów właśnie na takie okazje. Hotelowe SPA zadba nie tylko o przyjemną i relaksującą atmosferę, ale również pozwoli na odpoczynek. Pakiety w SPA dla przyjaciółek najczęściej zawierają masaże oraz zabiegi pielęgnacyjne na twarz. Dobrym pomysłem jest również zafundowanie przyjaciółce specjalnie dobranego pod jej potrzeby zabiegu odmładzającego bądź odprężającego. Podczas weekendu w SPA z pewnością odpoczniecie i zadbacie o piękny wygląd skóry oraz dobre samopoczucie, a wspólnie spędzony czas pozostanie na długo w Waszej pamięci.
Jeśli Twoje przyjaciółki lubią podróżować, a w szczególności lubią polskie morze, dobrym pomysłem będzie zorganizowanie krótkiego wyjazdu w tę wyjątkową część Polski. Można wybrać weekend w SPA dla przyjaciółek bądź zorganizować niezapomnianą imprezę czy zwiedzanie najciekawszych miejsc i atrakcji w nadmorskich miastach. Można również wykorzystać piękną pogodę i wykąpać się w morzu.
Dobrym pomysłem na urodzinowy prezent dla przyjaciółek jest również obdarowanie ich spersonalizowanym upominkiem. Jeśli posiadasz wiele wspólnych zdjęć z przyjaciółkami, możesz je wykorzystać do stworzenia wyjątkowego albumu ze wspomnieniami. Może być on w formie tradycyjnej bądź nieco bardziej nowoczesnej jak fotoksiążka. Innym pomysłem na osobisty prezent jest zamówienie koszulki, kubka lub filiżanki z dedykowanym grawerem bądź wspólnym zdjęciem.
Dużą przyjemność przyjaciółkom może sprawić również praktyczny prezent. Wykupienie kursu makijażowego, czy innego, o którym zawsze marzyła, bądź zafundowanie upragnionego tatuażu to też świetny pomysł na prezent. Ponadto, jeśli Twoje przyjaciółki lubią zakupy, to warto rozważyć zakup karty podarunkowej do ulubionego sklepu bądź drogerii.
Dość popularnym połączeniem w wakacyjnych i weekendowych wyjazdach jest hotel wraz z całym zapleczem SPA. Rozwiązanie to pozwala nie tylko na nocleg, ale również chwilę relaksu. Hotelowe SPA to doskonały wybór na odpoczynek. Jest to miejsce, gdzie można skorzystać z licznych zabiegów poprawiających nasze samopoczucie oraz wpływających na wygląd skóry. Kto zatem powinien skorzystać z hotelowego SPA i czego można się spodziewać po takim pobycie?
Wyjazd do SPA jest świetnym pomysłem na uczczenie wyjątkowej okazji. Dlatego wiele hoteli posiadających dla swoich gości strefę SPA oferuje pakiety dla dwojga. Zawierają one specjalnie dobrane zabiegi relaksacyjne w przyjemnej i romantycznej atmosferze. Zazwyczaj jest to masaż odprężający, czy też kąpiele. Równie często hotelowe SPA oferuje zabiegi na twarz dostosowane odpowiednio dla Panów i Pań oraz ich wieku. Dodatkowo tego rodzaju pakiety dla dwojga zawierają w cenie wyjątkową kolację z szampanem, którą serwuje hotelowa restauracja. Hoteli oferujących dla swoich gości SPA jest coraz więcej, jednak warto mieć na uwadze, że Hotel SPA nad morzem to dodatkowa atrakcja i wsparcie naszego zdrowia, ze względu na nadmorski jod oraz piękne widoki.
Wyjazd do hotelu SPA będzie dobrym wyborem, jeśli szukamy miejsca na odpoczynek, odstresowanie się oraz oderwanie od codziennych obowiązków i pracy. Hotelowe SPA to miejsce odpowiednie dla każdego, kto potrzebuje relaksu dla ciała, ale i również duszy. Jest to bowiem miejsce, w którym nie doświadczy się pośpiechu. Wszystkie zabiegi odbywają się w kojącej i relaksującej atmosferze. Niezwykle odprężające są między innymi masaże, a Paniom dużą przyjemność sprawiają odmładzające zabiegi na twarz i ciało, których efekty utrzymują się długotrwale.
SPA to miejsca, które skupiają się na poprawie zewnętrznego wyglądu ciała, ale również poprawie zdrowia i samopoczucia. Zabiegi, które znajdują się w hotelowych SPA, pomagają też w walce z redukcją bólu, dokuczliwymi dolegliwościami oraz wspomagają szybszą regenerację organizmu po wypadkach, czy ciężkich chorobach. Przykładem zabiegów SPA o działaniu leczniczym są, chociażby masaże pod czujnym okiem wykwalifikowanych specjalistów, ćwiczenia oraz aktywność fizyczna na świeżym powietrzu, czy też na hotelowej siłowni również pod opieką wykwalifikowanego personelu. Dodatkowo w SPA możemy skorzystać z tężni solankowych wspomagających układ oddechowy, a decydując się na hotel SPA nad morzem, w szczególności wesprzemy zdrowie naszych płuc.
