18 kwietnia 2024, czwartek

Kierowca 55 plus. Legionowscy seniorzy wzięli udział w pilotażowym programie

|

Error!
No 'inofontresizer_widget' widget registered in this installation.

Legionowscy Seniorzy brali udział w pilotażowym projekcie samorządu województwa mazowieckiego, skierowanym do kierowców 55 PLUS. To kolejna inicjatywa skierowana do tej grupy społecznej, której celem była poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego poprzez kształtowanie prawidłowych postaw oraz uświadomienie zagrożeń wynikających z uczestnictwa w ruchu drogowym.

https://gazetapowiatowa.pl

Obserwujemy niepokojący wzrost zdarzeń drogowych z udziałem osób starszych. Policyjne statystyki dotyczące wypadków z udziałem seniorów jednoznacznie wskazują na potrzebę podjęcia zdecydowanych działań oraz poszukiwania nowej formuły szkoleń.

Z inicjatywy samorządu województwa mazowieckiego powstał projekt profilaktycznych szkoleń skierowany do kierowców seniorów. Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej wraz z Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego z terenu Mazowsza zawarły porozumienie dotyczące sfinansowania szkoleń dla blisko 700 seniorów. Wykonawcą projektu został Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy – Tor Modlin.

Podczas sześciogodzinnego szkolenia teoretyczno-praktycznego, realizowanego przez doświadczonych psychologów transportu i instruktorów techniki jazdy, uczestnicy zapoznali się m.in. ze specyfiką ruchu drogowego w Polsce, oceną czynników wpływających na bezpieczeństwo ruchu z uwzględnieniem różnych substancji psychoaktywnych, a także wpływem alkoholu i innych środków psychoaktywnych na organizm człowieka ze szczególnym uwzględnieniem sprawności psychofizycznej kierowcy. W trakcie zajęć praktycznych seniorzy doświadczyli wpływu prędkości na drogę hamowania na różnego rodzaju nawierzchniach, przekonali się, jak na koncentrację działa rozmowa przez telefon lub z pasażerem i na jakich zasadach działają systemy wspomagające kierowcę w samochodzie. Legionowianie nauczyli się, jak bezpiecznie prowadzić samochód, jakich elementów nie można ignorować siedząc za kierownicą oraz dlaczego tak ważne są techniki obserwacji i przewidywanie, utrzymywanie odpowiednich odległości od pozostałych uczestników ruchu czy dbanie o stan techniczny pojazdu. Na te i wiele innych pytań Seniorzy otrzymali odpowiedź podczas zajęć jady defensywnej.

Instruktorzy Toru Modlin skupiali się na bezpieczeństwie, dynamice i ekonomice, a także na obniżeniu poziomu stresu za kierownicą, a co za tym idzie agresji na drodze. Uczestnicy szkolenia nauczyli się podstawowych zasad inteligentnej jazdy samochodem, obierania właściwej strategii, a także elementów jazdy ekonomicznej. Podczas kursu analizowano charakterystykę jazdy i błędy popełniane przez uczestników w ruchu drogowym.

Oficjalne dane determinują działania samorządu województwa mazowieckiego nie tylko w grupie najstarszych uczestników ruchu drogowego. Kampania społeczna „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” skierowana do uczniów szkół podstawowych i przedszkolaków już przynosi wymierne efekty w postaci poprawy bezpieczeństwa na drogach województwa w tej grupie wiekowej. Młodzi kierowcy w wieku 18 – 24 lata to kolejna grupa wiekowa, wśród której notowany jest ponadprzeciętny udział w dużej liczbie zdarzeń drogowych. Już wkrótce oferta jednodniowych szkoleń w ośrodku doskonalenia techniki jazdy zostanie skierowana również do tej grupy mieszkańców Mazowsza.

Źródło: http://gazetapowiatowa.pl Ewa Milner-Kochańska

SJ
Więcej artykułów z kategorii |

Dodaj komentarz