3 października 2024, czwartek

18 czerwca 2021 00:00

Wystawa - „Jutro – kim chcesz być? Michał Jackowski. Rzeźba”

Warka, ul. Pułaskiego 24

Jutro – kim chcesz być? 

Michał Jackowski. Rzeźba 

Młody artysta

W letnie miesiące 2021 roku, kiedy Warka świętuje jubileusz 700-lecia miasta, Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego wyeksponuje wystawę rzeźb młodego, utalentowanego artysty Michała Jackowskiego. Ekspozycja zatytułowana „Jutro – kim chcesz być? Michał Jackowski. Rzeźba” udostępniona będzie w parku, w nowoczesnej sali wystaw czasowych Centrum Edukacyjno-Muzealnego oraz w pałacu. Zaprezentujemy 28 dzieł z marmuru i brązu, niektóre z nich ważą 718 kg, inne 640 kg, ale znajdziemy tu także lekkie i mniejsze formy.

Doborowe towarzystwo

Michał Jackowski dołącza do listy nazwisk wybitnych rzeźbiarzy, których dzieła można było podziwiać w przeszłości w wareckim Muzeum. Prezentowaliśmy m.in. prace Mistrza Andrzeja Pityńskiego – twórcy Pomnika Katyńskiego znajdującego się w New Jersey, Jana Davida II Kuracińskiego czy lidera grupy Emocjonalistów – Lubomira Tomaszewskiego. W winiarskim parku gościliśmy też grupę cenionych rzeźbiarzy warszawskiego okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków, m.in. Zbigniewa Maleszewskiego, Józefa Wilkonia czy Gustawa Zemłę.

Odniesienie do amerykańskiego pop-artu

Michał Jackowski

Prace Michała Jackowskiego wpisują się w obraną od początku działalności Muzeum strategię popularyzacji związków polsko-amerykańskich. Rzeźbiarz, choć tworzy w Polsce i opiera swą sztukę na europejskich tradycjach, to jednak uzupełnia i nadaje specyficzny charakter swoim pracom poprzez widoczne odniesienia do amerykańskiego pop-artu. Aspekty masowości, konsumpcji czy kultury popularnej, prowokują najróżniejsze pytania dotyczące ludzkich zachowań, relacji, sensu i bytu.

„Istota ludzka jest zawsze w centrum moich zainteresowań: wartości, które nas kształtują i relacje, które budujemy z innymi. Eksplorując ludzkie pragnienia i emocje, intryguje mnie wiele pytań dotyczących współczesności. Staram się odpowiadać na nie poprzez rzeźbę, jednocześnie dzień po dniu powoli rzeźbiąc siebie. Moją główną misją artystyczną jest wzbudzenie refleksji u tych, którzy angażują się w moją pracę. Mam nadzieję, że poprzez sztukę dotknę podstawowych uczuć i pobudzę do refleksji” – tak o swoich pracach mówi Michał Jackowski.

Kim chcesz być?

Twórczość Jackowskiego wywodzi się z pytań, a osadza na ludzkiej naturze, pragnieniach, emocjach i współistnieniu. Artysta stawia znak zapytania każdemu z nas – kim chcesz być? Jakie wartości są dla Ciebie ważne? Jego sztuka, tak mocno oparta o antyk, tradycję klasycznej Grecji i Rzymu, doskonale odnajduje się we współczesnym świecie, a nawet podejmuje dialog z kulturą pop-artu, powstałą w Stanach Zjednoczonych. 

Każda praca Michała Jackowskiego opowiada o człowieku, ale także o jego skomplikowanej naturze, sztuce, jej trendach, znaczeniach i uniwersalnym języku. Bardzo dobre warsztatowo dzieła rzeźbiarskie, dobór materiałów, dopracowana warstwa znaczeniowa i techniczna, wpisują jego prace w krąg wybitnych polskich rzeźbiarzy młodego pokolenia. 

Michał Jackowski

Utytułowany młody zdolny artysta

Michał Jackowski – wykształcony w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, mieszka i pracuje w Białymstoku. Za swoją twórczość był już wielokrotnie nagradzany, m.in. na Międzynarodowym Biennale Sztuki we Florencji – dwie nagrody za cykl prac pt. „Antique Games” (2017); dwie nagrody podczas Artrooms Roma w Rzymie (2019). W 2020 roku otrzymał Nagrodę Artystyczną Prezydenta Miasta Białegostoku za całokształt twórczości. Jego prace prezentowane są na świecie, m.in. współpracuje na stałe z włoską Galerią Cris Contini Contemporary, która promuje jego twórczość w Anglii, Włoszech, Francji, Niemczech i Szwajcarii. Ponadto reprezentowany jest przez warszawską Artutito-Exquisite Art Gallery. 

Wystawa rzeźb Michała Jackowskiego trafia do Warki, w roku obchodów 700-lecia miasta. Okrągła rocznica, jak kamień milowy, staje się punktem odniesienia do długiej i bogatej historii jednego z najstarszych miast na Mazowszu. To także spojrzenie w przyszłość. 

W ten jubileuszowy czas, prace Michała Jackowskiego stają przed nami z pięknym pytaniem o perspektywy, niełatwe wybory, te osobiste i społeczne. Niech każdy odkryje w tych dziełach coś dla siebie. 

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce

 

Wystawę dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. 

Będzie czynna od 18 czerwca do 31 sierpnia 2021 r.