fbpx
3 lipca 2022, niedziela

Warszawa

Prognoza 3 lipca 2022
dzień
 

Przelotne zachmurzenie
26°C
Wiatr w porywach: 6 m/s
noc
 

Czysto
14°C
Wiatr w porywach: 4 m/s
 

Spacery?! Wychodźmy na spacer - codziennie! Ta forma ruchu to bardzo efektywny sposób na cieszenie się witalnością. Niech przypadający 19 czerwca Dzień Leniwych Spacerów będzie pierwszym krokiem do zmiany nawyków i wprowadzenia tej aktywności do codziennego rozkładu dnia. 

O tym dlaczego warto spacerować, jaki ma to wpływ na nasze zdrowie, czy trzeba się specjalnie do tego przygotować mówi lek. Urszula Zdanowicz, specjalista ortopedii i medycyny sportowej z kliniki Carolina Medical Center.

Ruch kiedyś i dziś czyli o (r)ewolucji naszej aktywności fizycznej

- Jest takie słynne powiedzenie: życie to ruch - ruch to życie, i tym jednym stwierdzeniem mogłabym zakończyć swoją ekspercką wypowiedź, bo stanowi ono sedno sprawy - śmieje się dr Urszula Zdanowicz. - Ciało człowieka stworzone zostało tak, by było w ciągłym ruchu. Chodzenie czy spacery są więc naturą człowieka jako istoty biologicznej - dodaje ekspertka. 

W przeszłości to właśnie sprawność fizyczna, ruch i dobra kondycja była gwarancją przetrwania. Postęp technologiczny, rozwój cywilizacji, nowoczesne wynalazki usprawniające życie spowodowały, że zdecydowanie mniej się ruszamy. I nie jest to tylko nasza wina.  Współcześnie, w odróżnieniu od czasów historycznych, aby przeżyć - w większości trzeba siedzieć. Wymaga tego np. styl naszej pracy, dojazdy do niej, potrzeba szybkiego przemieszczania się czy przestrzeń w której żyjemy. 

- Jest kilka sposobów na to, by mimo siedzącego trybu życia, zmienić nawyki i wprowadzać ruch do swojego dnia - przekonuje dr Urszula Zdanowicz. - Wybierajmy spacer wszędzie tam, gdzie to możliwe. Jeśli do pracy dojeżdżamy samochodem - zaparkujmy nieco dalej by dojść do biura spacerem. Zamiast windy - wybierzmy schody. Jeśli korzystamy z komunikacji miejskiej - wysiądźmy dwa przystanki wcześniej. Po południu zamiast kanapy i telewizora wybierzmy spacer do parku czy pobliskiego lasu.  

Spacery. Dlaczego warto spacerować?

- Nie tylko warto, ale wręcz trzeba! Nie traktujmy spacerów jako opcji, tylko jako stały element w naszym rozkładzie dnia. Spacery, ruch - to zdrowie nie tylko dla naszego układu ruchowego, ale dla całego organizmu, pod wieloma względami: czy to internistycznymi, czy kardiologicznymi - tłumaczy dr Zdanowicz. - Problem niedostatecznej codziennej aktywności jest na tyle poważny, że w aktywizowanie społeczeństwa do chodzenia czy ruchu angażują się nawet władze lokalne czy państwowe w niektórych krajach. Podczas swojej pracy w Stanach Zjednoczonych spotkałam się z akcją społeczną, której celem było zachęcenie ludzi do spacerów w… galeriach handlowych. To pokazuje, że nieważne gdzie i w jaki sposób – ważne, żeby pokonywać codziennie określoną liczbę kilometrów - tłumaczy dr Zdanowicz.  

Dla naszego organizmu zdecydowanie lepsza jest dawka lekkiego, ale systematycznego ruchu - właśnie w postaci spacerów, niż intensywnego sportu uprawianego raz na jakiś czas. 

Spacery to "sport" bez rywalizacji

- Często moimi pacjentami są menadżerowie, dyrektorzy czy inne osoby na wysokich stanowiskach - bardzo ambitne i przyzwyczajone do osiągania sukcesów. Gdy zaczynają np. biegać - robią to „na całego”. Gdy podejmują treningi na siłowni - to od najwyższego poziomu. Rywalizacja w tym obszarze nie ma nic wspólnego ze zdrowiem, wręcz przeciwnie - prowadzi do kontuzji, nadmiernego zmęczenia czy wzrostu poziomu stresu. Zbyt mocne i dynamiczne eksploatowanie ciała w połączeniu z codziennymi obowiązkami, pracą i brakiem wystarczającej ilości snu może doprowadzić do wyczerpania. 

- Gdy pacjenci pytają co zatem mają robić, bardzo często odpowiadam - spacerować - dodaje ekspertka - Im dłuższy spacer, im więcej kilometrów pokonujemy, tym większe znaczenie ma on dla naszego zdrowia i kondycji oraz ogólnego samopoczucia. Takim wyznacznikiem do codziennych spacerów może być pułap 10 000 kroków czyli ok. 6 - 8 kilometrów dziennie. Zachęcam do używania popularnych krokomierzy i sprawdzania ile kroków codziennie wykonujemy. Gdy przez 8 godzin pracujemy w pozycji siedzącej, a do pracy dojeżdżamy samochodem, wówczas dziennie wykonujemy zaledwie 20 - 30 proc. wyznaczonego celu. Motywacja w postaci pomiaru będzie pierwszym etapem do budowania w nas silnego nawyku ruchu - zapewnia dr Zdanowicz. 

Dodatkowo w spacerach świetne jest przecież to, że są po prostu przyjemne, doskonale relaksują i odprężają, i możemy je uprawiać w różnym stopniu intensywności: od leniwych, spokojnych, po energiczne i zdecydowanie szybsze - każdy się w nich odnajdzie. Co więcej, chodzenie jest bardzo bezpieczne, ryzyko kontuzji jest niskie, a sama aktywność - praktycznie bezkosztowa. 

Czy na spacery potrzebne są specjalne buty?

- Potrzebne są buty dopasowane do naszej stopy - odpowiada ekspertka - Bez względu na markę, cenę czy zastosowane nowoczesne technologie - jeżeli w danym bucie jest nam wygodnie to znaczy, że jest on właśnie dla nas. Warto inwestować w buty, ale nie chodzi o to, żeby kupować te najdroższe - tylko szukać takich, które są najlepiej dopasowane do naszych stóp. Pamiętajmy, że przy wyborze obuwia nie jest ważny tylko numer, ale dodatkowe parametry, jak np. szerokość stopy, jej kształt czy różnice w długości między jedną a drugą stopą. Źle dopasowane obuwie będzie powodowało dyskomfort i obniży nasze chęci do spacerów - wyjaśnia dr Zdanowicz. 

Problem niewygodnych butów może być niekiedy rozwiązany przez dobranie odpowiedniej wkładki do butów. - Nasze stopy są stworzone do chodzenia boso po piasku, po trawie, po mchu - wtedy mięśnie krótkie stóp najlepiej pracują. Jeśli nasze buty nie zapewniają komfortu, dobrym pomysłem są wyprofilowane wkładki, które zwiększą wygodę użytkowania - dodaje ekspertka. 

Spacery nie muszą być nudne!

Jest mnóstwo pomysłów na to, żeby urozmaicić nasz spacer. Zabierajmy do wspólnych wędrówek dzieci czy czworonożnych przyjaciół, wybierajmy ciekawe trasy, pełne zieleni i przyjemnej atmosfery, przekonajmy się do kijków i spacerów w stylu nordic walking, który angażuje tak wiele mięśni naszego ciała i sprawia mnóstwo radości. 

Zaczynając od stopniowych, powolnych spacerów, możemy w miarę doskonalenia naszej kondycji podkręcać tempo i próbować coraz dłuższych dystansów czy bardziej energicznych marszów. Wpłyną one zbawiennie nie tylko na nasz układ ruchu i ogólne samopoczucie, ale spowodują również spalenie sporej dawki kalorii, dzięki czemu zadbamy o sylwetkę.

Informacje o ekspercie

spacery
blurry hospital corridor

Lek. Urszula Zdanowicz - specjalista ortopedii i traumatologii sportowej w Carolina Medical Center, Kierownik Naukowy kliniki.  Specjalizuje się w zabiegach artroskopowych i rekonstrukcyjnych stawu kolanowego i skokowego (rekonstrukcje więzadłowe, naprawa chrząstki, rekonstrukcja łąkotek, osteotomie, protezoplastyka) oraz w rekonstrukcjach tkanek miękkich, min. ścięgna Achillesa. Członek Faculty McGowan Institute for Regenerative Medicine Uniwersytetu w Pittsburgu, gdzie prowadzi prace badawcze nad regeneracją ścięgien.

Artykuł partnera.

Szypułka prawdę ci powie 

Polskie wiosenne truskawki intensywnie pachną, a każda szypułka jest świeża, soczyście zielona, sztywna i delikatnie odstaje od owocu. Koszt jej produkcji sprawia, że jest droższa od importowanej z południa Europy i północnej Afryki. Jak rozpoznać polską truskawkę jeszcze przed jej spróbowaniem? Świeża szypułka prawdę nam powie – przypominają wielkopolscy plantatorzy truskawek.

Truskawki to według badań Kantar ulubiony owoc Polaków i najbardziej wyczekiwany owoc sezonowy. Polskie truskawki wiosenne są uprawiane w szklarniach i mają smak tych polowych. Dla wielu jest on wspomnieniem dzieciństwa. Owoce są średnio jędrne, soczyste, lekko poziomkowe i kwaskowate.

Warto wiedzieć, że nasze truskawki, uprawiane w strefie klimatu umiarkowanego, są uznawane za wyjątkowo smaczne. To kolejny argument za tym, by już wczesną wiosną szukać tych polskich.

Jak rozpoznać polską truskawkę?

Barwa i kształt są charakterystyczne dla danej odmiany, ale generalnie polskie truskawki mają stożkowaty lub sercowaty kształt. Postrzegamy go jako znany, tradycyjny. Dojrzałe owoce są jasnoczerwone i błyszczące. Są duże i pachną. Zapach jest najbardziej intensywny przy szypułce. Jest ona świeża i soczyście zielona, sztywna i delikatnie odstaje od owocu. Jak mówią producenci – szypułka zawsze prawdę powie.

Jak rozpoznać truskawkę importowaną?

Truskawki importowane są bardziej podłużne. Owoce mają jaśniejszy kolor przy szypułce, ponieważ musiały być zbierane „na blado”. Kondycja szypułki zdradza najwięcej. Nie jest ona świeża i sztywna, nie odstaje już od owocu. Szypułki truskawek marokańskich są nieproporcjonalnie duże i długie.

„Zapraszamy do poszukiwania naszych polskich owoców w sklepach i do sprawdzenia, że to jest nasz produkt. Warto, bo jej smak jest zachwycający” – mówił Janusz Cieśla, ekspert ds. produkcji szklarniowej.

