3 listopada 2024, niedziela

Nigdy nie jest za późno !

Error!
No 'inofontresizer_widget' widget registered in this installation.

Endorfiny poprawiają nastrój, łagodzą ból i stres. Dzięki nim świetnie się czujemy. Co można więc zrobić, by pobudzić organizm do ich produkcji?

Photo by Aatik Tasneem 

Wszyscy, bez względu na wiek chcemy czuć się dobrze. Z czysto biologicznego punktu widzenia, za dobre samopoczucie człowieka odpowiedzialne są endorfiny, czyli hormony peptydowe produkowane wewnątrz organizmu przez różne komórki nerwowe, a także przez przysadkę mózgową. Ich głównym zadaniem jest redukcja odczuwanego bólu i łagodzenie stresu. Ponadto hormony te przyczyniają się do poprawy nastroju, odczuwania zadowolenia, błogości, a czasem nawet euforii. Nie bez przyczyny są więc one nazywane „hormonami szczęścia”. Endorfiny mają ponadto efekt odmładzający – poprawiają pamięć, wspomagają układ odpornościowy, obniżają ciśnienie, łagodzą stres i stany depresyjne.

Wysiłek fizyczny w naturalny sposób wspomaga produkcję endorfin

Nasuwa się więc oczywiste pytanie. Jak pobudzić wydzielanie endorfin we własnym organizmie, by poprawić swoje samopoczucie? Otóż nie jest to wcale trudne. Istnieje na szczęście wiele naturalnych metod, a jedną z najważniejszych jest aktywność fizyczna. Wysiłek nie musi być koniecznie bardzo intensywny. Chodzi o to, by ciało poczuło, że jest w ruchu, czyli trzeba mu zapewnić odpowiednie rozgrzanie mięśni i lekkie przyspieszenia rytmu serca. Odpowiednią aktywnością będzie zatem spacer, przejażdżka na rowerze, pływanie, czy taniec. Ten ostatni szczególnie skutecznie wyzwala endorfiny, gdyż oprócz samego ruchu ciała mamy tu jeszcze inne korzystne elementy, takie jak radosna muzyka, przyjemną harmonię dwóch ciał oraz bliskość partnera w tańcu – partnera, który pod wpływem tańca także tryska energią i dobrym humorem.

Udany związek partnerski sposobem na wyzwalanie endorfin

Kolejnym sposobem na pobudzenie endorfin jest bliski przyjazny kontakt z drugim człowiekiem, szczególnie gdy jest to więź erotyczna. Seks potrafi doprowadzić do prawdziwej fontanny endorfin, w związku z czym uważany jest wręcz za naturalny lek na depresją. Uwalnianie endorfin zaczyna się już w trakcie gry wstępnej, a jeśli zbliżenie jest udane i zakończone orgazmem, ilość hormonów szczęścia wzrasta kilkukrotnie.

Photo by Jenelle Hayes 

Nie warto więc być samemu, lepiej rozejrzeć się wokół i otworzyć na nawiązanie nowego związku partnerskiego. A jeśli rzeczywiście trudno znaleźć partnera w pobliżu, można się nawet uciec do jego poszukiwania na portalu randkowym dla seniorów. Zresztą tego typu „przygody”, dające dreszczyk nowości i odświeżenia, wzbudzające emocje i poczucie krwi szybciej krążącej w żyłach to także sposób na pobudzenie produkcji endorfin.

Endorfiny na talerzu

Co jeszcze można zrobić, by poprawić sobie nastrój i nakłonić organizm do produkcji endorfin? A może hormon szczęścia można kupić po prostu w aptece w formie tabletek lub podać na talerzu? Niestety nie wynaleziono jeszcze tabletki na szczęście, lecz pewne produkty spożywcze jak najbardziej mogą pobudzać wydzielanie endorfin. Należy do nich na przykład ciemna czekolada – od dawna znana z tego, że poprawia nastrój. Także produkty bardzo pikantne korzystnie wpływają na poziom endorfin. Dzieje się tak dlatego, że jedzenie ostrych potraw organizm interpretuje jako bolesne. W związku z tym wydziela endorfiny, aby zniwelować ten ból. Należy także pamiętać o spożywaniu sporej ilości węglowodanów złożonych, zdrowych tłuszczów i produktów z dużą zawartością magnezu i aminokwasów (szczególnie tryptofanu) – składniki te są potrzebne organizmowi do produkowania endorfin. Produktami o dużej ich zawartości są banany, owsianka, ryby morskie czy szpinak.

Relaks i odprężenie pobudzają mózg do produkcji endorfin 

Jeszcze jedną metodą na pobudzenie wytwarzania endorfin jest relaks. Można tu zastosować różne techniki opracowane specjalnie w tym celu, takie jak trening autogenny, ćwiczenia oddechowe, joga nidra, wizualizacja lub różne formy medytacji. Każdy z nas ma także oczywiście swoje własne sposoby na zrelaksowanie się. Często jest to po prostu słuchanie muzyki lub spacer z psem po lesie czy parku.

Photo by Sid Leigh 

Są także osoby, dla których relaksujące są niektóre zajęcia powszechnie uznawane za denerwujący obowiązek, na przykład mycie okien, sprzątanie garażu lub praca w ogrodzie. Wspaniałym sposobem na relaks może być także oczywiście czas spędzany we dwoje, w odprężającej atmosferze – kolacja przy świecach, wyjście do teatru, spacer w świetle księżyca, po którym nastąpi pokrzepiający sen.

Krótki przepis na endorfiny autorstwa słynnego poety

Podsumowując, produkcję endorfin w naszym organizmie wspomagają wszelkie działania, które albo są dla nas przyjemne i odprężające albo takie, które zmuszają organizm do wysiłku fizycznego. Odchodzący już w zapomnienie wierszyk dla dzieci Juliana Tuwima pt. „Raz, dwa, trzy” to doskonały przepis na produkcję endorfin, choć zapewne sam autor nawet nie zdawał sobie sprawy z ich istnienia.

Przypomnijmy go sobie:

Raz! Pierwsza rzecz – to wstawać rano!

Dwa! Kto o krzepkie zdrowie dba, ten się długo myje co dzień

Mydłem, szczotką w zimnej wodzie, pluska, pryska, parska, rży!

Trzy! Trzyj ręcznikiem suchym ciało, żeby aż poczerwieniało.

Spraw mu, bracie, mocne wciery, aż we krwi poczujesz skry!

Raz – dwa – trzy!

Cztery! Gdy chcesz czerstwej nabrać cery, żywym, bystrym być jak rtęć,

Wiedz, że sprawią to spacery! A codziennie rano:

Pięć! Musisz się gimnastykować! Ciało w ruch rytmiczny wprowadź,

Ćwicz je prężnie i miarowo, bo to pięknie, bo to zdrowo,

A dopiero potem: Sześć! Jeść!

SJ
Więcej artykułów z kategorii

One comment on “Nigdy nie jest za późno !”

Dodaj komentarz