29 lutego 2024, czwartek

Co obejrzeć podczas kwarantanny : BUTELKI ZWROTNE

Error!
No 'inofontresizer_widget' widget registered in this installation.

Starszy nauczyciel, Józef Tkaloun, rezygnuje z pracy w szkole w Pradze. Nie zamierza jednak siedzieć w czterech ścianach. Zatrudnienie znajduje finalnie w… skupie butelek w pobliskim supermarkecie. Zapraszam na filmo ludziach, którzy nigdy nie rezygnują z poszukiwania jasnej strony życia.

Foto copyright: Biograf Jan Sverak, Portobello Pictures, Phoenix Film Investments, The Czech Republic State Fond for Support and Development of Cinematography, TV Nova U.F.O. Pictures.

Butelki zwrotne – dlaczego warto obejrzeć ten film?

Tym razem w naszą filmową podróż przeniesiemy się do Czech. Głównym bohaterem tej historii jest Józef Tkaloun, starszy nauczyciel, który po nieprzyjemnym incydencie rezygnuje z pracy w szkole w Pradze.

Nie zamierza jednak siedzieć w czterech ścianach. Podejmuje różne dorywcze prace, m.in. jako kurier rowerowy, by w końcu znaleźć zatrudnienie w… skupie butelek w pobliskim supermarkecie.

Okienko, przez które ludzie podają butelki, staje się miejscem spotkań, zawierania przyjaźni i szczerych zwierzeń.

Żona głównego bohatera jest zazdrosna o nową pracę męża, robi mu wyrzuty, że nie chce spędzać z nią czasu. Józef postanawia na czterdziestą rocznicę ślubu sprawić jej niespodziankę. Organizuje lot balonem, który o mały włos nie kończy się tragicznie.

Siłą tego filmu jest jego prostota. Czesi w niezwykły sposób potrafią przekuć proste, życiowe historie na pasjonującą opowieść. Butelki zwrotne to ciepła historia o ludziach, którzy nigdy nie rezygnują z poszukiwania jasnej strony życia.

Film podejmuje zarazem, bez oceniania i moralizatorstwa, tematy takie jak radzenie sobie ze słabościami i ich akceptację, dbanie o relacje z innymi, podchodzenie do starości, a także znalezienie sobie miejsca w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości. Jest to jedna z najlepszych czeskich komedii pierwszej dekady XXI wieku.

Więcej o filmie można dowiedzieć się tutaj.

źródło: https://psychologdlaseniora.pl/

Dariusz Włosek
Więcej artykułów z kategorii

Dodaj komentarz