26 kwietnia 2024, piątek

Jak zaoszczędzić na prezentach?

Error!
No 'inofontresizer_widget' widget registered in this installation.

Grudzień to czas wielkich wydatków związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Niejednokrotnie koszt zakupu prezentów mikołajkowych i gwiazdkowych dotkliwie nadwyręża domowy budżet. Czy trafiony prezent musi być drogi? Zdecydowanie nie – wystarczy odrobina kreatywności i przemyślany plan działania. Jak zaoszczędzić na świątecznych upominkach dla bliskich?

W każdym społeczeństwie wręczanie i przyjmowanie prezentów jest ważnym rytuałem, dzięki któremu ludzie budują wzajemne relacje. To sposób okazywania uczuć i wyrażania emocji – poprzez prezenty budujemy ścisłe więzy społeczne i dajemy wyraz swoim sympatiom. Główną przesłanką obdarowywania się upominkami jest chęć podkreślenia wyjątkowości pewnych sytuacji. Dawanie prezentów ma niezwykle silne symboliczne konotacje -  to stwierdzenie powinno dać początek wszelkim rozważaniom na temat zasadności kupowania kosztownych prezentów, znacznie przekraczających możliwości finansowe obdarowującego. Czy stopień zadowolenia z prezentu można ustalać na podstawie jego ceny? Zdecydowanie nie, gdyż w obdarowywaniu chodzi o szczere intencje, a nie zasobność portfela. Jak więc trafić w gusta najbliższych i sprawić im prawdziwą przyjemność?

Jak nie zbankrutować?

Każda kobieta po sześćdziesiątce doskonale wie, że okres przedświąteczny to prawdziwy maraton różnych obowiązków. W tym szaleństwie trudno znaleźć czas na przemyślenia czy refleksje dotyczące oszczędzania – dlatego bardzo często po świętach domowy budżet jest mocno przeciążony. Łatwo stracić głowę poszukując idealnych prezentów dla wnuków – emocjonalne, zakupowe przesłanki często sprowadzają nas na manowce. Tracimy głowę dla niebotycznie drogich zabawek wierząc, że to właśnie one zadowolą naszych bliskich. Jednak czy na pewno o to chodzi? Czy drogie prezenty to najlepsza rzecz, którą możemy zaoferować swojej rodzinie? Upominek to tak naprawdę dodatek, przy pomocy którego możemy podkreślić nasze zainteresowanie, troskę, miłość i zaangażowanie. Drogi prezent nie zastąpi obecności przy świątecznym stole, rozmowy czy po prostu bliskości. Łatwo dać się ponieść powszechnemu konsumpcjonizmowi, który popycha ludzi do nie przemyślanych wydatków, znacznie przekraczających ich możliwości finansowe. Jak się przed tym chronić?

Magia kupowania prezentów

Wszyscy kochają prezenty, co z łatwością można zaobserwować w każdej galerii handlowej na kilka tygodni przed świętami Bożego Narodzenia. Przedświąteczna gorączka rozpoczyna się przed Mikołajkami i trwa aż do Wigilii. Istnieje wielkie grono miłośników niekończących się maratonów po sklepach, jednak lawirowanie między regałami pełnymi kuszących okazji często negatywnie odbija się na naszych portfelach. Magiczny klimat świąt, który w galeriach handlowych tworzą kolorowe dekoracje i iluminacje świetlne wzbudzają w ludziach naturalną pokusę wydawania pieniędzy. Mimowolnie odchodzimy od sztywnych zasad związanych z planowaniem comiesięcznego budżetu i dajemy się ponieść złudnemu urokowi przedświątecznego zamieszania. Sklepy oferują setki kuszących okazji, którym rzadko potrafimy się oprzeć. Zdrowy rozsądek zastępujemy siatkami pełnymi różności dla bliskich, a ewentualne konsekwencje finansowych nadużyć spychamy na dalszy plan. Taki urok świąt! Co zrobić, aby świąteczne zakupy nie zrujnowały domowego budżetu?

