23 kwietnia 2024, wtorek

Fałszywa miłość - CUKIER

|

Error!
No 'inofontresizer_widget' widget registered in this installation.

Cukier uzależnia i szkodzi prawie, jak nikotyna. Budzi w nas dobre emocje i przez to nie postrzegamy jego spożycia jako niebezpiecznego dla zdrowia.

Według WHO w 2030 roku cukrzyca będzie 7. najczęstszym powodem zgonów. Na świecie ponad 1,9 mld osób dorosłych jest otyłych, a 350 mln choruje na cukrzycę. Już na chwilę obecną na świecie umiera więcej osób przez powikłania spowodowane otyłością niż z głodu.

Koncerny spożywcze wykreowały słodycze jako symbol sympatii, miłości, oznakę docenienia, wdzięczności. Słodycz kojarzy nam się z bezpieczeństwem, czułością, rozkoszą. Dlatego bombonierka i cukierki to niezastąpiony prezent dla każdego - ukochanej, rodziców, dzieci, lekarza, nauczycielki i na każdą okazję.

Cukier przyczynia się do zaburzenia pracy organizmu i powstania śmiertelnych chorób. Dodatkowo, nawet o tym nie wiedząc, spożywamy tzw. cukier ukryty, czyli dodany do produktów. Taki cukier może znajdować się w ketchupie, płatkach śniadaniowych czy wędlinie.

Coraz więcej osób czyta etykiety, interesuje się składem produktu. Problemem jednak stało się przeświadczenie o tym, że skoro cukier jest wszędzie, to go nie unikniemy. Tymczasem są firmy produkujące żywność bez dodatku cukru i jego odpowiedników, np. syropu glukozowo-fruktozowego, maltodekstryny, karmelu. Można znaleźć produkty, nawet słodycze, słodzone mniej kalorycznymi zamiennikami, np. stewią czy erytrytolem lub zupełnie niezawierające cukru. Trzeba ich tylko szukać, uważnie czytając opisy produktów w internecie i etykiety w sklepie – tłumaczy Beata Straszewska ze Stewiarnia.pl, specjalistka od żywności bez cukru.

Jak ograniczyć cukier?

  • Jeśli masz problem z odstawieniem słodyczy, dobrymi zamiennikami są produkty słodzone stewią czy batoniki owocowe. Znajdziesz je w każdym sklepie.
  • W domu nie pozostawiaj słodyczy na wierzchu, będą Cię kusić! Schowaj je głęboko w szafce, ale aby uniknąć "ulubionej pułki" nie trzymaj ich w jednym miejscu.
  • Słodycze to nie sposób na pocieszenie, nie łudź się! Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są ćwiczenia fizyczne wyzwalające endorfiny. Dobrym sposobem także jest wykonanie telefonu do bliskiej osoby- rozmowa działa cuda.
  • Nie kupuj słodyczy na bazie cukru na prezent- zadbaj też o innych. Owszem, ten nawyk jest wygodny, ale dla zdrowia warto czasem pójść dłuższą drogą.
SJ
Więcej artykułów z kategorii |

Dodaj komentarz