Hotelowe SPA to miejsce doskonałe dla każdego. Powinni z niego korzystać zarówno osoby borykające się z dolegliwościami bólowymi chorobami, jak i ci, którzy szukają wytchnienia od codziennych obowiązków i głębokiego relaksu. Jest to również miejsce doskonałe na romantyczny weekend we dwoje, czy też rodzinny wyjazd. W hotelowym SPA z pewnością każdy znajdzie zabiegi odpowiednie dla siebie.
Sterownik wzbudził bardzo duże zainteresowanie, szybko znikając z półek i stał się pożądanym produktem przez wielu Klientów, co sprawia, że jest tak wyjątkowy?
Nowoczesny, elegancki, minimalistyczny, a zarazem praktyczny te słowa najlepiej opisują to urządzenie. Regulator Euroster 4040 TXRX SMART jest produktem polskim.
Jest to bezprzewodowy regulator temperatury z możliwością sterowania nim z każdego miejsca za pomocą smartfonu czy tabletu, przeznaczony do wszystkich rodzajów urządzeń grzewczych i klimatyzacyjnych.
Urządzenie to posiada wbudowany moduł Wifi oraz dwukierunkową komunikację radiowa, dzięki której unikniemy zakłóceń. Posiada także informacje o nasileniu sygnału radiowego i Wifi. Sterownik wyróżnia się czytelnym panelem sterowania, który jest bardzo łatwy w utrzymaniu czystości a przy tym oferuje nowoczesny design i nie brak mu elegancji.
Regulator Euroster 4040 TXRX SMART, to także czytelny interfejs, przejrzysty wyświetlacz i przyciski ułożone ergonomicznie. Sterownik ten ma wiele funkcji bardzo przydatnych w użytkowaniu takich jak np.: dwa poziomy temperatury komfortową i obniżoną; można dzięki niemu poprogramować zakresy temperatur z dokładnością do 0,5h; co ważne dla ochrony wyposażono go także w blokadę za pomocą 4 cyfrowego kodu PIN; sygnalizator rozładowania temperatury; temperaturę chwilową, stała, tryb wakacyjny i wiele innych funkcji.
Jest wiele miejsc, w których otrzymać można oryginalny sterownik Euroster 4040 Smart. Nie wszędzie jednak liczyć można na fachowe doradztwo, a także i atrakcyjne ceny. Z tych względów warto jest zdecydować się na zapoznanie się z ofertą hurtowni hydraulicznej Proterm. To bowiem właśnie tam liczyć można na konkurencyjne ceny produktów renomowanej marki Euroster, a także i szeroki wybór, szybkę realizację zamówień.
Artykuł partnera.
Wybór idealnego zapachu nie jest łatwą sprawą, szczególnie jeśli wybieramy perfumy dla kogoś. Dobrze dobrane perfumy podkreślają osobowość, dodają wdzięku i w naturalny sposób podkreślają indywidualny styl danej osoby. Zatem, w jaki sposób dobrać piękny zapach, który odpowiada potrzebom i stylowi osoby, którą chcemy obdarować?
Wybierając idealny zapach dla kogoś pośród ogromnej gamy perfum, warto zadać sobie pytanie co dana osoba lubi? Jakie ma preferencje smakowe? Czy lubi słodycze, kwiaty? A może lubi wytrawne smaki? Jaką lubi muzykę i kolory? Odpowiadając sobie na te wszystkie pytania, będziemy w stanie bardziej dopasować zapach do osobowości.
Wybierając perfumy na Dzień Kobiet warto przyjrzeć się ofercie przedstawianej przez markę Kenzo. Obecnie jest ona w czołówce najbardziej znanych i luksusowych firm na świecie. Perfumy Kenzo to niezwykle subtelne, delikatne i kobiece zapachy. Cała ich gama przedstawiona jest na stronie: perfumeria.pl/collections/kenzo - można tam odnaleźć perfumy pasujące niemal do każdej kobiety! Zapachy tej marki, mają za zadanie dodawać pewności siebie i radości, będąc zarazem niezwykle subtelne. Do najbardziej kultowych zapachów Kenzo należy m.in.: Flower by Kenzo, Kenzo Amour czy Jungle L’Elephant.
Ogólne zapachy perfum można podzielić na cztery grupy: kwiatowe, orientalne, szyprowe i cytrusowe. Pierwsze dwie kategorie, cechuje lekka, orzeźwiająca i delikatna woń. Perfumy szyprowe- stworzone na bazie paczuli, bergamotki, cytrusów i mchu dębowego, z reguły są bardziej intensywne i ciężkie. Natomiast perfumy orientalne charakteryzują się wyczuwalną wonią zapachów korzennych z wyczuwalną nutą wanilii i jaśminu.
Na co dzień lepiej sprawdzają się perfumy lekkie i orzeźwiające, podkreślające elegancję, ale jednocześnie nieprzytłaczające. Wybierając perfumy na wieczór, można sobie pozwolić na nieco intensywniejsze zapachy, które są niezwykle trwałe, a przy tym zmysłowe.