Photo by freestocks.org 

Smart shopping

Smart shopping to nic innego jak kupowanie z głową. Podstawą takiego podejścia do zakupów jest stworzenie planu, dzięki któremu łatwiej oprzeć się bombardującym nas zewsząd okazjom i promocjom. Jak zaplanować przedświąteczne poszukiwanie prezentów i co pomoże nam wybrać niezapomniane, ale rozsądne upominki dla naszych bliskich? Warto skorzystać z poniższych praktycznych porad. Każdą z nich można zastosować równolegle, co pomoże jeszcze bardziej zwiększyć szansę na oszczędności.

Planowanie budżetu

Warto zacząć od stworzenia listy prezentów i obdarowywanych osób. Dzięki temu na zakupach będzie można skupić się na konkretnych produktach, a nie bezrefleksyjnie odwiedzać wszystkie sklepy i tracić czas. Dobrze jest wyznaczyć sobie górną, nieprzekraczalną kwotę, którą chcemy wydać na zakup upominków. Chcąc dokonać sprawiedliwego podziału można przeznaczyć na jedną osobę konkretną kwotę, a ewentualne nadwyżki zaliczyć na poczet przedświątecznych oszczędności.

Zakupy przez internet

To zdecydowanie najlepsza forma kupowania prezentów, która pozwala uniknąć przedświątecznego zgiełku i tłoku w galeriach handlowych. W internecie bardzo łatwo znaleźć mnóstwo inspiracji, a potem bez wychodzenia z domu przy pomocy jednego kliknięcia zrobić przedświąteczne zakupy. To najszybszy i najsprawniejszy sposób, który pozwala zaoszczędzić czas, uniknąć nerwowej atmosfery w sklepach i uchronić się przed spontanicznym, nieprzemyślanym wydawaniem pieniędzy. Internetowi sprzedawcy bardzo często oferują dużo lepsze ceny za te same produkty – pamiętajmy jednak o sprawdzeniu kosztów wysyłki. W wielu przypadkach decydując się na większe zakupy mamy szansę uzyskania darmowej wysyłki, co generuje oszczędności. Warto również korzystać z internetowych porównywarek cen – dzięki temu znajdziemy sprzedawcę, który oferuje największe rabaty. Kupując w internecie mamy 14 dni na zwrot produktów, co daje duże pole manewru przy ewentualnych komplikacjach.

Zakupy z wyprzedzeniem

Kupowanie prezentów przed samymi świętami zazwyczaj generuje większe koszty, niż zakupy robione z wyprzedzeniem. Kiedy mamy jasno sprecyzowane plany prezentowe warto śledzić sezonowe wyprzedaże czy okazjonalne akcje sprzedażowe – właśnie wtedy istnieje szansa na uzyskanie najniższej ceny. Takie podejście do zakupów daje również duży komfort psychiczny – nie musimy na ostatnią chwilę w szale przedświątecznych przygotowań zaprzątać sobie głowy prezentami dla bliskich.

Photo by freestocks.org 

Wyjątkowe upominki handmade

Nie ma nic lepszego niż własnoręcznie wykonane upominki dla najbliższych. Wartość takiego prezentu jest nieporównywalnie większa niż najdroższy prezent z sieciówki. Ludzie coraz częściej doceniają rękodzieło, dlatego jeśli mamy ukryte talenty artystyczne warto wykorzystać je w produkcji unikatowych prezentów. Własnoręcznie namalowany obraz, ozdoby choinkowe wykonane na szydełku, biżuteria – wybór jest ogromny, a ograniczają nas właściwie tylko zdolności manualne. Koszt zakupu niezbędnych materiałów będzie nieporównywalnie niższy niż zakup gotowych upominków – to duża szansa na oszczędności. Takie prezenty na długo pozostaną w pamięci obdarowywanych osób, dlatego warto dać coś wyjątkowego od siebie.

Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie samodzielnie wykonać prezentów, warto zaoszczędzić na opakowaniach. Zamiast eleganckiej, gotowej torebki z motywem świątecznym możemy samodzielnie ozdobić podarunek, zaoszczędzając na tym nawet kilkanaście złotych.

Smart shopping pozwoli nam zachować zdrowy rozsądek i nie wydać fortuny na prezenty dla bliskich. Warto trzymać się ustalonego budżetu i regularnie kontrolować wydatki, aby po świętach nie przeżyć finansowego szoku.

Żródło: https://www.kobietapo60.pl/

SJ
Więcej artykułów z kategorii

Dodaj komentarz