21 maja 2024, wtorek

PRZYKAZANIA 104-LETNIEGO MĘDRCA NA DŁUGIE I RADOSNE ŻYCIE

Error!
No 'inofontresizer_widget' widget registered in this installation.

Przykazania 104-letniego mędrca Andrieja Worona na długie i radosne życie to nieocenione źródło mądrości i wiedzy dla tych, którzy chcą żyć długo i zdrowo. Za każdą z tych myśli stoją osobiste doświadczenia mędrca oraz umiejętność odkrywania w życiu tego, co najistotniejsze. A oto i zbiór tych mądrości.

fot. PoloX Hernandez

1) Naucz się widzieć wszystko wokół siebie i cieszyć się wszystkim – trawą, drzewami, ptakami, zwierzętami, ziemią, niebem. Spójrz na nie życzliwymi oczami i uważnym sercem – a odkryjesz taką wiedzę, której nie znajdziesz w książkach. Zobaczysz w nich siebie – oswojonego i odnowionego.

2) Miej w zwyczaju co najmniej kilka minut postać boso na ziemi. Dawaj ciału ziemię, dopóki sama go nie wezwie.

3) Szukaj możliwości spędzania czasu nad wodą. Ona złagodzi zmęczenie i oczyści myśli.

4) Pij czystą wodę, kiedy tylko można, nie czekając na pragnienie. To jest pierwsze lekarstwo. Szukaj źródła. Nie pij słodkiej i słonej (mineralnej) wody butelkowanej. Pierwsza zje twoją wątrobę, a druga zniszczy naczynia krwionośne.

5) Codziennie na twoim stole powinny być warzywa. Pożywne są te, które dojrzewały na słońcu. Nie ma lepszego jedzenia z ziemi niż buraki. Następnie są to – fasola, dynia, jagody, marchew, pomidory, papryka, szpinak, sałata, jabłka, winorośl, śliwki.

6) Mięso, jeśli chcesz, możesz jeść. Ale rzadko. Nie jedz wieprzowiny, bo ona niejednego człowieka wysłała na tamten świat. Ale cienki plaster słoniny wyjdzie na zdrowie. Ale nie wędź jej. Po co używać smoły…

7) Złe jedzenie – kiełbasa, pieczone kartofle, ciasteczka, słodycze, konserwy, marynaty. Moje jedzenie – to zboża, fasola, warzywa. Drapieżnik, najadłszy się mięsa – ledwo łazi, jest leniwy. A koń od owsa cały dzień wóz ciągnie. Szarańcza żywi się trawą, od której otrzymuje siły, by latać.

8) Lepiej po garstce, ale często. Aby jeść mniej, piję dużo wody i kompotów, jem surowe jedzenie i warzywa. Od czwartku wieczorem do piątku wieczorem niczego nie jem, tylko piję wodę.

9) Post jest największą łaską. Nic tak nie wzmacnia i nie odmładza jak post. Kości stają się lekkie jak u ptaka. A serce wesołe jak u młodzieńca. Z każdym dużym postem młodnieję o kilka lat.

10) Słońce wschodzi i zachodzi – dla ciebie. Praca dobrze wychodzi po wschodzie słońca. Przyzwyczaisz się do tego i będziesz mocny ciałem oraz zdrowy duchem. A mózg lepiej odpoczywa i jaśnieje w wieczornym śnie. Tak robią zakonnicy i żołnierze. I mają siłę służyć.

11) Dobrze jest w ciągu dnia zrobić sobie półgodzinną drzemkę, aby krew odświeżyła głowę i twarz. Niedobrze jest spać po jedzeniu, ponieważ wtedy krew staje gęsta i tłuszcz osadza się na naczyniach.

12) Mniej siedź, ale śpij więcej.

