15 czerwca 2024, sobota

W SANATORIUM RÓWNICA NIE TYLKO O MIŁOŚCI

Error!
No 'inofontresizer_widget' widget registered in this installation.

Dla wielu miłość zajmuje wysokie miejsce na drabinie życiowych priorytetów, jednak dla każdego na jej szczycie niewątpliwie znajduje się zdrowie. Właśnie z powodu miłości od pewnego czasu w mediach jest głośno o Sanatorium Równica, należącym do największego w Polsce kompleksu uzdrowiskowego, zlokalizowanego w Ustroniu. Jednak warto pamiętać, że odwiedzający to miejsce natrafią, przede wszystkim, na cenne pokłady… czynników wpływających korzystnie na zdrowie, ponieważ Sanatorium stanowi ich doskonałe źródło (a ponadto borowiny i solanki).

Solanka + borowina = balneoterapia

Na terenie Uzdrowiska Ustroń znajdują się bogate złoża borowiny i solanki, surowców naturalnych mających pozytywny wpływ na zdrowie. Borowina i solanka wspomagają leczenie stanów zapalnych, schorzeń mięśni, kości i stawów, a nawet chorób kobiecych. Co więcej, po zabiegu borowinowym, np. kąpieli czy okładach, skóra jest gładka jak aksamit. Zabiegi z użyciem borowiny i solanki powodują regenerację naskórka i uszkodzonych tkanek, a także zwiększenie ukrwienia skóry. Na tych naturalnych surowcach bazuje uzdrowiskowa balneoterapia w Ustroniu – to rodzaj fizjoterapii, która zalecana jest osobom cierpiącym na choroby stawów, reumatyzm, bóle kręgosłupa, nerwobóle i dolegliwości skórne.

Specjalistyczne rehabilitacje

Pierwszym oddziałem, który otwarto w Sanatorium Równica, był oddział kardiologiczny. Kluczowe zabiegi uzdrowiskowe wykonywane są właśnie w ramach rehabilitacji kardiologicznej, która przeznaczona jest dla osób obciążonych schorzeniami układu krążenia lub dla tych, u których zostały one już rozpoznane (po zawale serca, po wszczepieniu pomostów aortalno-wieńcowych, po wymianie i plastyce zastawki, z nadciśnieniem tętniczym, z niewydolnością krążenia, z zaburzeniami rytmu serca) – głównie w tej odmianie rehabilitacji specjalizuje się Uzdrowisko Ustroń; zabiegi, którym poddawani są kuracjusze, wykonywane są według standardów wypracowanych przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Rehabilitację zawsze poprzedza ocena stanu zdrowia pacjenta, dlatego pobyt w Uzdrowisku rozpoczyna się wizytą u lekarza, konieczna jest także konsultacja z kardiologiem, a następnie wykonywane są niezbędne badania diagnostyczne. Na podstawie oceny stanu zdrowia dopasowuje się zestaw zabiegów oraz ćwiczeń, które pomagają wrócić do formy i zdrowia.

Program rehabilitacji kardiologicznej to jeden z pięciu programów kuracyjnych opracowanych z uwzględnieniem najczęściej występujących problemów zdrowotnych. W ustrońskim uzdrowisku można skorzystać również z rehabilitacji neurologicznej – dla osób, które zmagają się z dysfunkcją układu nerwowego; ortopedycznej – dla osób ze schorzeniami i zwyrodnieniami narządu ruchu, także dla tych po operacjach i urazach; onkologicznej – programu stworzonego z myślą o kobietach, które przeszły leczenie raka piersi czy raka któregoś z narządów rodnych (celem tej rehabilitacji jest wsparcie w powrocie do zdrowia oraz przywrócenie sprawności psychofizycznej); wreszcie z rehabilitacji pulmonologicznej – programu dla osób zmagających się z nowotworami płuc, mukowiscydozą, astmą czy obturacyjną chorobą płuc.

Potencjał kadry medycznej

W Uzdrowisku Ustroń pracuje aż 60 lekarzy różnych specjalności – to ogromny potencjał, który poprzez poradnie specjalistyczne mogą wykorzystać mieszkańcy z całego Śląska Cieszyńskiego i nie tylko. Poradnia kardiologiczna znajduje się w Sanatorium Równica i w każdy wtorek przyjmuje pacjentów również spoza Uzdrowiska. Lekarz specjalista pomaga osobom po zawałach, zabiegach kardiochirurgicznych oraz pacjentom cierpiącym na niewydolność serca; wizyta w tym miejscu polecana jest również osobom uprawiającym amatorsko lub zawodowo sport. Poradnia neurologiczna służy pacjentom z chorobami układu nerwowego; w ramach wizyty wykonywane są także badania ultrasonograficzne tętnic szyjnych i kręgowych. Z kolei pracownia densytometrii to miejsce, gdzie można zapobiec osteoporozie, uznawanej za chorobę społeczną i cywilizacyjną. Za pomocą najnowszego aparatu Lunar Prodigi Primo wykonywane są badania oceniające gęstość mineralną kości; na podstawie otrzymanych wyników lekarz szacuje ryzyko złamania kości w perspektywie najbliższych 10 lat. Opcja morfometrii służy do określenia miejsca i rodzaju złamania danego kręgu. Warto dodać, że badania są w pełni bezbolesne, trwają zaledwie kilka minut i nie wymagają specjalnych przygotowań ze strony badanego. Całkiem niedawno w Uzdrowisku powstała poradnia uroginekologiczna – to tutaj można uporać się z kłopotliwym problemem nietrzymania moczu; indywidualna praca fizjoterapeuty z pacjentem oraz głęboka stymulacja elektromagnetyczna na fotelu Salus Pro Uro dają niesamowite efekty. Przy ul. Sanatoryjnej 7 znajduje się także poradnia diabetologiczna oraz poradnia leczenia bólu, która zajmuje się leczeniem najczęstszych zespołów bólowych w obrębie narządu ruchu.

Od zdrowia do miłości

Wracając do tematu miłości, warto nadmienić, że w Sanatorium Równica mieszczą się także: dobrze zaopatrzona biblioteka (również w powieści sentymentalne i romanse) oraz Cafe Kuracjusz – kawiarnia, w której za dnia można napić się kawy, a bliżej zachodu słońca wziąć udział w wieczorku tanecznym. Dobra lektura i równie dobre towarzystwo, które pozytywnie wspierają ogólne samopoczucie, mają bez wątpienia korzystny wpływ na zdrowie. 

http://www.klinikiserca.pl/ www.ahop.pl

SJ
Więcej artykułów z kategorii

Dodaj komentarz