Nietrzymanie moczu to problem, który dotyka coraz więcej osób. Przez wielu uważany jest jednak za zbyt wstydliwy. Osoby dotknięte tym problemy dość niechętnie chcą prosić o pomoc lekarza. Co jest powodem nietrzymania moczu? Dowiedz się, jak można sobie z nim poradzić.
Nietrzymanie moczu – czym jest?
Nietrzymanie moczu jest niezamierzonym, częściowym lub całkowitym opróżnieniem pęcherza moczowego. Problem ten dotyka zdecydowanie więcej kobiet niż mężczyzn. Pierwszym objawem, wskazującym na nieprawidłowości w układzie moczowym, jest wysiłkowe nietrzymanie moczu. Tak zwane popuszczanie odbywa się wówczas nawet podczas niewielkiego wysiłku, takiego jak kaszel, kichanie bądź wysiłek fizyczny podczas treningu. Problem ten nasilać się może wraz z wiekiem. Wówczas nietrzymanie moczu może występować już pod wieloma postaciami.
Typy nietrzymania moczu
Oprócz wysiłkowego nietrzymania moczu wyróżnić można również:
- nietrzymanie moczu z parcia – przyczyną jest dysfunkcja mięśni gładkich pęcherza; może pojawić się, gdy wypieracz pęcherza moczowego jest niestabilny bądź występuje jego nadmierna nadpobudliwość; popuszczanie moczu jest wówczas poprzedzone silnym parciem; może również występować podczas spoczynku,
- nietrzymanie moczu mieszane – jest to sytuacja, w której obserwuje się popuszczanie moczu zarówno poprzedzone parciem, jak i podczas niewielkiego wysiłku,
- nietrzymanie moczu z przepełnienia – najczęściej występuje u mężczyzn; jest to sytuacja, w której przyczyną wyciekania moczu jest przepełniony bądź nadmiernie rozciągnięty pęcherz wskutek upośledzonej kurczliwości wypieracza.
Ryzyko związane z problemem nietrzymania moczu
Na problem nietrzymania moczu ma wpływ sposób życia, choroby, a także różnego rodzaju zabiegi, które odbywały się w okolicach dróg rodnych i moczowych. U 34% kobiet problem ten pojawia się po porodzie. Przyczyną może być również osłabienie mięśni dna miednicy. Na dolegliwość tego typu narażone są także kobiety w okresie menopauzy. Nietrzymanie moczu może być spowodowane otyłością, problemami z układem nerwowym czy też częstymi infekcjami. Nietrzymanie moczu może prowadzić m.in. do zapalenia układu moczowego i dróg rodnych. Problem ten może również pogorszyć stan psychiczny i zwiększyć poczucie wstydu z tym związane. To z kolei skutkować może wycofaniem się z życia społecznego.
Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu?
Istnieje wiele sposobów, by pomóc sobie z problemem nietrzymania moczu. Pierwszym z nich jest ćwiczenie tzw. mięśni Kegla, czyli mięśni dna miednicy. Regularny trening tych partii mięśni polecany jest wszystkim osobom, które borykają się z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Nie bez znaczenia jest również zmiana nawyków żywieniowych oraz aktywność fizyczna. Warto wzbogacić swoją dietę w produkty pełnowartościowe, które pozytywnie wpłyną na zmniejszenie masy ciała. Jeżeli jednak zauważysz u siebie problem nietrzymania moczu, koniecznie zgłoś się do specjalisty. Warto wspomnieć, że jest to dolegliwość, która we wczesnym stadium jest możliwa do wyleczenia. Specjalista jest w stanie wdrożyć leczenie zachowawcze, które w efekcie prowadzić będzie do wzmocnienia mięśni i pożegnania problemu.
Tampony na nietrzymanie moczu
Jednym z nowatorskich rozwiązań, które może okazać się niezwykle pomoce podczas walki z problemem nietrzymania moczu są tampony Uritam. Ich zaletą jest przede wszystkim skuteczność – chronią przed mimowolnym popuszczaniem moczu, a także pochłaniają nieprzyjemny zapach. Są wygodne, dlatego bez problemu można używać ich podczas treningów na siłowni czy też podczas pływania w basenie.