Dobra kondycja fizyczna uzyskana dzięki systematycznej aktywności procentuje dobrą formą kobiet do późnej starości.
Ćwiczenia fizyczne zmniejszają ryzyko cukrzycy, chorób serca i różnych nowotworów, a przede wszystkim zapobiegają osteoporozie.
Dobra kondycja fizyczna uzyskana poprzez systematyczny trening wzmacnia także siłę wewnętrzną, umiejętność radzenia sobie ze stresem, świadomość swojej osobowości i pozytywną percepcję własną.
Przeciążenia stawów są zmorą kobiet otyłych, które w wyniku nadwagi narażone są na bóle kręgosłupa oraz stawów barkowych i kolanowych. Okazuje się jednak, że kobiety szczupłe, o jasnej karnacji, są bardziej niż inne zagrożone ryzykiem osteoporozy.
Po 40-tym roku życia tracimy jedną szóstą kilograma mięśni. Masa naszych kości również spada. Starsze kobiety , u których już zaczęła się zmniejszać gęstość kości mogą dzięki ćwiczeniom z obciążeniem odzyskać w pewnym stopniu zarówno utracone mięśnie, jak i gęstość kości. Ćwiczenia poprawiające równowagę pomogą uniknąć niebezpiecznych dla zdrowia upadków.
Kobiety powinny skupić się na wzmacnianiu kości miednicy, które mogą pękać z upływem lat z powodu osteoporozy. Kompleksowy program treningu siłowego rozpisany przez eksperta zdecydowanie lepiej wpłynie na miednice niż spacer. Oczywiście należy podkreślić, że popołudniowe przechadzki sprawdzają się w przypadku poprawy gęstości kości kręgosłupa i powinno się je na stałe wpisać do planu dnia.
Silne kobiety pozostają młode, a te które ćwiczą regularnie mogą nawet "cofnąć czas".
Ćwiczenia z obciążeniem w bezpieczny i skuteczny sposób poprawiają wytrzymałość i siłę mięśni. Skoncentrowane są na partiach ciała najbardziej narażonych na osteoporozę.