24 lutego 2024, sobota

Czy profesjonalne łóżko dla seniora to dobry pomysł?

Error!
No 'inofontresizer_widget' widget registered in this installation.

Łóżko dla seniora dobór odpowiedniego bywa wyzwaniem. Osoby starsze dużą część swego życia spędzają odpoczywając bądź drzemiąc. Każda z nich ma nieco inne potrzeby i wymagania. Związane jest to z jej przyzwyczajeniami, dolegliwościami i chorobami. Kupując wyposażenie do sypialni dla takich ludzi powinniśmy uwzględnić trzy aspekty: – wygodę emeryta; – nasz komfort podczas wykonywaniu prac pielęgnacyjnych; – łatwość utrzymania czystości.

Wszystkie te czynniki łączą się ze sobą. Komfort naszego podopiecznego wpływa na jego samopoczucie a tym samym ułatwia nam codzienną pielęgnację i opiekę nad nim. Podobnie utrzymanie porządku i chociażby podawanie leków. Nie tracąc czasu na sprawy najbardziej przyziemne, możemy poświęcić go na przykład na rozmowę z seniorem lub wykonanie niezbędnych zakupów.

Jakie łóżko dla seniora wybrać?

Myśląc osoby w podeszłym wieku czasami mamy przed oczami babcie lub dziadków poruszających się z trudnością i mających wiele wszelkiego rodzaju przypadłości, otępiałych i niezaradnych. Pamiętajmy jednak, że wielu z nich doskonale sobie radzi w codziennych sytuacjach. Potrafi uprawiać sport nawet do późnej starości. Bystrością umysłu nie raz zaskakuje młodych. Takim ludziom pozwólmy jak najdłużej żyć tak, jak tego chcą. Nie uszczęśliwiajmy ich na siłę zmieniając cokolwiek w ich życiu, czego oni by nie chcieli. To samo tyczy się wyposażenia ich mieszkania bądź pokoju (w tym łóżka).

Rozważna decyzja

Zbyt szybko podjęta decyzja w tym zakresie może w przyszłości rodzić wiele konfliktów i nieporozumień. Każdy człowiek chciałby jak najdłużej decydować o sobie i o swoim życiu. Powinna tu rządzić zasada, że lepiej nieco później niż wcześniej. Gdy emeryt lub rencista sam zauważy, że ma problem z wieloma czynnościami dnia codziennego, łatwiej podda się naszej kurateli. Pamiętajmy, że wszelkie zmiany w otoczeniu takich osób niosą za sobą dużą dawkę stresu i mogą powodować przyśpieszenie ogólnie pojętego procesu starzenia się bliskiej nam osoby. Odpowiedź na pytanie dotyczące miejsca spania starszych ludzi ( łóżko dla seniora ) wymaga nieco dłuższego przyjrzenia się potrzebom kobiet i mężczyzn w tym wieku. Profesjonalne łóżko rehabilitacyjne polecane jest osobom leżącym lub wymagającym długotrwałej, specjalistycznej terapii.

Dla seniorów, którzy poruszają się samodzielnie bądź na przykład za pomocą balkonika, lepsze będzie łóżko dostosowane do ich możliwości ruchowych zarówno pod względem wysokości umieszczenia materace jak i twardości tegoż. Kobiety, jak wiadomo, są zazwyczaj nieco niższe od mężczyzn. W tym wieku często ta różnica pogłębia się. Kupno zbyt wysokiego mebla może uniemożliwić im w praktyce swobodne poruszanie się, a co za tym idzie, może stwarzać ryzyko wtórnego zaniku mięśni odpowiedzialnych za ruch.

Osoby nie narzekające na problemy z przemieszczaniem się najlepiej czują się w otoczeniu swoich starych, wysłużonych mebli. Nawet mocno sfatygowany tapczan lub wersalka, o ile spełniają swoją funkcje, pozostawmy. Decydujący jest tu komfort psychiczny i sentyment do wyposażenia pokoju.

Kiedy należy zakupić profesjonalne łóżko rehabilitacyjne?

