27 kwietnia 2024, sobota

Czas Zaduszek 2020. Bezpieczeństwo Seniora.

| |

Error!
No 'inofontresizer_widget' widget registered in this installation.

" Ze względu na zamknięcie cmentarzy w Dniu Wszystkich Świętych, z powodu pandemii COVID-19, czas Zaduszek i związane z nim odwiedzanie cmentarzy będziemy w tym roku obchodzić w inny sposób. Na pewno przez kilka kolejnych dni będziemy składać kwiaty i wieńce na grobach naszych najbliższych. Pamiętajmy także o tym, że należy zadbać o swoje bezpieczeństwo "

W tym roku czas Wszystkich Świętych odbędzie się w nieco innej atmosferze. Konieczne restrykcje, które zostały wprowadzone w związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się wirusa, sprawią, że w tym czasie na cmentarzach, w czasie mszy oraz w środkach masowego transportu będzie znacznie mniej osób niż w latach ubiegłych. Mimo to większość z nas zdecyduje się na odwiedzenie mogił swoich bliskich. Niestety z tak osobliwego czasu korzystają także złodzieje, którzy czekają na okazję, aby pozbawić Państwa portfeli, pieniędzy, telefonów komórkowych i innych kosztowności. W związku z tym przypominamy o kilku zasadach, które pomogą uchronić Państwa przed kradzieżą lub włamaniem do mieszkania.

Niewątpliwie obecna sytuacja wymaga rozłożenia odwiedzin mogił naszych bliskich na kilka dni, a nawet kilkanaście dni. Mniejszy tłok i ruch w okolicach cmentarzy nie powinien uśpić Państwa czujności. Właśnie wtedy powinna być ona wzmożona, a przynajmniej baczniej powinno się zwracać uwagę, gdzie odkłada się swoje rzeczy i jak są one zabezpieczone przed ewentualną kradzieżą.
W takie dni częściej niż zwykle dochodzi do kradzieży na cmentarzach, w kościołach, środkach komunikacji publicznej oraz włamań do domów i mieszkań.

cmentarz w Wilanowie
Groby żołnierzy. Cmentarz w Wilanowie.

Pamiętajcie o bezpieczeństwie

Wybierając się na cmentarz w okresie zagrożenia zakażenia się korona-wirusem, należy zadbać przede wszystkim o swoje bezpieczeństwo. Pamiętajcie Państwo o noszeniu maseczek ochronnych w środkach komunikacji publicznej, a także na zewnątrz oraz o stosowaniu preparatów dezynfekujących.

Na cmentarze nie zabierajcie Państwo większych kwot pieniędzy, drogiej biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów. Warto mieć odliczoną na zakupy kwotę pieniędzy i trzymać ją w innym miejscu niż portfel i dokumenty albo kilka kwot rozłożonych w różnych miejscach. W trakcie płacenia za zakupy nie pokazujcie Państwo, ile macie pieniędzy przy sobie. Uważajcie też Państwo na to, gdzie odkładacie kartę bankomatową po jej użyciu. Kiedy wprowadzacie kod PIN na klawiaturze terminala płatniczego, zasłaniajcie go w taki sposób, aby nie widziały go osoby niepowołane.

podkom. Robert Koniuszy, podkom. Magdalena Strzeżek


Uwaga na złodziei i oszustów

Pamiętajcie Państwo, aby podczas porządkowania grobów nie zostawiać, nawet na chwilę, torebki lub saszetki na pomniku czy ławce w pobliżu nagrobków. Tę chwilę może wykorzystać złodziej, który czeka na takie właśnie okazje i możecie się państwo przypadkiem pozbyć swoich kosztowności.

Parkując samochód w okolicy cmentarzy, pamiętajcie o niepozostawianiu w widocznym miejscu, w aucie portfeli, pieniędzy, telefonów komórkowych czy też innego sprzętu, który może skusić swoją atrakcyjnością potencjalnego złodzieja. Wieczorami parkujcie państwo swoje pojazdy na dozorowanych, najlepiej strzeżonych parkingach, w miejscach oświetlonych i często uczęszczanych. Wysiadając z auta, sprawdźcie, czy drzwi i okna są zamknięte. Unikajcie Państwo samotnego chodzenia na cmentarz po zmroku. O takiej porze najlepiej wybrać się z kimś jeszcze.

Robiąc zakupy w sklepach lub na przycmentarnych stoiskach albo podróżując komunikacją miejską, szczególnie w miejscach zatłoczonych uważajcie Państwo na kieszonkowców. Torebka powinna być obowiązkowo zamknięta, umieszczona z przodu, w zasięgu wzroku, portfel schowany w głębiej położonej, zapinanej, wewnętrznej przedniej kieszeni.

Pamiętajcie Państwo, aby wyjeżdżając z domu, mieszkania, zadbać o odpowiednie jego zabezpieczenie. Wychodząc, sprawdźcie, czy wszystkie okna i drzwi są zamknięte, kurki z gazem zakręcone i wyłączone piecyki elektryczne. Warto również poprosić zaufanego sąsiada, by zwrócił uwagę na Wasz dom czy mieszkanie, wyjmował zostawione w drzwiach ulotki, a w razie zauważenia czegoś niepokojącego, natychmiast powiadomił o tym Policję.
Jak co roku w okolicach dnia Wszystkich Świętych na ulicach pojawią się dodatkowe policyjne patrole, które nie tylko będą dbały o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu, ale także służyły pomocą. Niezależnie od tego warto pamiętać, że Państwa bezpieczeństwo w dużym stopniu zależy również od Was samych.
Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy krótki film, w którym omawiamy kilka podstawowych zasad.

Bezpieczny Senior. Porady Policji.



podkom. Robert Koniuszy z Komendy Rejonowej Policji Warszawa II
podkom. Magdalena Strzeżek z Wydziału Prewencji Komendy Stołecznej Policji.

Pod redakcją: seniorzyjuniorzy.pl

SJ
Więcej artykułów z kategorii | |

Dodaj komentarz