Wraz z upływem lat zęby stają się słabsze. Tendencja ta dotyczy również dziąseł i błony śluzowej wyściełającej jamę ustną. Na jej ogólny stan wpływają także inne choroby, takie jak cukrzyca czy problemy z sercem. Każdy niepokojący objaw jest pretekstem do wizyty u stomatologa.
Odpowiednia higiena – dokładne szczotkowanie zębów i używanie nici dentystycznej – pozwala uchronić się przed wieloma chorobami. Jedną z nich jest paradontoza, czyli zapalenie przyzębia, najczęstsza przyczyna utraty zębów. Schorzenie to dotyczy dziąseł, które stają się czerwone, wrażliwe, obrzmiałe i bolesne. Mogą też krwawić. Dodatkową dolegliwością towarzyszącą paradontozie jest nieprzyjemny zapach z ust. Jeśli dentysta nie zainterweniuje odpowiednio wcześnie, zęby nieuchronnie zaczną wypadać.
Seniorzy, którzy z jakiejś przyczyny już tracą bądź stracili uzębienie, mogą liczyć na refundację protezy z NFZ. Nie wolno zaniedbać tej sprawy, ponieważ brak zębów uniemożliwia skuteczne gryzienie pokarmów i znacznie utrudnia prawidłową artykulację. Obniża też samopoczucie i jakość kontaktów towarzyskich.
Narodowy Fundusz Zdrowia pozwala na refundację protez osiadających wykonanych z akrylu. Każdy ubezpieczony może o to wnioskować raz na 5 lat. W przypadku zupełnego braku uzębienia będzie to proteza całkowita (w szczęce lub żuchwie). Jeśli pacjentowi brakuje przynajmniej 5 własnych zębów, może wnioskować o protezę częściową. NFZ nie zwraca kosztów bardziej nowoczesnych mostów, koron czy implantów. Refundacją są objęte wszystkie zabiegi związane z protezą, łącznie z pobraniem wycisku. Raz na 2 lata można bezpłatnie oddać protezę do naprawy.
Pacjenci po operacjach nowotworów w obrębie twarzoczaszki korzystają z powyższych uprawnień bez ograniczeń czasowych.
Zasady użytkowania protezy zębowej:
- Protezy nie należy nosić nieustannie. Zaleca się wyjmować ją z ust na minimum 6 godzin dziennie. Najwygodniej odkładać ją na noc. W przeciwnym wypadku można nabawić się grzybicy błony śluzowej w jamie ustnej.
- Z protezą należy postępować tak jak z własnymi zębami, czyli myć ją po każdym posiłku. Czyszczenie powinno trwać około 3 minut. Ważne, aby dotrzeć szczoteczką także w zakamarki po wewnętrznej stronie protezy. Na rynku są dostępne specjalne antybakteryjne pasty do protez, które nie rysują powierzchni.
- Przed pójściem spać umytą protezę należy koniecznie osuszyć i odłożyć do pojemnika. Przechowywanie jej w szklance z wodą to przeszłość, ponieważ są to idealne warunki do rozwoju grzybów.
- Dodatkowym zalecanym zabiegiem higienicznym jest odkażanie protezy w specjalnym płynie bakteriobójczym. Dostępne są także specjalne rozpuszczalne tabletki z aktywnym tlenem. Tego typu czyszczenie zaleca się przeprowadzać raz na 2 tygodnie.
- Raz na pół roku stan protezy powinien ocenić stomatolog.