24 lipca 2024, środa

Najstarszy lekkoatleta na świecie jest Polakiem.

Error!
No 'inofontresizer_widget' widget registered in this installation.

Niektórzy swoją długowieczność i dobrą kondycję tłumaczą specyficzną dietą, aktywnością fizyczną, a jeszcze inni wiarą w Boga i modlitwą. Przypadek pana Stanisław, jest jednak nieco inny. 6 lat temu nie bez powodu usłyszał o nim cały świat.

Stanisław Kowalski przyszedł na świat 14 kwietnia 1910 roku w powiecie Końskie. W Świdnicy pan Stanisław mieszka nieprzerwanie od 1979 roku. Zawodowo pracował jako kolejarz i odlewnik. Prywatnie jest natomiast ojcem czworga dzieci, dziadkiem 8 wnucząt, pradziadkiem 9 prawnucząt i prapradziadkiem 5 praprawnucząt. Obecnie jest najstarszym żyjącym mężczyzną w Polsce – wczoraj skończył 110 lat! Z tej okazji rodzina planowała wyprawić panu Stanisławowi huczne urodziny.

Niestety, te plany pokrzyżowała epidemia, ale jeśli się uda, urodziny będą w późniejszym terminie – mówi córka, pod której opieką od lat pan Stanisław pozostaje

I choć wydawać by się mogło, że swój aktualny stan zdrowia zawdzięcza zdrowej diecie i aktywności fizycznej, nic bardziej mylnego. Za młodu nie był aktywny fizycznie. Przez lata jego jedyną formą aktywności z konieczności były dojazdy do pracy na rowerze. Kiedy skończył 90. lat wciąż pokonywał rowerem kilkanaście kilometrów dziennie w drodze na cmentarz, gdzie odwiedzał swoją zmarłą żonę. Tak oto rower towarzyszy mężczyźnie przez dziesiątki lat.

https://www.instagram.com/p/B4gJa0ynfvC/?utm_source=ig_web_copy_link

Czyżby to właśnie rowerowi pan Stanisław zawdzięczał długowieczność?

Częściowo pewnie tak. Nie mniej jednak wpływ na długowieczność może mieć wiele różnych czynników. Jednym z nich są z pewnością uwarunkowania generyczne, które nawet w 30% odpowiadają za podeszły wiek, styl życia czy klimat w danym kraju.

https://www.instagram.com/p/BCqmQgzi041/?utm_source=ig_web_copy_link

Niesamowite osiągnięcia

Dożycie sędziwego wieku to nie jedyne osiągnięcie pana Stanisława. Świetna kondycja fizyczna doprowadziła do tego, że gdy skończył 1o4 lat po raz pierwszy wziął udział w oficjalnych zawodach lekkoatletycznych. Oznacza to, że pan Stanisław prawdopodobnie został najstarszym lekkoatletą na świecie, który aktywnie uczestniczył w biegu na 60 metrów, 100 metrów, pchnięciu kulą i rzucie dyskiem. Na uczestnictwie się jednak nie skończyło. Pan Kowalski zdobył wiele tytułów mistrzowskich. Jest także rekordzistą świata w biegu na 100 metrów i rzucie dyskiem w kategorii M100.

O niezwykłych dokonaniach pochodzącego z Polski pana Stanisława za pośrednictwem mediów usłyszał cały świat. Czym jeszcze nas zaskoczy ten niesamowity mężczyzna?

Choć obecnie już nie startuje w zawodach, to jednak nadal ma w sobie dużo pozytywnej energii i poczucia humoru. Nie ma poważniejszych dolegliwości zdrowotnych. Nadal stara się być aktywny fizycznie, ciągnie go do ruchu na świeżym powietrzu. Największą przeszkodą ku temu w tym momencie jest… trwająca pandemia koronawirusa – czytamy na fanpage „PZLAM – Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters”

Źródła: www.facebook.com, swidnica24.pl

SJ
Więcej artykułów z kategorii

Dodaj komentarz