13 kwietnia 2024, sobota

Co obejrzeć podczas kwarantanny : ŻELAZNA DAMA

Error!
No 'inofontresizer_widget' widget registered in this installation.

Film opowiada historię życia Margaret Thatcher, trzykrotnej premier Wielkiej Brytanii. Jest to niezwykła opowieść o kobiecie, która swoją wytrwałością i ciężką pracą przebiła się na polityczny szczyt, wcześniej zarezerwowany dla mężczyzn.

Foto copyright: Pathe, Film4, UK Film Council, Weinstein Company, The, Yuk Films, Canal+, CineCinema, Goldcrest Pictures, DJ Films

Żelazna Dama – dlaczego warto obejrzeć ten film?

W 1979 roku Margaret Thatcher została pierwszą kobietą, która stanęła na czele rządu Zjednoczonego Królestwa. Mimo że ze stanowiska ustąpiła w roku 1990, ciągle uważana jest przez wielu w Wielkiej Brytanii za postać kontrowersyjną, wywołującą skrajne emocje.

W brytyjsko-francuskiej produkcji widzimy ją jako osobę czynu, która nie ogląda się na innych, jest wierna swoim ideałom i z konsekwencją dąży do wyznaczonego celu. Nie boi się również podejmować trudnych decyzji takich jak zamknięcie kopalń czy zaangażowanie w wojnę o Falklandy.

Film ten pokazuje jednocześnie cenę, jaką musiała zapłacić za życie na świeczniku i polityczną walkę przez całe życie. 

Na początku filmu poznajemy ją jako starszą kobietę, żyjącą samotnie w pustym domu. Była premier ma problemy z pamięcią, rozmawia ze swoim nieżyjącym mężem i wspomina swoją błyskotliwą karierę. Najważniejsze momenty z jej życia przedstawiane są w formie krótkich retrospekcji.

Film jest popisem amerykańskiej aktorki Meryl Streep, która wcieliła się w Margaret Thatcher. Za tę rolę otrzymała Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej.

Więcej o filmie można dowiedzieć się tutaj.

źródło: https://psychologdlaseniora.pl/

Dariusz Włosek
Więcej artykułów z kategorii

Dodaj komentarz