24 czerwca 2024, poniedziałek

"Poproście bliskich o pomoc w codziennych czynnościach". Główny Inspektor Sanitarny apeluje do seniorów

Error!
No 'inofontresizer_widget' widget registered in this installation.

Duże skupiska ludzi to środowisko sprzyjające rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Seniorzy, aby uniknąć zakażenia, powinni ograniczyć przebywanie w miejscach publicznych - podał w komunikacie Główny Inspektor Sanitarny.

"Jeżeli to możliwe, należy ograniczyć przebywanie w miejscach publicznych i poprosić bliskich o pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych i pocztowych" – zaapelował do seniorów Główny Inspektor Sanitarny (GIS).

Jarosław Pinkas przypomniał o stosowaniu podstawowych zasad higieny, które przeciwdziałają przenoszeniu się wirusa, takich jak częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości - ich dezynfekcję płynami i żelami na bazie alkoholu (minimum 60 proc.).

Aleksander Koźmiński/PAP

"Zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką"

GIS podkreślił, że ważne jest także regularne mycie lub dezynfekowanie miejsc, z którymi mamy styczność w domu: stołów, biurek, klamek, włączników światła i poręczy, a także telefonu komórkowego (można go przecierać np. wilgotnymi chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekującym). Nie należy korzystać z telefonu podczas spożywania posiłków, gdyż na jego powierzchni bardzo łatwo gromadzą się chorobotwórcze drobnoustroje - wskazano w komunikacie.

Zarekomendowano, aby podczas kaszlu i kichania zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką. Jeśli użyliśmy chusteczki, należy wyrzucić ją jak najszybciej do zamkniętego kosza, a następnie umyć ręce, używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu. Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów - napisano w komunikacie.

Należy unikać dotykania oczu, nosa i ust, gdyż ich dotknięcie zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa na siebie. Ważne jest, aby zachować bezpieczną odległość od rozmówcy i co najmniej 1-1,5 metra odległości od osoby, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.

Zrównoważona dieta, nawodnienie organizmu

Aby być w dobrej formie, seniorzy powinni zdrowo się odżywiać, stosować zrównoważoną dietę i unikać wysoko przetworzonej żywności. Należy pamiętać o codziennym jedzeniu minimum pięciu porcji warzyw i owoców i odpowiednim nawodnieniu organizmu (należy pić około dwa litry płynów, najlepiej wody) - przypomniał GIS. Doświadczenia z innych krajów wskazują, że na wypadek rozprzestrzeniania się koronawirusa nie ma potrzeby robienia zapasów żywności - stwierdził.

Doradził, by korzystać ze sprawdzonych źródeł wiedzy o koronawirusie opartych na dowodach naukowych, które publikowane są na stronach internetowych Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia.

Źródło: https://tvn24.pl/

Dariusz Włosek
Więcej artykułów z kategorii

Dodaj komentarz