25 kwietnia 2024, czwartek

UMYSŁ W WIEKU 60+ : Ćwiczenia SUDOKU

Error!
No 'inofontresizer_widget' widget registered in this installation.

Jednym ze sposobów dbania o umysł i stałe zapewnianie mu wyzwań jest sudoku. Choć wiele osób 60+ miało styczność z tą japońską łamigłówką, to ciągle niewiele ćwiczy w ten sposób umysł. 

Nasz mózg lubi nowości i, podobnie jak ciało, powinien się „spocić”, aby funkcjonować optymalnie. 

Co to jest sudoku?

Sudoku to rodzaj łamigłówki logicznej złożonej z planszy o bokach 9×9 pól. Naszym celem jest takie uzupełnienie dostępnych 81 pól, aby w każdym rzędzie, kolumnie i w każdym z zaznaczonych kwadratów 3×3 umieścić po jednej cyfrze od 1 do 9. Sudoku jest współcześnie jedną z najbardziej popularnych gier logicznych, zyskała popularność nieco ponad dekadę temu, ale jej współczesna wersja pojawiła się po raz pierwszy w Japonii już w latach 80 XX wieku.

fot. https://psychologdlaseniora.pl

Jak uzupełnić sudoku?

Rozwiązanie łamigłówki, czy też wypełnienie sudoku, polega na szukaniu liczb „pewniaków”. „Pewniak” to cyfra, która wstawiona tylko w jedno pole w rzędzie, kolumnie lub kwadracie, nie będzie pasowała w żadnym innym polu. Naszym zadaniem jest więc dostrzeganie takich zależności między cyframi, które pozwolą nam wytropić „pewniaki” i krok po kroku uzupełniać planszę. Najlepiej jest zaczynać w miejscach, gdzie mamy więcej cyfr na początku gry. Zwiększamy w ten sposób szanse na znalezienie „pewniaków”.

Jak znaleźć “pewniaka”

Na wyżej przedstawionym diagramie kolorem czerwonym zaznaczono jedyne miejsce, gdzie można wpisać cyfrę 5. W obu innych górnych kwadratach cyfra 5 już się znajduje. “Piątki” brakuje jedynie w kwadracie górnym po prawej stronie. Zauważmy, że cyfra 5 w pierwszym i drugim wierszu 1 i 2 kolumny, determinuje obecność 5-ki w trzeciej kolumnie tylko w trzecim wierszu.

"Są tam dwa puste pola. Jednak obecność cyfry 5 w dziewiątej kolumnie sprawia, że naszym “pewniakiem” jest miejsce w trzecim wersie i siódmej kolumnie. Analogicznie analizując sytuację w środkowym kwadracie po lewej stronie, dojdziecie do wniosku, że zielony krzyżyk to jedyne miejsce, gdzie możecie wstawić cyfrę 3 – jest ona wpisana zarówno w czwarty jak i piąty wers".

Cytat. Jan Łącki. JAK ĆWICZYĆ UMYSŁ W WIEKU 60+ #2: SUDOKU

Ostatnie dwa wolne pola to te w drugiej i trzeciej kolumnie. Po bliższemu przyjrzeniu się planszy z pewnością zauważycie, że cyfra 3 jest już wpisana w drugą kolumnę. A zatem trzecia kolumna, szósty wers to nasz “pewniak”. Spróbujcie sami dojść do tego, jaką cyfrę można wpisać w miejsce niebieskiego krzyżyka.

Pamiętaj, że nieprawidłowy ruch jest wtedy gdy:

  • w jednym wierszu znajduje się więcej niż jedna z tych samych liczb od 1 do 9
  • w jednej kolumnie znajduje się więcej niż jedna z tych samych liczb od 1 do 9
  • w jednej siatce 3x3 znajduje się więcej niż jedna z tych samych liczb od 1 do 9


Jeżeli masz jednak problem z uzupełnieniem sudoku, spróbuj jeszcze raz spokojnie i do skutku, aż się uda. Jeżeli jednak nie możesz tego dokończyć zapytaj znajomych, przyjaciół czy mogą w tym pomóc.

Gdzie kupić sudoku?

Plansze z sudoku bez problemu znajdziesz w wielu wydawnictwach prasowych, są oferowane też w pozycjach wydawniczych z łamigłówkami. Za niewielką kwotę kilku złotych można nabyć wydanie z zawartością nawet 500 plansz. Większość punktów dystrybucji prasy ma w ofercie pozycje dla miłośników sudoku.

Dla osób korzystających z komputera i internetu, najmniejszym problemem będzie znalezienie sudoku online np. tutaj www.sudoku.com/pl, lub plansz do wydrukowania i wypełnienia tradycyjnie.

SJ
Więcej artykułów z kategorii

Dodaj komentarz