2 marca 2024, sobota

Jak dobrać łóżko rehabilitacyjne do pacjenta

|

Error!
No 'inofontresizer_widget' widget registered in this installation.

Niejednokrotnie zdarza się w życiu taka sytuacja, że ktoś ze znajomych, z rodziny, albo rodzic wymaga opieki medycznej w domu. Osoba taka spędza większość doby w łóżku, albo nawet jest osobą niechodzącą w ogóle. Dlatego wybór odpowiedniego łóżka rehabilitacyjnego jest niezwykle ważną i odpowiedzialną decyzją. Jeśli dokonamy trafnego wyboru, to osoba będzie miała zapewniony komfort i wygodę. Na rynku dostępnych jest wiele modeli łóżek. Tylko jaki model wybrać, aby był najlepiej dostosowany do potrzeb chorego? Najważniejszą rzeczą na początku jest wybór takiego, które będzie odpowiadało wzrostowi i wadze osoby, która będzie korzystać z niego. Oczywiście choroba, na jaką choruje pacjent, jest równie istotna. Dla dzieci i młodzieży są modele mniejsze. Natomiast osoby z nadwagą mogą skorzystać z łóżek bariatrycznych, które charakteryzują się większym udźwigiem. Łóżka rehabilitacyjne posiadają nóżki regulowane. Takie udogodnienie jest ważne dla osób, które nie są na stałe unieruchomione. W dowolnym momencie możemy obniżyć nóżki, aby pacjent swobodnie wstał i usiadł sobie. Jest to także dobra asekuracja w razie upadku.

Łóżko rehabilitacyjne z barierkami bocznymi przyda się większości chorych, tak samo jak i kółka z blokadą, które umożliwiają przestawienie go i unieruchomienie. Dla niektórych mogłoby się to wydawać mało istotne, ale wygląd łóżka także ma znaczenie. Jeśli potrzebujemy takiego łóżka na dłuższy czas, ma ono stać w domu, to fajnie jest, aby dobrze wyglądało. Dlatego niektóre łóżka posiadają wykończenia meblowe bądź drewniane, które sprawiają, że czasami można nie zauważyć nawet, że jest to specjalne łóżko dla chorego.

Najważniejsze parametry łóżek rehabilitacyjnych produkcji Elbur

Łóżka rehabilitacyjne Elbur zostały stworzone z myślą o osobach chorych oraz ich opiekunach. Jest ono wykonane z najwyższą starannością, tak aby było niezwykle funkcjonalne oraz praktyczne. Elbur posiada łóżka, które wyglądają także estetycznie. Wykończenia zrobione są z drewna, metalowe stelaże, wodoodporna płyta HPL, to wszystko sprawia, że szybko i łatwo można takie łóżko zdezynfekować. Jest ono także bardzo solidne i mamy pewność, że będzie służyło bez zarzutu długi czas. Istnieje możliwość uzupełnienia łóżka o dodatkowe elementy, takie jak: nadstawki, wysięgniki czy tablety. Łóżka sterowane są za pomocą pilota, co znacznie ułatwia codzienne funkcjonowanie. Podzielenie leża na segmenty daje szereg możliwości zmiany pozycji podczas leżenia. Dodatkowo możemy blokować poszczególne segmenty leża. Leże może być także regulowane w zakresie wysokości. Można także zamontować dodatkowe barierki ochronne, których wysokość jest regulowana. Zabezpieczają one pacjenta przez przypadkowym upadkiem. Łóżka Elbur skonstruowane zostały tak, aby osoby z większą wagą mogły spokojnie leżeć. Dostępne modele dostosowane są dla wagi do 135 kg. Jeśli osoba jest cięższa, to należy wybrać łóżko wzmocnione. Jest to tak zwane łóżko bariatryczne. Tutaj istnieje podział na modele, które nadają się dla pacjentów ważących do 160 kg oraz łóżka, które skonstruowane zostały do uniesienia nawet 200 i 300 kg. Tutaj oczywiście łóżko takie posiada większe wymiary, aby pacjent mógł czuć się komfortowo. Oferta Elbur obejmuje łóżka rehabilitacyjne, które spełniają najwyższe wymogi oraz zapewniają maksymalne bezpieczeństwo i komfort.

