24 czerwca 2024, poniedziałek

Zespół Kruchości - nie chodzi w nim tylko o kości

|

Error!
No 'inofontresizer_widget' widget registered in this installation.

Spotkania z geriatrią, reumatologią i rehabilitacją, adresowane do pacjentów, odbywają się co miesiąc w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji - najbliższe 20 grudnia 2018.

W naszym kraju jest około 9 000 000 seniorów, a 1 600 000 z nich jest dotkniętych tym schorzeniem. Zespół kruchości to jeden z największych problemów starzejącego się społeczeństwa. Jest to osłabiony stan organizmu, który jest niezwykle wrażliwy na czynniki stresowe. Rozwija się on w następstwie skumulowanego osłabienia procesów fizjologicznych m. in. hormonów, nerwów i odporności, w ciągu trwania życia.

Dbajmy o zdrowie i relacje społeczne

W zdrowiu chodzi o sfery sprawnościowe, mentalne, psychiczne, duchowe, jak również profilaktykę i kontrolę swojego stanu zdrowia na wielu płaszczyznach.
Zaś przy odnajdywaniu się w społeczeństwie troszczmy się o aspekty rodzinne, socjalne, środowiskowe i ekonomiczne.

Czułość

Okazujmy ją sobie. Jest niezwykle ważna w życiu, a czasem o niej zapominamy pozbawiając się okazji na poprawienie sobie lub innym samopoczucia. Bądźmy czuli dla siebie nawzajem w każdej relacji.

Codzienne nawyki

Często żyjemy z przekonaniem, że teraz to nie będę ćwiczył, zdrowo się odżywiał... Jak będę miał więcej czasu, albo więcej ludzi o podobnych postanowieniach zbiorę się i z ochotą poćwiczę. Niestety czasem jest tak, że nawet w towarzystwie tych motywacji nie możemy zacząć lub podtrzymać naszej aktywności. Dzieję się tak, dlatego że łatwo jest coś robić, ale równie łatwo tego nie robić. Właśnie tutaj wkraczają nawyki. Wyrobienie ich jest czasochłonne. Dopiero, kiedy na przykład: zaraz po wstaniu idziemy się porozciągać nie zastanawiając się nad tym, ani przez chwilkę - opanowaliśmy nawyk. Czy to nie byłoby piękne robić zdrowe i pożyteczne rzeczy automatycznie? Jak powiedziała pani dr n. med. Ewa Kądalska "Twórcza aktywność życiowa" jest tak bardzo potrzebna.
Kluczem zaś do wyrobienia sobie dobrych nawyków jest monitorowanie ich! Czy dziś, zaraz po jakiejś konkretnej czynności, np. wykonałem jaką aktywność fizyczną choćby przez 3 minuty? Czy nie? A może dziś mnie to nie obowiązywało?

Zdrowia życzymy!

SJ
Więcej artykułów z kategorii |

2 comments on “Zespół Kruchości - nie chodzi w nim tylko o kości”

Dodaj komentarz