„Zbierana dzisiaj, jutro ona będzie na półce. Nie mija nawet doba. Można ją poznać po smaku, jędrności i po szypułce. Szypułka po czterech dnia transportu, z dalekich krajów, nie jest świeża, jest zmęczona. Różnica jest też taka, że my zbieramy truskawkę czerwoną, taką jaka powinna być. Jej smak pochodzi w 100% od słońca. Importowana zbierana jest >>na blado<<, żeby wytrzymała podróż. Dokładnie tak jak banany. Dlatego w Europie nie znamy dobrego smaku banana. Gdybyśmy pojechali tam, gdzie one rosną poznalibyśmy smak, który przypomina miód rozpływający się w ustach. Trzeba to wiedzieć” – przekonują Aldona i Jarosław Radola, którzy od kilku lat prowadzą gospodarstwo szklarniowe, w którym uprawiają truskawki.

Świeże truskawki - kiedy?

„Truskawka ma w szklarniach idealny klimat. Dojrzewa od stycznia, dlatego już w kwietniu i maju jest gotowa do zerwania. Truskawka odbierana jest od producentów w dniu zerwania, maksymalnie na drugi dzień rano, wtedy po dobrym schłodzeniu. Tak świeżego towaru w markecie życzylibyśmy wszystkim. Nie musi podróżować przez pół świata, nie pozostawia śladu węglowego. Polską truskawkę bezbłędnie poznamy po smaku i po szypułce. Szypułka świeżej truskawki też jest świeża. Ona prawdę wam powie” – mówią Wiesława i Zenon Janiak, pionierzy uprawy w szklarniach.

„Produkcja szklarniowa i tunelowa rośnie. Owoców zawsze jest za mało. Rośnie bowiem zapotrzebowanie i świadomość konsumentów. Polska ma olbrzymi potencjał, produkujemy znakomite owoce, wydłużając sezon na miarę naszych ambicji i możliwości jakie cały czas rosną” - mówi Krzysztof Żabówka z Daifressh Berry, firmy uprawiającej i dostarczającej świeże owoce.

„Życzę, aby konsumenci nie mylili się w zakupie polskich owoców. Jako branża podpowiadamy, jak odróżnić nasze lokalne owoce od importowanych. Truskawki z zachodnich upraw są często przepakowywane. Jeśli ktoś kupi takie owoce i nie będzie zadowolony, i pomyśli, że nie umiemy produkować” - mówi Mariusz Chenczke.

„Współdziałamy, tak by pokazywać różnice i aby namawiać na bardziej świadome zakupy. Patrzmy na etykiety, szukajmy informacji o gospodarstwie, w którym owoce są produkowane” – dodaje Chenczke.

Współpraca pomaga budować nawyk świadomych zakupów i codziennej konsumpcji polskich owoców jagodowych. Działania liderów są wspierane przez „Czas na polskie superowoce!” - projekt integrujący producentów i przetwórców.

Więcej o arkanach produkcji truskawek w szklarniach na https://bit.ly/3o7lyLR 

Opracowanie sfinansowano ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw w ramach realizacji przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw kampanii „Czas na polskie superowoce! III edycja".

Źródło informacji: PolskieSuperowoce.pl
 

Medycyna Naturalna

Naturalne metody poprawiania stanu zdrowia, a nawet leczenia, często spotykają się z oporem środowisk naukowych. Dotyczy to głównie metod, których skuteczności nie potwierdziły dowody z badań  naukowych. Chodzi przede wszystkim o badania znane pod nazwą „medycyna oparta na faktach”, czyli tzw. EBM (ang. Evidence Based Medicine). Problem tkwi też w nazewnictwie − nie wszystkie metody medycyny naturalnej są niekonwencjonalne i odwrotnie, a to właśnie określenie „niekonwencjonalny” przyprawia o ironiczny uśmiech środowiska akademickie.

Czy trzeba mieć wątpliwości?

Więcej dowiesz się z artykułu "MEDYCYNA NATURALNA – STARSZA SIOSTRA MEDYCYNY KONWENCJONALNEJ"

Porady psychologa. Mówiąc o higienie snu mamy na ogół na myśli pewne zasady, których przestrzeganie wpływa na jakość snu. Dotyczą one naszych zachowań, przyzwyczajeń i warunków środowiskowych, które możemy tak modyfikować, aby jak najlepiej odczuwać wpływ snu na codzienne funkcjonowanie organizmu. Jakich zatem zasad warto przestrzegać, żeby zapewnić sobie dobry sen?

Zadbaj o rytm okołodobowy

Higiena snu - rytm okołodobowy

Kładź się spać i wstawaj o tej samej porze. Jeżeli sypiasz nieregularnie, to w Twoim organizmie rozregulowuje się rytm okołodobowy i może dojść do powstawania zaburzeń snu. Odsypianie nocy w ciągu dnia nie rozwiązuje problemów, ponieważ po takim rozluźnieniu organizm jest wypoczęty i trudno będzie zasnąć wieczorem o stałej porze. W ten sposób pętla się zamyka…

Zacznij ćwiczyć regularnie

Higiena snu - aktywność fizyczna

Codzienne ćwiczenia fizyczne (zacznij od 10 minut każdego dnia, żeby docelowo dojść do ok. 20-30 minut) pomagają zrelaksować ciało i umysł. Ćwiczenia wykonuj ok. 5-6 godzin przed snem. Nie należy podejmować wysiłku fizycznego bezpośrednio przed zasypianiem lub w porze kiedy powinniśmy być już w łóżku.

Unikaj kawy, papierosów, alkoholu i napojów energetycznych

Higiena snu - unikaj używek

Kofeina (kawa, czekolada, cola, herbata, leki i suplementy odchudzające i przeciwbólowe), sztucznie pobudzają mózg i nie pozwalają zasnąć. Nawet jeśli zaśniemy, to sen będzie niespokojny, nie da wypoczynku. Podobnie alkohol uniemożliwia wejście w fazę głębokiego snu. 

Osoby palące często budzą się rano z uwagi na chęć sięgnięcia po papierosa. W ten sposób nałóg ogranicza jakość oraz ilość snu. 

Pamiętajmy - tych trzech używek należy unikać 6-8 godzin przed snem!

Rytuały przed snem

Higiena snu - rytuały

Zadbajmy o wyciszające aktywności przed snem - ciepła kąpiel, czytanie, słuchanie spokojnej muzyki czy medytacja ułatwiają zasypianie. 

Na początku może być trudno, ale już po trzech tygodniach powtarzania wybranych rytuałów organizm nauczy się reagować na nie relaksacją oraz łatwiejszym zasypianiem. 

Przed snem niewskazane jest korzystanie z ekranów – oglądanie telewizji, czytanie informacji w internecie itp.

Naturalne światło dnia jako regulator cyklu snu i czuwania

Higiena snu - światło dzienne

Światło ułatwia biologicznemu zegarowi w naszym organizmie nastawić się na aktywności nadchodzącego dnia. Niektórzy eksperci zalecają eksponować się na poranne światło (np. nie zasłaniając na noc okien) jako terapię na problemy z wieczornym zasypianiem.

Leż w łóżku tylko kiedy idziesz spać

Higiena snu - sypialnia

Jeśli nie możesz zasnąć (przez ok. 15-20 minut po położeniu się), wyjdź z łóżka. Poczytaj, posłuchaj muzyki, zrób ćwiczenia oddechowe aż poczujesz się senny. Ponownie połóż się do łóżka i zaśnij. Nie myśl uporczywie o tym, że nie możesz zasnąć….

Kontroluj warunki w swojej sypialni

Utrzymuj dogodną dla Ciebie temperaturę (ok. 18-19°C; niektórzy preferują niższą lub wyższą temperaturę; ważne, aby pokój został przewietrzony). Łatwiej zaśniesz, jeżeli w sypialni będzie cicho i ciemno (o ile to możliwe nie zasłaniaj okien, chyba że Twoje okna wychodzą na rozświetloną ulicę).

Staraj się kłaść spać najpóźniej o godzinie 22.00-23.00

To czas, kiedy nasz organizm jest najbardziej przygotowany do snu. Optymalny w tych godzinach poziom melatoniny sprzyja zasypianiu.

Unikaj drzemek w dzień

Organizm człowieka często bywa rozregulowany przez problemy ze snem w nocy. Dlatego chce nam się spać w ciągu dnia i odsypiamy nieprzespane noce. 

Aby „odzyskać” zdrowy sen, koniecznie musimy wyregulować naturalny rytm naszego funkcjonowania.

Jedzenie przed snem - spróbuj lekkiej przekąski przed snem

Higiena snu - wskazówka 8 - jedzenie przed snem

Duża i ciężka kolacja (nawet zjedzona w ciągu 2 godzin przed snem) może zmniejszyć zdolność do zaśnięcia i spowodować problemy z zasypianiem. Zamiast obfitej kolacji spróbuj lżej jeść. Dobrym pomysłem może być mała przekąska – jabłko, banan lub jogurt.

Natłok myśli? Zajmij umysł nudnym zadaniem

Propozycje nudnych zadań:

liczenie owiec, baranów itp, 

wymienianie słów na konkretną literę, 

odejmowanie liczb, 

pisanie w wyobraźni kolejnych liczb i ścieranie ich itp.

A teraz kilka słów od psychotraumatologa

Przed snem – ćwiczenia relaksacyjne – oddechowe 

Podczas nocy – 3 godziny to sen głęboki, reszta to odpoczynek, więc możemy odpocząć nawet w trakcie nocy z pobudką

Zasypiajmy z intencją czułości i przyjaźni wobec siebie – uruchamiany wtedy prawą półkulę odpowiedzialną za emocje oraz sen

Jak obudzimy się w nocy – nie starajmy się „na siłę” zasnąć. Jeśli uruchomimy myśli, to uruchomimy lewą półkulę, a to prawa półkula przecież jest odpowiedzialna za sen

W czasie takiej pobudki – relaksujmy się. Zróbmy ćwiczenia oddechowe. Pobądźmy ze sobą

Jeśli nie będziemy myśleć o zaśnięciu – zaśniemy

Często to myśli nas budzą i nie dają zasnąć

Nie musimy podążać za myślami. W nocy myśli są wyolbrzymione, problemy wydają się większe, przyszłość rysuje się w czarnych barwach. 

Porozmawiajmy z myślami jak z dzieckiem: „nie mogę teraz z tobą rozmawiać, ale porozmawiamy później”. Jeśli wrócimy później do dziecka – budujemy zaufanie.

Tak samo jest z myślami. W nocy schowajmy myśli np. do pudełka i po śniadaniu posłuchajmy ich. Przywołanie myśli jest ważne – budujemy w ten sposób zaufanie. Często okazuje się, że nie pamiętamy tych myśli lub są one mniej ważne, blade…

Często noc to jedyny moment, kiedy jesteśmy naprawdę sami ze sobą.

Noc to moment, kiedy możemy pobyć ze sobą, poczuć siebie, to intymna chwila, w której nikt nam nie przeszkadza.

Zmiany klimatyczne będą głównym tematem tegorocznego V Sejmiku Senioralnego Województwa Mazowieckiego, który odbędzie się w najbliższy poniedziałek – 16 listopada. Spotkanie jest bezpłatne i będzie ogólnodostępne w wersji on-line. Wezmą w nim udział m.in. marszałek Adam Struzik, członek zarządu województwa Elżbieta Lanc, prof. Jerzy Duszyński, prezes Polskiej Akademii Nauk oraz prof. Paweł Rowiński, wiceprezes Polskiej Akademii Nauk.

