29 lutego 2024, czwartek

Tłusty czwartek 2020

|

Error!
No 'inofontresizer_widget' widget registered in this installation.

Skąd się wziął tłusty czwartek? Co to w ogóle za święto? Co zrobić, by „spalić” jednego pączka? Zapraszamy na pączkowe i tłustoczwartkowe ciekawostki!

Polacy uwielbiają słodycze – co czwarty Polak (24 proc.) sięga po słodkości codziennie, w tym 3 proc. nawet kilka razy dziennie (CBOS).  Statystycznie każdy Polak w tłusty czwartek zjada 2,5 pączka. Ale są tacy, którzy zjadają dużo, dużo więcej. Nie dziwą nas zatem kolejki po pączki w dobrych cukierniach. Czasami trzeba odstać swoje, zanim skosztuje się tego słodkiego przysmaku.

Pączki tłusty czwartek 2020
 ᴠɪᴋᴛᴏʀ ꜰᴏʀɢᴀcs 

Tłusty czwartek - ciekawostka

Tłusty czwartek to w tradycji chrześcijańskiej ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Czy wiecie, że w Małopolsce w bardzo specyficzny sposób obchodzono tłusty czwartek?

Tłusty czwartek pączki
pixabay.com

Nazywany on był wówczas combrowym czwartkiem. Według legendy, nazwa pochodzi od nazwiska żyjącego w XVII wieku krakowskiego burmistrza Combra, złego i surowego dla kobiet mających swoje kramy na krakowskim rynku. Mówiono: „Pan Bóg wysoko, a król daleko, któż nas zasłoni przed Combrem”. Umarł on podobno w tłusty czwartek. W każdą rocznicę jego śmierci przekupki na targu urządzały więc huczną zabawę i tańce. Podczas zabawy zaczepiały przechodzących tamtędy mężczyzn, których zmuszały do tańca lub do oddawania wierzchniej odzieży w zamian za krzywdy, jakie wyrządził Combr. Comber w Krakowie był urządzany aż do 1846 roku, gdy władze austriackie zabroniły jego obchodów.

Tłusty Czwartek 2020 - kiedy jest święto pączków ?

Kiedy wypada Tłusty Czwartek, szczególnie interesują wiele osób. Nic dziwnego, w końcu dzień, w którym przypada święto pączków i faworków, jest od dawna wyczekiwany. Data Tłustego Czwartku nie jest stała i rokrocznie może wypadać w różnych terminach, ale zawsze pomiędzy 29 stycznia a 4 marca.

Tłusty czwartek - Jak spalić pączka?

Wystarczy zrobić 10 tys. kroków dziennie, aby spalić 400-500 kalorii. Jednego pączka spalimy jeżdżąc przez 40 min. na rowerze, podczas 30 min. biegu lub 30 min. intensywnego tańca. Dla porównania, taką samą ilość kalorii nasz organizm spala podczas 5 godzin snu lub 4 godzin oglądania telewizji – wyjaśnia trener personalny.

Tłusty czwartek - idealny pączek

Stanisław Śmierciak

Po czym poznać dobrego pączka? Idealny pączek jest puszysty i jednocześnie lekko zapadnięty. Jasna obwódka dookoła ma świadczyć o tym, że ciasto smażone było na świeżym tłuszczu. Rozglądajcie się więc tylko za takimi pączkami.

Pączki na świecie

A jak wyglądają pączki na świecie? Włosi mają aż dwa rodzaje pączków. Jedne przypominają nasze ptysie (zeppole), natomiast bomboloni  to toskański przysmak, który zbliżony jest do pączków berlińskich. Różni go to, że ciasto drożdżowe jest nadziewane od góry (a nie od boku) i jego odrobina znajduje się na wierzchu pączka. 

Stanisław Romek

Charakterystyczne są też pączki hiszpańskie. Są dostępne w wielu cukierniach w naszym kraju. Bardzo słodkie, przybierające formę „gniazda”, zrobione z ciasta parzonego.
W Turcji zajadają się niewielkimi okrągłymi kuleczki z miodem lub cukrowym syropem. Podobne pączki  - loukoumades- są podawane w Grecji. 

Obecnie w Tłusty Czwartek je się zwyczajowo zarówno pączki, jak i faworki. Wedle tradycji, w tym dniu dozwolone jest objadanie się.

Zatem my Wam życzymy wszystkiego smacznego, ale z umiarem! 🙂

SJ
Więcej artykułów z kategorii |

Dodaj komentarz