2 grudnia 2024, poniedziałek

Aktywność fizyczna

|

Error!
No 'inofontresizer_widget' widget registered in this installation.

Wystarczającą dawkę ruchu zapewni codzienny spacer, wcale nie trzeba wykonywać nie wiadomo jakich ćwiczeń. A jednak wiele osób ogarnia zmęczenie na samą myśl o aktywności fizycznej. Zupełnie niepotrzebnie, ponieważ ruch w rzeczywistości wyzwala dodatkową energię i poprawia samopoczucie. Najważniejsze to relaksować się tak, jak się lubi – byle było to coś bardziej energicznego niż oglądanie telewizji.

Podstawowe działania

Dobrze zacząć dzień od krótkiej gimnastyki, najlepiej przy otwartym oknie. W ciągu dnia wiele ćwiczeń fizycznych można wykonać mimochodem, np. rezygnując z windy, sprzątając, pracując w ogrodzie czy idąc na zakupy. Codzienne wyjście po drobne sprawunki przyniesie lepsze efekty niż cotygodniowa wyprawa do supermarketu. Ograniczenie sprawności ruchowej nie powinno być wymówką, jeśli można poruszać się o lasce czy z balkonikiem (choć wtedy, rzecz jasna, lepiej nie dźwigać zakupów).

Aktywność na świeżym powietrzu niesie ze sobą korzyść w postaci ekspozycji na słońce, które jest najważniejszym źródłem witaminy D. Wystarczy 20 minut dziennie, aby organizm mógł przyswoić wskazaną dzienną dawkę. Ważne, aby w tym czasie wystawić na działanie słońca jak największą powierzchnię skóry. Na czas planowanej kąpieli słonecznej zrezygnujmy z kremów z filtrem UV, ponieważ blokują syntezę witaminy D.

W okresie jesienno-zimowym, kiedy zazwyczaj tylko twarz nie jest przykryta ubraniem, dobrze jest porozmawiać z lekarzem o suplementacji witaminy D. Tak czy inaczej ruch na świeżym powietrzu to samo zdrowie. Wysiłek sprzyja rozciąganiu się ścięgien, wspomaga pracę jelit i inicjuje wydzielanie się endorfin zwanych hormonami szczęścia. To one odpowiadają za dobry nastrój. Wielu seniorów podejmuje się opieki nad psem, który wymusza codzienne wyjście na dwór.

Razem raźniej

Jeśli tylko nie ma przeciwwskazań, wsiądźmy na rower, chodźmy na basen czy bierzmy udział w zorganizowanych zajęciach. Razem łatwiej się zmobilizować, poza tym spotkanie towarzyskie to zawsze dobra okazja do wyjścia z domu. Obecnie każde większe miasto może się pochwalić bogatą ofertą zajęć dla seniorów [ https://www.fit.pl/senior/seniorzy-aktywni-w-warszawie/3455]. Funkcjonują kluby, uniwersytety trzeciego wieku, grupy o charakterze religijnym. Na osoby, które zdecydują się wyjść z domu, czekają wycieczki, wczasy, pielgrzymki czy turnusy w sanatoriach (na leczenie uzdrowiskowe w ramach NFZ potrzebne jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu).

Wychodzenie do ludzi jest ze wszech miar korzystne, ale wiąże się z pewnym ryzykiem. Absolutnie podstawową kwestią jest troska o własne bezpieczeństwo. Lepiej nie wychodzić z domu po zmroku ani nie wpuszczać do mieszkania osób spoza najbliższego kręgu znajomych.

Artykuł powstał na podstawie informacji przekazanych przez Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji.

Photo by JSmith Photo on Foter.com / CC BY-ND

SJ
Więcej artykułów z kategorii |

Dodaj komentarz