24 lipca 2024, środa

Odłóż smartfona, sięgnij po Byrona!

Error!
No 'inofontresizer_widget' widget registered in this installation.

Już w najbliższy wtorek (23 lipca) rozpocznie się organizowana przez Urząd Miasta Mława akcja społeczna „Poczytajmy, posłuchajmy”. Jej celem jest promocja czytelnictwa wśród mieszkańców i odwiedzających miasto gości.

Spadek czytelnictwa to tendencja obserwowana w Polsce (i nie tylko) już od lat. Statystyki mówią same za siebie – według danych zawartych w raporcie sporządzonym przez Bibliotekę Narodową, w 2018 r. przeczytanie przynajmniej (!) jednej książki w ciągu roku zadeklarowało 37 % respondentów, co oznacza, że 63 % badanych nie przeczytało w ubiegłym roku nawet jednej książki. Przyczyn takiego stanu rzeczy można upatrywać w wielu czynnikach: niedostatku wolnego czasu (wszak wszystkich nas goni czas), szerokim wachlarzu innych rozrywek (dla znacznej liczby osób bardziej atrakcyjną formą rozrywki są gry komputerowe lub telewizja) czy braku odpowiednich wzorców – wielu rodziców przestało czytać swoim pociechom bajki „na dobranoc”, porzucając tę praktykę na rzecz kreskówek.

Przyczyn spadku czytelnictwa jest wiele i można by je jeszcze długo wymieniać, jednak zamiast rozwodzić się nad problemem, lepiej mu zaradzić. Z takiego założenia wyszedł Urząd Miasta Mława, który w przyszłym tygodniu zainauguruje wakacyjną akcję „Poczytajmy, posłuchajmy”. W jej trakcie w miejskim parku lub na placu przy domu handlowym organizowane będą spotkania, podczas których chętne osoby będą odczytywać na głos fragmenty książek, a inni uczestnicy będą mogli ich wysłuchać. Czytanie lektur odbywać się będzie w komfortowych warunkach – na ten cel zostały zakupione leżaki z logiem akcji, na których zarówno czytanie jak i słuchanie książek będzie prawdziwą przyjemnością. Ich zakup został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu BNP Paribas Bank Polska S.A.

Na wspólne czytanie zapraszamy we wtorki o godz. 17.00, do końca wakacji. Podczas inauguracyjnego spotkania we wtorek 23 lipca o godz. 17.00 w mławskim parku będą odczytywane przez samego autora utwory z książki „590 fraszek i… ciut, ciut” mławskiego aforysty Jacka Brydy. Na spotkaniu będzie można otrzymać kilka darmowych egzemplarzy wydawnictwa oraz uzyskać autograf autora.

O tym, jakie książki będą czytane na kolejnych spotkaniach, zadecydować mogą sami uczestnicy akcji. Swoje propozycje każdy może przesłać na adres mailowy: info@mlawa.pl z dopiskiem „Poczytajmy, posłuchajmy”. Dzięki temu wachlarz czytanych książek będzie szeroki i różnorodny.

Gorąco zachęcamy do włączenia się do naszej akcji. Niech wakacyjne wtorki staną się dniami, kiedy na ulicach naszego miasta będzie można spotkać człowieka z książką. A z nią zawsze każdemu jest do twarzy! W wielu artykułach publikowanych na portalach internetowych można przeczytać, że mężczyzna, który dużo czyta, zyskuje na atrakcyjności w oczach kobiet… i vice versa: kobieta z książką w ręku zdecydowanie bardziej pociąga mężczyzn. Czytajmy więc jak najwięcej, bo jak powiedział (lub raczej napisał) pisarz Umberto Eco: „Kto czyta książki, żyje podwójnie”.

MP / UMM

Zródło: http://www.mlawa.pl/

SJ
Więcej artykułów z kategorii

Dodaj komentarz