Łóżko, które samo dostosuje się do potrzeb chorego

Łóżko dla chorego jest sprzętem medycznym. Skonstruowane zostało w taki sposób, aby jak najbardziej ułatwić życie choremu oraz osobie, która się nim opiekuje. Łóżko takie umożliwia łatwiejsze wstawanie, siadanie oraz zmianę pozycji podczas leżenia. Osoby, które są przewlekle chore powinny leżeć na łóżku elektrycznym. Posiada ono możliwość sterowania oparcia pleców oraz odcinka podudziowego dzięki załączonemu pilotowi. Jest to niezwykle ważne, gdyż odciąża w znacznej mierze osobę opiekującą się pacjentem. Chory sam ustawia i zmienia sobie pozycję leżącą i nie musi angażować w to osób trzecich. Pilot także pomoże uregulować pozycję nóg. Mogą one zostać uniesione do góry bądź zgięte. Opiekun dzięki temu nie przeciąża swojego kręgosłupa, ma łatwiejszą pozycję do mycia, przebierania i zmiany pościeli. Niezależnie od stanu zdrowia chorego łóżko musi posiadać koła. To dzięki nim możemy z łatwością przesunąć łóżko w dowolne miejsce. Z racji tego, że łóżka rehabilitacyjne są bardzo ciężkie, to bez kółek byłoby to niemożliwe do zrobienia przez jedną, a nawet dwie osoby. Istnieje wiele modeli łóżek, które możemy idealnie dopasować do potrzeb osoby leżącej. Dla osób, które są częściowo unieruchomione bardzo ważnym elementem jest wysięgnik z trójkątem. Umożliwia on samodzielną zmianę pozycji oraz wstawanie. Dodatkowy stolik przy łóżku jest także fajnym dodatkiem, który pomaga w samodzielnym spożywaniu posiłków. Możemy także ustawić sobie na nim laptopa lub poczytać książkę. Jeśli istnieje taka konieczność i pacjent nie wstaje z łóżka, to warto znaleźć model wyposażony w uchwyt na cewnik, basen i kaczkę. Istnieją też uchwyty na kroplówki oraz specjalnie dedykowane do danego łóżka szafki. Szafka taka idealnie sprawdzi się przy pacjencie leżącym, jak i takim, który wstaje. W pierwszym przypadku osoba opiekująca się może w takiej szafce trzymać niezbędne rzeczy do pielęgnacji chorego. W drugim przypadku chory w szafce może trzymać najpotrzebniejsze rzeczy, które ułatwiają mu codzienne życie. Nie musi przy tym angażować co chwilę osób trzecich prosząc ich o przyniesienie szklanki wody, czy chusteczek. Wybór odpowiedniego łóżka rehabilitacyjnego może znacznie ułatwić funkcjonowanie zarówno choremu, jak i opiekunowi. Dlatego warto poświęcić na wybranie odpowiedniego modelu trochę czasu.

SJ
Więcej artykułów z kategorii |

One comment on “Jak dobrać łóżko rehabilitacyjne do pacjenta”

  1. Łóżko rehabilitacyjne musi być dopasowane przede wszystkim do choroby i ja mam takie dostosowane do osób z chorobami układu krążenia z możliwością ustawienia pozycji drenażowych – Trendelenburga. Jeśli chodzi o wskazówki dotyczące wyboru odpowiedniego modelu łóżka rehabilitacyjnego to polecam sobie poczytać artykuł: https://www.zdrowykregoslup.pl/czym-powinno-charakteryzowac-sie-dobre-lozko-rehabilitacyjne/. Tam jest dość dużo wartościowych informacji na ten temat

Dodaj komentarz