Jest wiele informacji na temat nowotworów piersi czy raka szyjki macicy. Natomiast rak prostaty, który dotyczą mężczyzn wciąż jest tematem tabu. Tymczasem jest to drugi najczęstszy nowotwór u mężczyzn zaraz po raku płuc.
Jak powstaje nowotwór?
Nowotwór powstaje w momencie, kiedy komórki budujące narząd ulegają mutacjom i rozpoczynają niepohamowane dzielenie się. W wyniku wzrostu liczby komórek powstaje guz, który rozrasta się i nacieka okoliczne tkanki. Co więcej, ponieważ mutacje zaszły już na poziomie komórki, wystarczy, że jedna z nich przeniesie się drogą krwi lub układu limfatycznego w inną część organizmu, aby zainicjować rozrost przerzutu.
Rak prostaty – objawy
Nowotwór prostaty jest chorobą, która ujawnia się najczęściej w okolicy 50-70 lat. Objawami, które mogą sugerować patologie w obrębie gruczołu krokowego, są: trudności z oddawaniem moczu, uczucie ciągłego parcia na pęcherz, nocne wstawanie do toalety, częstomocz. Warto przypomnieć, że podobne objawy daje łagodny rozrost prostaty, który nie jest zmianą nowotworową. Jego objawy można kontrolować za pomocą leków blokujących mechanizmy prowadzące do rozrostu. W postaci zaawansowanej nowotwór często przerzutuje do kości dając pierwsze objawy w postaci bólu kręgosłupa czy ucisku na struny nerwowe.
Kiedy zauważymy u siebie objawy przemawiające za chorobą prostaty, należy udać się do lekarza, który po badaniu per rectum zleci badanie USG oraz w przypadku wątpliwości – biopsję gruczołu. Badaniem przesiewowym, służącym do wykrywania raka prostaty, jest poziom PSA we krwi. Prawidłowe stężenie PSA jest zależne od wieku i średnio wynosi od 0 do 4 ng/ml. Wzrost stężenia PSA nasuwa podejrzenie raka, jednak ok. 25% mężczyzn z nieprawidłowym wynikiem PSA nie ma raka, a prawie 20% chorych na raka stercza ma prawidłowe stężenie PSA w surowicy.