V sejmik senioralny wojewodztwa mazowieckiego
Program V Sejmiku Senioralnego Województwa Mazowieckiego.

LINK do transmisji ON-LINE: ➡️ https://play.streamshark.io/r/e/crlhwtkpy/mcps-sejmik-senioralny-16112020-udywu8/embedComment

(Informacja dla osób chcących skorzystać z czatu: w oknie czatu prosimy kliknąć “JOIN” a następnie wpisać swoje imię w polu “Name”  i kliknąć “SUBMIT”)

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo uczestników tegoroczna, piąta już edycja Sejmiku, odbędzie się w formie zdalnej. Jak co roku, spotkanie adresowane jest do osób starszych z terenu województwa mazowieckiego – w szczególności do przedstawicieli rad seniorów, uniwersytetów trzeciego wieku, organizacji pozarządowych, klubów seniora, instytucji, które statutowo zajmują się działalnością na rzecz środowiska osób starszych, oraz Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

Tegorocznym tematem przewodnim będą tym razem zmiany klimatyczne – ich przyczyny i skutki, w tym wpływ na jakość życia osób starszych. To m.in. efekt współpracy samorządu województwa z Polską Akademią Nauk. Wykłady poprowadzą prof. Paweł Rowiński – wiceprezes PAN, dr hab. Egbert Piasecki – kierownik Laboratorium Wirusologii Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda PAN, oraz Anna Desogus – z Ambasady Czystej Planety.

– W ubiegłym roku podpisaliśmy porozumienie z PAN, by zapewnić seniorom na Mazowszu ciekawe zajęcia, na profesjonalnym poziomie – mówi Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa. – Chcemy wyposażyć ich w wiedzę, która przyczyni się do zwiększenia świadomości ekologicznej i kształtowania postaw proekologicznych. Nie zabraknie również aktualnego tematu zagrożeń wirusowych w kontekście zmian klimatu.

Dla przedstawicieli środowisk senioralnych sejmik od lat stanowi przestrzeń do dyskusji i wymiany doświadczeń. Dlatego też, tegoroczna edycja – mimo że zdalna – również da taką możliwość. W trakcie transmisji dostępny będzie czat. – Zapraszamy do aktywnego uczestnictwa w dyskusji – zachęca Elżbieta Bogucka, zastępca dyrektora MCPS, pełnomocnik zarządu województwa ds. polityki senioralnej. – Wszyscy potrzebujemy odnaleźć się w tych nowych formach kontaktu. Dlatego zależy nam na tym, by sejmik miał nadal formę dialogu, by uczestnicy mogli zadawać pytania.

Do poruszanych na czacie kwestii eksperci odniosą się w końcowej części, podsumowującej spotkanie.

V Sejmik Senioralny Województwa Mazowieckiego odbędzie się 16 listopada w godzinach 10:00-12:50.

Odporność można zdefiniować jako stan organizmu, w którym zachowuje on zdolność do kontrolowania i usuwania czynników zagrażających jego integralności. Zagrożenie może pochodzić zarówno ze środowiska zewnętrznego (czynniki infekcyjne i ich toksyczne produkty, a także inne szkodliwe dla tkanek czynniki fizyczne i chemiczne), jak i z wnętrza organizmu (obumierające i zdegenerowane tkanki, w tym rozwijające się komórki nowotworowe). Z tego artykułu dowiesz się co to jest odporność i kiedy nie działa?

Mechanizmy odporności

Obrona przed tak wieloma zagrożeniami jest kluczowa dla przeżycia organizmu, toteż w celu jej zapewnienia powstało bardzo wiele niezależnych, choć ściśle ze sobą współpracujących mechanizmów obronnych. Lekarze, mówiąc o naszej odporności, często używają sformułowań odporność wrodzona i odporność nabyta. Różnica pomiędzy nimi polega na zdolności do niszczenia obcych komórek. Odporność wrodzona odróżnia jedynie komórki swoje od obcych, a nabyta uwzględnia także indywidualne cechy intruza. Odporność nabyta ma również zdolność zapamiętywania obcej komórki, a dokładniej związanego z nią charakterystycznego związku chemicznego – antygenu. Dzięki temu silniej i szybciej reaguje na powtórne wtargnięcie tej substancji do organizmu. 

Odporność nieswoista

Mechanizmy odporności nieswoistej, nazywanej również naturalną, oparte są o działanie elementów zarówno komórkowych (głównie leukocyty), jak i humoralnych (białka: układ dopełniacza, laktoferyna, cytokiny). Część problemów wymagających odpowiedzi odpornościowej może nie być możliwa do rozwiązania za pomocą mechanizmów odporności nieswoistej. Dotyczy to m. in. niektórych infekcji wybitnie zjadliwymi drobnoustrojami, w tym wielu infekcji wirusowych. W takich sytuacjach dostatecznie dojrzały układ odpornościowy odwołuje się zwykle do mechanizmów swoistych.

Odporność swoista

Odporność swoista zapewniana jest przez limfocyty ściśle współpracujące z układem chłonnym (limfatycznym). Najprościej rzecz ujmując, odporność swoista jest drugim obrońcą, który zaczyna działać, gdy pierwszy (odporność nieswoista) zawiedzie, czyli nie zwalczy patogenu. Podział odporności na swoistą i nieswoistą jest jednak do pewnego stopnia umowny, w rzeczywistości bowiem bez wspólnego działania każdy z tych typów odpowiedzi może okazać się zawodny. Świadczą o tym z jednej strony zaburzenia odpowiedzi nieswoistej (np. genetycznie uwarunkowany niedobór neutrofilów), z drugiej zaś odporności swoistej (SCIDAIDS).

Co obniżenia odporności?

Co to jest odporność - przeciwciała w obronie przed wirusami
fot. Obrona układu odpornościowego przed wirusami.
Leukocyty atakują wirusa grypy.

Stany obniżonej aktywności lub zmniejszonej produkcji wielu czynników odpowiedzialnych za odporność występują w immunosupresji, podczas chemioterapii, mieloablacji przy transplantacji szpiku, są też związane z wyczerpaniem organizmu, stresem, chorobami przewlekłymi, ciężkimi urazami, głodzeniem. Istnieje wiele powodów pojawiających się trudności z odpowiednim reagowaniem na płynące z zewnątrz i wewnątrz organizmu zagrożenia. W takich przypadkach stosuje się różnego rodzaju środki zaradcze, począwszy od prób usunięcia czynników upośledzających odporność, poprzez różnego rodzaju stymulację swoistą (szczepionki) i nieswoistą (substancje pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego), aż po uzupełnianie brakujących składowych układu odpornościowego (np. immunoglobuliny).

Naturalne sposoby wzmocnienia odporności

Co to jest odporność
Dieta dla wzmocnienia odporności

Jakość funkcjonowania naszego układu odpornościowego zależy w znacznej mierze od nas samych. Chcąc podnieść swoją odporność, dobrze jest prowadzić zdrowy styl życia, zachowując zbilansowaną dietę opartą na naturalnych produktach, pamiętając o codziennej dawce ruchu i wypoczynku, a także dbając o dobry sen.

Krioterapia, czyli leczenie zimnem 

W ostatnich latach popularne stały się zabiegi krioterapii ogólnoustrojowej polegające na oddziaływaniu na powierzchnię ciała bardzo niskimi temperaturami (poniżej 120o C) w specjalnej kriokomorze, w której przebywa się od 1 do 3 minut. Ich efekt immunologiczny polega na zwiększeniu odporności komórkowej i humoralnej. Pod wpływem niskich temperatur dochodzi także do wzrostu w surowicy aktywności bakteriobójczej białek dopełniacza oraz immunoglobulin klasy IgA, IgG i IgM. Niektórzy autorzy zanotowali istotny, korzystny wpływ krioterapii ogólnoustrojowej na psychikę pacjentów, wyrażający się m.in. poprawą nastroju, uczuciem relaksacji, ustąpieniem uczucia zmęczenia oraz poprawą jakości zasypiania i snu. Warto pamiętać, że układ immunologiczny to obok nerwowego najbardziej skomplikowany system w organizmie, a jego funkcja daleko wykracza poza kontrolowanie i odpieranie czynników infekcyjnych. Niezwykle ważnym zadaniem tego układu jest również nadzór immunologiczny nad komórkami i tkankami, który pozwala na eliminację powstających komórek nowotworowych, oczyszczanie tkanek ze zdegenerowanych i zniszczonych elementów, a także ich gojenie i regenerację. Utrzymanie sprawności układu odpornościowego jest jednym z najważniejszych zadań organizmu z punktu widzenia zachowania homeostazy, definiowanej najogólniej jako zdolność do utrzymania wewnętrznej stabilności organizmu przez samoregulację procesów fizjologicznych. Homeostaza zaś jest niezbędnym warunkiem  prawidłowego funkcjonowania organizmu, a zatem przeżycia osobnika.

Czy spacery coś dają?

Odpowiedź na to pytanie, jakkolwiek wydaje się oczywista, zyskała solidne podstawy naukowe. Już starożytni doceniali rolę spacerów, na przykład Arystoteles nauczał swoich studentów, chodząc, a jego szkoła nazywana była perypatetycką (od gr. słowa peripatejn - przechadzać się). Współcześnie prowadzone badania i eksperymenty w wielu ośrodkach naukowych na świecie, m. in. na Uniwersytecie Stanforda (Marily Oppezzo i Daniel Schwarz) i Uniwersytecie Karoliny Południowej (Marc Berman) wykazały, że chodzenie w istotnym stopniu wpływa na chemię naszego mózgu. Pobudza krążenie, dotlenia tkanki, powoduje, że w mózgu wydzielają się swoiste odżywki - czynniki wzrostu neuronów. Przyczynia się nawet do zwiększenia pojemność hipokampu - ośrodka odpowiadającego za pamięć. Między komórkami nerwowymi tworzą się nowe połączenia, a to z kolei wpływa pozytywnie na nasze możliwości poznawcze. Dlatego idź na spacer.

