19 kwietnia 2024, piątek

Typowe objawy POChP świadczące o rozwoju choroby

Error!
No 'inofontresizer_widget' widget registered in this installation.

Najważniejsze objawy choroby

Objawy POChP. Pierwszym sygnałem mogącym świadczyć o rozwoju choroby jest uporczywy kaszel, który nasila się w godzinach porannych oraz wieczornych i ma charakter przewlekły. Oznacza to, że nie można go bezpośrednio powiązać z innymi czynnikami wywołującymi taką reakcję organizmu, jak na przykład przeziębienie, zapalenie oskrzeli czy niezdiagnozowane zapalenie płuc.

Osoby, które obserwują u siebie kaszel utrzymujący się przez wiele tygodni, powinny jak najszybciej zgłosić się do lekarza rodzinnego, który podejmie decyzję odnośnie  dalszej diagnostyki. Doświadczony medyk nie powinien mieć problemu z rozpoznaniem objawów POChP u pacjenta, dlatego z pewnością w takiej sytuacji zaleci konsultację pulmonologiczną.

Kolejnym typowym objawem POChP jest duszność, zwłaszcza narastająca bezpośrednio po wysiłku fizycznym. Pacjenci, którzy mają problem ze złapaniem tchu nawet po wejściu po schodach, przyniesieniu zakupów ze sklepu czy posprzątaniu mieszkania, mogą zacząć podejrzewać u siebie symptomy Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc i powinni jak najszybciej zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu.

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów POChP jest obniżona tolerancja wysiłkowa. Rozumiemy przez to obserwowanie u siebie trudności w trakcie  jakiejkolwiek aktywności fizycznej – nie tylko z uprawianiem sportu, ale też wykonywaniem podstawowych czynności, jak ubieranie się, spacerowanie, sprzątanie, przygotowywanie posiłków. Tego objawu z pewnością nie przeoczą osoby młode i aktywne, które zaczną szukać przyczyny tak znacznego pogorszenia swojej kondycji.

Czwartym objawem POChP jest przewlekłe odkrztuszanie plwociny – to wydzielina z płuc zawierająca ślinę, komórki złuszczonego nabłonka i resztki pokarmowe. Odkrztuszanie plwociny codziennie rano oraz w ciągu dnia jednoznacznie wskazuje na problemy z układem oddechowym, w tym z dużym prawdopodobieństwem na POChP.

Istotną informacją dla osób podejrzewających u siebie Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc jest ta, że wymienione objawy POChP nie muszą występować jednocześnie. Już zaobserwowanie jednego z tych symptomów powinno więc zmotywować do udania się na wizytę u lekarza.

Dodatkowe objawy POChP

W miarę rozwoju choroby pacjenci mogą dostrzegać u siebie także mniej swoiste, natomiast także często występujące w kontekście Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc objawy. Mogą mieć one związek np. z czynnikami, które zaostrzają przebieg POChP – są to m.in. , kurz, smog, zapylenie.

Do najważniejszych i najbardziej niepokojących objawów towarzyszących POChP zaliczymy przede wszystkim:

  • Krwioplucie – należy natomiast podkreślić, że ten objaw może wskazywać nie tylko na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc, ale także nowotwór. W momencie wystąpienia krwioplucia pacjent powinien pilnie zgłosić się do lekarza.
  • Utratę masy ciała – jeśli pacjent nie przeszedł w ostatnim czasie na dietę redukcyjną, odżywia się normalnie, a mimo to szybko traci na wadze, to zalecamy konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu. Zwłaszcza, gdy jednocześnie występują inne spośród wymienionych objawów POChP. Utrata masy ciała jest typowa dla przebiegu choroby, a zbagatelizowana może doprowadzić nawet do stanu kacheksji, czyli wyniszczenia organizmu.

Ponadto objawami, które obserwuje się u pacjentów ze zdiagnozowaną Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc, są:

  • ucisk w klatce piersiowej,
  • męczliwość,
  • świszczący oddech/furczenie,
  • nietypowy wygląd oraz ruchy klatki piersiowej podczas wdechu,
  • sinica centralna,
  • rzężenia suche lub wilgotne,
  • zaburzenia neurologiczne oraz psychiczne,
  • osłabiony szmer pęcherzykowy,
  • duszność spoczynkowa,
  • przedłużony wydech.

U niektórych pacjentów występuje także infekcyjne zaostrzenie POChP, które objawia się nasiloną dusznością, nasilonym  kaszlem, częstszym odkrztuszaniem plwociny (barwy śluzowo-ropnej) oraz czasami podwyższoną temperaturą.

Może to być spowodowane nawet niegroźną infekcją dróg oddechowych – trzeba więc zachować czujność i nie maskować tych objawów np.  syropami przeciwkaszlowymi, ponieważ może to opóźnić diagnostykę i wrożenie właściwego postępowania..

Warto także dodać, że wymienione objawy mogą występować w różnym natężeniu, co jest uzależnione od etapu rozwoju choroby oraz ogólnego stanu pacjenta.

Więcej o objawach POChP, przyczynach, diagnostyce oraz o metodach leczenia tej choroby można przeczytać na stronie https://oddychajmy.pl/objawy-pochp/.

Artykuł Partnera.

Dariusz Włosek
Więcej artykułów z kategorii

Dodaj komentarz