13) Staraj się mniej okrywać. Naucz się spać w chłodnym pomieszczeniu. Wystarczy, aby nogi i ręce były ciepłe, ale głowa powinna zostać chłodna. Ciało wysycha i starzeje się od ciepła. Kiedyś poznałem starego Chińczyka, który zawsze nosił bawełniane ubrania, ale w chacie prawie nigdy nie palił.

14) Słabe, zmarznięte ciało wzmacniaj ziołami. Garstkę ziół, jagód, liści, gałązek porzeczki, maliny, poziomki, truskawki zaparzaj wrzątkiem i pij cały dzień. Zimą przyniesie to dużo pożytku.

15) Nie zapomnij o orzechach. Orzech jest jak nasz mózg, daje mu moc. Dobrze jest codziennie użyć łyżeczki oleju arachidowego.

16) Dla ludzi bądź uprzejmy i uważny. Od każdego z nich, nawet pustego, możesz się czegoś nauczyć. Nie rób sobie z ludzi ani wrogów, ani przyjaciół, a potem nie będziesz miał z nimi żadnych kłopotów.

17) To, co jest ci przeznaczone, zostanie ci dane. Po prostu naucz się pokornie czekać. Nie szukaj na siłę tego, czego nie powinieneś mieć. Niech dusza będzie lekka.

fot. Christelle Hayek 

18) Nie wierz w uprzedzenia, astrologów, nie uciekaj się do wróżb. Utrzymuj duszę i serce w czystości.

19) Kiedy na duszy jest ci źle, musisz więcej chodzić. Spaceruj najlepiej polem, lasem, nad wodą. Woda poniesie twój smutek. Ale pamiętaj: najlepszym lekarstwem dla ciała i duszy jest post, modlitwa i praca fizyczna.

20) Więcej się ruszaj. Kamień, który toczy się, nie rośnie. Kłopoty utrzymują nas na ziemi. Nie odwracaj się od nich, ale nie pozwól im dominować. Nigdy nie bój się rozpocząć nauki czegoś nowego – sam się odnowisz.

21) Nigdy nie byłem w uzdrowisku, nie przeleżałem ani jednej niedzieli. Mój odpoczynek to zmiana zajęć. Nerwy odpoczywają, gdy pracują ręce. Ciało nabiera sił, kiedy pracuje głowa.

22) Nie proś o mało. Proś o dużo. Otrzymasz i tak mniej.

23) Nie bądź chytry na wszelkie wygody, staraj się, aby samemu być pożytecznym. Winorośl, która nie rodzi, szybko usycha.

24) Nie bądź szydercą, nie drwij, ale bądź wesoły.

25) Nie przejadaj się! Głodne zwierzę jest bardziej przebiegłe i zwinniejsze od sytego. Z garścią daktyli i kubkiem wina rzymscy legioniści przechodzili w pełnym ekwipunku 20 kilometrów, wbijali się w nieprzyjacielskie szeregi i walczyli pół dnia bez wytchnienia. A od przesytu i zepsucia patrycjuszy upadło imperium rzymskie.

26) Po obiedzie spaceruję pół godziny po ogrodzie.

27) Kiedy przyjmujesz pożywienie, nie popijaj go. Nie pij też ani zaraz przed, ani po jedzeniu.

28) Żeby nie chodzić z dzieckiem do szpitali i aptek, przekaż go w ręce Matki Natury. Od najmłodszych lat naucz je chodzić boso. To jest najsilniejsze hartowanie. Spaliło się dziecko na słońcu – wyjdzie na dobre, ukąsiła je osa lub mrówka – też dobrze, oparzyło się pokrzywą, wykąpało w chłodnej wodzie, podrapało się kolcami, zjadło coś opadłego w sadzie – to znaczy uodporniło się na choroby, wzmocniło ciało, jest silniejsze duchem.

29) Krojąc warzywa nożem, częściowo odbieramy im ich ziemską moc. Lepiej jest je jeść i gotować w całości. Cebula da dwa razy większy pożytek, jeśli zostanie zmiażdżona przez ręce lub drewnianą deskę.

