24 stycznia 2025, piątek

Profilaktyka chorób serca i układu krwionośnego

|

Error!
No 'inofontresizer_widget' widget registered in this installation.

Problemy z sercem oraz zbyt niskim lub wysokim ciśnieniem warto skonsultować z kardiologiem. Tego typu przypadłości dotyczą bardzo wielu ludzi, przez co na wizytę w ramach NFZ przeważnie trzeba poczekać. Na szczęście lekarz pierwszego kontaktu z reguły otacza pacjentów „sercowych” wystarczającą opieką. W razie potrzeby zleci odpowiednie badania i wypisze skierowanie do specjalisty.

Leczenie specjalistyczne jest wskazane zwłaszcza w takich przypadkach, jak:

  • ból w klatce piersiowej,
  • duszność,
  • kołatanie serca,
  • obrzęk i opuchlizna,
  • zadyszka pojawiająca się po wysiłku,
  • zmęczenie (bez wyraźnego powodu).

Na wizytę u kardiologa należy stawić się z kompletem badań zleconych przez lekarza pierwszego kontaktu. Dla porównania dobrze mieć ze sobą również poprzednie wyniki. Kardiologa zainteresują także wszystkie przyjmowane leki (oraz ich dawki), łącznie z tymi kupowanymi bez recepty.

Profilaktyka chorób serca opiera się, najogólniej mówiąc, na zdrowym stylu życia (dieta, sen, aktywność fizyczna, zredukowanie stresu itd.). Wyrobienie odpowiednich nawyków pozwala utrzymać poziom cholesterolu na właściwym, bezpiecznym poziomie. Mało które słowo powoduje tyle wątpliwości, co właśnie cholesterol. Wielu ludziom wydaje się, że najlepiej byłoby nie mieć go w ogóle. Tymczasem związek ten jest potrzebny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Groźny dla zdrowia jest dopiero jego nadmiar. Warto wiedzieć, że istnieją dwa rodzaje cholesterolu, tzw. dobry (HDL) i zły (LDL). 

Osoby, które prowadzą niezbyt aktywny tryb życia i spożywają produkty bogate w tłuszcze (np. fast food i wyroby cukiernicze), ale nie kontrolują poziomu cholesterolu, narażają się na szereg poważnych powikłań. Należą do nich: choroba wieńcowa (inaczej choroba niedokrwienna serca), zawał serca czy udar mózgu.

SJ
Więcej artykułów z kategorii |

Dodaj komentarz