Wycinanka kurpiowska łączona jest z krainą o nazwie Kurpie – leżącej na terenie dwóch puszcz mazowieckich: Puszczy Białej oraz Puszczy Zielonej. Charakterystycznym elementem folkloru tego regionu, poza strojem ludowym stały się wycinanki.
Wycinanka kurpiowska
Wycinanka kurpiowska jest domeną przede wszystkim seniorów i mistrzów tej niezwykłej sztuki. Wielu z mistrzów kurpiowskiej wycinanki tworzy od dziecka. Zaczynali, podpatrując jak wycinanki tworzyły ich babcie, matki, ciotki czy wujkowie… bo po nożyce do strzyżenia owiec sięgali także mężczyźni i spod ich rąk wychodziły także kurpiowskie leluje i gwiazdy.

Wycinanka kurpiowska - warsztaty
Kurpiowska wycinanka wymaga cierpliwości i nauki, ale jest też zajęciem, które pozwala seniorom dbać o rozwój zainteresowań i troskę o to, by sztuka kurpiowskiej wycinanki nie zaginęła. Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce i artyści ze Stowarzyszenia Artystów Kurpiowskich od lat prowadzą warsztaty i przekazują młodym adeptom trudną sztukę wycinanki. Dzięki mistrzom możliwy jest przekaz między pokoleniami, a sztuka ludowa i tradycje mogą łączyć seniorów i juniorów.






Wycinanka na Kurpiach
W 2019 roku, Stowarzyszenie Akademia Wilanowska, we współpracy z Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce i artystami kurpiowskimi ze Stowarzyszenia Artystów Kurpiowskich, realizowało projekt pt. Wycinanka na Kurpiach. Opracowanie monograficzne pod kątem wpisu na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.



Wycinanka na Kurpiach - wybitni artyści ludowi
W ramach projektu powstał katalog cyfrowy pt. Wycinanka kurpiowska z Puszczy Zielonej oraz cykl filmowych rejestracji twórców kurpiowskich podczas pracy nad wycinankami. W projekcie wzięli udział wybitni artyści ludowi z Kurpiów: Czesława Kaczyńska, Apolonia Nowak, Genowefa Pabich, Wiesława Bogdańska i Stanisław Ropiak.
Projekt był finansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Dzień dobry,
piszecie Państwo, że "w ramach projektu powstał katalog cyfrowy pt. Wycinanka kurpiowska z Puszczy Zielonej oraz cykl filmowych rejestracji twórców kurpiowskich podczas pracy nad wycinankami. W projekcie wzięli udział wybitni artyści ludowi z Kurpiów: Czesława Kaczyńska, Apolonia Nowak, Genowefa Pabich, Wiesława Bogdańska i Stanisław Ropiak". Czy te materiały filmowe z wycinanki są gdzieś dostępne? Chętnie bym je zobaczyła. Czy w najbliższym czasie są planowane warsztaty z wycinanki dla dorosłych np. w Warszawie, albo w woj. mazowieckim. Jeśli tak to gdzie i kiedy? Z góry dziękuję za pomoc.