30) Niekoniecznie powinniśmy pić herbatę kupioną w sklepie. Lepiej zaparzyć młode gałązki gruszy. Taka herbata jest bardzo aromatyczna i lecznicza. Usuwa sól i nadmiar wody, łagodzi ból i stany zapalne stawów. A kawa, słodkie napoje i piwo niszczą serce.

31) Jeśli jesteś zmęczony i czujesz się słabo, po prostu pozwól organizmowi odpocząć. Zjedz też mnie i prościej. Wystarczy zjeść jedną potrawę w ciągu dnia.

fot. Huyen Nguyen 

32) Czy chcesz pozostać młody i żyć długo? Raz w tygodniu urządź sobie dzień z jabłkami i orzechami. Rano przygotuj 8 jabłek i 8 orzechów.Średnio co 2 godziny zjedz jedno jabłko i jednego orzecha, tak aby żołądek był cały czas zajęty.

33) Kiedy czujesz, że ciało szybko się męczy, że jesteś zdenerwowany, że drażni cię praca i jak to mówią – wszystko leci ci z rąk – musisz jeść marchewkę dwa lub trzy razy dziennie. Tak szybko odzyskasz siły.

34) Przygotowuję tylko gorące posiłki na 1-2 razy. Pożywienie powinno być świeże.

35) Aby uniknąć przeziębienia, nie myjcie się gorącą wodą, jedzcie każdego dnia orzechy i czosnek, chodźcie boso po rozsypanej na podłodze kukurydzy i dużo śpijcie.

36) Kiedy przychodzi sezon na jagody, możecie odmówić sobie każdego jedzenia, tylko nie w jagód. Codziennie zjadajcie ich przynajmniej filiżankę. Jeżeli gwiazdy są oczami nieba, to jagody są oczami ziemi. Nie ma wśród nich lepszych i gorszych. Każde nasycą was siłą i zdrowiem – począwszy od czereśni do arbuza.

37) Pielęgnuj w sobie wewnętrzne poczucie radości i uroku życia.

38) Znajdź czas na ciszę, spokój, szczerą rozmowę sam na sam ze sobą.

fot. Luis Machado

39) Co jest dobre, a co złe – niech odpowie na to twoje serce, a nie ludzka plotka.

40) Nie przejmuj się tym, kto i co o tobie myśli i mówi. Sam bądź swoim sędzią czystości i godności.

41) Nie bądź zły na ludzi. Nie osądzaj ich. Każda osoba, której wybaczysz, doda ci miłości do samego sobie.

42) Jeśli twoje serce przepełnia miłość, nie ma w nim miejsca na strach.

43) Nie rywalizuj z nikim w czymkolwiek. Lepiej jest się poddać.

44) Biedny jest nie ten, kto ma mało, a ten, komu ciągle mało.

45) Nigdy nie bij dzieci i nie krzycz na nie. W przeciwnym razie wyrosną z nich niewolnicy.

46) Nie kłóć się. Każdy ma swoją prawdę i własną krzywdę.

47) Nie pouczaj ludzi, jak mają żyć, co robić. Sam nigdy nie pouczam, tylko radzę, kiedy proszą o radę.

48) Nie uważaj się za najmądrzejszego i najbardziej przyzwoitego, lepszego niż inni.

49) Nie próbuj być przykładem dla innych. Poszukaj przykładu w pobliżu.

50) Zdrowy sen ma uzdrawiającą moc. Ale trzeba na niego zapracować – jakąś pracą, wysiłkiem.

fot. Aziz Acharki 

Źródło: https://www.odkrywamyzakryte.com

SJ
Więcej artykułów z kategorii

2 comments on “PRZYKAZANIA 104-LETNIEGO MĘDRCA NA DŁUGIE I RADOSNE ŻYCIE”

Dodaj komentarz