26 kwietnia 2024, piątek

Emeryt student?

Error!
No 'inofontresizer_widget' widget registered in this installation.

Z badań wynika, że 81% emerytów, przez minimum 4 godziny dziennie wolny czas spędza przed odbiornikiem telewizora, 70% kobiet poświęca czas wnukom, aktywność fizyczną zadeklarowało 71% osób. Niewielki odsetek preferuje inne formy relaksu jak: czytanie pism kolorowych, zajmowanie się ogródkiem, czytanie książek oraz spotkania z przyjaciółmi czy rodziną.

Marzenia nie idą na emeryturę, więc zacznij je realizować.  Emerytura to okres, kiedy możemy skupić się na sobie, polepszając poziom życia. Będąc aktywnym nie tylko fizycznie, podnosisz jakość życia, dzięki czemu zwiększa się twoje poczucie szczęścia. Możliwości jest wiele. Spaceruj, pływaj, ćwicz jogę.

photo created by freepik - www.freepik.com

Dlaczego aktywność umysłowa jest ważna?

Nieużywany mózg zanika, jego komórki zamierają. Żeby zapobiec temu, ćwicz pamięć, w przeciwnym razie możesz zapaść na demencję, a w poważniejszych przypadkach na Alzheimera. Starzenie się organizmu to naturalny proces, który dotyczy również mózgu. Rób wciąż nowe rzeczy, dopasuj trening do siebie, czytaj, ucz się tekstów piosenek na pamięć, a może języków obcych albo gry na instrumencie.  Możesz również skorzystać z zajęć grupowych organizowanych dla seniorów przez różne instytucje. Pobudzaj wszystkie zmysły. Mózg jest bardzo plastyczny i może się regenerować.

Jakie formy kształcenia wybrać?

Uniwersytety Trzeciego Wieku (UTW), które znajdują się zarówno w dużych, jak i w mniejszych miastach znajdującą duże uznanie wśród ludzi dojrzałych. UTW w Polsce jest około 400. Pierwszy z nich powstał w 1975 r. w Warszawie. Aby wziąć udział, należy opłacać składki członkowskie, które wahają się w granicach między 50 - 100 zł.

fot.  Vlad Sargu 

Tam możesz dokształcić się w wybranym kierunku, poszerzać wiedzę na dany temat, rozwijać zainteresowania z każdej dziedziny, dowiedzieć się więcej o współczesnym świecie, o sobie, zrozumieć nowoczesne społeczeństwo, zmierzyć się ze zmianami, być twórczą i aktywną i co ważne spotkać się z rówieśnikami.

Skorzystaj z wyszukiwarki Uniwersytetów Trzeciego Wieku lub Uniwersytetów Każdego Wieku a dowiesz się jakie placówki edukacyjne znajdują się w miejscowości, w której mieszkasz lub jej okolicach.
Innym rozwiązaniem dla seniorów jest uczestnictwo w zróżnicowanych zajęciach, które proponują Kluby Seniora, znajdujące się przy bibliotekach, domach kultury, radach osiedlowych, również przy parafiach. Uczestnictwo jest bezpłatne.

SJ
Więcej artykułów z kategorii

One comment on “Emeryt student?”

Dodaj komentarz