19 kwietnia 2024, piątek

Czym jest diastema?

Error!
No 'inofontresizer_widget' widget registered in this installation.

Diastema to określenie na przerwę pomiędzy grupami zębów, a dokładniej między siekaczami przednimi górnymi. Przez wiele osób traktowana jest jako defekt urody i często stanowi przyczynę wielu kompleksów. Inni natomiast czynią z niej swój znak rozpoznawczy i traktują jako element uroku osobistego. Znane osoby z diastemą to np. Madonna, Elton John czy Tomasz Karolak. Dowiedz się, jakie są przyczyny powstawania diastemy, a także w jaki sposób można ją ukryć.

Przyczyny diastemy

Diastemę ze względu na przyczyny występowania podzielić można na dwa rodzaje:

  • diastema rzekoma – mówi się o niej w momencie, gdy w jamie ustnej brak jest siekaczy bocznych (hipodoncja), zęby cechują się małym rozmiarem i sprzyja to rozsuwaniu się jedynek (mikrodoncja) albo w jamie ustnej pojawia się nadliczbowy ząb za siekaczami (hiperdoncja),
  • diastema prawdziwa – przyczyną jej powstawania jest przerost wędzidełka wargi górnej,
  • diastema fizjologiczna – mówi się o niej, gdy występuje w czasie wymiany zębów mlecznych na stałe. 

Nie jest to jednak jedyny podział diastemy. Tego rodzaju przerwę podzielić można także ze względu na ustawienie jedynek względem siebie:

  • diastema równoległa – występuje w momencie, gdy jedynki ułożone są względem siebie równolegle, 
  • diastema zbieżna – mówi się o niej w momencie, gdy korzenie jedynek są oddalone od siebie, a korony zębów zbliżone, 
  • diastema rozbieżna – jest to sytuacja odwrotna niż w przypadku diastemy zbieżnej – korzenie jedynek znajdują się w bliskiej odległości, natomiast korony zębów są oddalone. 
czym jest diastema

Leczenie diastemy

Jeżeli luka pomiędzy zębami jest mniejsza niż 2 mm wówczas traktuje się ją jako problem natury estetycznej i nie jest kwalifikowana do leczenia ortodontycznego. Należy jedynie szczególnie dbać o właściwą pielęgnację jamy ustnej i dokładnie oczyszczać wolną przestrzeń. W sytuacji, gdy przerwa między zębami jest większa niż 2 mm – należy rozważyć leczenie ortodontyczne. Diastemę można wyleczyć stosując aparat ortodontyczny. W zależności od rodzaju diastemy konieczne może okazać się zastosowanie aparatu ortodontycznego stałego bądź ruchomego. 

Jeżeli przerwa między zębami jest naprawdę spora, może stać się ona przyczyną wielu problemów stomatologicznych, ale i logopedycznych. Diastema może doprowadzić do rozwoju wielu chorób przyzębia, rozchwiania ich, a także do seplenienia świszczącego. 

Usuwanie diastemy

Jeżeli diastema stanowi duży problem estetyczny, można zamaskować diastemę na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest skorzystanie z zabiegów stomatologii estetycznej i wypełnienie luki materiałem kompozytowym bądź skorzystanie z licówek. Zastosowanie kompozytu to rozwiązanie zdecydowanie tańsze, ale i mniej trwałe. Licówki to pojedyncze nakładki na zęby, które przyklejane są przez stomatologa do oszlifowanej licowej powierzchni zębów. Są one zdecydowanie bardziej odporne zarówno na uszkodzenia, jak i przebarwienia niż kompozyt. Rozwiązanie to jest jednak droższe. 

Długość leczenia diastemy uzależniona jest od wybranej metody leczenia. Jeżeli przerwa między zębami jest przyczyną Twoich kompleksów bądź problemów stomatologicznych, koniecznie skontaktuj się ze stomatologiem. Ze swoim problemem możesz zgłosić się do AllSmiles Dental w Lublińcu, w której uzyskasz profesjonalną poradę i właściwie dobrane leczenie.

Artykuł partnera.

SJ
Więcej artykułów z kategorii

Dodaj komentarz