25 minut spaceru dziennie poprawia funkcjonowanie mózgu

spacer seniorów z psem

Już nawet krótki spacer odżywia nasz mózg, zwiększa kreatywność i porządkuje myśli. Na łamach British Journal of Sports Medicine zostały opublikowane wyniki eksperymentu kanadyjskich uczonych z udziałem 38 wolontariuszy z grupy ryzyka rozwoju otępienia. Już po sześciu miesiącach regularnych ćwiczeń aerobowych (do których zalicza się spacery) zaobserwowano u nich lepsze funkcjonowanie mózgu. Poprawie uległy zwłaszcza funkcje poznawcze. Okazuje się, że wystarczy energiczny, szybki 25-minutowy spacer dziennie lub trzy godziny spacerów tygodniowo. Do podobnych wniosków doprowadził trwający rok eksperyment zespołu profesora Kirka Ericksona z Uniwersytetu w Pittsburghu z udziałem 120 ochotników w wieku 60 +. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy. Zadaniem pierwszej było spacerowanie po wytyczonej trasie przez 40 minut trzy razy w tygodniu, podczas gdy druga wykonywała w tym czasie ćwiczenia na rozciąganie i uspokojenie. Wszyscy mieli przeprowadzane badania obrazowe mózgu: na początku, w połowie i na końcu eksperymentu. Wykazały one u tych, którzy spacerowali, powiększenie hipokampu średnio o 2 procent. U uczestników drugiej grupy, którzy nie wychodzili na spacery, hipokamp uległ skurczeniu średnio o 1,5 procent. Wyniki badań potwierdziły także testy dotyczące zapamiętywania.
Naukowcy podkreślają, że regularny spacer jest łatwo dostępną i skuteczną metodą utrzymywania mózgu w dobrej kondycji. Nabiera to szczególnego znaczenia w starzejących się społeczeństwach, w których liczba osób dotkniętych zmianami neurodegeneracyjnymi (choroby otępienne, Alzheimer) gwałtownie wzrasta. Z kolei badania, których wyniki opublikowano w Journal of the American Medical Association dowiodły, że u osób, które regularnie spacerują (przynajmniej 6 razy w miesiącu po 30 minut) wzrasta odporność ogólna organizmu i rzadziej zapadają one na infekcje. Podczas spaceru wydzielają się hormony szczęścia, dodatkowo wpływające na układ immunologiczny.

Nordic walking i spacery grupowe

spacer jest zdrowy

Jak wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Michigan, grupowe spacery na łonie przyrody mogą łagodzić objawy depresji, zmniejszać stres i pozytywnie wpływać na zdrowie psychiczne. Wspólne spacerowanie zacieśnia też więzi międzyludzkie i daje doskonałą okazję do rozmów. Przykładem może być, popularny zwłaszcza wśród seniorów, nordic walking.

Regularne spacery zapobiegają chorobom układu krążenia i cukrzycy

Regularny spacer jest również naszym sprzymierzeńcem w walce z chorobami układu krążenia. Taki umiarkowany wysiłek fizyczny normalizuje ciśnienie tętnicze i poprawia dotlenienie mięśnia sercowego. Aktywność fizyczna wpływa też w znaczący sposób na regulację gospodarki cukrowej organizmu, co jest niezwykle ważne w kontekście zagrożenia cukrzycą coraz liczniejszej populacji. Glukoza, jako podstawowe źródło energii jest spalana podczas wysiłku, co ma bezpośredni wpływ na normalizację glikemii. Dodatkowo ruch zwiększa wrażliwość tkanek na działanie insuliny, co usprawnia pracę trzustki i utrzymuje prawidłowy poziom wydzielania hormonu.  Dodatkowo obniża się poziom stresu, uczucie niepokoju i wzrasta poziom wewnętrznej energii oraz motywacji do działania, stąd aktywność fizyczna pomaga w łagodzeniu skutków depresji.

Jak spacerować?

Aby zwykłe chodzenie dawało więcej korzyści warto spróbować treningu
interwałowego, z naprzemiennym zmienianiem tempa – przez kilka minut idziemy wolno, następnie, na przykład przez minutę, maszerujemy bardzo szybko. Podobne rezultaty uzyskujemy, kiedy trasa naszego spaceru przebiega przez zróżnicowany teren i musimy pokonywać różnice wysokości. Spacery, jako trening aerobowy w formie umiarkowanej, są zalecane zarówno przez lekarzy, dietetyków, fizjologów, jak i fizjoterapeutów. Wszyscy są zgodni co do tego, że racjonalny wysiłek fizyczny, w formie i intensywności dostosowanej do indywidualnych potrzeb i możliwości, jest niezbędny do utrzymania prawidłowych
procesów życiowych. Aktywność fizyczna i jej rola, jako jednego z czynników środowiskowych wpływających na ryzyko zachorowań i występowanie powikłań w przebiegu wielu chorób przewlekłych, jest niekwestionowana. Znalazło to odzwierciedlenie w umieszczeniu aktywności fizycznej, jako podstawy Piramidy Zdrowego Żywienia.
Chyba warto znaleźć w ciągu dnia czas na przynajmniej 15-minutowy spacer?

Nie ma dla Niej rzeczy niemożliwych. Prawdziwa dusza sportowca - wojownika. W najbliższym czasie walczy o czarny pas taekwondo, a to dopiero początek. Niczym wulkan podczas erupcji tryska energią na wszystkie możliwe strony. Pani Elżbieta Rzodkiewicz wyznaje sprawdzoną zasadę "w zdrowym ciele zdrowy duch", realizując przy tym wszystkie swoje pasje.

(więcej…)

Czymże jest poezja jeśli nie obrazem duszy ubranym w słowa?

(więcej…)

Dobrym źródłem energii na cały dzień są produkty zbożowe.

Zaliczamy do nich:

 • kasze,
 • ciemne pieczywo,
 • brązowy ryż.

Solidne śniadanie (zjedzone do godziny po pobudce) składające się z węglowodanów złożonych uwalnia energię stopniowo przez kilka następnych godzin. Dbając o różnorodność, nie można zapomnieć o warzywach i owocach, które są źródłem nie tylko witamin, ale wielu składników odżywczych, m.in. minerałów i błonnika. O ile warzywa można z powodzeniem włączać do każdego posiłku, o tyle większość owoców lepiej spożywać z umiarem z powodu wysokiej zawartości cukrów prostych (np. winogrona, gruszki czy czereśnie).

Rośliny strączkowe (groch, fasola, bób, soczewica) mogą śmiało stanowić podstawowy składnik posiłku. Trzeba jednak pamiętać o moczeniu ich przed ugotowaniem, co ułatwi proces trawienia tych potencjalnie
wzdymających warzyw.

W codziennej diecie jak najbardziej jest miejsce dla mleka i przetworów mlecznych, np. jogurtu i kefiru.

Dania, nie tylko na obiad, urozmaici bogata paleta ziół i przypraw. Wiele z nich ma szerokie zastosowanie – działają m.in. przeciwmiażdżycowo i przeciwgorączkowo.

Mięso, zwłaszcza tłuste, nie powinno zajmować w jadłospisie pierwszego miejsca. 2-3 razy w tygodniu w zupełności wystarczy. Warto wtedy wybierać białe mięso np. z indyka czy królika. W pozostałe dni można sięgnąć po ryby, najlepiej morskie, które cechuje bogactwo kwasów omega-3.

Masło i inne tłuszcze zwierzęce, a także wyroby cukiernicze na bazie margaryn twardych (zawierające szkodliwe tłuszcze trans), lepiej ograniczać. Do smarowania lepsze będą margaryny miękkie, czyli takie, które składają się w większości z nieutwardzonego tłuszczu. Wisienką na torcie niech będą 1-2 łyżki oliwy z oliwek dodawane do sałatek.

Czego powinniśmy unikać?


Na czarną listę należy wpisać produkty wysoce przetworzone, fast food oraz słodycze zawierające utwardzony olej palmowy, syrop glukozowo-fruktozowy czy cukier. Okazyjne spożycie nie zaszkodzi, ale korzystniej będzie zastąpić słodycze suszonymi owocami czy orzechami. Pod lupę należy wziąć także spożycie soli, które nie powinno przekraczać 3 g (około pół łyżeczki) na dobę. Zwłaszcza że wiele produktów spożywanych każdego dnia ma w składzie sól, m.in. wędliny, przyprawy czy wyroby konserwowane. Rzecz jasna, warto ograniczyć również spożycie alkoholu.

Dobór produktów trafiających na stół to jedno, a ogólne zasady zdrowego odżywiania – drugie. Na samym początku warto przyswoić sobie kwestie „techniczne”. Posiłki powinny być:

 • regularne,
 • różnorodne,
 • spożywane o stałych porach (w miarę jak się da),
 • w podobnych odstępach czasu.

Ideał dziennego żywienia to 4-5 posiłków dziennie. Ten obfitszy (obiad) powinien przypadać w połowie dnia, a ostatni 2-3 godziny przed snem.

Do tego dochodzą płyny (woda jest najbardziej optymalnym wyborem) – ok. 8 szklanek dziennie, a latem 10-12 szklanek. Warto również jak najczęściej gotować zupy oraz sięgać po owoce zawierające duże ilości wody, takie jak arbuz czy melon.

Produkty powinny być świeże, najlepiej sezonowe, jak najmniej przetworzone. Samodzielnie ugotowany obiad jest zdrowszy niż to samo danie z opakowania, wymagające tylko do odgrzania.

Sposoby przygotowania posiłku:

 • gotowanie na parze lub w niewielkiej ilości wody,
 • duszenie,
 • pieczenie w pergaminie lub folii,
 • smażenie na maśle klarowanym lub oleju rzepakowym rafinowanym.

Podczas zażywania leków należy się kierować następującymi zasadami:

 • leki doustne przyjmuje się 1-2 godz. po posiłku (aby zminimalizować potencjalne niekorzystne interakcje składników odżywczych z substancjami zawartymi w lekach),
 • łączenie leków wymaga konsultacji z lekarzem/farmaceutą lub choćby sprawdzenia takiej możliwości w ulotce,
 • leki popija się letnią wodą; nie popija się ich sokami owocowymi (zwłaszcza grejpfrutowym), gorącymi napojami, mlekiem, suplementami witaminowo-mineralnymi,
 • ilość i rodzaj leków bez recepty, zwłaszcza przyjmowanych regularnie, wymaga konsultacji lekarskiej.

Urzecze to mikroregion etnograficzny, który rozciągał się po obydwu brzegach Wisły, pomiędzy ujściami Pilicy i Wilgi a Siekierkami i prawobrzeżną Saską Kępą. Łączył w sobie wiele napływowych elementów, dzięki czemu był unikalny w krajobrazie kulturowym Mazowsza.

(więcej…)

21 i 22 stycznia nasi kochani Dziadkowie obchodzą swoje święto. To te chwile w roku, kiedy możemy dać wyraz naszych uczuć do najstarszych w rodzie.

Cała redakcja portalu seniorzyjuniorzy.pl życzy Wam przede wszystkim uśmiechu od ucha do ucha i to każdego dnia! Sił do kontynuowania swoich pasji życiowych, abyście czuli się spełnieni. Przyjaciół, bliskich, wnucząt, tych w gronie których czujecie się najlepiej. Odwagi, tak ... odwagi! Nie bójcie się być sobą i nie dajcie sobie wmówić, że czegoś w tym wieku nie wypada. Jesteście wspaniali i czerpiemy od Was inspiracje!

Senior przyszedł do Juniorów, a może Juniorzy do Seniora? Z myślą o Was krótka rozmowa z Grzegorzem Heromińskim.

"Jeśli nic nie idzie dobrze, zadzwoń do babci."
"Dziadek to ktoś, kto ma srebrne włosy i złote serce."

Sterownik Euroster 4040 SMARTPostęp technologii, dostępność Internetu oraz zmiany w naszym życiu i oczekiwania w stosunku, co do oferowanego produktu. To wszystko sprawiło, że powstał właśnie sterownik Euroster 4040 TXRX SMART – nasze niezawodne i jakże praktyczne urządzenie, które wzbudziło bardzo duże zainteresowanie wśród naszych Klientów. Hurtownia hydrauliczna Proterm od kilku miesięcy posiada go w swojej ofercie. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego nowoczesnego sterownika – koniecznie zapoznaj się z naszym poniższym wpisem! Zapraszamy!

