18 kwietnia 2024, czwartek

Aplikacja SafeSafe będzie walczyć z koronawirusem

|

Error!
No 'inofontresizer_widget' widget registered in this installation.

Aplikacja, która ma pomóc w zatrzymaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa, powstała we Wrocławiu. Jej twórcy pracowali dniami i nocami, aby wesprzeć lekarzy i zwiększyć bezpieczeństwo jej użytkowników.

Materiały prasowe - Aplkacja SafeSafe

Ponad 30 specjalistów pracowało nad powstaniem aplikacji, która ma ograniczyć liczbę zachorowań na COVID-19. Od kilku dni SafeSafe jest dostępna do pobrania, warto też podkreślić, że aplikacja jest bezpłatna i stworzona zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)

Ma być wsparciem w realizacji zaleceń, które według ekspertów mają znaczny wpływ na zapanowanie nad pandemią COVID-19. Dzięki temu rozwiązaniu będzie nam łatwiej określić swój stan zdrowia i wprowadzić odpowiednią profilaktykę.

Rozmawiamy z inicjatorem i liderem zespołu pracującego nad aplikacją Mateuszem Romanowem. 

Jak wyglądała praca przy aplikacji i co okazało się najtrudniejsze?

Mateusz Romanów: – Walczymy z czasem, więc ostatnie 10 dni to prawdziwy sprint. 20 godzin na dobę, na dwie zmiany, w sumie 40 osób zaangażowało się w ten proces. Mimo że większość z nas jest przyzwyczajona do pracy zdalnej, najtrudniejsze okazało się szybkie wprowadzanie poprawek w aplikacji bez możliwości osobistej konsultacji. Dodatkową przeszkodą jest brak możliwości wgrania aplikacji do sklepów aplikacji na Android i iOS. Dlatego podjęliśmy decyzję, żeby nasza aplikacja, na razie, działała w technologii PWA, czyli była dostępna z przeglądarki online. Można z niej już korzystać i instalować  jest dostępna na stronie https://koronazglowy.com

Materiały prasowe - Aplkacja SafeSafe

Czy nadal są potrzebne dodatkowe środki na rozwój aplikacji?

Tak, jak najbardziej. Do tej chwili cały zespół pracuje non profit, a wypracowaliśmy już ponad 2000 godzin. Musimy jednak rozbudować serwery, zlecić dodatkowe konsultacje i testy i pracować nad kolejnymi funkcjami aplikacji. Trudno będzie ten projekt rozwijać w dłuższej perspektywie, jeżeli nie zgromadzimy jakichś środków na pokrycie tych wydatków. 

Jaki jest najważniejszy aspekt aplikacji? Od strony korzystających z niej lekarzy oraz pozostałych użytkowników?

Aplikacja umożliwi ci trzymanie ręki na pulsie!

Co więc zawiera? 

Składa się z takich narzędzi, jak:

  • Ankieta Oceny Ryzyka, opracowana przez firmę Infermedica na bazie wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Dzięki niej łatwiej podjąć odpowiednie decyzje, dotyczące dalszych kroków działania w przypadku podejrzenia infekcji.
  • Mój dziennik zdrowia – ułatwienie prowadzenie codziennych zapisków o stanie zdrowia, dzięki czemu można lepiej obserwować i dokumentować objawy.
  • Profilaktyka – wskazówki, gdzie szukać pomocy specjalistycznej i o czym pamiętać.
  • Dokumentacja dla personelu medycznego – informacje o rozwoju objawów, podanych schorzeniach pozwolą lekarzom na szybszą diagnozę.
Mateusz Romanów, mat. prasowe

Czy w aplikacji pojawią się nowe funkcje?

Pracujemy nad komunikacją z użytkownikiem: wysyłanie zweryfikowanych wiadomości od WHO i Ministerstwa Zdrowia. Budowanie BIG DATA i modelowanie scenariuszy zakażeń oraz lokalizowanie ognisk zakażeń. 

Współpracujecie z innymi inicjatywami, które pomagają w zwalczaniu epidemii?

W tym momencie w Polsce jest kilkaset różnych inicjatyw walki z koronawirusem. Jesteśmy w kontakcie z częścią z nich i zaczniemy współpracować. Kluczowa jest komunikacja, wspieranie się, konsultacje z Ministerstwem Zdrowia i wspieranie go w tych obszarach, gdzie potrzebna jest pomoc. 

Jakich rezultatów oczekujecie?

Liczymy na to, że jak najwięcej osób, szczególnie dorosłych i seniorów, zainstaluje aplikację na swoim telefonie. Najważniejsze, żeby każdy miał dostęp do informacji profilaktycznych pod ręką – a te właśnie są w naszej aplikacji. Należy także raz dziennie wypełniać Ankietę Oceny Ryzyka, a także Mój Dziennik Zdrowia. 

Ankieta za każdym razem powie, w jakiej grupie ryzyka się znajdujemy i co należy z nią robić, a Dziennik Zdrowia przyda się, jeżeli lekarz będzie chciał sprawdzić historię naszych objawów przy ewentualnej hospitalizacji. Każdego zapraszamy, żeby zaczął korzystać z aplikacji, wchodząc z telefonu na www.koronazglowy.com. Im nas będzie więcej, tym szybciej poradzimy sobie z koronowirusem.

Bezpieczeństwo danych w aplikacji

Z tego rodzaju technologią już tak jest, że wiele osób zastanawia się nad bezpieczeństwem swoich danych. Jak zapewniają jej twórcy korzystanie z SafeSafe jest bezpieczne, a dane, które w niej pozostawimy, są przechowywane tylko na urządzeniach korzystających z nich osób.

Safe Safe App wykorzystuje Cloudflare dla szyfrowania połączeń, a kod aplikacji jest zabezpieczony przez firmę Webini i przechowywany w infrastrukturze Tytani24, co maksymalizuje bezpieczeństwo przechowywanych informacji. 

„Korona z głowy” to hasło przewodnie aplikacji SafeSafe, dzięki której zadbamy lepiej o profilaktykę i swoje bezpieczeństwo. Dodatkowo pomagając medykom w uzyskaniu informacji na temat swoich pacjentów.

Dariusz Włosek
Więcej artykułów z kategorii |

Dodaj komentarz