24 lipca 2024, środa

Światowy Dzień Nerek

| |

Error!
No 'inofontresizer_widget' widget registered in this installation.

12 marca obchodzony jest Światowy Dzień Nerek. Głównym celem Światowego Dnia Nerek 2020 roku jest podniesienie świadomości społecznej szczególnie wśród osób, które są narażone na choroby nerek.

 

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych
 
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych

Na przewleką chorobę nerek w Polsce choruje ok. 4 mln osób. To drugie, po nadciśnieniu tętniczym, schorzenie przewlekłe, na które cierpią Polacy.

Zapadalność na przewleką chorobę nerek (PChN) może dotyczyć wszystkich, bez względu na wiek. I niestety pojawia się podstępnie – 90 proc. pacjentów nie wie, że choruje na PChN!

 

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych
 
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych

Jak dbać o nerki?

Przede wszystkim trzeba odpowiednio nawadniać organizm. Nawadniać to znaczy pić wodę. Czysta wodę, tzn. – ok. 1,5-2 litrów dziennie, małymi łyczkami, przez cały dzień. Latem, w czasie upałów – nawet do 3 litrów. Woda poprawia pracę nerek - nerka-filtr pracuje wówczas lepiej. Ciało człowiek w 70 proc. składa się z wody, więc jej picie rozrzedza odpowiednio krew, pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, koncentrację, poprawia kondycje skóry, włosów i paznokci.

Do tego odpowiednia dieta i rezygnację z nadmiaru soli – dzienne spożycie nie powinno przekraczać 5 g, a to… 1 płaska łyżeczka. Należy pamiętać, że sól jest obecna w większości produktów przetworzonych. Zamiast nich w diecie powinno znaleźć się dużo świeżych owoców i warzyw. Oczyszczaniu nerek sprzyja szczególnie spożywanie arbuza, jabłek, owoców jagodowych, pietruszki, pestek dyni czy picie soku z cytryny.

Źródło: SPSK2 Szczecin

Dariusz Włosek
Więcej artykułów z kategorii | |

Dodaj komentarz