Nowoczesny sterownik Euroster

Sterownik wzbudził bardzo duże zainteresowanie, szybko znikając z półek i stał się pożądanym produktem przez wielu Klientów, co sprawia, że jest tak wyjątkowy?

Nowoczesny, elegancki, minimalistyczny, a zarazem praktyczny te słowa najlepiej opisują to urządzenie. Regulator Euroster 4040 TXRX SMART jest produktem polskim.

Jest to bezprzewodowy regulator temperatury z możliwością sterowania nim z każdego miejsca za pomocą smartfonu czy tabletu, przeznaczony do wszystkich rodzajów urządzeń grzewczych i klimatyzacyjnych.

Urządzenie to posiada wbudowany moduł Wifi oraz dwukierunkową komunikację radiowa, dzięki której unikniemy zakłóceń. Posiada także informacje o nasileniu sygnału radiowego i Wifi. Sterownik wyróżnia się czytelnym panelem sterowania, który jest bardzo łatwy w utrzymaniu czystości a przy tym oferuje nowoczesny design i nie brak mu elegancji.

Regulator Euroster 4040 TXRX SMART, to także czytelny interfejs, przejrzysty wyświetlacz i przyciski ułożone ergonomicznie. Sterownik ten ma wiele funkcji bardzo przydatnych w użytkowaniu takich jak np.: dwa poziomy temperatury komfortową i obniżoną; można dzięki niemu poprogramować zakresy temperatur z dokładnością do 0,5h; co ważne dla ochrony wyposażono go także w blokadę za pomocą 4 cyfrowego kodu PIN; sygnalizator rozładowania temperatury; temperaturę chwilową, stała, tryb wakacyjny i wiele innych funkcji.

Gdzie korzystnie kupić regulator Euroster 4040 Smart?

Jest wiele miejsc, w których otrzymać można oryginalny sterownik Euroster 4040 Smart. Nie wszędzie jednak liczyć można na fachowe doradztwo, a także i atrakcyjne ceny. Z tych względów warto jest zdecydować się na zapoznanie się z ofertą hurtowni hydraulicznej Proterm. To bowiem właśnie tam liczyć można na konkurencyjne ceny produktów renomowanej marki Euroster, a także i szeroki wybór, szybkę realizację zamówień.

Artykuł partnera.

perfumy dla kobietDobrze dobrane perfumy to niezawodny prezent dla każdej kobiety, a Dzień Kobiet to idealna okazja, aby obdarować mamę, siostrę, partnerkę wymarzonym zapachem. Perfumy to niezwykle uniwersalny, ale zarazem zawsze trafiony upominek. Co więcej, nadają się na zarówno na prezent dla żony, córki, jak i mamy. Jeśli znasz ulubiony zapach bliskiej Ci osoby, to masz ułatwione zadanie, jeśli jednak nie wiesz, na co się zdecydować lub chcesz zrobić niespodziankę i kupić coś zupełnie nowego, to ten artykuł ułatwi Ci wybór.

Czym się kierować podczas wyboru perfum?

Wybór idealnego zapachu nie jest łatwą sprawą, szczególnie jeśli wybieramy perfumy dla kogoś. Dobrze dobrane perfumy podkreślają osobowość, dodają wdzięku i w naturalny sposób podkreślają indywidualny styl danej osoby. Zatem, w jaki sposób dobrać piękny zapach, który odpowiada potrzebom i stylowi osoby, którą chcemy obdarować?

Wybierając idealny zapach dla kogoś pośród ogromnej gamy perfum, warto zadać sobie pytanie co dana osoba lubi? Jakie ma preferencje smakowe?  Czy lubi słodycze, kwiaty? A może lubi wytrawne smaki? Jaką lubi muzykę i kolory? Odpowiadając sobie na te wszystkie pytania, będziemy w stanie bardziej dopasować zapach do osobowości.

Perfumy Kenzo - idealne na prezent!

Wybierając perfumy na Dzień Kobiet warto przyjrzeć się ofercie przedstawianej przez markę Kenzo. Obecnie jest ona w czołówce najbardziej znanych i luksusowych firm na świecie. Perfumy Kenzo to niezwykle subtelne, delikatne i kobiece zapachy. Cała ich gama przedstawiona jest na stronie: perfumeria.pl/collections/kenzo - można tam odnaleźć perfumy pasujące niemal do każdej kobiety! Zapachy tej marki, mają za zadanie dodawać pewności siebie i radości, będąc zarazem niezwykle subtelne. Do najbardziej kultowych zapachów Kenzo należy m.in.: Flower by Kenzo, Kenzo Amour czy Jungle L’Elephant.

Jakie możemy wyróżnić nuty zapachowe?

Ogólne zapachy perfum można podzielić na cztery grupy: kwiatowe, orientalne, szyprowe i cytrusowe. Pierwsze dwie kategorie, cechuje lekka, orzeźwiająca i delikatna woń. Perfumy szyprowe- stworzone na bazie paczuli, bergamotki, cytrusów i mchu dębowego, z reguły są bardziej intensywne i ciężkie. Natomiast perfumy orientalne charakteryzują się wyczuwalną wonią zapachów korzennych z wyczuwalną nutą wanilii i jaśminu. 

Na co dzień lepiej sprawdzają się perfumy lekkie i orzeźwiające, podkreślające elegancję, ale jednocześnie nieprzytłaczające. Wybierając perfumy na wieczór, można sobie pozwolić na nieco intensywniejsze zapachy, które są niezwykle trwałe, a przy tym zmysłowe. 

Ten jeden magiczny dzień w roku, jakim jest Wigilia Bożego Narodzenia, zbliża się nieubłaganie szybko. Zostało raptem kilka dni do kuchennych rewolucji na wigilijnym stole, więc tym bardziej zaczynamy szukać okazji, skąd wziąć produkt do głównego dania. Karp jest daniem tradycyjnym, które wiele osób nadal przygotowuje na ucztę świąteczną. Od zwyczaju jednak coraz częściej się odchodzi, a obecnie głównym powodem takich działań, jest inflacja. Karp drożeje i niestety – jak na razie – nie unikniemy tego zjawiska. Co zrobić więc w sytuacji, kiedy ceny za karpia doganiają ceny paliw?

Nie samym karpiem żyje człowiek

Mamy wiele gatunków ryb nadających się do spożycia. Co prawda karp jest rybą, którą na ogół kupujemy tylko na wigilię, ale ogrom wydatków, jakie musimy ponieść w tym roku na święta, może przytłaczać. Z tego właśnie względu warto rozważyć zakup innej ryby, np. dzikiego łososia wędrownego z nowego sklepu rybnego „Sekrety Oceanu”.

Gdy ceny za karpia osiągają horrendalne ceny, możemy tracić cały zapał do kupowania go na święta. Mamy jednak różne inne gatunki ryb nadające się do spożycia na święta, w końcu karp to tylko symboliczna ryba, którą równie dobrze możemy zastąpić, a łososia można jeść nawet na surowo. Ponadto zawiera on więcej niektórych związków i mniej kalorii niż karp.

W nowym sklepie rybnym znaleźć możemy starannie wyselekcjonowane gatunki ryb i owoców morza. Kto powiedział, że wigilia musi być tradycyjna – 12 potraw i tak dalej. Równie dobrze możemy zdecydować się na wigilię w stylu śródziemnomorskim i postawić na dania rybne. Wcześniej oczywiście warto uzgodnić menu zresztą rodziny, ponieważ nie każdemu może przypaść ten pomysł do gustu, niemniej jednak warto spróbować.

Dlaczego karp drożeje?

Karp drożeje, zresztą jak wszystko inne, z powodu inflacji. W tym roku może być zatem droższy nawet o 30%, ale dlaczego właściwie tak się dzieje? Dlatego, że znacząco zmniejszyła się jego hodowla, ale również zwiększyły się koszty utrzymania ryb. Cena za karpia, w zależności od regionu, może różnić się o kilka złotych, to wszystko przez to, że tegoroczna hodowla nie jest na tak wysokim poziomie, jak w zeszłym roku, czy kilka lat temu.

Zboże, które jest głównym składnikiem karmy dla ryb, jest obecnie o 50% droższe, niż przed rokiem, natomiast mocznik (nawóz) o 100%. Z tego właśnie względu, przez koszty związane z utrzymaniem ryby, karp jest w tym roku tak drogi. Łosoś natomiast zbiera coraz więcej pozytywnych opinii, co przekłada się również na wzrost jego sprzedaży.

Dlaczego łosoś?

Dziki łosoś wędrowny żyje w naturalnym, niezanieczyszczonym środowisku, co przekłada się na stan jego mięsa. Odżywia się pomniejszymi organizmami, a nie przetworzoną paszą, dlatego jego mięso jest znacznie bardziej soczyste, delikatniejsze oraz aromatyczne. Oprócz niesamowitych walorów smakowych łosoś wędrowny jest bogaty w kwasy tłuszczowe, witaminy, minerały i jest odpowiedni dla osób, które regularnie uprawiają sporty, czy też zmagają się z niektórymi dolegliwościami.

Łosoś to zatem bardzo dobra i nie tak droga alternatywa dla drogiego niczym ekskluzywna biżuteria, karpia. Będąc w Warszawie, warto więc zainteresować się ofertą nowego sklepu rybnego i urządzić sobie ucztę królów. Zdrową, bogatą w dobroczynne związki, która może spowolnić procesy starzenia i wspomóc prawidłowe funkcjonowanie pracy serca.

Artykuł partnera

Owocowe "perfumy" wonie najczęściej kojarzymy z latem i wiosną – wtedy to najczęściej można spotkać je w damskich oraz męskich pachnidłach. Są jednak takie owoce, które mają status jesiennych. Te często pojawiają się w aromatycznych, mocnych i intensywnych kompozycjach, które dedykowane są jesieni i zimie. Jednym z owoców, który zazwyczaj występuje w perfumach na jesień, jest wiśnia. Jak pachną perfumy, które ją zabierają?

Esencje wiśniowe w perfumach

Branża perfumeryjna do tworzenia pięknych zapachów wykorzystuje dwie esencje pozyskiwane z drzewa wiśni. Pierwsza to subtelna, delikatna i niezwykle romantyczna woń kwiatów wiśni. Drugą stanowi nuta słodkich i odurzających owoców. Obydwa akordy są niezwykle aromatyczne i trudno je pomylić z innymi. To, dlatego na tagomago.pl/collections/chloe perfumy takie jak Fleur de Parfum Chloe wybierają kobiety odważne, lubiące zwracać na siebie uwagę, pewne siebie. Wiśniowe aromaty wybierają także panie, które cenią elegancję, ale w nowoczesnym wydaniu. Takiej poszukują nie tylko w zapachu Fleur de Parfum Chloe, ale także w Scandal by Night Jean Paul Gaultier, gdzie owoce wiśni łączą się z tuberozą, kwiatem pomarańczy, gruszką, miodem, cytryną, gorzką pomarańczą, fasolą tonka, paczulą, drzewem sandałowym i bursztynowym, wanilią, białym piżmem.

perfumy zmysłowe

Zmysłowe perfumy wiśniowe

Wiśnia potrafi być aromatem niezwykle zmysłowym i seksownym. Aby była tak odbierana, musi jednak zostać połączona z odpowiednimi składnikami. Takie są m.in. akordy bergamotki, mandarynki, róży, fiołka, drzewa sandałowego i piżma. Mieszanka takich zapachów zamknięta jest m.in. w Endless Euphoria Calvin Klein.

