15 czerwca 2024, sobota

Portfel Seniora

|

Error!
No 'inofontresizer_widget' widget registered in this installation.

Aż 60 proc. seniorów wydaje posiadane środki pieniężne na wydatki bieżące ( opłaty mieszkaniowe, czynsz, zakupy). Co trzeci senior musi wygospodarować pieniądze na leki. Zaledwie 5 proc. seniorów stać na przyjemności m.in. działkę, kino, hobby. Koszty, jakie ponoszą seniorzy są często wyższe niż przychody, głównie ze względu na drogie leczenie. Przeciętna emerytura brutto kształtowała się w ubiegłym roku na poziomie 2082,47 zł (ok. 1727 netto).

Z kompleksowego raportu, przeprowadzonego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, we współpracy z m.in. GUS, UOKiK oraz CBOS wynika, że już w 2015 roku emeryci w skali miesiąca wydawali więcej – 1459 zł, niż otrzymywali – 1407 zł. Z danych KRD wynika, że średni dług seniora to 12,3 tys. zł, a samo zadłużenie osób starszych sięga 30 mld zł. 

Przedstawiamy 6 zasad pozwalających na kontrolowanie senioralnego portfela.

1. Przemyśl każdy zakup

Pamiętajmy, że seniorzy są grupą społeczną szczególnie narażoną na wpływ tzw. "naciągaczy". Oszuści nagminnie wprowadzają w błąd seniorów podszywając się pod pracowników firm telekomunikacyjnych, akwizytorów czy gazowników obciążając ich sporymi zobowiązaniami finansowymi. Proponowane ceny przez oszustów odbiegają od cen rynkowych. Dlatego bardzo ważne jest, by dać sobie czas na zastanowienie się i nie podejmowanie pochopnie żadnej decyzji zakupowych. Zwłaszcza w przypadku większych wydatków.

2. Kontroluj swój budżet

Według GUS-u blisko co trzecie gospodarstwo domowe źle ocenia swój stan finansowy. Jak senior może sobie z tym poradzić? Świadomość jakim budżetem dysponujemy powinna być podstawą do racjonalnego planowania wydatków Warto zapisywać wszystko na kartce. Zacząć od miesięcznych przychodów, kosztów stałych (np. rachunków za prąd wodę, , media), a skończyć na regularnym zapisywaniu comiesięcznych wydatków. Warto również zadbać o odkładanie niewielkich kwot, które mogą być ratunkiem w razie nieprzewidzianych wydatków. Odkładanie gotówki na emeryturze jest trudne, ponieważ seniorzy nie mają z czego odkładać, a bardzo często obawiają się, że na tzw. czarną godzinę nie mają żadnego zabezpieczenia.

3. Zamiennik leków

Leki pochłaniają sporą część senioralnego budżetu. Już w 2015 roku seniorzy w wieku 75+ wykupili recepty na łączną kwotę 4,3 mld złotych. Ministerstwo Zdrowia informuje, że farmaceuta ma obowiązek sprzedania mniej kosztownego zamiennika. Każdy zamiennik posiada te same właściwości terapeutyczne co jego droższy odpowiednik . Jednym przypadkiem, w którym farmaceuta może odmówić sprzedaży tańszego zamienniku jest dopisek na recepcie „nie zamieniać”. 

4. Zadaj pytanie specjaliście

Każdy senior powinien wiedzieć, że może wziąć udział w różnych inicjatywach edukacyjnych. Jedną z nich jest organizowany przez Federację Uniwersytetów Trzeciego Wieku program „Nowoczesne i bezpieczne finanse Seniora”. Obecnie trwa VI edycja tego projektu. Podczas wykładów i warsztatów oraz poprzez korzystanie z materiałów informacyjnych, seniorzy mogą dowiedzieć się jak w bezpieczny i nowoczesny sposób zarządzać swoimi pieniędzmi. MRPiPS wraz z Urzędem Ochrony Konkurencji i rozpoczęło kampanię informacyjną „Bezpieczny i Aktywny Senior”. W jej ramach do osób starszych trafiło już blisko 20 tys. ulotek, powieszono plakaty edukacyjne. W urzędach pocztowych i oddziałach ZUS jest wyświetlany film informacyjny, skierowany do seniorów

5. Promocja! Czy aby na pewno?

Sklepy często podnoszą ceny produktów, by później zaoferować kilkudziesięcioprocentową obniżkę. Dlatego najlepszą praktyką jest porównywanie cen produktów w różnych sieciach handlowych. Można do tego wykorzystać gazetki promocyjne, dostarczane często do osiedlowych skrzynek pocztowych lub po prostu przejść się po sklepach, przynajmniej tych okolicznych, zapisując ceny produktów w każdym z nich. Dzięki temu zyskamy pewność, że wybraliśmy produkt w najlepszej cenie. 

Program Ministerstwa Zdrowia „Leki 75+” może być źródłem senioralnych oszczędności. Darmowe leki, wypisywane na receptę z odpłatnością ryczałtową 30 lub 50 proc., przysługują osobom, które w dniu wypisania recepty ukończyły 75 lat. Pełna lista obejmuje 68 substancji czynnych i jest dostępna na stronie www.mz.gov.pl
SJ
Więcej artykułów z kategorii |

Dodaj komentarz