20 kwietnia 2024, sobota

Pomóż, potrzebuję kilka złotych na leki. Przecież się znamy!

|

Error!
No 'inofontresizer_widget' widget registered in this installation.

Na naszym portalu chcemy przekonać Seniorów do korzystania z internetu. Ważne jest jednak, żeby zapamiętać kilka prostych zasad związanych z bezpieczeństwem w sieci. Chcemy opowiedzieć o tym, jak działają oszuści i złodzieje, którzy niejednokrotnie za naszym przyzwoleniem wyłudzają pieniądze i jak się przed takimi atakami bronić.

Media społecznościowe

Ogromna liczba osób korzysta z serwisu społecznościowego FaceBook, żeby znajdować znajomych sprzed lat, być na bieżąco z informacjami, szukać interesujących informacji. FaceBook udostępnia także komunikator do przesyłania wiadomości tekstowych lub zdjęć bezpośrednio do wybranych osób (Messenger). Jest to świetne medium do kontaktu i rozmów z osobami, z którymi nie możemy się zobaczyć z racji dzielącej nas odległości czy stanu zdrowia. Społeczność FB liczy sobie prawie 2 miliardy ludzi na całym świecie i niestety, nie każdy korzystający z serwisu jest uczciwy…

Internetowi oszuści umieją podszyć się pod kogoś z rodziny lub znajomego korzystając z Messenger i przesłać wiadomość z prośbą o pożyczkę, podanie swoich danych osobowych, wysyłając fałszywe „alarmy*” z linkami do innych stron, na których masz się logować. Taka wiadomość może wyglądać, jakby została wysłana przez konkretną, znaną Ci osobę.

Nie znaczy to, że nie możesz korzystać z komunikatorów i portali społecznościowych! Wystarczy, że będziesz pamiętać o kilku prostych zasadach.

Kilka ważnych zasad:

  1. Nikomu nie udostępniaj swojego loginu i hasła do kont bankowych ale również do portali społecznościowych takich jak FaceBook.
  2. Im mniej informacji przekazujesz o sobie tym trudniej oszustom podszyć się pod Twojego znajomego.
  3. Nie udostępniaj postów z komunikatami o dłuższej nieobecności w miejscu zamieszkania – to prosta informacja dla złodzieja, który chce splądrować Twój dom.
  4. Zawsze sprawdzaj, inaczej niż przez FB (np. telefonicznie, osobiście, przez zaufanych bliskich) czy prośba o przesłanie pieniędzy jest prawdziwa.
  5. Nie ufaj i sprawdzaj wiadomości przesłane przez znajomych ze sformułowaniami, które do nich nie pasują (nieskładna gramatyka, anielskie wyrazy wcześniej nieużywane, wiadomość oderwana od wcześniejszej korespondencji, „alarmy” z prośbą o sprawdzenie danych, itp.).
  6. Nie klikaj w przesłane linki, które zostały zamieszczone w wiadomości, która wzbudza Twoją nieufność - mogą prowadzić do strony banku żądając podania hasła. W takiej sytuacji oszust może przejąć Twoje dane a także uzyskać dostęp do Twoich pieniędzy.
  7. Jeżeli masz przypuszczenie, że ktoś włamał się do Twojego konta i rozsyła w Twoim imieniu wiadomości – wyloguj się ze wszystkich urządzeń na którym masz zainstalowanego lub otworzonego FB a następnie zmień hasło dostępowe. Zgłoś naruszenie do FB. Poinformuj jak najszybciej znajomych, że nie masz z tym nic wspólnego – przez stronę główną FB a nie Messenger.

Jeżeli coś wzbudza Twoje podejrzenia lub nie wiesz co masz zrobić z otrzymaną wiadomością - zapytaj młodsze pokolenie - na pewno chętnie pomoże w poruszaniu się w świecie mediów społecznościowych.

*Alarm – wiadomości mówiące o zaniepokojeniu nadawcy o sytuacji dotyczącej Ciebie, konieczność zwrócenia uwagi na daną sytuację, np.: „Zauważyłem, że ktoś rozsyła Twoje zdjęcie. Kliknij na link i zgłoś nadużycie!”

SJ
Więcej artykułów z kategorii |

Dodaj komentarz