Zmysłowego charakteru wiśnia nabiera również w In Love With You Freeze Giorgio Armani. Perfumy te zainspirowane zostały najpiękniejszym uczuciem na świecie, czyli miłością. Wiśnia pojawia się w tym pachnidle już w chwili otwarcia eleganckiego flakonu. Wraz z mandarynką i gruszką tworzy odurzającą mieszankę, która po kilku minutach przechodzi w zapach piwonii, jaśminu, konwalii. Zapach na skórze na długie godziny utrwala baza, składająca się z paczuli, białego piżma, nut drzewnych i wetywerii.

perfumy swieże

Lekkie i świeże perfumy wiśniowe

Wiśnia to owoc, który bezsprzecznie kojarzy nam się z jesienią, a nawet zimą. Jego aromat można jednak odnaleźć w wiosenno-letnich propozycjach zapachowych. W letnim wydaniu proponują go perfumy Signorina in Fiore Salvatore Ferragamo. Są one delikatne i subtelne, idealne dla wrażliwej kobiety. Oprócz wiśni zawierają one esencje z gruszki i granatu.

Beztroski zapach wiśni panie odnajdą też w Beyonce Heat Rush. Pachnidło to jest mieszanką soczystych owocowych akordów i gorących promieni słońca. Na aromatyczną kompozycję składa się esencja z owoców wiśni, czerwona pomarańcza, marakuja, orchidea, hibiskus, mango, drzewo tekowe, piżmo, bursztyn.

Latem i wiosną warto także wypróbować Alien Eau Sublime Mugler. Pachnidło otwierają nuty solarne, rześka cytryna, mandarynka, pomarańcza i galbanum. W sercu perfum znajduje się jaśmin, gardenia, kwiat pomarańczy, heliotrop i kwiaty wiśni, natomiast baza to biała ambra, wanilia i wetyweria. 

Artykuł zewnętrzny.

proktologia

Proktologia. Zaburzenia wydalania i choroby odbytu to dla większości niezwykle krępujący temat. Dlatego często zwleka się z decyzją o wizycie u proktologa, a problem narasta i zaczyna utrudniać codzienne funkcjonowanie. Warto jednak podkreślić, że metody współczesnej medycyny oferują skuteczne i szybkie zabiegi proktologiczne, które pomogą Ci rozwiązać wstydliwe problemy. Oto najczęstsze zaburzenia proktologiczne i skuteczne metody ich leczenia.

Na czym polega plastyka fałdów skórnych okolic odbytu?

Zbyt luźne fałdy w okolicy odbytu pojawiają się w wyniku takich zaburzeń jak zakrzepica okołoodbytnicza, czy żylaki odbytu. To również częsty problem kobiet, po trudnych porodach naturalnych. U mężczyzn zaś mogą się pojawić w wyniku intensywnego wysiłku połączonego z podnoszeniem dużych ciężarów.

Głównymi objawami są wystające i niedające się schować do środka fałdy skórne, które znacznie utrudniają dbałość o codzienną higienę. Może temu towarzyszyć świąd lub nieprzyjemne pieczenie. Dodatkowo jest ono źródłem nawracających stanów zapalnych w okolicach odbytu, które mogą pogorszyć ogólny stan zdrowia.

Plastyka fałdów skórnych okolic odbytu nie jest zabiegiem trudnym. Polega na chirurgicznym usunięciu nadmiaru skóry i założeniu szwów. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, więc pacjent nie odczuwa bólu i w tym samym dniu może wrócić do domu. Rekonwalescencja trwa około 10 dni i trzeba tym czasie trzymać się zaleceń lekarskich.

Więcej informacji na temat plastyki fałd odbytu znajdziesz na stronie naszej kliniki https://www.dcg.wroclaw.pl/plastyka-faldow-skornych-okolic-odbytu.html.

Choroba hemoroidalna – czyli żylaki odbytu

Hemoroidy to problem, który dotyka nawet 50% osób dorosłych zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Hemoroidy to naczynia żylne, które naturalnie występują w końcowym odcinku przewodu pokarmowego – odbytnicy i odbycie. Żylaki odbytu, czyli choroba hemoroidalna (określana potocznie hemoroidami) pojawia się w wyniku siedzącego trybu życia, złej diety z niską zawartością błonnika oraz małą ilością spożywanych płynów. W efekcie prowadzi to do częstych zaparć, które powodują podrażnienie śluzówki i nadmierne jej rozciągniecie. Ich powstawaniu sprzyjają również częste biegunki, czy ciężkie porody.

Główne objawy występowania hemoroidów to:

 • nieprzyjemne swędzenie w okolicach odbytu;
 • uczucie niepełnego wypróżnienia;
 • ślady krwi po wypróżnieniu.

We wczesnym etapie można zaobserwować wypadanie guzka, który cofa się samoistnie. Jednak z czasem nieleczone hemoroidy mogą prowadzić do intensywnych krwawień podczas wypróżniania, guzki zaś już się nie cofają. W najbardziej zaawansowanym etapie guzki ulegają niedokrwieniu i zakrzepicy, co może prowadzić do poważnych zaburzeń w okolicach odbytu i odbytnicy. Dlatego nie warto czekać z leczeniem hemoroidów i skorzystać z pomocy specjalistów.

Zależnie od stopnia zaawansowania zmian żylaki odbytu można leczyć zachowawczo i farmakologicznie lub za pomocą nowoczesnych zabiegów proktologicznych. Wyróżnia się kilka techniki usuwania hemoroidów:

 • krioterapię,
 • gumkowanie metodą Barrona,
 • skleroterapię,
 • operacje metodą HAL-RAR,
 • operację metodą Longo.

Sposób usunięcia hemoroidów jest dobierany przez specjalistę zależnie od zaawansowania choroby i stanu pacjenta.

Ropień okołoodbytniczy – bolesny problem

Ropień okołoodbytniczy może pojawić się u osób w różnym wieku, zdarza się także u dzieci. Częściej z tym zaburzeniem zmagają się mężczyźni z powodu działania męskich hormonów. Problem ten najczęściej pojawia się około 30 – 40 roku życia. Niestety jest bagatelizowany przez wielu pacjentów, którzy zmagają się z chorobą, nie szukając pomocy, aż z czasem uniemożliwia siedzenie czy leżenie. Ropień okołoodbytniczy pojawia się w wyniku zatkania ujścia gruczołów okołoodbytniczych. Powoduje to wzrost flory bakteryjnej w jelicie, co w efekcie prowadzi do powstania ropnia.

Głównymi objawami pojawienia się ropnia jest ból w okolicy odbytu o różnej intensywności, który się nasila podczas siedzenia, wydalania, czy kaszlu (kiedy dochodzi do napięcia mięśni). Mogą mu również towarzyszyć gorączka, dreszcze i ogólne osłabienie.

Jedyną, ale dość prostą metodą pozbycia się ropnia okołoodbytniczego jest zabieg chirurgiczny. Chirurg nacina ropień, z którego usuwa wydzielinę i dokładnie go oczyszcza. Dzięki temu pacjent wraca do zdrowia w ciągu kilku dni.

Nieleczony ropień może się przekształcić w przetokę okołoodbytniczą, może się ona pojawić również po zabiegu.

Czym jest przetoka okołoodbytnicza i jak się ją leczy?

Przetoka okołoodbytnicza to problem pojawiający się w wyniku zaburzenia w połączeniu pomiędzy skórą a kanałem odbytowym. Powstaje bardzo często u osób, które już wcześniej zmagały się zaburzeniami w okolicy odbytu i odbytnicy, zazwyczaj ropniem odbytu, a także z takimi chorobami jak:

 • nieswoiste zapalenie jelit,
 • wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
 • choroba Leśniwaskiego-Crohna.

Może również dotknąć osoby zmagające się z różnymi chorobami przewlekłymi takimi jak: nowotwory, HIV, czy niektóre choroby weneryczne.

Głównymi objawami pojawienia się przetoki okołoodbytniczej są bóle w okolicy odbytu podczas wypróżniania lub silnego kaszlu, czy pojawiające się wydzieliny o charakterze ropno-śluzowym.

Przetoka usuwana jest chirurgicznie. Zależnie od jej umiejscowienia można zastosować jedną z trzech metod:

 • Fistulotomię – rozcięcie kanału przetoki;
 • Fistulektomię – wycięcie przetoki;
 • Plastykę i klej tkankowy.

Choroby proktologiczne są często bardzo uciążliwe i mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, dlatego nie warto zwlekać z wizytą u specjalisty i skorzystać z prostych metod leczenia.

Artykuł sponsorowany

Łóżko dla seniora dobór odpowiedniego bywa wyzwaniem. Osoby starsze dużą część swego życia spędzają odpoczywając bądź drzemiąc. Każda z nich ma nieco inne potrzeby i wymagania. Związane jest to z jej przyzwyczajeniami, dolegliwościami i chorobami. Kupując wyposażenie do sypialni dla takich ludzi powinniśmy uwzględnić trzy aspekty: – wygodę emeryta; – nasz komfort podczas wykonywaniu prac pielęgnacyjnych; – łatwość utrzymania czystości.

Wszystkie te czynniki łączą się ze sobą. Komfort naszego podopiecznego wpływa na jego samopoczucie a tym samym ułatwia nam codzienną pielęgnację i opiekę nad nim. Podobnie utrzymanie porządku i chociażby podawanie leków. Nie tracąc czasu na sprawy najbardziej przyziemne, możemy poświęcić go na przykład na rozmowę z seniorem lub wykonanie niezbędnych zakupów.

Jakie łóżko dla seniora wybrać?

Myśląc osoby w podeszłym wieku czasami mamy przed oczami babcie lub dziadków poruszających się z trudnością i mających wiele wszelkiego rodzaju przypadłości, otępiałych i niezaradnych. Pamiętajmy jednak, że wielu z nich doskonale sobie radzi w codziennych sytuacjach. Potrafi uprawiać sport nawet do późnej starości. Bystrością umysłu nie raz zaskakuje młodych. Takim ludziom pozwólmy jak najdłużej żyć tak, jak tego chcą. Nie uszczęśliwiajmy ich na siłę zmieniając cokolwiek w ich życiu, czego oni by nie chcieli. To samo tyczy się wyposażenia ich mieszkania bądź pokoju (w tym łóżka).

Rozważna decyzja

Zbyt szybko podjęta decyzja w tym zakresie może w przyszłości rodzić wiele konfliktów i nieporozumień. Każdy człowiek chciałby jak najdłużej decydować o sobie i o swoim życiu. Powinna tu rządzić zasada, że lepiej nieco później niż wcześniej. Gdy emeryt lub rencista sam zauważy, że ma problem z wieloma czynnościami dnia codziennego, łatwiej podda się naszej kurateli. Pamiętajmy, że wszelkie zmiany w otoczeniu takich osób niosą za sobą dużą dawkę stresu i mogą powodować przyśpieszenie ogólnie pojętego procesu starzenia się bliskiej nam osoby. Odpowiedź na pytanie dotyczące miejsca spania starszych ludzi ( łóżko dla seniora ) wymaga nieco dłuższego przyjrzenia się potrzebom kobiet i mężczyzn w tym wieku. Profesjonalne łóżko rehabilitacyjne polecane jest osobom leżącym lub wymagającym długotrwałej, specjalistycznej terapii.

