18 kwietnia 2024, czwartek

Które urządzenie zwiększy zasięg sieci bezprzewodowej?

Error!
No 'inofontresizer_widget' widget registered in this installation.

Obecnie mało kto wyobraża sobie życie bez Internetu. Korzystamy z niego, w domu, w pracy, w podróży i w wielu innych okolicznościach, w których musimy coś szybko sprawdzić lub z kimś się skontaktować. Co zrobić, gdy zasięg Internetu w naszych czterech kątach jest za słaby? Jedyną opcją jest zmiana dostawcy, czy są też inne sposoby, które są na tyle tanie, że do skorzystania z nich nie będzie potrzebna szybka pożyczka?

Problemy z Internetem

Prawdopodobnie każdy, kto kiedykolwiek korzystał z Wi-Fi, zastanawiał się, jaki zasięg ma bezprzewodowa sieć. Wszystko zależy od urządzenia rozprowadzającego sygnał. To jego właściwe ustawienie może rozwiązać problem i zapewnić dostęp do Internetu na terenie całego mieszkania - do nawet kilkunastu metrów. Szczegółowe informacje znajdziemy w instrukcji urządzenia.
Problemem mogą być jednak ściany, drzwi i inne przeszkody, które na swojej drodze spotka sygnał. Wówczas może on się stopniowo osłabiać i w efekcie nie dotrzeć do wszystkich pokoi, przez co w części z nich korzystanie z Internetu na komputerze, tablecie czy telefonie będzie utrudnione lub nawet niemożliwe. Co zrobić w takiej sytuacji i czy konieczne jest kupowanie drogich urządzeń wzmacniających sygnał lub planowanie remontu, do którego potrzebna będzie nam szybka pożyczka?
Okazuje się, że nie musimy narażać się na wielkie koszty. Zacząć należy od zweryfikowania ustawień routera, a także jego położenia. Warto bowiem pamiętać, że jeśli znajduje się on w niedalekiej odległości od urządzenia emitującego fale elektromagnetyczne, jego działanie może być utrudnione.

Wzmacniacz sygnału do domu

Urządzenie to występuje pod wieloma nazwami, takimi jak wireless repeater lub wireless range extender. Jego głównym zadaniem jest wzmocnienie sygnału, dzięki czemu ten będzie mógł być rozprowadzony na dalszą odległość z lepszym skutkiem. Tyczy się to zarówno dostępu do Internetu na jednym piętrze, jak i w piętrowym budynku.
Repeater odbiera jednak sygnał od routera, więc również on musi znajdować się w niedalekiej odległości od źródła Internetu. Choć samo urządzenie jest dość tanie, to może okazać się niewystarczające w przypadku bardzo dużych mieszkań lub obiektów użyteczności publicznej. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na model naszego routera - nie wszystkie będą mogły współpracować z nowoczesnymi wzmacniaczami.

Kratowa sieć Wi-Fi

Co w takim razie powinno się zrobić, gdy w niektórych miejscach wciąż brakuje Internetu? Zdecydować się na technologię zwaną Mesh Wi-Fi. Jest to zestaw kilku nadajników, które montuje się w różnych miejscach budynku, a te przekazując pomiędzy sobą sygnał, zapewniając bardzo dobrą jakość transmisji danych. Wielkim atutem jest ich niewielki rozmiar, dzięki czemu ich montaż jest praktycznie bezproblemowy. Sposób ten jest już w Polsce bardzo popularny, jednak w domach wciąż mało kto się na niego decyduje. Wszystko przez dość duże koszty, do których pokrycia często może być potrzebna nawet szybka pożyczka.

Artykuł Partnera.

Seniorzy Juniorzy
Więcej artykułów z kategorii

Dodaj komentarz