20 kwietnia 2024, sobota

Zabiegi proktologiczne na wstydliwe problemy

|

Error!
No 'inofontresizer_widget' widget registered in this installation.

proktologia

Proktologia. Zaburzenia wydalania i choroby odbytu to dla większości niezwykle krępujący temat. Dlatego często zwleka się z decyzją o wizycie u proktologa, a problem narasta i zaczyna utrudniać codzienne funkcjonowanie. Warto jednak podkreślić, że metody współczesnej medycyny oferują skuteczne i szybkie zabiegi proktologiczne, które pomogą Ci rozwiązać wstydliwe problemy. Oto najczęstsze zaburzenia proktologiczne i skuteczne metody ich leczenia.

Na czym polega plastyka fałdów skórnych okolic odbytu?

Zbyt luźne fałdy w okolicy odbytu pojawiają się w wyniku takich zaburzeń jak zakrzepica okołoodbytnicza, czy żylaki odbytu. To również częsty problem kobiet, po trudnych porodach naturalnych. U mężczyzn zaś mogą się pojawić w wyniku intensywnego wysiłku połączonego z podnoszeniem dużych ciężarów.

Głównymi objawami są wystające i niedające się schować do środka fałdy skórne, które znacznie utrudniają dbałość o codzienną higienę. Może temu towarzyszyć świąd lub nieprzyjemne pieczenie. Dodatkowo jest ono źródłem nawracających stanów zapalnych w okolicach odbytu, które mogą pogorszyć ogólny stan zdrowia.

Plastyka fałdów skórnych okolic odbytu nie jest zabiegiem trudnym. Polega na chirurgicznym usunięciu nadmiaru skóry i założeniu szwów. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, więc pacjent nie odczuwa bólu i w tym samym dniu może wrócić do domu. Rekonwalescencja trwa około 10 dni i trzeba tym czasie trzymać się zaleceń lekarskich.

Więcej informacji na temat plastyki fałd odbytu znajdziesz na stronie naszej kliniki https://www.dcg.wroclaw.pl/plastyka-faldow-skornych-okolic-odbytu.html.

Choroba hemoroidalna – czyli żylaki odbytu

Hemoroidy to problem, który dotyka nawet 50% osób dorosłych zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Hemoroidy to naczynia żylne, które naturalnie występują w końcowym odcinku przewodu pokarmowego – odbytnicy i odbycie. Żylaki odbytu, czyli choroba hemoroidalna (określana potocznie hemoroidami) pojawia się w wyniku siedzącego trybu życia, złej diety z niską zawartością błonnika oraz małą ilością spożywanych płynów. W efekcie prowadzi to do częstych zaparć, które powodują podrażnienie śluzówki i nadmierne jej rozciągniecie. Ich powstawaniu sprzyjają również częste biegunki, czy ciężkie porody.

Główne objawy występowania hemoroidów to:

  • nieprzyjemne swędzenie w okolicach odbytu;
  • uczucie niepełnego wypróżnienia;
  • ślady krwi po wypróżnieniu.

We wczesnym etapie można zaobserwować wypadanie guzka, który cofa się samoistnie. Jednak z czasem nieleczone hemoroidy mogą prowadzić do intensywnych krwawień podczas wypróżniania, guzki zaś już się nie cofają. W najbardziej zaawansowanym etapie guzki ulegają niedokrwieniu i zakrzepicy, co może prowadzić do poważnych zaburzeń w okolicach odbytu i odbytnicy. Dlatego nie warto czekać z leczeniem hemoroidów i skorzystać z pomocy specjalistów.

Zależnie od stopnia zaawansowania zmian żylaki odbytu można leczyć zachowawczo i farmakologicznie lub za pomocą nowoczesnych zabiegów proktologicznych. Wyróżnia się kilka techniki usuwania hemoroidów:

  • krioterapię,
  • gumkowanie metodą Barrona,
  • skleroterapię,
  • operacje metodą HAL-RAR,
  • operację metodą Longo.

Sposób usunięcia hemoroidów jest dobierany przez specjalistę zależnie od zaawansowania choroby i stanu pacjenta.

Ropień okołoodbytniczy – bolesny problem

Ropień okołoodbytniczy może pojawić się u osób w różnym wieku, zdarza się także u dzieci. Częściej z tym zaburzeniem zmagają się mężczyźni z powodu działania męskich hormonów. Problem ten najczęściej pojawia się około 30 – 40 roku życia. Niestety jest bagatelizowany przez wielu pacjentów, którzy zmagają się z chorobą, nie szukając pomocy, aż z czasem uniemożliwia siedzenie czy leżenie. Ropień okołoodbytniczy pojawia się w wyniku zatkania ujścia gruczołów okołoodbytniczych. Powoduje to wzrost flory bakteryjnej w jelicie, co w efekcie prowadzi do powstania ropnia.

Głównymi objawami pojawienia się ropnia jest ból w okolicy odbytu o różnej intensywności, który się nasila podczas siedzenia, wydalania, czy kaszlu (kiedy dochodzi do napięcia mięśni). Mogą mu również towarzyszyć gorączka, dreszcze i ogólne osłabienie.

Jedyną, ale dość prostą metodą pozbycia się ropnia okołoodbytniczego jest zabieg chirurgiczny. Chirurg nacina ropień, z którego usuwa wydzielinę i dokładnie go oczyszcza. Dzięki temu pacjent wraca do zdrowia w ciągu kilku dni.

Nieleczony ropień może się przekształcić w przetokę okołoodbytniczą, może się ona pojawić również po zabiegu.

Czym jest przetoka okołoodbytnicza i jak się ją leczy?

Przetoka okołoodbytnicza to problem pojawiający się w wyniku zaburzenia w połączeniu pomiędzy skórą a kanałem odbytowym. Powstaje bardzo często u osób, które już wcześniej zmagały się zaburzeniami w okolicy odbytu i odbytnicy, zazwyczaj ropniem odbytu, a także z takimi chorobami jak:

  • nieswoiste zapalenie jelit,
  • wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
  • choroba Leśniwaskiego-Crohna.

Może również dotknąć osoby zmagające się z różnymi chorobami przewlekłymi takimi jak: nowotwory, HIV, czy niektóre choroby weneryczne.

Głównymi objawami pojawienia się przetoki okołoodbytniczej są bóle w okolicy odbytu podczas wypróżniania lub silnego kaszlu, czy pojawiające się wydzieliny o charakterze ropno-śluzowym.

Przetoka usuwana jest chirurgicznie. Zależnie od jej umiejscowienia można zastosować jedną z trzech metod:

  • Fistulotomię – rozcięcie kanału przetoki;
  • Fistulektomię – wycięcie przetoki;
  • Plastykę i klej tkankowy.

Choroby proktologiczne są często bardzo uciążliwe i mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, dlatego nie warto zwlekać z wizytą u specjalisty i skorzystać z prostych metod leczenia.

Artykuł sponsorowany

Dariusz Włosek
Więcej artykułów z kategorii |

Dodaj komentarz