15 czerwca 2024, sobota

Jak zioła mogą Ci pomóc? Stosowanie ziół.

| |

Error!
No 'inofontresizer_widget' widget registered in this installation.

W przeszłości nasi przodkowie używali ziół do wielu celów nie tylko w leczeniu. Na przykład tymianku używali do wyrobu mydła, a szałwii do wyrobu słodyczy. W dzisiejszych czasach ziołolecznictwo powraca do łask. Obecnie wiadomo, że zioła mogą być używane na różne sposoby – jako uzupełnienie naszych obecnych praktyk medycznych lub jako ich całkowity zamiennik.

Stosowanie ziół w tradycyjnej medycynie

Tradycyjna medycyna w dużej mierze opiera się na stosowaniu ziół. Lekarze przepisują zioła w leczeniu wielu problemów zdrowotnych. Należą do nich powszechne stany, takie jak niestrawność, czy lęk, a także poważniejsze problemy, takie jak HIV i rak. Wiele osób uważa, że stosowanie ziół sprawia, że czują się lepiej i skuteczniej działają na ich konkretny problem niż tradycyjna medycyna. Jednak stosowanie preparatów ziołowych ma swoje minusy: niektóre z nich mogą powodować poważne skutki uboczne, jeśli są przyjmowane niewłaściwie. Dlatego w przypadku zastosowań leczniczych warto konsultować ich stosowanie z ekspertami.

Dawno temu zioła były stosowane w praktykach medycznych znacznie skuteczniej niż obecnie. Wiele obecnych praktyk medycznych opiera się na tabletkach, zastrzykach i operacjach, z których wszystkie są znacznie mniej czasochłonne i bolesne niż stosowanie ziół. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, jak daleko zaszły nowoczesne praktyki medyczne. Lekarze mają dostęp do nowych technologii i aparatury, której nie było jeszcze 100 lat temu; to pozwala im wykonywać operacje znacznie skuteczniej niż ich poprzednicy mogliby za pomocą samych skalpeli i środków znieczulających. W rezultacie lekarze w razie potrzeby leczą objawy za pomocą medycyny współczesnej. Współczesna medycyna jest znacznie skuteczniejsza w leczeniu objawów wielu powszechnych problemów zdrowotnych w porównaniu do tego, jak radziła sobie z podobnymi problemami wiele lat temu. Dzieje się tak, ponieważ nauka w ciągu ostatnich 100 lat rozwijała się bardzo szybko; ziołolecznictwu niestety nie poświęcono tyle czasu na badania.

foto Tara Winstead

Korzystaj z medycyny naturalnej

Powraca trend do korzystania z naturalnych rozwiązań, takich jak stosowanie ziół.

Każdy powinien rozważyć włączenie jakiejś formy medycyny naturalnej do swojego regularnego trybu życia – czy to ziół, czy innego suplementu . Wiele współczesnych problemów jest skutecznie leczonych odpowiednią mieszanką leczenia konwencjonalnego i alternatywnego. Ostatecznie postęp naukowy nie powinien powstrzymywać nas przed ratowaniem się przed szkodliwymi substancjami, do których nasi przodkowie nie mieli dostępu nawet tysiąc lat temu.

Redakcja SJ

Dariusz Włosek
Więcej artykułów z kategorii | |

Dodaj komentarz