Dla seniorów, którzy poruszają się samodzielnie bądź na przykład za pomocą balkonika, lepsze będzie łóżko dostosowane do ich możliwości ruchowych zarówno pod względem wysokości umieszczenia materace jak i twardości tegoż. Kobiety, jak wiadomo, są zazwyczaj nieco niższe od mężczyzn. W tym wieku często ta różnica pogłębia się. Kupno zbyt wysokiego mebla może uniemożliwić im w praktyce swobodne poruszanie się, a co za tym idzie, może stwarzać ryzyko wtórnego zaniku mięśni odpowiedzialnych za ruch.

Osoby nie narzekające na problemy z przemieszczaniem się najlepiej czują się w otoczeniu swoich starych, wysłużonych mebli. Nawet mocno sfatygowany tapczan lub wersalka, o ile spełniają swoją funkcje, pozostawmy. Decydujący jest tu komfort psychiczny i sentyment do wyposażenia pokoju.

Kiedy należy zakupić profesjonalne łóżko rehabilitacyjne?

Najprościej jest powiedzieć, że wówczas gdy nasz podopieczny na skutek choroby nie jest już w stanie samodzielnie zadbać o swoją higienę i ma problemy z wykonywaniem podstawowych czynności takich jak chociażby samodzielne siedzenie czy jedzenie. Nim jednak odpowiemy na to pytanie w sposób wyczerpujący, ustalmy, jakie funkcje pełni profesjonalne łóżko rehabilitacyjne. Powinno ono:

 • umożliwiać regulację położenia ciała osoby śpiącej na nim poprzez podnoszenie i opuszczanie poszczególnych części stelażu i materaca;
 • być wyposażone w możliwość podnoszenia całego materaca na wysokość odpowiadającą osobie, która zajmuje się seniorem;
 • posiadać kółka z odpowiednimi blokadami. Ich wykorzystanie jest szczególnie przydatne. Podczas sprzątania pokoju bądź konieczności niesienia osoby leżącej w inne miejsce (na przykład do kąpieli);
 • mieć na wyposażeniu barierki zabezpieczające przed wypadnięciem oraz miejsce do podwieszenia na przykład kroplówek.

Wybierając sprzęt tego typu zwróćmy uwagę na to, ile może ważyć osoba leżąca na nim oraz markę gwarantującą ogólną wytrzymałość i wygodę użytkowania. Najprościej jest skorzystać z możliwości obejrzenia i zakupu tego typu wyposażenia w internecie. Wpisując w wyszukiwarkę odpowiednie hasło lub wchodząc bezpośrednio na strony firm takich jak Elbur, możemy znaleźć dokładny opis produktów. Pozwoli to nam na łatwy dobór sprzętu dopasowanego do naszych potrzeb. Czasem w takiej sytuacji ważna jest również szybka dostawa i fachowe doradztwo. Nie raz liczy się także dostarczenie dodatkowo artykułów higienicznych i medycznych bezpośrednio do domu.

Jakie dodatkowe funkcje może posiadać tego typu sprzęt?

Możemy zakupić Łóżko sterowane na pilota. Za pomocą tego niewielkiego gadżetu możemy zarówno my – opiekunowie jak i nasi podopieczni, w sposób wygodny, poprawić komfort przebywania na nim. Zdalne wpływanie na wysokość położenia poszczególnych części materaca może przynieść dużą ulgę w bólu. Osoba chora dobrze wie w jakiej pozycji jest jej najwygodniej. Sama, bez proszenia o pomoc, tak często jak będzie chciała, może dopasowywać materac do swoich aktualnych potrzeb. Brak ciągłego proszenia o pomoc jest bezcenną czasem ulgą w cierpieniu psychicznym osób zniedołężniałych.

Kolejnym, prozaicznym udogodnieniem jest chociażby wysięgnik, taca czy odpowiednia szafka. Dopasowane do łóżka i wygodne w użytkowaniu umożliwią nam łatwy dostęp do niezbędnych materiałów higienicznych i lekarstw.

Często niezbędny jest też dodatkowo zakup materaca przeciwodleżynowego lub ortopedycznego. Jego wybór i rodzaj na pewno pomoże dobrać nam lekarz znający sytuację chorego lub fachowy doradca z firm zajmującym się sprzedażą tychże.

Łóżko dla seniora - Podsumowanie:

Łóżka regulowane zalecane są więc ludziom, którzy wymagają stałej opieki z powodu braku możliwości wykonywania podstawowych czynności np. W zakresie higieny i często samodzielnego przyjmowania posiłków bądź leków. Tego typu sprzęty, jakie proponuje nam między innymi firma Elbur, mogą wpłynąć znacznie na poprawę komfortu i relacji między domownikiem opiekującym się a niepełnosprawnym. Najlepiej (w miarę możliwości) przedyskutować ten zakup ze starszą osobą. Przedstawić wszystkie za i przeciw. Podkreślić to, jak ważna są dla nas wszelkie udogodnienie w wykonywaniu czynności pielęgnacyjnych. Jeżeli ma to zmniejszyć stres u rodzica bądź dziadka, to zapewnijmy go, że gdy tylko poczuje się lepiej i będzie mógł sam o siebie zadbać, to wymienimy to łóżko na tradycyjne uwzględniając przy tym wszelkie jego sugestie.

Artykuł Partnera.

Wypadanie włosów może mieć różne przyczyny i wbrew pozorom dotyka nie tylko mężczyzn. Jedną z najskuteczniejszych metod walki z łysieniem jest przeszczep włosów. W poniższym artykule przybliżamy zabieg Smart Graft – nowoczesną metodę transplantacji włosów, charakteryzującą się wysoką skutecznością i bezpieczeństwem.

Przeszczep włosów Smart Graft – czym się różni od starszych metod?

Przeszczep włosów to zabieg, który na przestrzeni lat przeszedł prawdziwą rewolucję. Na początku polegał na przeszczepieniu fragmentu owłosionej skóry głowy z jednego miejsca na inne. Wiązało się to z dużym ryzykiem odrzucenia przeszczepu oraz z widocznością blizny. Efekt był sztuczny i mało estetyczny.

Dzisiejsze metody opierają się w dużej mierze na zastosowaniu nowoczesnej aparatury, która znacznie ułatwia lekarzowi przeprowadzenie przeszczepu włosów. Do takich zabiegów należy Smart Graft, który wykonamy w warszawskiej Klinice Miracki. Polega on na przeszczepianiu pojedynczych zespołów mieszków włosowych (graftów), daje naturalne efekty i nie pozostawia blizn.

Na czym polega zagęszczenie włosów metodą Smart Graft?

Przeszczep włosów trwa kilka godzin i odbywa się przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Wykonuje go lekarz medycyny estetycznej. Najpierw ustala on miejsce przeszczepu oraz obszar, z którego zostaną pobrane implanty włosów. Następnie dobiera właściwą głowicę ze skalpelem, dopasowując jej średnicę do grubości włosa. Głowica, przy pomocy której pobierane są grafty działa w ruchu obrotowym, dzięki czemu procedura przeprowadzana jest szybko i komfortowo zarówno dla lekarza, jak i dla pacjenta. Co ważne, system wyposażony jest w separator uniemożliwiający wbicie igły na głębokość większą niż 1 mm – zwiększa to skuteczność i bezpieczeństwo zabiegu.

W kolejnej fazie pobrane mieszki włosowe przekazywane są poprzez zamknięty system do sterylnych pojemników, w których stworzone zostały idealne warunki do ich przechowywania. W pojemnikach utrzymywana jest stała temperatura 6-8°C oraz regulowany jest poziom nawilżenia roztworem soli fizjologicznej. Wpływa to na przeżywalność graftów oraz skuteczność całego zabiegu. Przeżywalność włosów przeszczepianych metodą Smart Graft sięga 98%, czyli wielokrotnie więcej niż w przypadku starszych metod.

Ostatni etap przeszczepu włosów Smart Graft to implantacja włosów w wybrany obszar przy użyciu precyzyjnej głowicy wyposażonej w igłę. Lekarz, używając specjalnego „pena”, wszczepia kolejne zespoły mieszków włosowych, z niezwykłą precyzją kształtując na tym etapie perfekcyjną, naturalną linię przyszłych włosów. Nowoczesna pompa zapewnia szybkość i ogromną efektywność zabiegu.

Jak wyglądają włosy po przeszczepie?

Celem leczenia łysienia jest przywrócenie gęstego i pięknego owłosienia na wybranym obszarze. Dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii włosy po przeszczepie Smart Graft wyglądają bardzo naturalnie. Linia nowej fryzury jest praktycznie nie do odróżnienia od naturalnej. Zabieg ten wpływa też na samoocenę i przywraca pewność siebie.

Trzeba jednak mieć świadomość tego, że wymarzone efekty nie pojawiają się od razu. Proces adaptacji implantów włosów trwa kilkanaście miesięcy. Włosy z przeszczepionych mieszków włosowych najpierw wypadają, a dopiero po kilku tygodniach zaczynają produkować nowe, mocne włosy. Zagęszczenie włosów widoczne jest po upływie 3-4 miesięcy, a o bujnej fryzurze można mówić po roku lub półtora.

Więcej o przeszczepie włosów dowiesz się od ekspertów z warszawskiej Kliniki Miracki – zapraszamy do kontaktu.

Artykuł Partnera.

Najważniejsze objawy choroby

Objawy POChP. Pierwszym sygnałem mogącym świadczyć o rozwoju choroby jest uporczywy kaszel, który nasila się w godzinach porannych oraz wieczornych i ma charakter przewlekły. Oznacza to, że nie można go bezpośrednio powiązać z innymi czynnikami wywołującymi taką reakcję organizmu, jak na przykład przeziębienie, zapalenie oskrzeli czy niezdiagnozowane zapalenie płuc.

Osoby, które obserwują u siebie kaszel utrzymujący się przez wiele tygodni, powinny jak najszybciej zgłosić się do lekarza rodzinnego, który podejmie decyzję odnośnie  dalszej diagnostyki. Doświadczony medyk nie powinien mieć problemu z rozpoznaniem objawów POChP u pacjenta, dlatego z pewnością w takiej sytuacji zaleci konsultację pulmonologiczną.

Kolejnym typowym objawem POChP jest duszność, zwłaszcza narastająca bezpośrednio po wysiłku fizycznym. Pacjenci, którzy mają problem ze złapaniem tchu nawet po wejściu po schodach, przyniesieniu zakupów ze sklepu czy posprzątaniu mieszkania, mogą zacząć podejrzewać u siebie symptomy Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc i powinni jak najszybciej zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu.

