24 lutego 2024, sobota

Mózg seniora o 10 lat młodszy

|

Error!
No 'inofontresizer_widget' widget registered in this installation.

Mózg seniora, który regularnie wykonuje ćwiczenia o umiarkowanej lub dużej intensywności, jest o 10 lat młodszy niż u jego rówieśników ćwiczących mało lub wcale – wykazało badanie opublikowane na łamach pisma „Neurology”.

Mózg seniora o 10 lat młodszy

Zdaniem autorów pracy sugeruje to, że regularna intensywna aktywność fizyczna może pomóc zredukować obciążenie dla zdrowia publicznego związane z leczeniem demencji.

Co ważne, jest to sposób tani i nie wchodzi w interakcje z lekami zażywanymi przez seniorów – skomentował współautor pracy dr Clinton B. Wright z University of Miami na Florydzie.

Mózg seniora - problemy

Jak dodał, jest to o tyle istotne, że liczba mieszkańców USA, którzy ukończyli 65 lat, wciąż rośnie, co oznacza, że problem demencji i zaburzeń poznawczych będzie również narastał.

mózg seniora

Mózg seniora - ćwiczenia

Zespół dr. Wrighta przeanalizował dane na temat częstości oraz intensywności ćwiczeń wśród 876 uczestników Northern Manhattan Study. Po około siedmiu latach wszyscy przeszli pierwszy test na zdolności pamięciowe i sprawność myślenia (np. zapamiętywanie listy słów). Wykonano im również rezonans magnetyczny (MRI) mózgu. Po kolejnych pięciu latach testy oceniające zdolności poznawcze powtórzono.

90 proc. badanej grupy ćwiczyło mało lub wcale. Pozostałe 10 proc. regularnie brało udział w aktywnościach fizycznych o umiarkowanym lub dużym natężeniu (jak bieganie, aerobik).

Analiza przeprowadzona wyłącznie w grupie niemającej wyjściowo problemów z pamięcią i innymi zdolnościami poznawczymi wykazała, że u osób, które ćwiczyły mało lub wcale, pogarszały się one znacznie szybciej w okresie pięciu lat niż u osób ćwiczących intensywniej. Naukowcy ocenili, że mózgi osób z grupy mało ćwiczącej lub niećwiczącej były średnio o 10 lat starsze niż osób bardzo aktywnych. W analizie uwzględniono znane czynniki wpływające na zdrowie mózgu, takie jak palenie papierosów, picie alkoholu w nadmiarze, występowanie nadciśnienia tętniczego oraz wskaźnik masy ciała (BMI).

Nasze badanie wykazało, że u osób starszych regularne intensywne ćwiczenia mogą chronić mózg i pomóc im dłużej zachować zdolności poznawcze – podsumował dr Wright.

Źródło: nlm.nih.gov

Dariusz Włosek
Więcej artykułów z kategorii |

Dodaj komentarz