Niemal 90% przypadków bólu szyi ustępuje samoistnie – często wystarczą proste ćwiczenia rozciągające i rozluźniające. Dolegliwość dopada niemal każdego z nas na różnych etapach życia. Czasami wystarczy nieprzemyślany ruch czy podniesieni cięższego przedmiotu, aby odczuwać dyskomfort przez kilka kolejnych dni.
W niektórych przypadkach ból szyi może okazać się przewlekłą dolegliwością. Jest to konsekwencja niektórych schorzeń układu ruchu, na przykład przepukliny kręgosłupa lub zapalenia stawów. Warto zapoznać się bliżej z problemem bólu szyi, aby zapobiec mu bądź skutecznie go leczyć i przynieść sobie ulgę.
Nie warto zwlekać z wizytą u specjalisty – masaż wykonany przez profesjonalistę lub inny zabieg w gabinecie fizjoterapeuty może naprawdę zdziałać cuda.
Ból szyi a zawroty głowy
Zawroty głowy mogą mieć związek z wieloma różnymi dolegliwościami. Jeśli jednak osłabienie, utrata równowagi i dezorientacja występują wspólnie, najczęstszym powodem są właśnie problemy z kręgosłupem i bólem szyi, szczególnie u pacjentów między 60 a 70 rokiem życia.
Zawroty głowy to efekt zaburzeń neurologicznych pozostających w bezpośrednim związku z mechanicznymi urazami i uszkodzeniami kręgosłupa szyjnego. Dolegliwości te nasilają się wraz z wiekiem i określane są mianem szyjnopochodnego bólu głowy.
Wiele osób utożsamia objawy z chwilowym osłabieniem lub przemęczeniem. W rzeczywistości jednak odpowiedzialne za tego rodzaju bóle są problemy z kręgosłupem. Nieprawidłowy gwałtowny ruch może wywołać nie tylko zawroty głowy, lecz nawet omdlenie!
Do innych objawów możemy zaliczyć także problemy ze wzrokiem, mdłości i wymioty. Szyjnopochodny ból głowy, lub też po prostu ból szyi, nie stanowi zagrożenia dla życia, jednak może wywoływać niepotrzebny stres i utrudniać normalne funkcjonowanie. Jeśli ból tego rodzaju nie ustępuje, koniecznie udaj się do specjalisty.
Choroba zwyrodnieniowa stawów
Choroba zwyrodnieniowa stawów dotykająca kręgosłupa szyjnego dotyczy niewielkiego procenta młodszej populacji, jednak wśród osób powyżej 65 roku życia jest to przyczyna niemal 90% przypadków chronicznego bólu szyi.
Spondyloza szyjna, czyli choroba zwyrodnieniowa kręgów szyjnych, to niezwykle powszechne schorzenie wśród starszych pacjentów. Zużycie stawów wywołuje sztywność, ból szyi, a nawet zawroty głowy.
Co więcej, choroba ta objawia się także uczuciem mrowienia i osłabieniem jednej ręki bądź dłoni. Na szczęście jest to schorzenie dość wolno postępujące, a współczesna medycyna oferuje całą gamę rozwiązań i sposobów leczenia, które pozwalają utrzymać dawną jakość życia.
Skurcze mięśni a stres
Zapewne nie raz zdarzyło Ci się odczuwać ból głowy i sztywność karku po długim i męczącym dniu w pracy. Są to klasyczne symptomy skurczów mięśniowych wywoływanych przez takie czynniki jak stres i nieprawidłowa postawa ciała.
Problem najczęściej nasila się przez kilka dni lub nawet tydzień, uniemożliwiając normalne funkcjonowanie.
Stres to jeden z czynników bezpośrednio wywołujących ból szyi, zwiększa on bowiem sztywność mięśni karku, ogranicza ruchomość i ściąga połączenia nerwowe w tej okolicy, przez co ból promieniuje także do głowy. Co więcej, objawy nasilają się, jeśli przez długi czas pozostajemy w niewygodnej pozycji.
Źródło: https://krokdozdrowia.com