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów POChP jest obniżona tolerancja wysiłkowa. Rozumiemy przez to obserwowanie u siebie trudności w trakcie  jakiejkolwiek aktywności fizycznej – nie tylko z uprawianiem sportu, ale też wykonywaniem podstawowych czynności, jak ubieranie się, spacerowanie, sprzątanie, przygotowywanie posiłków. Tego objawu z pewnością nie przeoczą osoby młode i aktywne, które zaczną szukać przyczyny tak znacznego pogorszenia swojej kondycji.

Czwartym objawem POChP jest przewlekłe odkrztuszanie plwociny – to wydzielina z płuc zawierająca ślinę, komórki złuszczonego nabłonka i resztki pokarmowe. Odkrztuszanie plwociny codziennie rano oraz w ciągu dnia jednoznacznie wskazuje na problemy z układem oddechowym, w tym z dużym prawdopodobieństwem na POChP.

Istotną informacją dla osób podejrzewających u siebie Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc jest ta, że wymienione objawy POChP nie muszą występować jednocześnie. Już zaobserwowanie jednego z tych symptomów powinno więc zmotywować do udania się na wizytę u lekarza.

Dodatkowe objawy POChP

W miarę rozwoju choroby pacjenci mogą dostrzegać u siebie także mniej swoiste, natomiast także często występujące w kontekście Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc objawy. Mogą mieć one związek np. z czynnikami, które zaostrzają przebieg POChP – są to m.in. , kurz, smog, zapylenie.

Do najważniejszych i najbardziej niepokojących objawów towarzyszących POChP zaliczymy przede wszystkim:

 • Krwioplucie – należy natomiast podkreślić, że ten objaw może wskazywać nie tylko na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc, ale także nowotwór. W momencie wystąpienia krwioplucia pacjent powinien pilnie zgłosić się do lekarza.
 • Utratę masy ciała – jeśli pacjent nie przeszedł w ostatnim czasie na dietę redukcyjną, odżywia się normalnie, a mimo to szybko traci na wadze, to zalecamy konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu. Zwłaszcza, gdy jednocześnie występują inne spośród wymienionych objawów POChP. Utrata masy ciała jest typowa dla przebiegu choroby, a zbagatelizowana może doprowadzić nawet do stanu kacheksji, czyli wyniszczenia organizmu.

Ponadto objawami, które obserwuje się u pacjentów ze zdiagnozowaną Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc, są:

 • ucisk w klatce piersiowej,
 • męczliwość,
 • świszczący oddech/furczenie,
 • nietypowy wygląd oraz ruchy klatki piersiowej podczas wdechu,
 • sinica centralna,
 • rzężenia suche lub wilgotne,
 • zaburzenia neurologiczne oraz psychiczne,
 • osłabiony szmer pęcherzykowy,
 • duszność spoczynkowa,
 • przedłużony wydech.

U niektórych pacjentów występuje także infekcyjne zaostrzenie POChP, które objawia się nasiloną dusznością, nasilonym  kaszlem, częstszym odkrztuszaniem plwociny (barwy śluzowo-ropnej) oraz czasami podwyższoną temperaturą.

Może to być spowodowane nawet niegroźną infekcją dróg oddechowych – trzeba więc zachować czujność i nie maskować tych objawów np.  syropami przeciwkaszlowymi, ponieważ może to opóźnić diagnostykę i wrożenie właściwego postępowania..

Warto także dodać, że wymienione objawy mogą występować w różnym natężeniu, co jest uzależnione od etapu rozwoju choroby oraz ogólnego stanu pacjenta.

Więcej o objawach POChP, przyczynach, diagnostyce oraz o metodach leczenia tej choroby można przeczytać na stronie https://oddychajmy.pl/objawy-pochp/.

Artykuł Partnera.

Picie kawy - co na to nauka?

Picie kawy - co na to nauka? Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie poranka, ale przez lata narosło wokół niej wiele mitów. Z badania Fundacji „Żywność, Aktywność Fizyczna i Zdrowie” realizowanego przez Biostat w maju tego roku wynika, że prawie połowa Polaków obawia się kołatania serca i bezsenności po wypiciu więcej niż dwóch filiżanek dziennie. Ponad 71 proc. ankietowanych uznało, że nadciśnieniowcy w ogóle nie powinni pić kawy. Tymczasem napój ten może mieć na zdrowie wręcz pozytywny wpływ. – Kawa co prawda podnosi ciśnienie, ale na chwilę. Efekt całościowy, zwłaszcza picia kawy w ilości kilku filiżanek, jest raczej diuretyczny i obniża ciśnienie – mówi prof. Artur Mamcarz z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

kawy - co na to nauka?

Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie poranka, ale przez lata narosło wokół niej wiele mitów. Z badania Fundacji „Żywność, Aktywność Fizyczna i Zdrowie” realizowanego przez Biostat w maju tego roku wynika, że prawie połowa Polaków obawia się kołatania serca i bezsenności po wypiciu więcej niż dwóch filiżanek dziennie. Ponad 71 proc. ankietowanych uznało, że nadciśnieniowcy w ogóle nie powinni pić kawy. Tymczasem napój ten może mieć na zdrowie wręcz pozytywny wpływ. – Kawa co prawda podnosi ciśnienie, ale na chwilę. Efekt całościowy, zwłaszcza picia kawy w ilości kilku filiżanek, jest raczej diuretyczny i obniża ciśnienie – mówi prof. Artur Mamcarz z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

– Kilka lat temu w „Circulation”, amerykańskim czasopiśmie, które porusza różne problemy medyczne i kardiologiczne, ukazały się wyniki badania wskazującego, że rekomendowana bezpieczna ilość kawy to trzy–pięć filiżanek dziennie. Wtedy następuje optymalny wpływ kawy na zdrowie sercowo-naczyniowe. To jest ilość umiarkowanego spożycia – tłumaczy agencji informacyjnej Newseria Biznes prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

picie kawy
filiżanka kawy

Czy trzeba mieć obawy?

Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez kawy. Dla jednych to pewien rytuał i forma przyjemności. Dla innych sposób na pobudzenie, łagodzenie zmęczenia, wyostrzenie zmysłów i koncentracji. Napój ten może zwiększać też poziom serotoniny, nazywanej hormonem szczęścia.

Wiele osób obawia się jednak wpływu picia kawy na ciśnienie tętnicze i jej obciążającego wpływu na zdrowie. Jak wynika z badania Biostat, przeprowadzonego w ramach projektu „Kawa i zdrowie”, 47 proc. Polaków obawia się kołatania serca i bezsenności w efekcie zwiększenia ilości wypijanej kawy powyżej dwóch filiżanek dziennie. Podobny odsetek osób pytanych o powód, dla którego nie piją jej większej ilości w ciągu dnia, ocenił, że byłoby to niezdrowe. Prof. Artur Mamcarz wyjaśnia, że wokół kawy narosło wiele mitów. Jednym z najpopularniejszych jest właśnie ten, że podnosi ona ciśnienie, podczas gdy jej długotrwały wpływ jest dokładnie odwrotny.

Kofeina podnosi ciśnienie

– W kawie i herbacie jest zawarty ten sam związek – w kawie nazywany kofeiną, a w herbacie – teiną. W yerba mate też znajduje się podobny związek. Smak i wygląd kawy, herbaty czy yerba mate zależą od dodatkowych substancji, ale związki polifenolowe zawarte w tych napojach podnoszą ciśnienie tylko na chwilę. Natomiast patrząc na wpływ sporej ilości kawy, to de facto możemy zaobserwować nawet pewien efekt obniżający ciśnienie, bo kawa ma wpływy diuretyczne, odwadniające. W związku z tym to odwodnienie – nieduże, nieistotne klinicznie – powoduje, że możemy zaobserwować spadek ciśnienia – tłumaczy.

W badaniu Biostat ponad 71 proc. badanych Polaków uznało, że nadciśnieniowcy nie powinni pić kawy. Wytyczne lekarskie nie wskazują jednak, aby chorzy na nadciśnienie musieli jej unikać – pod warunkiem że schorzenie pozostaje pod kontrolą lekarza.

Picie kawy, a nadciśnienie

– Pytanie, czy chorzy na nadciśnienie, na które w Polsce choruje nawet 10–11 mln osób, mogą pić kawę, pada często w gabinetach lekarskich. Tutaj można się powołać na europejskie wytyczne opracowywane przez ekspertów kilka lat temu. Nie ma w nich słowa na temat kawy. Czyli nie dość, że nie zabraniają one picia kawy, to nawet nie odnoszą się do tego problemu – mówi kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. – Dla tych, którzy mają rozpoznane nadciśnienie, ale są rzetelnie, sumiennie leczeni, picie kawy jest jedną z przyjemności, którą możemy wręcz rekomendować.

Osoby pijące kawę powinny uważać na to, ile jej spożywają, a także na inne produkty zawierające kofeinę, aby nie przekroczyć jej bezpiecznej dawki. Lekarze wskazują jednak, że picie kawy w umiarkowanych ilościach, czyli od trzech do pięciu filiżanek dziennie, może mieć wręcz pozytywny wpływ na przebieg chorób sercowo-naczyniowych.

– Wiemy, że kawa może wpływać korzystnie na kontrolę ciśnienia i tak naprawdę nieco je obniżać. Są dane, które pokazują, że dzięki temu ryzyko miażdżycy i powikłań, choroby wieńcowej czy niedokrwiennych udarów mózgu jest niższe – wymienia prof. Artur Mamcarz. – Są też prace, które pokazują, że w przypadku osób z niewydolnością serca albo po zawale zwyczaj picia kawy po takim incydencie może trochę minimalizować ryzyko.

Kolejny mit, kofeina a magnez

Kolejny popularny mit dotyczący kawy głosi, że picie jej może wypłukiwać z organizmu magnez, przez co konieczna jest jego suplementacja. To jednak również nie do końca jest prawdą.

– Kawa zawiera magnez, ale mając efekt diuretyczny, powoduje też, że część tego magnezu wydalamy. Natomiast bilans jest neutralny, wychodzi na zero – wyjaśnia ekspert.

Kawa może mieć więcej pozytywnego oddziaływania na nasze zdrowie. Przyjmuje się, że może zmniejszać ryzyko depresji czy choroby Alzheimera, pozwala dłużej zachować koncentrację i funkcje poznawcze, a nawet może zapobiegać niektórym chorobom nowotworowym.

W onkologii kawa ma dobrą prasę

– W onkologii kawa ma dobrą prasę. Wiadomo, że pita umiarkowanie zmniejsza ryzyko niektórych chorób nowotworowych, np. raka jelita grubego i raka wątroby – mówi prof. Artur Mamcarz.

Ekspert warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wskazuje też, że publikowane corocznie przez Instytut Żywności i Żywienia wskazówki dotyczące sposobu odżywiania i zdrowego trybu życia również obejmują kawę i zalecają jej umiarkowane spożycie.

– Jesienią ubiegłego roku talerz zdrowia zastąpił dotychczasową piramidę zdrowego żywienia. W zaleceniach znalazły się zarówno różne produkty, które należy wybierać, jak i te, których należy unikać. Natomiast obok tego talerza stoi filiżanka kawy. Trzy do pięciu filiżanek kawy dziennie możemy większości osób zarekomendować – podkreśla.

źródło: newseria.pl

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann