29 lutego 2024, czwartek

Wycinanka kurpiowska

|

Error!
No 'inofontresizer_widget' widget registered in this installation.

Wycinanka kurpiowska łączona jest z krainą o nazwie Kurpie – leżącej na terenie dwóch puszcz mazowieckich: Puszczy Białej oraz Puszczy Zielonej. Charakterystycznym elementem folkloru tego regionu, poza strojem ludowym stały się wycinanki.

Wycinanka kurpiowska

Wycinanka kurpiowska jest domeną przede wszystkim seniorów i mistrzów tej niezwykłej sztuki. Wielu z mistrzów kurpiowskiej wycinanki tworzy od dziecka. Zaczynali, podpatrując jak wycinanki tworzyły ich babcie, matki, ciotki czy wujkowie… bo po nożyce do strzyżenia owiec sięgali także mężczyźni i spod ich rąk wychodziły także kurpiowskie leluje i gwiazdy.

Wycinanka kurpiowska

Wycinanka kurpiowska - warsztaty

Kurpiowska wycinanka wymaga cierpliwości i nauki, ale jest też zajęciem, które pozwala seniorom dbać o rozwój zainteresowań i troskę o to, by sztuka kurpiowskiej wycinanki nie zaginęła. Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce i artyści ze Stowarzyszenia Artystów Kurpiowskich od lat prowadzą warsztaty i przekazują młodym adeptom trudną sztukę wycinanki. Dzięki mistrzom możliwy jest przekaz między pokoleniami, a sztuka ludowa i tradycje mogą łączyć seniorów i juniorów.

Genowefa Pabich zbiory prywatne kurpiowska wycinanka
Leluja Pabich wycinanka kurpiowska

Wycinanka na Kurpiach

W 2019 roku, Stowarzyszenie Akademia Wilanowska, we współpracy z Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce i artystami kurpiowskimi ze Stowarzyszenia Artystów Kurpiowskich, realizowało projekt pt. Wycinanka na Kurpiach. Opracowanie monograficzne pod kątem wpisu na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Stowarzyszenie Akademia Wilanowska,  Muzeum Kultury Kurpiowskiej Kurpie wycinanki kurpiowskie

Wycinanka na Kurpiach - wybitni artyści ludowi

W ramach projektu powstał katalog cyfrowy pt. Wycinanka kurpiowska z Puszczy Zielonej oraz cykl filmowych rejestracji twórców kurpiowskich podczas pracy nad wycinankami. W projekcie wzięli udział wybitni artyści ludowi z Kurpiów: Czesława Kaczyńska, Apolonia Nowak, Genowefa Pabich, Wiesława Bogdańska i Stanisław Ropiak.

Projekt był finansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

SJ
Więcej artykułów z kategorii |

One comment on “Wycinanka kurpiowska”

  1. Dzień dobry,
    piszecie Państwo, że "w ramach projektu powstał katalog cyfrowy pt. Wycinanka kurpiowska z Puszczy Zielonej oraz cykl filmowych rejestracji twórców kurpiowskich podczas pracy nad wycinankami. W projekcie wzięli udział wybitni artyści ludowi z Kurpiów: Czesława Kaczyńska, Apolonia Nowak, Genowefa Pabich, Wiesława Bogdańska i Stanisław Ropiak". Czy te materiały filmowe z wycinanki są gdzieś dostępne? Chętnie bym je zobaczyła. Czy w najbliższym czasie są planowane warsztaty z wycinanki dla dorosłych np. w Warszawie, albo w woj. mazowieckim. Jeśli tak to gdzie i kiedy? Z góry dziękuję za pomoc.

Dodaj komentarz