24 czerwca 2024, poniedziałek

Test na prawdziwy wiek Twojego kręgosłupa. Zrobisz go sam w domu!

|

Error!
No 'inofontresizer_widget' widget registered in this installation.

Zdrowie to skarb, który jest nam dany tylko raz w życiu. Im wcześniej zaczniesz o nie dbać, tym szczęśliwsze, dłuższe i bardziej aktywne życie możesz prowadzić. Styl życia i nasze złe nawyki mają ogromny wpływ na naszą gibkość. Jest sposób, aby przekonać się, ile lat ma Twój kręgosłup. Wystarczy, że zrobisz tzw. test Thomayera, który na podstawie elastyczności kręgosłupa oceni jego wiek.

Photo by Ekta Agarwal 

Co to jest test Thomayera?

Jest również nazywany testem „palce podłoga” i służy m.in. do oceny rozciągliwości mięśni grupy kulszowo-goleniowej. Polega on na tym, że pacjent staje w pozycji wyprostowanej i wykonuje skłon ze opuszczonymi rękami, a fizjoterapeuta mierzy odległość najdalej wysuniętego palca ręki od podłoża.

Czy test palce podłoga jest dokładny?

Test Thomayera jest testem dość ogólnym, ale doświadczony fizjoterapeuta na jego podstawie uzyska wiele informacji o pacjencie. Dzięki temu będzie też wiedział jakie inne, bardziej szczegółowe badania wykonać, aby potwierdzić bądź wykluczyć podejrzewane schorzenie.

Na podstawie wyniku testu i obserwacji pacjenta (jego odczuć: ciągnięcia, bólu itd. oraz płynności wykonania skłonu) jest w stanie wywnioskować, gdzie może występować np. zablokowanie segmentu kręgosłupa czy ograniczenie ruchomości w jednym ze stawów biodrowych.

Co ocenia test Thomayera?

Skłon w przód wymusza pracę wielu stawów i mięśni. Podczas wykonywania tego ruchu zaangażowany jest cały kręgosłup, kończyny górne i dolne. W związku z tym, test palce podłoga może posłużyć do oceny rozciągliwości i elastyczności mięśni oraz mobilności stawów.

1. Rozciągliwość mięśni grupy kulszowo-goleniowej:
– mięśnie dwugłowe uda,
– półścięgniste,
– półbłoniaste.

2. Mobilność stawów:
– międzykręgowych,
– biodrowych,
– ramienno-łopatkowych.

3. Elastyczność mięśni:
– prostowników i mięśni krótkich kręgosłupa,
– grupy kulszowo-goleniowej,
– podudzia.

Test Thomayera – wykonanie

Osoba badana musi stanąć w pozycji wyprostowanej i złączyć kończyny dolne. Następnie powinna wykonać (w miarę możliwości) płynny skłon w przód ze swobodnie opuszczonymi kończynami górnymi. Palce dłoni muszą być wyprostowane.

Następnie fizjoterapeuta wykonuje pomiar odległości od najdalej wysuniętego końca palca ręki pacjenta do powierzchni podłogi. Na końcu, ocenia ten wynik i obserwacje badanego podczas testu.

Domowy sposób oceny wieku kręgosłupa

Nie musisz od razu iść do specjalisty, aby dowiedzieć się, ile lat ma Twój kręgosłup. Podobny test możesz wykonać sam w domu.

Zacznij od lekkiej rozgrzewki. Następnie pochyl się, próbując dosięgnąć rękami do podłogi. Trzymaj nogi i plecy prosto.

Ile lat ma Twój kręgosłup? – wyniki testu „domowego”

20 – 25 lat

Jeśli możesz swobodnie położyć dłonie na podłodze przy wyprostowanych nogach, a Twoje mięśnie są zrelaksowane.

25 – 38 lat

Gdy dotykasz podłogi opuszkami palców przy lekkim ugięciu kolan, ale ta pozycja sprawia Ci dyskomfort.

38 – 50 lat

Jeśli możesz dotknąć jedynie grzbietu stopy. Kolana są ugięte, a mięśnie napięte. Ogólnie rzecz biorąc, masz ochotę jak najszybciej się wyprostować.

Więcej niż 50 lat

Jeśli nie możesz dotknąć swoich stóp, a próba pochylenia się bardziej, powoduje ugięcie kolan. Czujesz się niekomfortowo w tej pozycji.

Jak zwiększyć elastyczność swojego kręgosłupa?

Jeśli nie jesteś zadowolony ze swojego wyniku, nie panikuj! Rób 30 skłonów dziennie, a za miesiąc Twój wynik (i humor) na pewno się poprawi, ponieważ wzmocnisz swoje więzadła i ścięgna.

Według tybetańskich mnichów, wiek ciała człowieka i jego gibkość zależy od stanu jego wątroby. To kolejny powód, aby zacząć się ruszać. Zmień siedzący tryb życia, ponieważ wpływa on negatywnie nie tylko na mięśnie, ale i na narządy wewnętrzne.

Zrób test Thomayera i podziel się swoim wynikiem w komentarzu. Porównamy swoje wyniki ?

Żródło: https://zdroweplecy.net/

SJ
Więcej artykułów z kategorii |

Dodaj komentarz