23 kwietnia 2024, wtorek

BIBLIOTEKA DOJRZAŁEGO CZŁOWIEKA

Error!
No 'inofontresizer_widget' widget registered in this installation.

Zima to tradycyjnie okres, w którym spędzamy więcej czasu w domu. Długie wieczory zaś są idealne, aby spędzić je w towarzystwie dobrej literatury. Jakie inspirujące książki polecamy do przeczytania w 2020 roku? Zapraszamy na pierwszą odsłonę Biblioteki dojrzałego człowieka

Photo by Jez Timms 

Factfulness, Hans Rosling

Media każdego dnia bombardują nas informacjami o tragediach współczesnego świata. Relacje z wojen, informacje o klęskach żywiołowych i humanitarnych nie schodzą z czołówek gazet i dzienników informacyjnych. 

A może jednak sytuacja na świecie jest lepsza, niż nam się wydaje? Takiego zdania jest autor Hans Rosling, lekarz i profesor zdrowia publicznego. Krok po kroku, bazując na danych statystycznych oraz swoich doświadczeniach, pokazuje, skąd biorą się nasze stereotypy oraz proponuje inny sposób postrzegania świata. 

Źródło: Wydawnictwo Media Rodzina, mediarodzina.pl

Siła nawyku, Charles Duhigg

Jest takie powiedzenie, że przez pierwszych 30 lat naszego życia kształtujemy nasze nawyki, a przez ostatnich 30 lat to nasze przyzwyczajenia w kierują naszym zachowaniem

Inspirująca książka o tym, jak powstają nawyki. Autor za pomocą niezwykle interesujących przykładów wyjaśnia, dlaczego robimy to, co robimy oraz jak możemy tworzyć i zmieniać nasze nawyki. 

Źródło: Dom Wydawniczy PWN, ksiegarnia.pwn.pl

Krótka historia świata, Ernst Hans Gombrich

Czytając Krótką historię świata, trudno uwierzyć, że jej pierwsze wydanie miało miejsce w 1936 roku, a autor napisał ją zaledwie w sześć tygodni. Sam przyczynek do jej powstania był nader prozaiczny – Ernst Gombrich miał problem ze znalezieniem pracy po obronie rozprawy doktorskiej z zakresu historii sztuki. 

Książka stanowi fascynujący opis historii świata. Krótkie rozdziały oraz ciekawy sposób narracji pomagają nam przypomnieć sobie najważniejsze wydarzenia z historii ludzkości. 

Źródło: Dom Wydawniczy Rebis, www.rebis.com.pl

Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko, Tom Phillips

Książka Toma Phillipsa stanowi odmienny sposób narracji o historii świata w stosunku do omawianej przed chwilą klasycznej pozycji Gombricha. Autor skupia się na najbardziej spektakularnych porażkach w historii ludzkości. W kontekście zdarzeń przytaczanych w książce, nasze niepowodzenia wydadzą się niewielkimi potknięciami. 

Polecamy obie pozycje. W interesujący sposób pokazują, jak różna może być percepcja historii świata. 

Źródło: Wydawnictwo Albatros, www.wydawnictwoalbatros.com

Genialni. Lwowska szkoła matematyczna, Mariusz Urbanek

Choć książka Mariusza Urbanka została wydana już pięć lat temu, co jakiś czas wracamy do niej z niemałym sentymentem. Autor w niezwykle barwny sposób odmalował atmosferę środowiska matematycznego we Lwowie, jego sukcesów oraz codziennych, kawiarnianych dysput.

Zawarte w książce powiedzonka profesora Hugona Steinhausa są prawdziwymi perełkami oraz genialnymi przykładami połączenia przenikliwej obserwacji i precyzyjnego języka. Książka stanowi ważny rozdział polskiej historii przedwojennej. 

BĄDŹ NA BIEŻĄCO – POLUB STRONĘ NA FACEBOOKU!

SJ
Więcej artykułów z kategorii

Dodaj komentarz