24 czerwca 2024, poniedziałek

Zmniejsz ryzyko demencji nawet o 36% - graj na instrumencie!

Error!
No 'inofontresizer_widget' widget registered in this installation.

Wielu z nas ma przeświadczenie, że nie ma sensu uczyć się gry na instrumencie w wieku późniejszym niż kilka, kilkanaście lat. Sami nauczyciele muzyki maja na ten temat podzielone zdania. Przyznają jednak, że na grę stricte hobbystyczną nigdy nie jest za późno i warto się uczyć. Może senior nie zostanie wybitnym wirtuozem, ale muzyka może zapewnić szereg korzyści.

Gra na instrumentach a zdrowie

Najciekawsze badania na ten temat przeprowadzili naukowcy z University of California. Badając 157 par bliźniąt jednojajowych dowiedli, że gra na instrumencie w dorosłym życiu może nawet o 36% zmniejszać ryzyko demencji! Obniża również ryzyko wystąpienia innych zaburzeń poznawczych.

Nie da się też ukryć, że do gry na instrumentach niezbędna jest właściwa koordynacja ruchowa. Oznacza to, że gra seniora staje się nie tylko rozrywką i stycznością z kulturą, ale też treningiem. W wielu przypadkach gra pomaga w zachowaniu właściwej motoryki. Ponadto, muzyka jest balsamem dla duszy – zarówno, gdy jej słuchamy, jak i wtedy, gdy ją tworzymy. Granie może łagodzić stany lękowe i depresyjne, niwelować stres. Instrument wymaga skupienia się na nim, więc granie jest też ćwiczeniem koncentracji. Muzyka stymuluje mózg. Pobudza wyobraźnię, pamięć, a nawet może mieć korzystny wpływ na umiejętność komunikacji werbalnej.

Gra na instrumencie a doznania duchowe

Warto wspomnieć o doznaniach duchowych płynących z gry na instrumencie. Podczas samodzielnego grania na instrumencie, są one intensywniejsze, niż w trakcie biernego słuchania. Nie ma wątpliwości, co do tego, że muzykowanie budzi w człowieku większą otwartość na doznania estetyczne. Najmocniej wyczula na pojedyncze dźwięki. Dodatkowo, daje możliwość uczestnictwa w kulturze wyższej. Przede wszystkim jednak, zwiększa poczucie własnej wartości, bo ucząc się czegoś zupełnie nowego, można być z siebie naprawdę dumnym!

Instrumenty dobre dla seniorów
Najprostsze i dobre dla wszystkich są te podstawowe, nieskomplikowane instrumenty, takie jak trójkąt, dzwonki, tamburyn, bębenek. Mogą na nich grać nawet osoby o dużych ograniczeniach ruchowych. Wymagają podstawowej sprawności rąk i wyczucia rytmu. Dla seniorów o przeciętnej sprawności odpowiednia może być gitara i wiele jej odmian, flet, pianino, fortepian i inne instrumenty klawiszowe. Trzeba jedynie realnie ocenić swoje możliwości fizyczne.

Instrumenty niepolecane seniorom
Wszystkie te instrumenty, które wymagają trzymania z wysoko uniesionymi łokciami nie są polecane seniorom. Chodzi m.in. o skrzypce, altówki, flet poprzeczny. Taka pozycja wymaga siły w ramionach i w przypadku osób starszych będzie ogromnym utrudnieniem, sprzyja bólowi nie tylko rąk, ale i całych pleców. Osoby mające problem ze sprawnością dłoni nie powinny decydować się na grę na pianinie, innych instrumentach klawiszowych ani na instrumentach strunowych.

SJ
Więcej artykułów z kategorii

Dodaj komentarz