24 czerwca 2024, poniedziałek

Najstarsza Polka skończyła dziś 114 lat

|

Error!
No 'inofontresizer_widget' widget registered in this installation.

Najstarsza Polka, Pani Tekla urodziła się 10 czerwca 1906 r. w Krupsku, na terenie ówczesnych Austro-Węgier, obecnej Ukrainy, 40 km od Lwowa. Jej mama Katarzyna zmarła w wieku zaledwie 30 lat, podczas I wojny światowej. Ojciec Jan Dadak najął się u hrabiego Lanckorońskiego do pracy przy stawach. Dlatego wychowaniem małej Tekli zajęły się siostry szarytki, które prowadziły szkołę w Przeworsku, jedną z ochronek, którym patronowała księżna Lanckorońska.

Dzisiaj skończyła 114 lat - najstarsza Polka
 

Dzisiaj skończyła 114 lat - najstarsza Polka

Tekla, pieszczotliwie nazywana przez swe opiekunki Kluską, pilnie uczyła się szycia i haftu, pracowała też w kuchni, zajmowała się osobami starszymi z pobliskiego domu opieki i z ciekawością chłonęła świat. Miała 8 lat, gdy wybuchła I wojna światowa, 12, gdy Polska odzyskała niepodległość, 21, gdy wyszła za mąż za starszego o 22 lata Jana Juniewicza, i 33 lata, gdy rozpoczęła się II wojna światowa.

Po ślubie państwo Juniewiczowie przeprowadzili się do Borysławia, ponieważ pan domu zatrudnił się w kopalni wosku ziemnego. Następnie przyszły na świat ich dwie córki: Janina (1928–2016) i Urszula (urodzona w 1929 r.). Warto nadmienić, że Pani Tekla przeżyła najstarszą córkę i swoich zięciów. 

Potem, w 1945 r., podczas repatriacji, rodzina jeszcze w komplecie opuściła teren Związku Radzieckiego. Po dwutygodniowej podróży pociągiem dotarła do Gliwic, gdzie mąż pani Tekli zatrudnił się w kopalni Sośnica.

Na skutek śmierci męża, do 103. roku życia pani Tekla mieszkała sama. Doskonale sobie radziła, paliła w piecu, załatwiała codzienne sprawy. Później zaopiekowali się nią wnuk i wnuczka, a wieku 111 i 113 lat za poradą śląskiego konsultanta geriatrii dr Jarosława Derejczyka szczęśliwie przeszła dwie ratujące życie operacje. Godnym uwagi jest fakt, że pani Tekla została najstarszą pacjentką, która przeszła ten zabieg.

Jak Pani Tekla się czuje?

Babcia zawsze była bardzo aktywna, opiekuńcza, wesoła i nie rozpamiętywała trudnych chwil z przeszłości. Lubiła książki i podróże, była bardzo harda. Do dziś jest w dobrej kondycji, chociaż coraz częściej wspomina dom rodzinny w Krupsku i wymaga opieki. Bardzo chętnie się jej podejmujemy, babcia to niezwykła osoba - mówi wnuk pani Tekli Adam.

Autentyczność wieku najstarszej Polki udokumentował, we współpracy z rodziną i za pośrednictwem Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, Wacław Jan Kroczek, polski korespondent Gerontology Research Group, międzynarodowej organizacji naukowej zajmującej się badaniami nad zdrową starością i długowiecznością. Pani Tekla do dziś ma dobry apetyt, choć już nie przygotowuje swoich słynnych tortów z 18 jaj. (PAP)

Wszystkiego najlepszego !

Foto: D. Nita-Garbiec/UM Gliwice Źródło: https://silesia24.pl/

Więcej o wyjątkowych ludziach:

Stanisław Kowalski - Najstarszy lekkoatleta na świecie

Barbara Peters - 82-latka nie wyobraża sobie życia bez baletu

Elżbieta Rzodkiewicz - wyznaje sprawdzoną zasadę "w zdrowym ciele zdrowy duch"

SJ
Więcej artykułów z kategorii |

Dodaj komentarz