26 kwietnia 2024, piątek

O zawrót głowy

|

Error!
No 'inofontresizer_widget' widget registered in this installation.

Bardzo dużą część populacji dotyka problem zawrotów głowy. Zazwyczaj dolegliwość ma miejsce przy nagłej zmianie pozycji ciała i nie towarzyszą jej inne symptomy. Jeżeli to jedyna sytuacja, w której pojawia się owa niedyspozycja jest duże prawdopodobieństwo, iż nie ma to podłoża chorobowego. Co jednak mogą oznaczać zawroty głowy łączące się z innymi objawami? Czy istnieją "domowe sposoby", które pozwolą nam zminimalizować ich wystąpienie? Kiedy należy zgłosić się do specjalisty?

Co jest przyczyną kręcenia się w głowie?

Przy nagłej pionizacji ciała następuje chwilowy, choć znaczny, spadek ciśnienia tętniczego, który może doprowadzić do zawrotów głowy. Taka sytuacja określana jest hipotonią lub hipotensją ortostatyczną i w żaden sposób nie wpływa na nasze zdrowie i nie stanowi zagrożenia dla naszego bezpieczeństwa.

Sytuacja jest pod kontrolą dopóki nie towarzyszą jej takie dolegliwości jak - np. wymioty, znaczne przyspieszenie pracy serca, nudności. Częstotliwość zawrotów głowy zwiększa się wraz z okresem wysokich temperatur, intensywnego wysiłku fizycznego, a w niektórych przypadkach pojawiać się może u osób wrażliwych na duży hałas.

Kiedy pojawia się powód do niepokoju?

Powinniśmy skonsultować się z lekarzem, jeżeli problem pojawia się często (nie tylko w następstwie gwałtownych ruchów) i towarzyszą mu inne objawy, t.j. mrowienie i drętwienie rąk i nóg, szumy w uszach, bóle brzucha i głowy, nudności, zaburzenia widzenia, a nawet utrata przytomności. Co może być źródłem tych objawów?

Zawroty głowy przy gwałtownej zmianie pozycji ciała to dolegliwość, którą pacjenci często sygnalizują podczas wizyty w moim gabinecie. W większości przypadków nie ma jednak powodu do niepokoju – to naturalna reakcja układu nerwowego na nagły spadek ciśnienia. Zdarza się jednak, że zawroty głowy to tylko jeden z pojawiających się objawów i w tej sytuacji nigdy nie powinniśmy ich bagatelizować. W takiej sytuacji mogą być bowiem związane np. ze schorzeniami neurologicznymi, takimi jak udar mózgu, krwiak wewnątrzczaszkowy lub guz mózgu. Te choroby zaburzają pracę ośrodków w mózgu, odpowiedzialnych za utrzymanie równowagi (tj. móżdżku bądź pnia mózgu). Do innych przyczyn możemy zaliczyć również niewłaściwą pracę układu krążenia (niewydolność serca, zawał mięśnia sercowego, zaburzenia rytmu serca), uszkodzenie narządu wzroku, niedokrwistość, zapalenie ucha środkowego, choroby odcinka szyjnego kręgosłupa czy urazy głowy – mówi lek. med. Norbert Kolmaga, neurolog.

W jaki sposób poradzić sobie z zawrotami głowy?

Aby nauczyć się żyć z tą dolegliwością, czasem wystarczy wprowadzić kilka zasad. Należą do nich m.in. picie odpowiedniej ilości wody (min. 2 litry dziennie), rezygnacja z bardzo gorących kąpieli, unikanie gwałtownych ruchów, dostosowania aktywności fizycznych do własnych możliwości. Pomocne może być także rezygnacja z używek.

Zgłoś się do lekarza, jeśli kręcenie w głowie to tylko jedna z części składowych innych dolegliwości.

SJ
Więcej artykułów z kategorii |

Dodaj komentarz