Najprościej jest powiedzieć, że wówczas gdy nasz podopieczny na skutek choroby nie jest już w stanie samodzielnie zadbać o swoją higienę i ma problemy z wykonywaniem podstawowych czynności takich jak chociażby samodzielne siedzenie czy jedzenie. Nim jednak odpowiemy na to pytanie w sposób wyczerpujący, ustalmy, jakie funkcje pełni profesjonalne łóżko rehabilitacyjne. Powinno ono:

  • umożliwiać regulację położenia ciała osoby śpiącej na nim poprzez podnoszenie i opuszczanie poszczególnych części stelażu i materaca;
  • być wyposażone w możliwość podnoszenia całego materaca na wysokość odpowiadającą osobie, która zajmuje się seniorem;
  • posiadać kółka z odpowiednimi blokadami. Ich wykorzystanie jest szczególnie przydatne. Podczas sprzątania pokoju bądź konieczności niesienia osoby leżącej w inne miejsce (na przykład do kąpieli);
  • mieć na wyposażeniu barierki zabezpieczające przed wypadnięciem oraz miejsce do podwieszenia na przykład kroplówek.

Wybierając sprzęt tego typu zwróćmy uwagę na to, ile może ważyć osoba leżąca na nim oraz markę gwarantującą ogólną wytrzymałość i wygodę użytkowania. Najprościej jest skorzystać z możliwości obejrzenia i zakupu tego typu wyposażenia w internecie. Wpisując w wyszukiwarkę odpowiednie hasło lub wchodząc bezpośrednio na strony firm takich jak Elbur, możemy znaleźć dokładny opis produktów. Pozwoli to nam na łatwy dobór sprzętu dopasowanego do naszych potrzeb. Czasem w takiej sytuacji ważna jest również szybka dostawa i fachowe doradztwo. Nie raz liczy się także dostarczenie dodatkowo artykułów higienicznych i medycznych bezpośrednio do domu.

Jakie dodatkowe funkcje może posiadać tego typu sprzęt?

Możemy zakupić Łóżko sterowane na pilota. Za pomocą tego niewielkiego gadżetu możemy zarówno my – opiekunowie jak i nasi podopieczni, w sposób wygodny, poprawić komfort przebywania na nim. Zdalne wpływanie na wysokość położenia poszczególnych części materaca może przynieść dużą ulgę w bólu. Osoba chora dobrze wie w jakiej pozycji jest jej najwygodniej. Sama, bez proszenia o pomoc, tak często jak będzie chciała, może dopasowywać materac do swoich aktualnych potrzeb. Brak ciągłego proszenia o pomoc jest bezcenną czasem ulgą w cierpieniu psychicznym osób zniedołężniałych.

Kolejnym, prozaicznym udogodnieniem jest chociażby wysięgnik, taca czy odpowiednia szafka. Dopasowane do łóżka i wygodne w użytkowaniu umożliwią nam łatwy dostęp do niezbędnych materiałów higienicznych i lekarstw.

Często niezbędny jest też dodatkowo zakup materaca przeciwodleżynowego lub ortopedycznego. Jego wybór i rodzaj na pewno pomoże dobrać nam lekarz znający sytuację chorego lub fachowy doradca z firm zajmującym się sprzedażą tychże.

Łóżko dla seniora - Podsumowanie:

Łóżka regulowane zalecane są więc ludziom, którzy wymagają stałej opieki z powodu braku możliwości wykonywania podstawowych czynności np. W zakresie higieny i często samodzielnego przyjmowania posiłków bądź leków. Tego typu sprzęty, jakie proponuje nam między innymi firma Elbur, mogą wpłynąć znacznie na poprawę komfortu i relacji między domownikiem opiekującym się a niepełnosprawnym. Najlepiej (w miarę możliwości) przedyskutować ten zakup ze starszą osobą. Przedstawić wszystkie za i przeciw. Podkreślić to, jak ważna są dla nas wszelkie udogodnienie w wykonywaniu czynności pielęgnacyjnych. Jeżeli ma to zmniejszyć stres u rodzica bądź dziadka, to zapewnijmy go, że gdy tylko poczuje się lepiej i będzie mógł sam o siebie zadbać, to wymienimy to łóżko na tradycyjne uwzględniając przy tym wszelkie jego sugestie.

Artykuł Partnera.

Dariusz Włosek
Więcej artykułów z kategorii

Dodaj komentarz