Żyjemy w czasach częstych transferów pieniężnych. Coraz więcej transakcji wykonywanych jest za pośrednictwem Internetu. Konta bankowe, przelewy i inne usługi z sektora finansowego to już codzienność, w której nawet najstarsze osoby dobrze się odnajdują.
Powszechnym jest myślenie, że jako właściciele konta jesteśmy jedynymi osobami, które mogą kontrolować swoje finanse. Niestety jest to błędna teza, szczególnie w czasach łatwego dostępu do sieci. Ważnym jest więc, aby nie cechować się ignorancją w temacie tak istotnym, jak finanse, a już w szczególności nasze prywatne.
Spektrum możliwości usług finansowych jest bardzo szerokie. Wpłaty, wypłaty, przelewy natychmiastowe, blik i inne. Każda z tych funkcjonalności, którą oferuje usługodawca poprzedzona jest pewnymi krokami, które należy wykonać, aby finalnie móc operować gotówką.
Niektóre z nich są w istocie bardzo proste i z tego względu mogą być wykorzystane przeciwko nam. Na ratunek przychodzi wiedza z zakresu korzystania z nowych technologii i poruszania się po świecie różnorodnych produktów i usług finansowych. W innym wypadku brak wiedzy może dużo kosztować.
Bankomat - niebezpieczna maszyna?
Samo urządzenie jest w gruncie rzeczy bardzo dużym udogodnieniem. To pewnego rodzaju bank z którego (zazwyczaj bez kolejki) za pośrednictwem kawałka plastikowej karty na PIN można wyciągnąć konkretną kwotę pieniędzy. Podobnie jest w sytuacji, gdy chcemy je zdeponować. Warto jednak pamiętać, że to okazja czyni złodzieja.
Korzystanie z bankomatu jest bezpieczne pod warunkiem stosowania się do konkretnych i pewnych zasad użytkowania. Oto kilka z nich:
- NIGDY nie udostępniaj kodu PIN osobom trzecim
- Jeśli urządzenie wzbudza w Tobie wątpliwości (np. czytnik kart) zrezygnuj z usługi
- Korzystaj z bankomatów w placówkach banku lub często odwiedzanych miejscach
- Zasłoń klawiaturę przy wpisywaniu PINu
- Nie korzystaj z pomocy osób trzecich przy wpłacie lub wypłacie
Inwestowanie - gdzie warto lokować pieniądze?
Każdy chciałby wiedzieć „jak w łatwy sposób pomnożyć swój kapitał”. Często słyszy się o niesamowitych możliwościach zarabiania, które oferuje dany podmiot. Wyjmując swoje pieniądze ze skarpety i przekazując je w obce ręce, warto być świadomym, że zawsze wiąże się to z ryzykiem straty.
Powierzając swoje oszczędności, pierwszym krokiem powinno być upewnienie się czy dana instytucja posiada zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego na prowadzenie usług finansowych. Aby to sprawdzić niezbędnym jest zajrzenie do listy ostrzeżeń publicznych na stronie rządowej (www.knf.gov.pl). Jeśli podmiot znajduje się w owym katalogu to znaczy, że jest podejrzany o popełnienie przestępstwa.
Na rynku pojawiają się również przedsiębiorstwa, które nie posiadają jakichkolwiek zezwoleń - nie są nadzorowane. Często wiąże się to z brakiem kontroli i gwarancji. Aby jednak zniwelować potencjalne ryzyko oszustwa, należy sprawdzić, czy konkretna firma widnieje na liście podmiotów kontrolowanych, którą również można znaleźć na stronie rządowej (www.knf.gov.pl).
Kredyty konsumenckie - spłacanie bez odsetek?
Warto wiedzieć, że w sytuacji, w której kredytodawca nie dopełni obowiązków informacyjnych mamy możliwość spłaty kredytu bez związanych z nim kosztów.
Informacje o produkcie finansowym, które muszą być zawarte:
- rodzaj kredytu, całkowitej kwoty oraz terminem i sposobem wypłaty
- stopa oprocentowania i warunki jej ewentualnej zmiany
- rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO)
- całkowita kwota do zapłaty
- zasady i terminy spłaty kredytu
- maksymalne wartości pozaodsetkowych kosztów
- zasady odraczania spłaty kredytu i udzielenie ponownego jeśli poprzedni nie był spłacony
Powinnyśmy również dowiedzieć się terminach, sposobach oraz skutkach odstąpienia od umowy oraz o możliwości wcześniejszej spłaty. Brak jakiejkolwiek informacji upoważnia nas do spłacenia równowartości pożyczki bez dodatkowych opłat.