21 maja 2024, wtorek

Życie na Ziemi bez księżyca - kto przetrwa?

Error!
No 'inofontresizer_widget' widget registered in this installation.

A jeśli pewnej nocy księżyc po prostu zniknie? Czy przegapilibyśmy to? Jak wyglądałoby życie na Ziemi bez księżyca ?

Księżyc w pełni jest średnio 14 000 razy jaśniejszy niż następny najjaśniejszy obiekt nocnego nieba, Wenus . Bez niego każda noc byłaby ciemna, a obserwowanie gwiazd byłoby spektakularne.

ziemia i księżyc z kosmosu
Pixabay

Ale następnego ranka zaczynasz zdawać sobie sprawę, jak ważny jest księżyc dla życia. Ma największy wpływ na pływy na Ziemi .

Życie na Ziemi bez księżyca - przetrwalibyśmy?

Bez niego przypływy i odpływy skurczyłyby się o około 75%. Zagroziłoby to życiu wielu rodzajów krabów, omułków i ślimaków morskich żyjących w strefach pływów oraz zakłóciłoby dietę większych zwierząt, zagrażając tym samym całemu przybrzeżnemu ekosystemowi. W ciągu kilku dziesięcioleci zaczęlibyśmy obserwować masowy spadek liczby ludności na morzu i na lądzie.

Wielka Rafa Koralowa

Każdego listopada, w dniach następujących po pełni, kolonie koralowców na całej rafie - obejmującej obszar większy niż stan Nowy Meksyk - uwalniają miliony jaj i woreczków nasiennych w ciągu kilku minut. Naukowcy są pewni, że pełnia księżyca odgrywa w tym procesie potężną rolę.

wielka rafa koralowa
Pixabay

Na lądzie zwierzęta takie jak te czerwone kraby również używają księżycowych sygnałów do rozmnażania się. Po spędzeniu większości swojego życia w górach miliony dorosłych krabów migrują na brzeg.  W ostatniej fazie księżyca, samice wypuszczają jaja do morza.

Wpływ księżyca na pogodę

Teraz księżyc może nie mieć tak dużego wpływu na rozmnażanie się ludzi. Ale bez tego zmieniłoby się coś innego, na czym nam równie zależy - pogoda. Pływy i prądy pływowe pomagają mieszać zimne wody arktyczne z cieplejszymi w tropikach. To równoważy temperatury i stabilizuje klimat na całym świecie. Bez księżyca prognozy pogody byłyby praktycznie niemożliwe. Średnia różnica między najgorętszymi i najzimniejszymi miejscami na Ziemi może wzrosnąć do skrajności zagrażających życiu.

Nic z tego nie może się równać z największą zmianą, jaka nastąpiłaby w ciągu następnych tysiącleci. Obecnie Ziemia przechyla się wokół własnej osi pod kątem 23,5º, głównie z powodu grawitacji Księżyca. Gdyby księżyc zniknął, oś Ziemi wahałaby się od 10 do 45º.

Niektórzy eksperci szacują, że Jowisz może pomóc w utrzymaniu nachylenia Ziemi przed całkowitym wymknięciem się spod kontroli. Ale nawet dodatkowe 10 stopni nachylenia może siać spustoszenie w klimacie i porach roku.

W przeszłości nachylenie Ziemi zmieniło się o około 1-2º, co zdaniem naukowców mogło spowodować epokę lodowcową. Trudno powiedzieć, co zrobiłoby nachylenie o 10 lub 45 stopni, ale prawdopodobnie nie jest to dobre dla większości form życia na Ziemi.

Klucz życia

Życie na Ziemi bez księżyca byłoby niemożliwe. Eksperci uważają, że mógł również odegrać kluczową rolę w formowaniu się życia ponad 3,5 miliarda lat temu. Okazuje się, że księżyc nie jest tylko latarnią światła na nocnym niebie. Jego istnienie jest kluczowe dla delikatnego aktu równowagi.

WIDEO: Instagram / @ Norazian , Instagram / faulkner_photography

UWAGA OD REDAKCJI: to wideo zostało opublikowane w marcu 2018 r.

Więcej:

  1. Herbata źródłem pozytywnej energii
  2. 3 ćwiczenia oddechowe na lepszy sen i relaks
  3. JOGA - przyjemne z pożytecznym
SJ
Więcej artykułów z kategorii

Dodaj komentarz